3 jarné tipy pre zdravé telo priamo od Žltého cisára

3 tipy pre zdravé telo Nei Jing nie je len jedným z najdôležitejších spisov taoizmu, ale je tiež považovaný za jeden zo základných pilierov čínskej medicíny. Napísal ho Huang Di, známy aj ako Žltý cisár, ktorý žil v treťom storočí pred Kristom. V NejJingu sa Huang Di venuje najrôznejším tematikám ako etiológii, terapii, diagnostike, fyziológii a prevencii […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

3 jarné tipy pre zdravé telo priamo od Žltého cisára Zatiaľ žiadne hodnotenia článku.

Huang Di - Žltý cisár

3 tipy pre zdravé telo

Nei Jing nie je len jedným z najdôležitejších spisov taoizmu, ale je tiež považovaný za jeden zo základných pilierov čínskej medicíny. Napísal ho Huang Di, známy aj ako Žltý cisár, ktorý žil v treťom storočí pred Kristom. V NejJingu sa Huang Di venuje najrôznejším tematikám ako etiológii, terapii, diagnostike, fyziológii a prevencii chorôb prostredníctvom rozhovorov so svojimi ministrami. Chcel by som tento krátky článok začať citátom Huang Di, ktorý krásne ukazuje ducha čínskej medicíny v jeho jednoduchosti, čistote a účinnosti. Na tomto citáte by som  chcel ukázať rozdiel medzi prevenciou, udržovaním zdravia a obyčajným odstraňovaním nepríjemných prejavov tela, keď choroba už dosiahla patologického stavu. Tento rozdiel v myslení je zásadný preto, aby sme sa oslobodili od kultúrnej podmienenosti, vďaka ktorej chybne reagujeme na chorobu a prijali vlastnú zodpovednosť za svoje zdravie. V starých časoch mudrci bránili vzniku choroby ešte predtým ako vznikla. Tak ako dobrý panovník alebo vládca bol schopný učiniť potrebné kroky, aby zabránil vojne. Ak niekto začne kopať studňu, keď je smädný alebo kuť zbrane, keď začala vojna, tak je ťažké si nepoložiť otázku:“ Neprišli tieto činy príliš neskoro?“ Huang Di V západnej kultúre je predstava prevencie niečím podpriemerným oproti lekárskym výskumom, pretože neposkytuje okamžitú úľavu, tak ako chemické látkay. Pritom aj malé zmeny v životnom štýle môžu veľmi rýchlo viesť k významnému zlepšeniu. Najväčšie zmeny si však môžu všimnúť tí, ktorí sú so svojim telom v dokonalej harmónii. Pokiaľ niekto prechádza z veľmi nevyrovnaného životného štýlu, tak nie je voči zmenám tak citlivý ako niekto,  kto žije v rovnováhe. Ten si dokáže všimnúť zmeny v určitej mentálnej čistote a fyzickej energii okamžite. S týmto základným konceptom v mysli si prečítajte, čo radí sám veľký Huang Di medzi tri najdôležitejšie body v jarnom období.

1. Skoro do postele, skoro vstávať

žena cvičí pozdrav slnku na pláži

Huang Di hovorí: „Tri mesiace jarného obdobia sú v znamení revitalizácie všetkých vecí v prírode. Je to čas znovuzrodenia. Aj nebo a zem sú znovuzrodené. Počas tohto obdobia je múdre skoro ísť spať a skoro vstávať a ísť na prechádzku, aby sme nabrali čerstvú, posilňujúcu energiu. Pretože v tomto období dochádza k zrodeniu a regenerácii univerzálnej energie, človek by sa mal snažiť, aby tomu zodpovedalo aj jeho naladenie. Mal by zostať otvorený a uvoľnený, ako fyzicky, tak aj emocionálne.“ V teórii piatich prvkov, je jar na začiatku cyklu, spojená so zrodením a prvkom dreva. Harmonická jednota s týmto obdobím by mala zahŕňať nové začiatky, opustenie toho, čo nefunguje. A zostať pozitívny a otvorený novým príležitostiam viac ako kedykoľvek predtým. Tento postoj by mal byť vyjadrovaný každodennými činmi a aj napojením na tieto zámery na fyzickej úrovni.

2. Cvičte, noste voľné oblečenie a nechajte veci plynúť

žena v taneční pozici

Huang Di: „Je dobré častejšie cvičiť a oblátkaať si voľný odev. Veľmi vhodné sú preťahovacie cvičenia k uvoľneniu šliach a svalov. Emočne sa snažte rozvíjať kľud, pretože jar je obdobie pečene. A zatvrdnutý hnev, frustrácia, depresia, smútok alebo iná prehnaná energia by mohla pečeň poškodiť. Čo sa týka oblečenia, tak si väčšina ľudí myslí, že to rozhodne nie je niečo, čo by mohlo mať výrazný dopad na to, ako sa cítime. Ale ak sa cítime pohodlne, sme uvoľnení, hlbšie dýchame. Sme oveľa viac v prítomnom okamihu a robíme tak aj lepší dojem na okolie. Tesné, uzavreté oblečenie môže narušovať voľný tok energie ki skrz telo a môže pôsobiť na emócie, myseľ a hladinu stresu.

3. Zostaňte otvorení a uvoľnení

voda tečie do džberu

Huang Di: „Jar je začiatkom všetkých vecí, energia by mala zostať otvorená a tekutá. V lete sa energia uvoľní ešte viac kvôli výmene alebo prepojeniu vnútorných a vonkajších energií. Na jeseň je potom dôležité energiu udržovať a nakoniec v zime uskladňovať. Ako vidíte, tak každé obdobie nesie svoju vlastnú energiu. Pre nás je celkom zásadné snažiť sa zladiť s energiou toho konkrétneho obdobia. To nám pomôže udržať si vynikajúce zdravie, takže môžeme viac dať svetu a dokážeme, tak jasnejšie udržať vlastný zámer. A to je všetko! Priamo od samotného Žltého cisára. Dúfam, že sa vám tento príspevok páčil a inšpiroval vás k novému pohľadu na to, čo je možné robiť v jarnom období.

Zdroj: Promoting health during the four seasons. Dostupné z http://www.itmonline.org/articles/four_seasons/four_seasons.htm

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

1 komentár “3 jarné tipy pre zdravé telo priamo od Žltého cisára

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *