Acerola – malpígia

Acerola alebo tiež malpígia je jedným z najväčších zdrojov vitamínu C.

Plody aceroly vypadajú ako čerešne, preto sa aj v rôznych názvoch objavuje slovo „čerešňa”. V odborných kruhoch sa o acerole hovorí ako o malpígii (lat. Malpighia). Tento rod patrí do čeľade malpígiovitých (Malpighiaceae) a podčeľade Malpighioideae. Meno získala rastlina po talianskom prírodovedcovi a lekárovi zo 17. storočia, menom Marcelo Malphigi. Patrí sem približne 40 druhov rastlín, ktoré majú domovinu v tropickej a subtropickej časti Strednej Ameriky, Karibiku a severnej časti Južnej Ameriky.

Plody aceroly na doštičke

Nutričné údaje k acerole

Nepopínavý hustý stálozelený ker alebo nízky stromček má na spodnej strane malé jemné chĺpky. Veľmi cenný je predovšetkým druh malpígie lysej (Malpighia glabra), s veľkou zásobou vitamínu C. Podobne je na tom aj malpighia emarginata. Čo ďalšieho acerola môže obsahovať? Jedná sa o vitamín A, vitamíny B1 (thiamin), B2 (riboflavín) a B3 (niacín), karotenoidy a bioflavonoidy. To všetko svedčí o zásobe antioxidantov. Nechýbajú fenolové zlúčeniny, aj s derivátmi kyseliny benzoovej, fenylpropanoidy, flavonoidy, anthocyaníny a karotenoidy. Ďalej bielkoviny a minerálne soli, hlavne železo, vápnik a fosfor.

Ďalšie názvy aceroly

Acerole sa okrem malpígie hovorí tiež barbadoská čerešňa (Barbados cherry), západoindická čerešňa (West Indian cherry), Puerto Rican cherry, Antilles cherry alebo aj Wild Crepe Myrtle. V Španielsku ju tiež môžete nájsť pod označením cerecita, manzanita, semeruco.

Plody aceroly

Z aceroly sa využívajú ako ovocie plody, ktoré majú červenú alebo oranžovú farbu a vo vnútri skrývajú tri malé trojuholníkové semená. Ovocie sa ľahko kazí, a preto musí byť po zbere čo najrýchlejšie spracované. Čím je ovocie zrelšie, tým je sladšie a stráca vitamín C.

Acerola pre zdravie

Acerola sa tradične objavuje v Yukatáne, kde sa toto ovocie využíva k terapii úplavice, hnačiek a porúch pečene. V týchto oblastiach sa tiež využíva pri horúčkach, kašli, bolesti v krku a nachladnutiu, predovšetkým pre vysoký obsah vitamínu C. Ten tiež pôsobí ako antioxidant, bráni vplyvu škodlivých voľných radikálov, má teda vplyv na stav organizmu, posilnenie imunity a na pleť.

Acerola sa dá zohnať nielen ako plod, ale tiež v podobe prášku. Malpígia býva takisto súčasťou rôznych doplnkov stravy. Plody sa môžu jesť surové alebo ich môžete využiť rovnako ako čerešne.

Zdroj:

https://www.health24.com/Natural/Herbs/Herbs-a-z/Acerola-Malpighia-glabra-Malpighia-punicifolia-20120721
https://cs.wikipedia.org/wiki/Malp%C3%ADgie
https://www.sciencedirect.com/topics/food-science/acerola