Anona Mäkkoostnatá – Graviola

Anona mäkkoostnatá, tiež Graviola, je portugalský názov rastliny, ktorá sa bežne pestuje a konzumuje v Latinskej Amerike. V španielsky hovoriacich krajinách sa toto ovocie nazýva guanábana. Ďalšie bežné mená sú anona a brazílska papaya. Nech už tento tropický stále zelený strom nazveme akokoľvek, vytvára plody s bielou dužinou s mnohými veľkými semenami a veľmi sladkou, […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

Anona Mäkkoostnatá – Graviola 4.6/5 (5)

Plod Anony mäkkoostnaté

Anona mäkkoostnatá, tiež Graviola, je portugalský názov rastliny, ktorá sa bežne pestuje a konzumuje v Latinskej Amerike. V španielsky hovoriacich krajinách sa toto ovocie nazýva guanábana. Ďalšie bežné mená sú anona a brazílska papaya. Nech už tento tropický stále zelený strom nazveme akokoľvek, vytvára plody s bielou dužinou s mnohými veľkými semenami a veľmi sladkou, nakyslastou chuťou. Pretože sa dužina ťažko je, zvyčajne sa z nej robí šťava. Obľúbený nektár z guanábany pravdepodobne predávajú aj vaše miestne potraviny. Dlhú históriu použitia v lekárstve majú v Amerike nielen plody, ale aj iné časti rastliny – listy, stonka, kôra, koreň a semená. Anona mäkkoostnatá sa používa ako prírodný liek proti infekciám, horúčke, tráviacim problémom a vysokému krvnému tlaku [zdroj: Cassileth]. Vedci zaznamenali aj veľa ďalších tradičných použití medzi domorodými národmi Ánd, Amazónie a Karibiku [zdroj: Taylor].

Anona mäkkoostnatá obsahuje acetogeníny

Vedci nedávno začali skúmať potenciál bioaktívnych zlúčenín v listoch, stonke a semenách gravioly pomenovaných anonové acetogeníny. Zdá sa, že tieto acetogeníny majú silné protinádorové a protirakovinové vlastnosti. Niektoré štúdie vykonané in vitro došli k záveru, že zlúčeniny z gravioly môžu byť schopné sa zamerať na rakovinové bunky a zabiť ich, dokonca aj keď sú rezistentné voči liečbe, bez toho aby poškodili zdravé bunky. Keď sa tieto výsledky rozšírili medzi priaznivcov alternatívnej medicíny a po internete, vyvolali značné nadšenie. Klinické štúdie, ktoré potvrdia alebo vyvrátia tvrdenia priaznivcov gravioly ešte len prebiehajú.

Prínosy gravioly

Anona mäkkoostnatá rastie v dažďovom pralese a je súčasťou prírodnej a tradičnej medicíny Strednej a Južnej Ameriky a Karibiku už po storočia. Má výnimočný záber liečivých účinkov rozdelených do rôznych častí rastliny.

Ovocie Anony mäkkoostnaté na strome

Plod alebo šťava sa užíva k zníženiu horúčky, proti hnačke a úplavici a zabíja červy a iné parazity. Semená sú tiež silné antiparazitiká a tradične sa používajú proti všiam. Z kôry, listov a koreňa sa pripravuje upokojujúci čaj, ktorý sa užíva ako sedatívum a antispastikum. Výskum tiež potvrdzuje tradičné použitie čaju z gravioly ako hypotenzíva – teda lieku na vysoký krvný tlak [zdroj: Taylor]. Kôra sa dá použiť k liečbe horúčky a listy sa používajú lokálne k urýchleniu hojenia rán. Nezrelé plody sú zvlášť cenené pre podporu trávenia [zdroj: Weil]. Ďalšie užitie gravioly bolo zaznamenané v rámci konkrétnych domorodých liečiteľských tradícií. V pohorí Ánd v Peru sa listy gravioly varia, aby sa uvoľnil sliz, ktorý upokojuje zapálené sliznice. Na východe, v Amazónii, používajú diabetici kôru, listy a koreň k stabilizácii krvného cukru. Čaj z listov sa v Guayane používa ako srdcové tonikum, v Brazílii ako liek na pečeň a v Západnej Indii ako liek na astma, kašeľ a chrípku. Používa sa tiež proti artritíde a reumatizmu a niektoré matky konzumujú plody na podporu tvorby materského mlieka [zdroj: Taylor]. Newyorská nemocnica Memorial Sloan-Kettering Cancer Center na svojich webových stránkach potvrdzuje mnoho prínosov tejto rastliny, napríklad antivírusové, antiparazitné, protireumatické a emetické účinky [zdroj: Memorial Sloan-Kettering]. Vzhľadom k tomuto obsiahlemu zoznamu účinkov získala pre niekoho tvrdenie, že anona mäkkoostnatá pôsobí cytotoxicky na nádory a rakovinové bunky, určitú dôveryhodnosť, aj keď chýbajú vedecké dôkazy z testov na ľuďoch.

ANONA NA ZLÚ NÁLADU

Výsledky neurologickej štúdie publikovanej v roku 1998 ukázali, že graviola má schopnosť stimulovať serotonínové receptory v mozgu, a teda potenciálne antidepresívne účinky [zdroj: Cassileth]. Jej tradičné použitie tento záver podporuje. Jeden výrobca bylinných prípravkov predáva tinktúru z gravioly v kombinácii s kôrou mulungu, ďalšieho stromu z dažďového pralesa, pre potlačenie úzkosti [zdroj: Amazon Botanicals]. Niektoré vedľajšie účinky vychádzajú z oblastí bioaktivity gravioly. Štúdie na zvieratách ukázali, že táto rastlina môže rozširovať cievy a znižovať krvný tlak, takže osoby s nízkym krvným tlakom alebo užívajúce lieky k zníženiu hypertenzie by sa mali pred užívaním gravioly poradiť so svojim lekárom [zdroj: Wright]. Veľká dávka užitá naraz môže tiež spôsobiť nevoľnosť a zvracanie [zdroj: Taylor]. Protinádorové účinky gravioly vychádzajú predovšetkým z jej schopnosti obmedziť prísun adenosintrifosfátu (ATP) do rakovinových buniek. ATP často poskytuje metabolickú energiu aj zdravým bunkám a niektoré doplnky stravy, hlavne koenzym Q10, zvyšuje hladinu ATP. Z tohoto dôvodu môže CoQ10 neutralizovať účinky gravioly a nemali by sa užívať súčasne [zdroj: Taylor]. Vedci, ktorí skúmajú mechanizmy účinku gravioly, tvrdia, že acetogeníny obsiahnuté v tejto rastline dokážu rozlíšiť rakovinové bunky od zdravých, pretože rakovinové bunky trvale vykazujú vyššiu bunkovú aktivitu. Acetogeníny rozpoznajú a selektívne potláčajú rakovinové bunky. Odporúča sa, aby sa užívaniu gravioly vyhli tehotné ženy, pretože vysoká energia buniek vyvíjajúceho sa plodu by mohla spustiť toxické pôsobenie byliny [zdroj: Wright]. V štúdii na zvieratách bolo tiež zistené, že táto rastlina stimuluje maternicu [zdroj: Taylor].

UŽÍVAŤ S PROBIOTIKAMI?

Pri dlhodobom užívaní môžu antimikrobiálne účinky gravioly viesť k zničeniu priateľských baktérií nevyhnutných pre zdravé trávenie. Pri jej dlhodobom užívaní by teda mohlo byť na mieste zaradiť aj probiotický doplnok alebo tráviace enzýmy [zdroj: Wright].

Anona mäkkoostnatá a rakovina

Americký národný onkologický inštitút (NCI) prvýkrát zaznamenal protirakovinové pôsobenie listov gravioly v roku 1976, v internej štúdii, ktorá nebola verejne publikovaná. Väčšina následných výskumov bola vykonaná na Purdueovej univerzite v Indiane [zdroj: Bluestein]. Štúdia sa sústredí na protinádorové účinky a selektívnu toxicitu acetogenínov anony. V roku 1997 tým z Purdueovej univerzity oznámil, že tieto fytochemické látky sa v štúdiách javia zvlášť účinné pri ničení buniek, ktoré prežili chemoterapiu. Takéto bunky si môžu vytvoriť rezistenciu voči niekoľkým protirakovinovým látkam a získať označenie mnohopočetne rezistentné. Bežne má tieto vlastnosti len menej ako dve percentá rakovinových buniek, ale táto malá skupina sa môže rýchlo rozmnožiť po prvotnej chemoterapii a potom je každá ďalšia chemoterapia k ničomu. Vylúčenie protirakovinových látok vyžaduje veľké množstvo bunkovej energie, ktorú mnohopočetne rezistentné bunky získavajú z látky ATP. Acetogeníny blokujú transfer ATP do týchto buniek, spomaľujú ich fungovanie, čo nakoniec vedie k ich odumretiu. Tento proces sa vyhýba zdravým bunkám, ktoré nevyžadujú taký príliv ATP [zdroj: Taylor]. Ako vhodná podporná liečba pri onkologických ochoreniach je kombinácia Gravioly Reishi Extraktu, Reishi Sporu alebo Coriolusu a ešte možno doplniť o Betaglukán.

ČAKANIE NA SYNTETICKÚ LÁTKU

Farmaceutické spoločnosti úspešne vytvorili niekoľko anonových acetogenínov v laboratóriu. V súčasnosti si hrajú s chemickými štruktúrami s cieľom vytvoriť syntetický acetogenín, ktorý by bol dostatočne unikátny, aby sa dal patentovať, a dostatočne účinný, aby sa predával. Prírodnú fytochemickú látku nemôžu patentovať, a preto z nej nezískajú profit. To možná vysvetľuje, prečo sa s touto sľubnou liečivou rastlinou nevykonávajú žiadne klinické testy [zdroj: Taylor].

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *