7 zásadných procesov, ktoré prebiehajú keď spíte

Je stále mnoho vecí, čo o spánku nevieme. Prečo existujú spánkové cykly, prečo snívame a prečo vlastne človek vôbec potrebuje spánok – to sú otázky, nad ktorými si vedci lámu hlavu a nepoznajú presné odpovede. Jedna vec je však jasná. Pokiaľ spíme, a spíme dobre, tak sa cítime lepšie ako po fyzickej, tak po mentálnej stránke […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

7 zásadných procesov, ktoré prebiehajú keď spíte 5/5 (2)

silueta človeka s dôrazom na orgány

Je stále mnoho vecí, čo o spánku nevieme. Prečo existujú spánkové cykly, prečo snívame a prečo vlastne človek vôbec potrebuje spánok – to sú otázky, nad ktorými si vedci lámu hlavu a nepoznajú presné odpovede. Jedna vec je však jasná. Pokiaľ spíme, a spíme dobre, tak sa cítime lepšie ako po fyzickej, tak po mentálnej stránke a v priebehu dňa sme potom oveľa výkonnejší. Poďme sa pozrieť na niekoľko vecí, ktoré o spánku vieme a prečo sú tak dôležité pre náš organizmus.

1. Váš mozog triedi a spracováva informácie

Predstava, že keď spíme, tak sa mozog vypne, je veľmi vzdialená realite. Naopak mozog je behom spánku veľmi aktívny a zaoberá sa sprocesovaním informácií a skúseností, ktoré získal v priebehu dňa. Obzvlášť dôležité je to pre vašu dlhodobú pamäť.

2. Telo je zaplavené hormónmi

Behom spánku sa zvýši produkcia celého radu dôležitých hormónov. Melatonín vylučovaný šišinkou ovplyvňuje spánkové vzorce. Keď do očí prestane svietiť slnko, jeho produkcia prudko vzrastá a začneme sa cítiť ospalí. Naopak ráno prvé slnečné lúče jeho produkciu zastavia a spustia produkciu kortizolu, ktorý obnoví našu bdelosť. Čo s produkciou melatonínu urobí večerné pozeranie televízie, do počítača alebo do tabletu nie je ťažké si predstaviť – vyžarujú totiž modré svetlo, ktoré tvorbu melatonínu spoľahlivo blokuje. Keď zastavíte tvorbu melatonínu, má to vplyv na hypofýzu, ktorá počas spánku produkuje rastový hormón, ktorý telu pomáha obnoviť a opraviť poškodené a vyčerpané tkanivo.

aké hormóny sa vytvára počas spánku

3. Váš sympatický nervový systém sa vypne

Sympatický nervový systém (SNS) je jedna z častí autonómneho nervového systému, ktorý je zodpovedný za reakcie typu – bojuj alebo uteč – má počas spánku konečne možnosť sa uvoľniť. Pokiaľ spíme nedostatočne, tak sa aktivita SNS zvyšuje, čo sa odráža napríklad vo zvýšenom krvnom tlaku. Mnoho štúdií sa zaoberá otázkou nakoľko súvisí nedostatok spánku so zvýšeným rizikom ochorenia srdca.

4. Znižuje sa hladina kortizolu

Kortizol je najúčinnejším hormónom zo skupiny glukokortikoidov a je produkovaný kôrou nadobličiek. Zvyšuje celkovú pohotovosť organizmu v záťažových situáciách. Hladina kortizolu niekedy prezývaného ako stresový hormón sa zníži behom prvých hodín spánku, aby sa po prebudení zvýšila na maximálnu hodnotu, aby vám dodal energiu a zvýšil chuť k jedlu. Pokiaľ dlhodobo nedostatočne spíme, tak sa hladina kortizolu zvyšuje, čo má veľmi neblahé dôsledky pre naše zdravie.

5. Dochádza k paralýze vašich svalov

Počas spánku prechádzame cez NREM a REM fáze. V REM fázy dochádza k rýchlemu pohybu očí a mozog vytvára najživšie sny. Behom tejto fáze majú svaly nášho tela výrazne znížený tonus, aby sme sa nemohli toľko hýbať. Je to kvôli tomu, aby sme nemohli fyzicky konať v reakcii na sny. Ak je funkcia REM narušená, dochádza v spánku k prudkým pohybom končatín – prevracaniu, kopaniu alebo posadeniu sa, ktoré niekedy môžu viesť k vlastnému zraneniu alebo k zraneniu nášho spiaceho partnera.

6. Tvorba ADH sa zastavuje

Možno ste sa niekedy podivili nad tým, že behom dňa chodíte močiť každých niekoľko hodín a počas ôsmych hodín spánku ako keby táto potreba zmizla. Je tomu tak, pretože cirkadiálne hodiny vo vašom mozgu zapnú tvorbu ADH – antidiuretického hormónu.

dopady dlouhodobé spánkové deprivace

7. Imunitný systém produkuje cytokíny, ktoré bojujú proti censoredom

Cytokíny sú proteíny, ktoré stimulujú pohyb buniek smerom k miestam censoredov, infekcií a tráum. Príkladom cytokínov je interleukín a interferón. Dostatok spánku teda zaisťuje aj vďaka produkcii cytokínov obnovu a liečbu nášho organizmu z každodennej záťaže.

Ako presne fungujú naše cirkadiálne hodiny, kde sa v mozgu nachádzajú a ako nastaviť ich správny chod, tomu sa budeme venovať v niektorom z ďalších článkov. Každému by malo byť jasné, že ľudské telo počas spánku vykonáva celý rad životne dôležitých operácií, ktoré hlboko ovplyvňujú naše zdravie a stav mysle. Snaha o správne spánkové vzorce by teda mala byť jednou z prvých vecí v snahe o dosiahnutie pohody a harmónie v našich životoch.

Produkty pre podporu psychiky, hormonálnej rovnováhy a spánku

Hericium super strong, Superionherbs, doplnok stravy
He shou wu od Superionherbs, power balancer
prípravok s extraktom z šafránu siateho a nechtíka lekárskeho balenie 60 kusov tobolátka
Ashwagandha Whitania Somnifera Extrakt 5% withanolidov, doplnok stravy od Superionherbs

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *