Agaricus blazei Murill – pečiarka mandľová


Agaricus blazei Murill je pomerne nová huba, ktorú využíva tradičná čínska medicína. Konzumovať ju môžete celú. Získavajú sa z nej aj výťažky, ktoré môžu lepšie pomôcť pri prevencii ale aj pri zdolávaní chorôb akou je cukrovka, alebo napr. tiež censoredové ochorenie. Stále sa vykonávajú nové a nové štúdie, pretože bolo zistené, že tento druh huby má veľmi silné blahodárné účinky.

V praxi

Agaricus blazei Murill sa konzumuje nielen ako celá huba, ale aj jej výťažky.

Pomáha pri:
rakovine, diabete, chronickej hepatitíde, ateroskleróze, ochorení pečene, poruchách krvného riečiska, pri zažívacích ťažkostiach. Agaricus prispieva k posilňovaniu imunitného systému a k odstraňovaniu fyzického a emočného stresu.
Okrem toho sa huba užíva ako prevencia srdcových chorôb, osteoporózy alebo napríklad žalúdočných vredov.

Obrázok hub - Pečiarrka mandľová

Charakteristika

Huba Agaricus blazei Murrill je oranžovo hnedá huba. Nájdeme ju tiež pod názvami šampiňón mandľový alebo šampiňón brazílsky, Himematsutake, Agarikusutake, Kawarihiratake, Cogumelo do Sol, huba slnka, huba od Boha alebo aj Agaricus brasiliensis. Keď sa hovorí o Agaricus blazei, často sú spojované podobné kmene: Agauricus brasiliensis, Agaricus subrufescens a Agaricus rufotegulis.

Agaricus blazei je pomerne nový rod, u ktorého boli zistené ďaleko silnejšie blahodárné účinky ako bolo určené u podobných kmeňov.
Agaricus blazei Murrill má nízky obsah kalórií a veľké množstvo živín. Obsahuje polysacharidy, minerály, vlákninu, aminokyseliny a vitamíny.

Hubu objavil v roku 1960 japonský vedec Takatoši Furumoto a analýza prezradila, že ukrýva vyšší obsah sacharidov a bielkovín ako väčšina húb. Tradičná čínska medicína využíva Agaricus mnoho storočí. V jeho silu verili už Inkovia. Najväčšie množstvo šampiňónu brazílskeho sa pestuje v Brazílii, kde je určený skôr na vývoz, ďalej v Číne a Japonsku, kde sa využíva pre lekárske účely.

Hlavnou výhodou šampiňónu brazílskeho je jeho vplyv na censoredy, imunitný systém a zmutované buňky. Ak si dáte Agaricus čerstvý, chuťou pripomína mandle. Má príjemnú, mierne sladkú chuť. Dobre sa mu darí v teplej klíme. Nie len tak pre nič za nič, sa mu hovorí aj huba slnka.

Agaricus sa skúma in vivo a in vitro. Jeho účinky sú predovšetkým antivírusové, proticensoredové, proticensoredové, antiaterosklerotické, antidiabetické, antihyperlipidemické, antialergické a tiež imunomodulačné. Výskum zatiaľ nie je tak bohatý ako je tomu u ostatných blahodárnych hubách, napriek tomu sa Agaricus blazei Murill používa ako doplnok terapie alebo ako alternatívna ošetrenie.

Charakteristika z hľadiska tradičnej čínskej medicíny

• Teplá teplota,
• sladká a mierne štipľavá chuť,
• tropizmus k žalúdku, slezine, črevám,
• posilňuje obrannú qi a qi celého organizmu,
• pretvára hlieny, mierni kašeľ,
• zmierňuje kŕče,
• vypudzuje červy.

Zložky

Medzi hlavné bioaktívne látky huby Agaricus blazei Murill patria polysacharidy, proteíny, lektíny, aminokyseliny, vitamíny a steroly.

Polysacharidy v šampiňóne mandľovom

Z doposiaľ vykonaných štúdií vyplýva, že polysacharidy Agaricusu majú antivírusové, imunomodulačné a proticensoredové účinky, vedľa toho pravdepodobne prispievajú svojimi účinkami aj ďalšie zložky. Beta-glukány a ich enzymaticky hydrolyzované oligosacharidy sa môžu pochváliť antihypertriglyceridemickou, antihyperglykemickou, a antiarteriosklerotickou činnosťou. [1]

A práve to je dôvod, prečo pôsobenie Agaricusu a jeho zložiek stále viac zaujíma svet.

Proticensoredová činnosť výťažkov Agaricusu bola skúmaná v Japonsku, kde vedci pokusmi dokázali proticensored a imunostimulačné pôsobenie. Niektoré štúdie uvádzajú polysacharid ako hlavnú proticensoredovú zložku huby Agaricus blazei Murill. [2-4]

Rôzne štúdie ukázali, že polysacharidy v hube Agaricus blazei majú vplyv na reguláciu tvorby protilátok a je možné ich považovať za „modifikátory biologickej odpovede”. [5, 6]

Pomerne dobre množstevne zastúpenou zložkou sú β-glukány, čo pravdepodobne prispieva aj k vyššie uvedeným farmakologickým činnostiam. Tieto zlúčeniny sú totiž známe svojou schopnosťou modulovať imunitnú odpoveď tela a chrániť ho tak pred chorobami.
Je ale tiež potrebné vedieť, že aj napriek doterajším zisteniam je nutné uskutočniť ďalšie štúdie, aby sa zistili skutočné prínosy.

Agaricus blazei murill huby

Aminokyseliny a minerálne látky

Agaricus je zároveň slušným zdrojom rôznych aminokyselín, aj tých esenciálnych. Vyniká hlavne arginín, glycín, alanín, kyselina glutamová.

Medzi vysokým množstvom minerálnych látok nechýba vápnik, fosfor, draslík, zinok alebo horčík. Okrem toho obsahuje vitamín B a ergosterol (provitamín D).

Ostatné látky

Mandľovú vôňu spôsobujú zlúčeniny ako benzoát, benzaldehyd a benzylalkohol, zložky z mandlí.

Jednou zo zložiek Agaricusu je tiež agaritín. Táto látka je zvyčajne považovaná za karcinogénnu. Pri testovaní agaritínu z tejto huby ale vyšli najavo jeho proticensored účinky.

Prospešnosť pre zdravie

Agaricus blazei Murrill má nízky obsah kalórií a veľké množstvo živín. Huba obsahuje minerály, vlákninu, vitamíny a aminokyseliny. Analýza ukázala, že Agaricus ukrýva viac bielkovín a sacharidov ako väčšina ostatných húb. Táto huba sa používa pri mnohých ochoreniach, medzi ktoré patrí cukrovka, vysoký cholesterol, choroby obehového systému, hepatitídy, osteoporóza alebo najzávažnejšie ochorenie. Štúdie naznačujú, že huba môže mať veľmi pozitívny vplyv na zdravie a môže zlepšiť kvalitu života.

Agaricus aktivuje a podporuje imunitný systém

Medzi veľmi často skúmané prínosy huby slnka je schopnosť posilňovať imunitný systém. Agaricus aktivuje prirodzenú obranyschopnosť tela vďaka stimulovaniu imunitného systému.
Tradičná čínska medicína využíva Agaricus blazei Murill k terapii mnohých infekčných ochorení.

Laboratórnym myšiam, ktorým bol podávaný Agaricus blazei Murill, sa zlepšila stimulácia imunitných buniek. U huby bohatej na imunomodulačné polysacharidy, β-glukány, boli dokázané na myších modeloch proticensoredové, protiinfekčné, antialergické a antiastmatické účinky.

Proticensoredové účinky u pacientov so censoredovým ochorením čriev umožňuje stimulácia vrodených imunitných buniek (monocyty, NK bunky a dendritické bunky) a zlepšenie vyváženej rovnováhy Th1/Th2. [7]

Tiež ďalšie štúdie potvrdili schopnosti Agaricusu v pôsobení na imunitný systém. [8, 9] Pri výskume Čínskej lekárskej univerzity sa objavili veľmi priaznivé skutočnosti. Vedci sledovali imunitné odpovede u leukemických myšiach in vivo. Pravdepodobne dochádza k tomu, že extrakt z Agaricusu stimuluje imunocyty a reguluje imunitnú odpoveď. [10]

Významná je tiež aktivácia imunitného systému pomocou šampiňónu mandľového pri censoredovom začervenaní a opuchoch. Extrakty znížili vredy spôsobené stresom. Podávanie extraktov takisto potlačilo migráciu neutrofilov do censoredových výpotkov, ktoré sa nachádzajú v peritoneálnej dutine po injekcii karagenínu. Je teda možné, že extrakty huby Agaricus sa dajú využiť pri censoredových ochoreniach, s ohľadom na ich aktiváciu imunitného systému a vďaka prítomnosti polysacharidov (predovšetkým beta-glukánov). [11]

Proticensoredová činnosť huby Agaricus

Pretože nie je presne známy vzťah medzi polysacharidovými štruktúrami a proticensoredovou aktivitou, skúmali vedci účinok komplexu α- (1 → 4) -glukán-β- (1 → 6) -glukán-proteín intraperitoneálne alebo orálne z polysacharidu Agarica – samotného, ďalej tiež spolu s 5-fluorouracilom pri raste censoredu u myší s transplantáciou Sarcoma 180. Polysacharid síce nemal priamy cytotoxický účinok na censoredové bunky in vitro, ale in vivo vykazoval silný proticensoredový účinok. Z toho vyplýva, že inhibičný účinok polysacharidu na rast censoredov je pravdepodobne spôsobený mechanizmami sprostredkovanými hostiteľom. Pečeň a obličky neboli ovplyvnené liečbou polysacharidmi, významne sa nezmenila ani enzymatická aktivita transamináz (AST a ALT) ani hladina močoviny. Tento polysacharid by mohol s najväčšou pravdepodobnosťou vysvetliť etnoparametologické použitie tejto huby pri terapii nejvážnějších chorob. [12]

Na myšiach sa zistilo, že Agaricus brasiliensis má silnejšiu proticensoredovú účinnosť proti sarkómu 180, ako u polysacharidov z Ganoderma lucidum, Lentinus edodes a Coriolus versicolor. [13]

Zaujímavých výsledkov bolo dosiahnuté u zložky agaritín, ktorej sú pripisované genotoxické alebo karcinogénne vlastnosti. Agaritín neaktivoval gén zo salmonely, ktorý reaguje na karcinogény.
Naopak výsledky vypovedajú o tom, že agaritín z Agaricusu vyvíja priamu proticensoredovú aktivitu proti leukemickým censoredovým bunkám in vitro. A to je v rozpore s jeho uvádzanou karcinogénnou aktivitou. Výsledky tiež ukázali, že táto aktivita sa líši od činnosti beta-glukánu, ktorá nepriamo potláča proliferáciu (bujnenie) censoredových buniek.

Boli tiež vykonané štúdie, z ktorých vyplýva proticensoredová činnosť agaritínu a jeho derivátov proti leukemickým bunkám (predovšetkým u buniek U937). Agaritín bol rozdelený (frakcionovaný) pomocou HPLC z extraktu teplej vody z prášku Agaricusu (štruktúra podľa analýz NMR spektroskopia a MS). Zlúčenina potlačila bujnenie leukemických bunkových línií, hlavne životaschopnosť buniek U937 in vitro. [14]

Proticensoredové látky sú ďalej skúmané.

Pečiarka mandľová odspodu v trave

Imunomodulačné vlastnosti huby Agaricus blazei sú podobné potenciálu proti rôznym formám nejvážnějších chorob. Štúdie in vitro a in vivo dokázali imunomodulačné a antimutagénne vlastnosti, stále nie je celkom jasné, ktoré látky sa na farmakologických aktivitách podieľajú. Polysacharidový komplex by mal byť hlavnou účinnou látkou. Klinické štúdie vykazujú dobré výsledky, stále panuje neistota ohľadne účinkov agaritínu. Práve túto látku je ešte potrebné poriadne preskúmať. Mohlo by sa jednať o užitočný produkt pre prevenciu a liečbu nejvážnějších chorob a imunodepresívnych porúch. [15]

Kórejská štúdia, uverejnená v roku 2004 zistila, že Agaricus blazei môže veľmi prospieť pacientom pri chemoterapii. Vedci zistili, že ošetrenie prípravkom Agaricus blazei mala významne pozitívny vplyv na bežné vedľajšie účinky terapie. Pacienti uvádzali lepšiu chuť k jedlu, menšie vypadávanie vlasov, menej sa objavovala fyzická slabosť a cítili väčšiu emočnú stabilitu. To všetko naznačuje prínosnú starostlivosť pre pacientov počas terapie. [16]

Antivírusová a antibakteriálna aktivita

Ďalšia štúdia publikovaná v roku 2013 skúmala, ako môže Agaricus blazei prospieť zdraviu. Vedci zistili, že polysacharid izolovaný z týchto húb pôsobí proti vírusu herpes simplex. Výťažok vykazoval podobnú účinnosť ako bežne predpisovaný látka na tento vírus – Acylovir. [18]

Znižovanie cholesterolu

Neškrobové polysacharidy (napr. betaglukány) pôsobia v tenkom a hrubom čreve, kde prospievajú zdraviu. Tieto polysacharidy tak môžu viesť k zníženému riziku vážnych ochorení v súvislosti so stravovaním, čo je často jeden zo základných problémov súčasného života. Medzi takéto choroby patria koronárne ochorenia srdca, kolorektálny karcinóm, censoredové ochorenie čriev, najzávažnejšie ochorenie prsníka.

Štúdia publikovaná v roku 2012 zistila, že beta-glukány z húb Agaricus blazei prispievajú k poklesu hladiny cholesterolu a okrem toho regulujú hladinu cukru v krvi a hladinu inzulínu. Výsledky naznačujú, že Agaricus blazei má určitý potenciál v terapii srdcových ochorení a diabetu. [19]

Agaricus blazei Murrill môže bojovať s prírastkom hmotnosti

Centrum National de la Recherche Scientifique skúmalo vplyv extraktu z huby Agaricus na obézne potkany. Vedci zistili, že potkany, ktoré dostávali stravu s vysokým podielom tuku a doplnky z huby, boli chránené proti prírastku váhy. Vedľa toho bola zistená i pomoc pri metabolických poruchách – rezistencii na inzulín a nízkemu stupni censoredu. Potkani sa omnoho viac pohybovali a vynakladali vyššiu energiu. Bolo pozorované zníženie aktivity pankreatickej lipázy v pažeráku potkanov, čo naznačuje zníženie absorpcie lipidov. Ponúka sa potenciálne využitie huby Agaricus pri podpore zdravej telesnej hmotnosti. [20, 21]

Starostlivosť o stav pečene a vplyv na cukrovku

Oddelenie čínskej medicíny v nemocnici v Tchaj-pej vykonalo jednoročnú štúdiu, v ktorej sa skúmalo, či môže výživa obsahujúca Agaricus blazei Murill zlepšiť funkciu pečene u pacientov s hepatitídou B. Z pozorovaní vyplýva, že extrakt z tejto huby bol prínosný pri normalizácii pečeňovej funkcie. [22]

Klinické testy vypovedajú o tom, že extrakt z Agaricusu môže zlepšiť inzulínovú rezistenciu u osôb s diabetom 2. typu (výsledok 12-týždňového testovania). Zároveň bolo zistené, že extrakt zo šampiňónu brazílskeho účinne znižuje oxidačný stres a tiež pomáha pri obnove tkaniva. [23, 24]

Bolo by potrebné vykonať štúdie s ďalším časovým úsekom.

Proticensoredové vlastnosti

Vedci skúmali účinky extraktu z Agaricus blazei na osteoporózu so zaujímavými výsledkami. Huba obsahuje vo vode rozpustné polysacharidy (WSP-AbN). Vedci z rôznych univerzít spolupracovali na výskume proticensoredových vlastností týchto polysacharidov na ovarektomizovaných osteopenických potkanoch. Zvieratá dostávali 8 týždňov WSP-AbN a vedci zistili, že majú proticensoredové vlastnosti, ktoré pôsobia v prítomnosti osteoporózy. Bolo zistené, že podávanie WSP-AbN potkanom významne znižuje polymorfonukleárnu infiltráciu. [25]

Upozornenie pri užívaní huby Agaricus

Zo štúdií vyplýva, že výťažok z húb Agaricus sa zdá byť bezpečný pre väčšinu ľudí, pri užívaní až 12 týždňov. Práškový Agaricus sa zdá byť bezpečný pre väčšinu ľudí, pri užívaní až 6 mesiacov.
Opatrné užívanie je potrebné u pacientov s cukrovkou, pretože môže spôsobiť hypoglykémiu, prípadne svrbenie, nevoľnosť a hnačku. Huba by sa nemala konzumovať aspoň 2 týždne pred plánovanou operáciou.

Odporúča sa neužívať pri problémoch s pečeňou.
Pri testovaní na censored pacientoch bolo zistené v niekoľko málo prípadoch poškodenie pečene. Nie je ale jasné, aký bol dôvod tohto poškodenia, pretože sa mohlo jednať o dôsledok terapie.

Čo sa týka tehotenstva a dojčenia nie sú známe údaje o bezpečnosti. Vhodnejšie je teda hubu v týchto prípadoch nekonzumovať.
Všeobecne platí, že ak máte zdravotné komplikácie, beriete nejaké látkay, je potrebné užívanie Agaricusu skonzultovať s ošetrujúcim lekárom.

Dávkovanie huby Agaricus

U diabetu sa hovorí ako o vhodnej dávke 500 mg trikrát denne.

Agaricus blazei Murrill prospieva zdraviu

Šampiňón brazílsky obsahuje mnoho bioaktívnych zložiek, z ktorých niektoré pôsobia ako biologické modifikátory reakcií, ktoré aktivujú imunitný systém, aby bránil telo. Veľmi významné pritom sú polysacharidy huby Agaricus brasiliensis so svojimi anticensoredmi, proticensoredovými a imunomodulačnými účinkami. Na týchto účinkoch pravdepodobne spolupracujú aj ďalšie látky tejto huby. Konkrétne betaglukány a ich enzymaticky hydrolyzované oligosacharidy upravujú stav cukru v krvi, inzulín, stav cholesterolu, ale tiež pomáhajú proti kôrnateniu tepien. Pre tieto pestré funkcie sa o hubu Agaricus zaujíma stále viac ľudí.

Zdá sa, že existujú jasné dôkazy o obsiahnutých cenných látkach ako sú napríklad práve betaglukány, ktoré pravdepodobne prispievajú k zisteným farmakologickým aktivitám. Dôležité je ešte ale vykonať ďalšie klinické štúdie, aby sa potvrdili skutočné klinické prínosy všetkých hubových výťažkov a izolovaných zlúčenín.

Huby Agaricus blazei sa dajú zohnať čerstvé, sušené, ale dá sa tiež využiť ich extrakt v podobe doplnku stravy. Býva to sypký prášok alebo tiež kapsle. Pri výberu je dôležité vyberať z kvalitných a certifikovaných produktov.

Zdroje:
1) Anti-diabetic activity of β-glucans and their enzymatically hydrolyzed oligosaccharides from Agaricus blazei, Y.-W. Kim, K.-H. Kim, H.-J. Choi, and D.-S. Lee, Biotechnology Letters, vol. 27, no. 7, pp. 483–487, 2005.
2) Isolation and characterization of polysaccharides from Agaricus blazei Murill, M. L. C. Gonzaga, N. M. P. S. Ricardo, F. Heatley, and S. D. A. Soares, Carbohydrate Polymers, vol. 60, no. 1, pp. 43–49, 2005.
3) Formolysis of a potent anticensored (1 → 6)-β-d-glucan-protein complex from Agaricus blazei fruiting bodies and anticensored activity of the resulting products, H. Kawagishi, T. Kanao, R. Inagaki et al., Carbohydrate Polymers, vol. 12, no. 4, pp. 393–403, 1990.
4) Enhanced shear protection and increased production of an anti-censored polysaccharide by Agaricus blazei in xanthan-supplemented cultures, C.-H. Shu and B.-J. Wen, Biotechnology Letters, vol. 25, no. 11, pp. 873–876, 2003.
5) The Medicinal Values of Culinary-Medicinal Royal Sun Mushroom (Agaricus blazei Murrill), Hang Wang, Zhiming Fu, and Chunchao Han*
6) The Medicinal Mushroom Agaricus blazei Murrill: Review of Literature and Pharmaco-Toxicological Problems, F. Firenzuoli,1 L. Gori,1 and G. Lombardo2, Evid Based Complement Alternat Med. 2008 Mar; 5(1): 3–15.
7) The Mushroom Agaricus blazei Murill Elicits Medicinal Effects on Tumor, Infection, Allergy, and Inflammation through Its Modulation of Innate Immunity and Amelioration of Th1/Th2 Imbalance and Inflammation, Hetland G, Johnson E, Lyberg T, Kvalheim G., Adv Pharmacol Sci. 2011;2011:157015. doi: 10.1155/2011/157015. Epub 2011 Sep 6.
8) Effects of the medicinal mushroom Agaricus blazei Murill on immunity, infection and cancer, Hetland G, Johnson E, Lyberg T, Bernardshaw S, Tryggestad AM, Grinde B., Scand J Immunol. 2008 Oct;68(4):363-70. doi: 10.1111/j.1365-3083.2008.02156.x. Review.
9) Effects of Agaricus blazei Murill extract on immune responses in normal BALB/c mice. In Vivo, Tang NY, Yang JS, Lin JP, Hsia TC, Fan MJ, Lin JJ, Weng SW, Ma YS, Lu HF, Shen JJ, Lin JG, Chung JG., 2009 Sep-Oct;23(5):761-6.
10) An extract of Agaricus blazei Murill administered orally promotes immune responses in murine leukemia BALB/c mice in vivo, Lin JG, Fan MJ, Tang NY, Yang JS, Hsia TC, Lin JJ, Lai KC, Wu RS, Ma CY, Wood WG, Chung JG. Integr Cancer Ther. 2012 Mar;11(1):29-36. doi: 10.1177/1534735411400314.
11) Anti-inflammatory activity of aqueous and alkaline extracts from mushrooms (Agaricus blazei Murill), Padilha MM, Avila AA, Sousa PJ, Cardoso LG, Perazzo FF, Carvalho JC., J Med Food. 2009 Apr;12(2):359-64. doi: 10.1089/jmf.2008.0177.
12) In vivo growth-inhibition of Sarcoma 180 by an α-(1 → 4)-glucan-β-(1 → 6)-glucan-protein complex polysaccharide obtained from Agaricus blazei Murill, M. L. Gonzaga, D. P. Bezerra, A. P. Alves et al., Journal of Natural Medicines, vol. 63, no. 1, pp. 32–40, 2009.
13) Anticensored activity and some properties of water-soluble polysaccharides from ‘Himematsutake’, the fruiting body of Agaricus blazei Murill, T. Mizuno, T. Hagiwara, T. Nakamura et al., Agricultural and Biological Chemistry, vol. 54, pp. 2889–2896, 1990.
14) Agaritine purified from Agaricus blazei Murrill exerts anti-censored activity against leukemic cells, M. Endo, H. Beppu, H. Akiyama et al., Biochimica et Biophysica Acta, vol. 1800, no. 7, pp. 669–673, 2010.
15) The Medicinal Mushroom Agaricus blazei Murrill: Review of Literature and Pharmaco-Toxicological Problems, F. Firenzuoli,1 L. Gori,1 and G. Lombardo2, Evid Based Complement Alternat Med. 2008 Mar; 5(1): 3–15.
16) Natural killer cell activity and quality of life were improved by consumption of a mushroom extract, Agaricus blazei Murill Kyowa, in gynecological cancer patients undergoing chemotherapy
W.‐S. Ahn, D.‐J. Kim, G.‐T. Chae, J.‐M. Lee, S.‐M. Bae, J.‐I. Sin, Y.‐W. Kim, S.‐E. Namkoong, I. P. Lee
17) Agaricus subrufescens: A review, Komsit Wisitrassameewong, Samantha C. Karunarathna, Naritsada Thongklang, Ruilin Zhao, Philippe Callac, Serge Moukha, Cyril Férandon, Ekachai Chukeatirote and Kevin D. Hydea, Saudi J Biol Sci. 2012 Apr; 19(2): 131–146.
18) The Medicinal Values of Culinary-Medicinal Royal Sun Mushroom (Agaricus blazei Murrill), Hang Wang, Zhiming Fu, and Chunchao Han, Evid Based Complement Alternat Med. 2013; 2013: 842619.
19) Dietary roles of non-starch polysaccharides in human nutrition: a review., Kumar V1, Sinha AK, Makkar HP, de Boeck G, Becker K., Crit Rev Food Sci Nutr. 2012;52(10):899-935. doi: 10.1080/10408398.2010.512671.
20) Dietary Supplementation With Agaricus Blazei Murill Extract Prevents Diet-Induced Obesity and Insulin Resistance in Rats. Vincent M, Philippe EThe mushroom Agaricus blazei Murill extract normalizes liver function in patients with chronic hepatitis B, Everard A, Kassis N, Rouch C, Denom J, Takeda Y, Uchiyama S, Delzenne NM, Cani PD, Migrenne S, Magnan C., Obesity (Silver Spring). 2012 Jun 7. doi: 10.1038/oby.2012.139.
21) Dietary supplementation with Agaricus blazei murill extract prevents diet-induced obesity and insulin resistance in rats., Vincent M1, Philippe E, Everard A, Kassis N, Rouch C, Denom J, Takeda Y, Uchiyama S, Delzenne NM, Cani PD, Migrenne S, Magnan C., Obesity (Silver Spring). 2013 Mar;21(3):553-61. doi: 10.1002/oby.20276.
22) The mushroom Agaricus blazei Murill extract normalizes liver function in patients with chronic hepatitis B., Hsu CH, Hwang KC, Chiang YH, Chou P., J Altern Complement Med. 2008 Apr;14(3):299-301. doi: 10.1089/acm.2006.6344.
23) The mushroom Agaricus Blazei Murill in combination with metformin and gliclazide improves insulin resistance in type 2 diabetes: a randomized, double-blinded, and placebo-controlled clinical trial, Hsu CH, Liao YL, Lin SC, Hwang KC, Chou P., J Altern Complement Med. 2007 Jan-Feb;13(1):97-102.
24) Effect of Agaricus blazei Murill on the pulmonary tissue of animals with streptozotocin-induced diabetes, Di Naso FC, de Mello RN, Bona S, Dias AS, Porawski M, Ferraz Ade B, Richter MF, Marroni NP., Exp Diabetes Res. 2010;2010:543926. doi: 10.1155/2010/543926. Epub 2010 May 26.
25) Anti-Inflammatory Activity of Water-oluble Polysaccharide of Agaricus blazei Murill on Ovariectomized Osteopenic Rats., Wang P, Li XT, Sun L, Shen L.,Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:164817. doi: 10.1155/2013/164817. Epub 2013 Nov 24.