Chlorella pyrenoidosa

Zelené potraviny sú veľmi obľúbené, patrí k nim aj jednobunková sladkovodná riasa Chlorella pyrenoidosa.

Chlorella predmetom výskumu

Uvádza sa, že organizmy tohto typu žili na Zemi už pred približne 1,5 miliardami rokov. Riasu chlorellu „objavil” holandský botanik a mikrobiológ M. W. Beijerinck v roku 1890, konkrétne Chlorellu vulgaris. Laureát Nobelovej ceny (1931) za výskum bunkového dýchania, nemecký biochemik a bunkový fyziológ Otto Heinrich Warburg, zase na chlorelle študoval fotosyntézu. Melvin Calvin z Kalifornskej univerzity dostal v roku 1961 Nobelovu cenu za chémiu. Týkala sa výskumu asimilácie oxidu uhličitého v rastlinách, pri ktorých využíval chlorellu.

Prášok chlorelly s naberačkou

Používaný názov chlorella pyrenoidosa je veľmi častým synonymom pre Chlorellu sorokinianu. Skladá sa z gréckeho slova „chloros” (zelený) a latinskej prípony „ella” (malá).

Nutričné údaje chlorelly

Ak by sme chceli zistiť presný obsah živín chlorelly, museli by sme vždy skúmať konkrétne riasy. Živiny totiž závisia na použitých druhoch, podmienkach pestovania a samozrejme tiež na spôsobe spracovania do potravinových doplnkov. Chlorella je zásobárňou chlorofylu, ktorý zlepšuje krvný obraz. Obsahuje aj väčšie množstvo bielkovín a ďalšie živiny. Po sušení dosahuje približne hodnôt: 45 % bielkovín (9 esenciálnych aminokyselín), 20 % tukov, 20 % sacharidov, 5 % vlákniny a 10 % vitamínov a minerálov. Niektoré druhy môžu obsahovať vitamín B12, železo, sú zdrojom vitamínu C. Okrem toho v chlorelle je možné nájsť ďalšie vitamíny skupiny B ako je kyselina listová, ďalej minerálne látky horčík, zinok, meď, draslík a vápnik. Chlorella je zásobárňou antioxidantov, patrí k nim aj beta-karotén, ktorý prispieva k neutralizácii pôsobenia voľných radikálov.

Použitie chlorelly

Riasa má mnoho využití a potom, čo bolo zistené, že ponúka veľa výhod, pokračuje sa s výskumom. Predovšetkým je cenená jej fotosyntetická účinnosť. Chlorella sa používa ako výživový doplnok alebo tiež napríklad ako súčasť bionafty. Chlorella je schopná na seba viazať ťažké kovy a toxíny, preto je dôležité prostredie pestovania a spôsob ďalšej výroby.

Chlorellu nájdeme v podobe prášku, tabletiek alebo tiež extraktu.

Zdroj

Precambrian palaeontology in the light of molecular phylogeny – an example: the radiation of the green algae, dostupné z https://www.biogeosciences-discuss.net/4/3123/2007/bgd-4-3123-2007.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Chlorellahttps://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-chlorella