Betaglukán

Betaglukán je prírodný komplexný polysacharid a veda sa v posledných dvoch desaťročiach pomerne často venuje jeho imunomodulačným schopnostiam. Výsledky tohto a aj ďalších výskumov sú viac ako povzbudivé.

Medzi zdroje, ktoré patria medzi najbohatších zástupcov betaglukánov, môžeme spomenúť obilniny (ovos a jačmeň), mnoho húb, kvasiniek a morské riasy. Pri skúmaní, či záleží na pôvode betaglukánu sa zistilo, že dôležitá je čistota produktu, ale odkiaľ pochádza – z obilia alebo kvasníc- nie je pritom až tak dôležité. Veľmi často sa používa glukán z kvasiniek Sachcaromces cerevisia, pretože je pre náš organizmus najprirodzenejší.

BetaGlukán má schopnosť podporiť obranné reakcie organizmu, ktoré pôsobia proti bakteriálnym a parazitárnym chorobám.

Pri výberu betaglukánu je potrebné vyberať čo najčistejší produkt a v ideálnom prípade ho konzumovať spoločne s vitamínom C a resveratrolom.
To, že má betaglukán priaznivé biologické účinky, je známe dlhšiu dobu, ale vedci sa mu začali viac venovať až od polovice 20. storočia.
Štúdie na univerzitách ako Harvard, Tulane, Baylor alebo Kentucky ukázali, že keď sa betaglukán užíva denne, dochádza k optimálnemu stimulovaniu makrofágov. To vo výsledku znamená maximálne vyladený obranný systém.

droždie v kocke, v prášku a kvas v džbáne

História betaglukánov

Nielen huby, ale aj obilie a kvasnice využíval človek od pradávna. Najmä kvasnice sa pridávali do skrášľujúcich prípravkov. Človek o týchto potravinách vedel, len nepoznal tajomstvo ich úspechu. Betaglukány objavili vedci na začiatku 20. storočia v lišajníku, a potom v jačmeni. Len v polovici 80. rokov bolo dokázané, že betaglukán z ovsa je schopný znížiť hladinu cholesterolu v krvi. Americký úrad pre kontrolu liečiv (FDA) roku 1997 odsúhlasil, že denná dávka 3 g tohto betaglukánu znižuje hladinu nasýtených tukov v krvi a tým eliminuje riziko kardiovaskulárnych chorôb.

Betaglukány sa na začiatku využívali v injekčnej podobe, v posledných rokoch sa úspešne testovalo i orálne podávanie.
V roku 1960 doktor Nicholas DiLuzio z univerzity v Tulane (New Orleans) zistil, že látkou zodpovednou za tak výrazne pozitívne účinky v lieku na imunitu (Zymosan) je Beta-1,3-D-Glucan a bol izolovaný v čistej podobe a bez negatívnych vedľajších účinkov, ktoré mal uvedený liek.
V roku 1975 potom tým doktora Petra Mansella z Národného Inštitútu pre výskum rakoviny zistil, že pri injekčnej aplikácii čistého betaglukánu do uzlín so zhubnými nádormi u 9 pacientov došlo k úplnej eliminácii nádoru. Počas úžasných 5 dní z nej zostali iba minimálne zbytky.

Betaglukány sú stále skúmané a prebieha mnoho testovaní na zvieratách, niektoré aj na ľuďoch. Potvrdilo sa, že imunomodulačná činnosť betaglukánov môže pôsobiť prakticky na akéhokoľvek živého tvora a ten ho môže využiť pre lepšie zdravie.

S ohľadom na tieto skvelé vlastnosti sa stále viac výskumov venuje zvládaniu rakoviny a ďalších závažných chorôb, s ktorými medicína ťažko bojuje.

Betaglukány v praxi

Betaglukány majú široké využitie:

posilňujú imunitný systém v prípade fyzického a emočného stresu, chronickej únavy, ale tiež pri liečbe ako je ožarovanie alebo chemoterapii. Beta-glukány sa podávajú intravenózne po operáciách, aby sa zabránilo infekcii. Betaglukány znižujú vysoký cholesterol, diabetes, pomáhajú zvládať rakovinu, HIV/AIDS. Beta-glukány sa používajú tiež pri nachladnutí, chrípke, alergii, astme, ulceróznej kolitíde a Crohnovej chorobe, revmatoidnej artritíde. Prospievajú tiež koži pri dermatitíde, ekzéme, ranách a popáleninách, zmierňujú starnutie.

Betaglukány sa využívajú aj preventívne pri psychickom a fyzickom strese, pri slabom imunitnom systéme.

Charakteristika betaglukánov

Glukány sú zložené z jednoduchých sacharidov (cukrov). Glukózy sú spojené predovšetkým väzbou beta/1,3/, preto získali názov beta /1,3/-D glukány.

Betaglukány sú označované ako modifikátory biologickej odpovede. Jedná sa o prírodné látky – polysacharidy, ktoré sa objavujú v bunkových stenách, morských riasach, hubách (shiitake, reishi, coriolus) alebo napríklad kvasinkách. Najrozšírenejšími prípravkami sú tie, ktoré obsahujú betaglukán izolovaný z pekárskych a pivných kvasiniek Sachcaromces cerevisia. Tie sú nášmu telu totiž najprirodzenejšie a tiež biologicky najaktívnejšie sú práve betaglukány so základným reťazcom z molekúl glukózy spojené väzbou 1,3 a s postranným glukózovým reťazcom v pozícii 1,6.

Betaglukán býva uvádzaný tiež ako betaglucan, beta glukan, beta-glukan, prípadne beta glucan alebo taktiež ß-glukan.

Makrofágy patria medzi hlavné časti imunitného systému. Ľudské telo obsahuje v tkanive, orgánoch, krvi a lymfe miliardy makrofágov. Jedná sa vlastne o prvú obrannú líniu imunitnej odpovede. A práve betaglukány patria medzi najčastejšie prírodné aktivátory týchto makrofágov.
Sú vysoko cenené hlavne pre svoju imunomodulačnú aktivitu a pre antikarcinogénne pôsobenie. Radia sa medzi takzvané PAMP – pathogen associated molecular patterns (s patogénom asociované molekulárne vzory). Imunitný systém ich rozpoznáva s tým, že ihneď zahajuje imunitnú odpoveď.

Kvasinky pod mikroskopom
Kvasinky pod mikroskopom

Toto imunostimulačné činidlo pôsobí prostredníctvom aktivácie makrofágov a cytotoxicity NK buniek, môže tiež tlmiť rast nádorov v rozvojovej fáze.
Zo štúdií vyplýva, že antiangiogenézia (obmedzenie tvorby nových kapilár) môže byť jednou z ciest, ktorými môžu beta-glukány znížiť bujnenie nádorov, zabrániť metastázam. Beta-glukán ako adjuvans k rakovinovej chemoterapii a rádioterapii takisto ponúkol pomoc pri obnove krvotvorby po poškodení kostnej drene.
Novou stratégiou pri liečbe rakoviny je imunoterapia s využitím monoklonálnych protilátok. [1]

Jednoducho povedané – betaglukány môžu zlepšiť imunitnú odpoveď tak, ako to sotva dokáže máloktorá iná látka.

Čistota betaglukánu

Biologická aktivita glukánov závisí na molekulovej štruktúre a reťazení. Pre skutočný vplyv na imunitný systém je dôležité betaglukán izolovať a vyčistiť. Čím je betaglukán čistejší, tým je účinnejší, optimálna čistota je aspoň 80 %.

Vplyv betaglukánov na zdraví

Betaglukán a censored

Imunitný systém organizmus chráni pred negatívnymi vplyvmi z okolia (infekcie a ďalšie choroby). Ak je ale censored agresívna, nemusí byť imunitná odpoveď dostatočne silná, aby zničila všetky rakovinové bunky.
Medicíne sa rakovinu stále nedarí ľahko zvládať (aj keď v niektorých prípadoch sú výsledky sľubné), naviac liečba v podobe censored alebo rádioterapie je pre organizmus často veľmi zaťažujúca. Pri hľadaní možností, ako liečbu a následnú starostlivosť podporiť, sa využívajú aj betaglukány.

Censored postihuje bunky, ktoré bojujú s infekciami, čím sa oslabuje imunitný systém. Jednou z možností je využiť i modifikátory biologickej odpovede. Jedná sa o formu imunoterapie, ktorá tým, že posilňuje imunitný systém v dôsledku vyvoláva obrannú odozvu. Medzi tieto modifikátory patria aj betaglukány.

Imunomodulačné účinky betaglukánov prešli testovaním na najrôznejších zvieratách a medzi zvieratami nie je zatiaľ známy druh, ktorý by odolával priaznivému vplyvu týchto látok.

Zistilo sa, že betaglukány sú schopné spomaliť rast censored buniek a zabrániť tak šíreniu do ďalších častí tela. Liečba betaglukánom sa pre veľký potenciál stále podrobne skúma na zvieratách.

Vplyv betaglukánov na rakovinu je veľmi zaujímavý. Klinicky bolo dokázané, že metastázam bránia niekoľkými spôsobmi: jedná sa o cytotoxicitu, kde dochádza k stimulácii bielych krviniek (makrofágy a NK bunky – prirodzení zabíjači), aby zastavili rast nádorov. Práve NK bunky sú rozhodujúce pre zníženie aktivity censored buniek, vyhľadávajú a kontrolujú nádory, a následne ich ničia.
Antiangiogenézia bráni censored bunkám rozvíjať sieť krvných ciev, čo je nutné k bujneniu nádorov.
Bolo zistené, že pri liečbe chemoterapiou následná starostlivosť pomocou betaglukánov poskytuje obnovu poškodenej kostnej drene tým, že stimuluje tvorbu červených krviniek.

Nádorové bunky a ďalšie hostiteľské bunky nemajú povrchovú zložku v podobe beta-glukánu, čo môže byť dôvodom pre zraniteľnosť rakoviny. [1]

Censored pľúc je častou príčinou úmrtia na rakovinu. Vedci na myšacích modeloch skúmali kombináciu beta-glukánu s liečbou bevacizumabom u ľudského karcinómu pľúc. V podkožnom modele censored buniek PC14PE6 betaglukán v spojení s liekom vykazoval vyšší účinok z hľadiska šírenia nádoru a dlhodobého prežitia oproti liečbe samotným bevacizumabom. Účinky boli sprevádzané masívnym ukladaním komplementu a infiltráciou neutrofilov v nádoroch. Tento účinok však nebol pozorovaný u povrchovo viazaných VEGF negatívnych ľudských pľúcnych nádorov. Terapeutická účinnosť betaglukánu spoločne s bevacizumabom bola dokázaná aj u orthotopického karcinómu pľúc. Výsledky vypovedajú o možnosti terapeutických prínosov pre rakovinu pľúc, kde rastie účinnosť bevacizumabu vďaka využitiu betaglukánu a spoločne môžu poskytnúť lepšie terapeutické prínosy. [2]

Betaglukány a cholesterol

Bolo zistené, že pri užívaní beta-glukánov z kvasiniek alebo jačmeňa dochádza k poklesu hladiny celkového cholesterolu a lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL) čiže „zlého” cholesterolu. Toto bolo dosiahnuté u osôb s vysokým cholesterolom po niekoľkých týždňoch liečby.

Existuje ale aj výskum, ktorý vyššie uvedené popiera. Vedci sa domnievajú, že tento rozdiel je zapríčinený spôsobom spracovania produktu s betaglukánom a jeho čistota.

Zvýšené hladiny lipoproteínov v celkovej a nízkej hustote (LDL – „zlý” cholesterol) sa považujú za základné rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení. Štúdia skúmala β-glukán z ovsa predovšetkým pre jeho diskutovaný potenciál znižovať cholesterol. Okrem schváleného pôsobenia, ktoré bolo odsúhlasené FDA, tento fakt schválila v roku 2004 aj európska komisia Joint Health Claims Initiative (JHCI). Štúdia mala preskúmať, či novšie výsledky súhlasia s pôvodnými závermi týchto organizácií.
Vo výsledku bolo zistené, že štúdie vykonané počas posledných 13 rokov podporujú návrh, že príjem ovseného β-glukánu v denných dávkach (aspoň 3 g) môže znížiť hladinu celkového cholesterolu a lipoproteínov s nízkou hustotou plazmy (LDL) o 5 až 10 % u normo-cholesterolemických alebo hypercholesterolemických subjektov. Štúdie ukázali, že spotreba ovsa je v priemere spojená s 5% a 7% znížením celkovej hladiny LDL cholesterolu. Významná vedecká dohoda naďalej podporuje vzťah medzi hladinou β-glukánov a hladinou cholesterolu v krvi, pričom novšie údaje sú v súlade s predchádzajúcimi závermi FDA a JHCI. [3]

Vplyv betaglukánov na cukrovku

Diabetes mellitus je typický vysokou hladinou glukózy v krvi. Sprevádzajú ho prejavy ako je smäd, častejšie močenie a úbytok hmotnosti. Príčinou je nesprávne zásobovanie inzulínom, zníženie transportu glukózy z krvi do svalových a tukových buniek. Riziko spočíva hlavne vo vzniku kardiovaskulárnych ochorení, vysokom tlaku, zvýšením lipidov. Z výsledkov vyplýva, že betaglukány eliminujú tieto faktory. Okrem toho podporujú hojenie rán a majú vplyv na ischemickú chorobu srdca. Dôležité je tieto súvislosti ďalej skúmať a využívať čistý betaglukán.

Z jednej vykonanej štúdie vyplýva, že beta-glukán by mohol otvoriť nové cesty k liečeniu diabetu. Bohužiaľ ale nebol použitý čistý beta-glukán, preto sa nevie, aký vplyv mali ostatné zložky. Pre antidiabetické účinky je dôležitý charakter štruktúry. Budú potrebné ďalšie štúdie k objasneniu toho, aký vplyv má beta-glukán na signálnu dráhu PI3K/Akt u diabetu. [4]

Recenzia sa zaoberala štúdiami, ktoré skúmali vplyv betaglukánov na diabetes mellitus. Z výsledkov vyplýva, že dávky cca 6,0 g/osoba/deň, po dobu aspoň 4 týždňov stačili k vyvolaniu lepšieho stavu glukózy v krvi a lipidových hodnôt. Tento stav bol dosiahnutý aj vďaka ďalším faktorom. Metabolické prínosy uviedla štúdia s konzumáciou nízkych dávok betaglukánu pri konzumácii minimálne 12 týždňov. [5]

Pretože ochorenie cukrovkou, špeciálne 2. typu, je civilizačným problémom, vyplatí sa využiť potenciál, ktorý nové možnosti ponúkajú. A betaglukány by medzi nich mohli patriť. Betaglukán znižuje hladinu glukózy u diabetických pacientov. Lepšie výsledky záviseli na dlhšom časovom období.

Vysoký krvný tlak

Zdá sa, že betaglukány znižujú krvný tlak u niektorých ľudí s vyšším indexom telesnej hmotnosti.

Randomizovaná, dvojito zaslepená, kontrolovaná klinická štúdia – 97 mužov a žien s tlakom meraným v kľude, systolický krvný tlak 130-179 mm Hg a/alebo diastolický krvný tlak 85-109 mm Hg, konzumovalo po dobu 12 týždňov potraviny s ovseným betaglukánom alebo kontrolné potraviny. Počas liečby neboli pozorované žiadne významné rozdiely u oxidatívneho stresu a výsledky naznačujú tiež priaznivé účinky potravín s ovseným betaglukánom na metabolizmus uhľohydrátov a na krvný tlak u obéznych subjektov. [6]

Antioxidačný vplyv betaglukánov

Nielen bežné vplyvy okolného prostredia, ale tiež choroby vyvolávajú oxidačný stres. Najmä pri výskyte rakoviny a nádorov dochádza k veľkému poškodeniu voľnými radikálmi. Aj v tomto prípade pôsobia betaglukány svojou silnou antioxidačnou silou.

Vplyv betaglukánu na kostnú dreň

Nové bunky imunitného systému vznikajú v kostnej dreni neustále. Ak je ale telo v zlej kondícii, nestačí tento prísun a choroba začne mať navrch.
Riešením môžu byť antibiotiká, ktoré ale majú svoje negatíva. Pomôcť môže aj betaglukán, ktorý kostnej dreni prospeje. Betaglukán totiž umožní zrýchlenú tvorbu obranných buniek, ktoré sú omnoho aktívnejšie a okrem toho ničia nefunkčné, prípadne poškodené bunky a nebezpečné patogény.
Organizmus je potom oveľa viac odolnejší voči najrôznejším druhom chorôb (baktérie, vírusy, plesne, paraziti) a tiež zrýchľuje tvorbu bielych a červených krviniek. Naviac posilňuje telo proti všetkým druhom žiarenia.

Účinky betaglukánov na pokožku

Betaglukán prospieva pleti s ohľadom na svoje antioxidačné vlastnosti. Spomaľuje starnutie, zvyšuje elasticitu pleti a okrem toho pôsobí na lepšiu hydratáciu pleti. Chráni pokožku pred vplyvom žiarenia a pomáha jej pri popáleninách.

Nežiadúce účinky a bezpečnosť

Betaglukány sú pravdepodobne bezpečné pre väčšinu dospelých, nebol zistený negatívny vplyv. Naopak sú prospešnejšie pri dlhodobom užívaní a nie je možné si na ne vytvoriť návyk.

Betaglukány pre deti

Nie sú známe vedľajšie účinky betaglukánov. Boli tiež uverejnené štúdie, v ktorých sa skúmal vplyv potravinových doplnkov s betaglukánom na deti s respiračnými chorobami a bol dokázaný silný vplyv pri konzumácii týchto polysacharidov.

Dávkovanie betaglukánu

Pretože sa betaglukánom nedá predávkovať, nie je horná hranica. Na odporúčanú dávku sa názory rôznia.
Môže sa jednať napríklad o 400 mg betaglukánu (teda jedna tobolka denne), v prípade zdravotných ťažkostí – 3 tobolky.

Betaglukán pre zdravie

Betaglukán sa používa pre podporu zdravia, najmä kvôli vplyvu na imunitný systém. Betaglukán prospieva pôsobením na rakovinové bunky, ale aj na následky censored alebo rádioterapie. Užívanie doplnku stravy prispieva ku zníženiu vysokej hladiny cholesterolu a má protiinfekčný vplyv.

Hlavným hľadiskom pri výbere by určite mala byť čistota glukózy, ideálne aspoň 80 %. Najlepších výsledkov dosahujú väzby molekuly betaglukánu – 1,3-D/1,6. Zdá sa, že prospešné sú tieto polysacharidy i z ovsa, jačmeňa, ale najčastejšie pochádza extrakt z pivných alebo pekárskych kvasníc (Saccharomyces cerevisiae). Uvádza sa, že práve tie by mali vykazovať najväčšiu biologickú aktivitu.

Dôležité je, aby doplnky stravy mali certifikát, z ktorého sa presvedčíte o kvalite produktu. Pre lepšiu účinnosť je vhodné, keď je betaglukán doplnený o vitamín C a resveratrol.

Zdroj:
1) Effects of beta-glucans on the immune system, Akramiene D1, Kondrotas A, Didziapetriene J, Kevelaitis E., Medicina (Kaunas). 2007;43(8):597-606,
2) Effect of yeast-derived beta-glucan in conjunction with bevacizumab for the treatment of human lung adenocarcinoma in subcutaneous and orthotopic xenograft models, Zhong W, Hansen R, Li B, Cai Y, Salvador C, Moore GD, Yan J., J Immunother. 2009 Sep;32(7):703-12. doi: 10.1097/CJI.0b013e3181ad3fcf.
3) Cholesterol-lowering effects of oat β-glucan, Othman RA1, Moghadasian MH, Jones PJ, Nutr Rev. 2011 Jun;69(6):299-309. doi: 10.1111/j.1753-4887.2011.00401.x.
4) Beta-glucans in the treatment of diabetes and associated cardiovascular risks, Jiezhong Chen and Kenneth Raymond, Vasc Health Risk Manag. 2008 Dec; 4(6): 1265–1272.
5) Effect of beta-glucans in the control of blood glucose levels of diabetic patients: a systematic review, Francelino Andrade E, Vieira Lobato R, Vasques Araújo T, Gilberto Zangerônimo M, Vicente Sousa R, José Pereira L, Nutr Hosp. 2014 Jan 1;31(1):170-7. doi: 10.3305/nh.2015.31.1.7597.
6) Effects of consuming foods containing oat beta-glucan on blood pressure, carbohydrate metabolism and biomarkers of oxidative stress in men and women with elevated blood pressure. Maki KC1, Galant R, Samuel P, Tesser J, Witchger MS, Ribaya-Mercado JD, Blumberg JB, Geohas J., Eur J Clin Nutr. 2007 Jun;61(6):786-95. Epub 2006 Dec 6.