Alfalfa – lucerna siata

Lucerna siata je v zahraničí známa hlavne ako alfalfa. Rastlina s fialkovými kvetmi je nielen dôležitou krmovinou, ale využíva ju aj tradičná indická medicína ajurvéda.

História alfalfy

Lucerna siata (Medicago sativa) je bôbovitá rastlina s fialovými kvetmi, ktorá nie je pre ľudstvo žiadnym nováčikom, svoj ohlas získala už pred storočiami. Najskôr sa rozšírila do ostatných krajín z južnej a strednej Ázie. Uvádza sa, že o rastline vedeli už v roku 490 pr. n. l., keď Peržania napadli grécke územie, kam rastliny vzali so sebou. Lucerna bola predovšetkým potravou pre dobytok, ktorý zároveň musí mať dostatok pohybu, aby nemal zdravotné problémy. Ale aj ľudia našli využitie pre vlastné zdravie.

Naklíčené semienka alfalfy

Ďalšie názvy rastliny alfalfa

Vo Veľkej Británii, Južnej Afrike, Austrálii a na Novom Zélande sa používa názov lucerne a v nemčine znie podobne: Luzerne. K tomu majú ale aj ďalšie výrazy ako Saat-Luzerne, Schneckenklee alebo Ewiger Klee (večný diabol), v čínštine sa rastline hovorí zi mu. V angličtine je ešte možné sa stretnúť s názvami buffalo grass, buffalo herb, Chilean clover, purple medick alebo purple medicle. V češtine sa používa názov tolice setá. Starovekí Gréci a Rimania používali meno medica, s ohľadom na pôvod rastliny zo zeme Medes v dnešnom Iráne. Meno sa stalo základom pre rod Alfalfa Medicago.

Alfalfa nutričné údaje

Alfalfa je výživná, predovšetkým s ohľadom na bielkoviny a zásobáreň energie. Toho sa využíva pri kŕmení zvierat. Je ale potrebné, aby mali zvieratá dostatok pohybu. Inak nielenže nevhodne priberajú na váhe, ale zaťažujú sa aj obličky.

Naklíčené semienka alfalfy obsahujú okrem proteínov a vlákniny tiež vitamíny A, C a K, niacín, riboflavín, thiamín, folát, minerálne látky vápnik, železo, horčík, fosfor, zinok, meď a mangán, tiež kyselinu pantothenovú (vitamín B5) a osem esenciálnych aminokyselín. Vďaka vitamínu K je dôležitá u zrážanlivosti krvi.

Tradičné využitie alfalfy

Staré ajurvédske texty hovoria o využití semien a klíčkov alfalfy pre dodanie bielkovín a minerálov a zlepšenie tvorby krvných buniek. Minimálne od 13. storočia je rastlina známa ako krmivo pre zvieratá a dodnes sa využíva v najrôznejších zmesiach. Pre zdravie sa spracováva celá lucerna aj v rámci tradičnej čínskej medicíny. V podobe čaju sa pri rekonvalescencii pripravoval tonizujúci čaj. V Európe sa osvedčila ako diuretikum, teda spôsobuje vyššie vylučovanie vody a elektrolytov močom. Môže tak pôsobiť na pokles krvného tlaku, starostlivosť o pečeň. Alfalfa bola odporúčaná pri terapii cukrovky, tráviacich ťažkostiach, ale tiež pri problémoch s močovým ústrojenstvom vrátane obličiek. Využívala sa aj pri astme a sennej nádche.

Zdroj
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tolice_vojt%C4%9B%C5%A1ka
https://en.wikipedia.org/wiki/Alfalfa
https://www.encyclopedia.com/plants-and-animals/plants/plants/alfalfa
https://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2302/2#ixzz5VhmWzYcZ