Anona mäkkoostnatá, tiež Graviola, je portugalský názov rastliny, ktorá sa bežne pestuje a konzumuje v Latinskej Amerike. V španielsky hovoriacich krajinách sa toto ovocie nazýva guanábana. Ďalšie bežné mená sú anona a brazílska papaya. Nech už tento tropický stále zelený strom nazveme akokoľvek, vytvára plody s bielou dužinou s mnohými veľkými semenami a veľmi sladkou, nakyslastou chuťou. Pretože sa dužina ťažko je, zvyčajne sa z nej robí šťava. Obľúbený nektár z guanábany pravdepodobne predávajú aj vaše miestne potraviny. Dlhú históriu použitia v lekárstve majú v Amerike nielen plody, ale aj iné časti rastliny – listy, stonka, kôra, koreň a semená. Anona mäkkoostnatá sa používa ako prírodný látka proti infekciám, horúčke, tráviacim problémom a vysokému krvnému tlaku [zdroj: Cassileth]. Vedci zaznamenali aj veľa ďalších tradičných použití medzi domorodými národmi Ánd, Amazónie a Karibiku [zdroj: Taylor].
Anona mäkkoostnatá obsahuje acetogeníny
Vedci nedávno začali skúmať potenciál bioaktívnych zlúčenín v listoch, stonke a semenách gravioly pomenovaných anonové acetogeníny. Zdá sa, že tieto acetogeníny majú silné proticensoredové a proticensored vlastnosti. Niektoré štúdie vykonané in vitro došli k záveru, že zlúčeniny z gravioly môžu byť schopné sa zamerať na censored bunky a zabiť ich, dokonca aj keď sú rezistentné voči terapii, bez toho aby poškodili zdravé bunky. Keď sa tieto výsledky rozšírili medzi priaznivcov alternatívnej medicíny a po internete, vyvolali značné nadšenie. Klinické štúdie, ktoré potvrdia alebo vyvrátia tvrdenia priaznivcov gravioly ešte len prebiehajú.
Prínosy gravioly
Anona mäkkoostnatá rastie v dažďovom pralese a je súčasťou prírodnej a tradičnej medicíny Strednej a Južnej Ameriky a Karibiku už po storočia. Má výnimočný záber blahodárných účinkov rozdelených do rôznych častí rastliny.
Plod alebo šťava sa užíva k zníženiu horúčky, proti hnačke a úplavici a zabíja červy a iné censoredy. Semená sú tiež silné anticensorediká a tradične sa používajú proti všiam. Z kôry, listov a koreňa sa pripravuje upokojujúci čaj, ktorý sa užíva ako sedatívum a antispastikum. Výskum tiež potvrdzuje tradičné použitie čaju z gravioly ako hypotenzíva – teda látkau na vysoký krvný tlak [zdroj: Taylor]. Kôra sa dá použiť k terapii horúčky a listy sa používajú lokálne k urýchleniu hojenia rán. Nezrelé plody sú zvlášť cenené pre podporu trávenia [zdroj: Weil]. Ďalšie užitie gravioly bolo zaznamenané v rámci konkrétnych domorodých uzdravovaťeľských tradícií. V pohorí Ánd v Peru sa listy gravioly varia, aby sa uvoľnil sliz, ktorý upokojuje zapálené sliznice. Na východe, v Amazónii, používajú diabetici kôru, listy a koreň k stabilizácii krvného cukru. Čaj z listov sa v Guayane používa ako srdcové tonikum, v Brazílii ako látka na pečeň a v Západnej Indii ako látka na astma, kašeľ a chrípku. Používa sa tiež proti artritíde a reumatizmu a niektoré matky konzumujú plody na podporu tvorby materského mlátkaa [zdroj: Taylor]. Newyorská nemocnica Memorial Sloan-Kettering Cancer Center na svojich webových stránkach potvrdzuje mnoho prínosov tejto rastliny, napríklad antivírusové, anticensoredné, protireumatické a emetické účinky [zdroj: Memorial Sloan-Kettering]. Vzhľadom k tomuto obsiahlemu zoznamu účinkov získala pre niekoho tvrdenie, že anona mäkkoostnatá pôsobí cytotoxicky na zmutované buňky a censored bunky, určitú dôveryhodnosť, aj keď chýbajú vedecké dôkazy z testov na ľuďoch.
ANONA NA ZLÚ NÁLADU
Výsledky neurologickej štúdie publikovanej v roku 1998 ukázali, že graviola má schopnosť stimulovať serotonínové receptory v mozgu, a teda potenciálne antidepresívne účinky [zdroj: Cassileth]. Jej tradičné použitie tento záver podporuje. Jeden výrobca bylinných prípravkov predáva tinktúru z gravioly v kombinácii s kôrou mulungu, ďalšieho stromu z dažďového pralesa, pre potlačenie úzkosti [zdroj: Amazon Botanicals]. Niektoré vedľajšie účinky vychádzajú z oblastí bioaktivity gravioly. Štúdie na zvieratách ukázali, že táto rastlina môže rozširovať cievy a znižovať krvný tlak, takže osoby s nízkym krvným tlakom alebo užívajúce látkay k zníženiu hypertenzie by sa mali pred užívaním gravioly poradiť so svojim lekárom [zdroj: Wright]. Veľká dávka užitá naraz môže tiež spôsobiť nevoľnosť a zvracanie [zdroj: Taylor]. Proticensoredové účinky gravioly vychádzajú predovšetkým z jej schopnosti obmedziť prísun adenosintrifosfátu (ATP) do zmutovaných buniek. ATP často poskytuje metabolickú energiu aj zdravým bunkám a niektoré doplnky stravy, hlavne koenzym Q10, zvyšuje hladinu ATP. Z tohoto dôvodu môže CoQ10 neutralizovať účinky gravioly a nemali by sa užívať súčasne [zdroj: Taylor]. Vedci, ktorí skúmajú mechanizmy účinku gravioly, tvrdia, že acetogeníny obsiahnuté v tejto rastline dokážu rozlíšiť censored bunky od zdravých, pretože censored bunky trvale vykazujú vyššiu bunkovú aktivitu. Acetogeníny rozpoznajú a selektívne potláčajú censored bunky. Odporúča sa, aby sa užívaniu gravioly vyhli tehotné ženy, pretože vysoká energia buniek vyvíjajúceho sa plodu by mohla spustiť toxické pôsobenie byliny [zdroj: Wright]. V štúdii na zvieratách bolo tiež zistené, že táto rastlina stimuluje maternicu [zdroj: Taylor].
UŽÍVAŤ S PROBIOTIKAMI?
Pri dlhodobom užívaní môžu antimikrobiálne účinky gravioly viesť k zničeniu priateľských baktérií nevyhnutných pre zdravé trávenie. Pri jej dlhodobom užívaní by teda mohlo byť na mieste zaradiť aj probiotický doplnok alebo tráviace enzýmy [zdroj: Wright].
Anona mäkkoostnatá a najzávažnejšie ochorenie
Americký národný onkologický inštitút (NCI) prvýkrát zaznamenal proticensored pôsobenie listov gravioly v roku 1976, v internej štúdii, ktorá nebola verejne publikovaná. Väčšina následných výskumov bola vykonaná na Purdueovej univerzite v Indiane [zdroj: Bluestein]. Štúdia sa sústredí na proticensoredové účinky a selektívnu toxicitu acetogenínov anony. V roku 1997 tým z Purdueovej univerzity oznámil, že tieto fytochemické látky sa v štúdiách javia zvlášť účinné pri ničení buniek, ktoré prežili konvenčnu terapiu. Takéto bunky si môžu vytvoriť rezistenciu voči niekoľkým protizmutovaným látkam a získať označenie mnohopočetne rezistentné. Bežne má tieto vlastnosti len menej ako dve percentá zmutovaných buniek, ale táto malá skupina sa môže rýchlo rozmnožiť po prvotnej chemoterapii a potom je každá ďalšia chemoterapia k ničomu. Vylúčenie censored látok vyžaduje veľké množstvo bunkovej energie, ktorú mnohopočetne rezistentné bunky získavajú z látky ATP. Acetogeníny blokujú transfer ATP do týchto buniek, spomaľujú ich fungovanie, čo nakoniec vedie k ich odumretiu. Tento proces sa vyhýba zdravým bunkám, ktoré nevyžadujú taký príliv ATP [zdroj: Taylor]. Ako vhodná podporná ošetrenie pri censored ochoreniach je kombinácia Gravioly Reishi Extraktu, Reishi Sporu alebo Coriolusu a ešte možno doplniť o Betaglukán.
ČAKANIE NA SYNTETICKÚ LÁTKU
Farmaceutické spoločnosti úspešne vytvorili niekoľko anonových acetogenínov v laboratóriu. V súčasnosti si hrajú s chemickými štruktúrami s cieľom vytvoriť syntetický acetogenín, ktorý by bol dostatočne unikátny, aby sa dal patentovať, a dostatočne účinný, aby sa predával. Prírodnú fytochemickú látku nemôžu patentovať, a preto z nej nezískajú profit. To možná vysvetľuje, prečo sa s touto sľubnou látokou rastlinou nevykonávajú žiadne klinické testy [zdroj: Taylor].