4 znaky skutočného zdravia

Existuje veľmi veľa rôznych konceptov a filozofií týkajúcich sa zdravia. A môže to byť až obťažujúce. Môžete vyskúšať rôzne diétne systémy ako sú paleo diéta, surová strava, veganstvo, makrobiotika, stravovanie podľa krvných skupín atď.. To, čo sa často v jednotlivých systémoch prehliada, nie sú len na prvý pohľad viditeľné znaky fyzického zdravia, ale aj emočné stavy […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

4 znaky skutočného zdravia 5/5 (1)

Žena sa preťahuje v tráve
Existuje veľmi veľa rôznych konceptov a filozofií týkajúcich sa zdravia. A môže to byť až obťažujúce. Môžete vyskúšať rôzne diétne systémy ako sú paleo diéta, surová strava, veganstvo, makrobiotika, stravovanie podľa krvných skupín atď.. To, čo sa často v jednotlivých systémoch prehliada, nie sú len na prvý pohľad viditeľné znaky fyzického zdravia, ale aj emočné stavy a zmeny v chovaní človeka. V tomto článku by som chcel krátko ilustrovať, akým spôsobom tradičná čínska medicína posudzuje fyzické aspekty zdravia konkrétneho človeka. Ale tiež duchovné a emocionálne prejavy jeho životného štýlu, a ako pozná, že ide o znak zdravia alebo naopak o patologický stav. Bez ďalších teoretických konceptov uvediem 4 znaky skutočného zdravia. Chcem sa vyhnúť extrémnym a neudržateľným postupom, ktoré síce môžu znieť pekne z krátkodobej perspektívy (najmä ak ich práve vyznáva váš kamarát, ktorý s obľubou skúša najnovšie trendy z časopisov o zdraví), ale obyčajne ich nie je možné praktikovať dlhodobo bez toho, aby človek ignoroval dôležité signály ukazujúce, že sú to postupy nesprávne a nefunkčné.

1. Máte silné a husté vlasy, pevné nechty a čistú pokožku

Toto súvisí s kvalitou krvi a zažívacími funkciami. Pľúca a hrubé črevo ovplyvňujú zdravie pokožky, súvisia s ochlpením tela a vypovedajú tak o vnútornom stave organizmu. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, pokiaľ máte akné alebo vyrážky na koži, tak aj keď to je indikátor zvýšenej toxicity niekde v organizme, tiež to ukazuje na to, že máte pomerne silnú konštitúciu, pretože vaše telo má dostatok ki a krvi, aby vytvorilo vyrážky a tak sa toxicity zbavilo. Ľudia so slabou konštitúciou môžu mať rovnakú toxicitu vo vnútri organizmu bez toho, aby sa prejavila vonkajšími signálmi. V týchto prípadoch je vhodné pre nápravu upraviť jedálny lístok a urobiť si určité obdobie očisty, t.j. zaradiť ľahké jedlá, dodať telu vlákninu (Chitomax) a dostatok probiotík, ktoré sa nachádzajú hlavne vo fermentovaných potravinách (miso, kvasená zelenina-pickles). Tým telu pomôžeme liečiť poškodený alebo oslabený črevný trakt, ktorý je často zodpovedný za akné a nepeknú pokožku. Niekedy je nedostatok živín spôsobený práve nesprávnou funkciou tráviaceho traktu viac ako nedostatkom kvalitných potravín. Inak povedané, aj keď jete kvalitné potraviny, tak pokiaľ vám nefunguje dobre trávenie, môžete trpieť nedostatkom živín. Ku kvalite vlasov a nechtov sa ešte vrátim nižšie v tomto článku.

2. Máte svojmu veku primeraný sexuálny apetít

Ako starneme, tak sa postupne vyčerpáva naša esencia Jing. V tradičnej čínskej medicíne je esencia Jing spojená s prvkom vody a najväčší vzťah má k obličkám. Táto esencia určuje, akí sme. Nielen z pohľadu prenatálneho, ale jedná sa o zásobu našej najhlbšej energie. Jing je zodpovedná za všetky jangovo orientované procesy v tele ako je rast a reprodukcia, ktoré sa na biochemickej úrovni prejavujú v oblastiach ako termoregulácia a metabolické funkcie. Esencia Jing je kombináciou kvality génov vašich rodičov a vášho životného štýlu, stravovania, stresu a kvality života. Muži môžu veľmi rýchlo vyčerpávať a doslova zničiť Jing esenciu nekontrolovaným sexuálnym životom a nadmernou ejakuláciou (tejto problematike sa venuje napríklad taoistická sexuálna jóga). Pokiaľ svoje telo dlhodobo zanedbávate nevyváženou stravou, tak telo miesto toho aby k svojmu fungovaniu používalo energiu Ki ako hlavný zdroj energie, je nútené začať vyťahovať energiu zo zásob esencie Jing. To má za následok rednutie kostí, oslabenie ducha a samozrejme zníženie sexuálnej výkonnosti. Prirodzeným spôsobom ochrany esencie Jing, ktorej zásoba sa znižuje s pribúdajúcimi rokmi (pozná sa to podľa šedivých vlasov) sú vhodné sexuálne návyky (viď napríklad taoistická sexuálna jóga), pravidelný, dostatočný a kvalitný spánok, meditácie a všeobecne vyhýbanie sa hektickému životnému štýlu. Cordyceps a Duanwood Red Reishi sú dve mocné rastliny, ktoré dokážu esenciu Jing vyživovať.

superionherbs-Asian-Traditional-Painting

3. Ďaleko viac sa sústredíte na vaše osobné poslanie byť nápomocný ostatným, ako na to, aby ste sa ich snažili presviedčať o svojom náhľade na svet

V čínskej medicíne ľudia, ktorí nadmerne hovoria alebo hovoria príliš hlasno, ukazujú na nerovnováhu v organizme. Hlasitosť a prílišná snaha presvedčiť ostatných, aby verili určitým ideálom, nejakému spôsobu života, stravovaniu alebo viery, je priraďovaná istému druhu vnútornej horkosti, ktorá sa dostáva na povrch. Môže to byť dôsledkom vnútornej preplnenosti ako napríklad stagnácia pečeňovej ki, ktorá potom generuje horkosť alebo vnútornej prázdnoty, keď jing zakoreňuje v jangu. Ak je jing oslabený nadmernou aktivitou a nedostatkom správnej výživy, jang začne prevažovať a vytvárať teplo a stagnáciu v hrudi. A srdce je spojené nielen s jasnosťou mysle ale aj s rečou. Nadmerné rečnenie a hlasitosť sa v TCM vzťahuje k chorobným diagnózam srdcového ohňa, čo znamená, že je horkosť zablokovaná v srdcovom kanáli. Pretože v TCM sú srdce a myseľ považované za jednu vec, tak môžeme lepšie pochopiť ľudí, ktorí takto jednajú. Nie sú sami schopní vidieť vlastné chovanie. Blokácia srdcového kanálu spôsobí excesívnu a hlasnú reč a zároveň zastiera jasnosť mysle a znemožňuje postihnutému spätnú väzbu. Pochopenie tohto patologického stavu by nás malo stavať skôr do pozície súcitu ako sudcu.

heart

4. Udržujete si emočné a mentálne zdravie bez toho, aby ste prepadali samodeštruktívnym sklonom

Pečeňová energia sa pohybuje dohora a smerom von ako keď rastie strom (prvok drevo). Pečeň je tiež zodpovedná za rast v zmysle osobného rastu a schopnosti zmeny. Ľudia, ktorí sa cítia zaseknutí v živote alebo v určitej situácii, majú veľmi často stagnujúcu pečeňovú energiu. Pečeň dodáva schopnosť plánovať a je označovaná za generála ostatných orgánov. Je spojená so žlčníkom, ktorý človeka uschopňuje činiť rozhodnutia. Pečeň je tiež spojená s duchovným prvkom Hun, ktorý je zodpovedný za schopnosť byť rozhodný, plánovať a za kreatívne schopnosti a asertivitu. Napríklad pokiaľ je pečeň v stave prílišnej plnosti, prejavuje sa to ako zlosť a snaha kontrolovať veci a ľudí. Naopak v prípade stagnujúcej a nedostatočnej krvi sa objavuje depresia, pocity apatie a odpojenie od sveta. Nedostatok kvalitnej krvi vedie k nedostatku kvalitnej Ki, ktorá je zase nutná k správnej cirkulácii krvi a Ki.

superionherbs-angel-oak

Určité veci dokážu pečeňovú stagnáciu rozhýbať. Jeden pohár alkoholu pomôže uvoľniť pečeňovú Ki rovnako ako šálok kvalitnej kávy. Ale pozor. Viac ako jeden pohár síce dokáže dočasne uľaviť od prejavov stresu, úzkosti a napätia, ktorých príčinou je stagnujúca pečeňová Ki, ale pri dlhodobom nadužívaní vytvára omnoho väčšiu stagnáciu Ki v pečeni, ktorá vedie k opakovanému a závislému chovaniu. 10 minútová mierna rozcvička rozhýbe stagnujúcu pečeňovú Ki rovnako dobre ako dychové cvičenia z jógy, čhikungu alebo meditácie. Hovädzie mäso a vnútornosti z voľne sa pasúceho chovu, kvalitný rybí olej a rastliny ako Sibírska Čaga pomáhajú budovať kvalitnú krv a sú dobrou prevenciou depresívnych a apatických stavov. Zároveň vyživujú vlasy a nechty. Vyskúšajte tieto ľahké spôsoby ako sa zbaviť negatívnych a stresujúcich mentálnych stavov. A neprepadajte samopoškodzujúcim tendenciám, ktoré zakorenili v našej západnej kultúre. Dúfam, že vám tento článok pomôže, aby ste mali žiariace zdravie a prajem vám, aby ste sa dokázali zharmonizovať s jarnou energiou prvku dreva.

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

1 komentár “4 znaky skutočného zdravia

  1. Vlasta Vávrová píše:

    TCM má moudro tisíci let,.žít v souladu s přírodou,poslouchat vlastní tělo jsou předpoklady zdraví. Je to vlastně jednoduché upravit stravu podle zdraví,pozitivní myšlení, nezapomínat že mozek ovlivní vaše zdraví,tedy pozor na to myšlení a vnímání okolí,hledat hlavně kladné vztahy..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *