Alzheimerova choroba – neurodegeneratívne ochorenie mozgu
Neurodegeneratívne ochorenie mozgu nazývané Alzheimerova choroba patrí medzi najčastejšie príčiny demencie. Choroba je pomenovaná po nemeckom psychiatrovi a neuropatológovi Aloisovi Alzheimerovi, ktorý ju opísal v roku 1907.
Niekoľko štádií Alzheimerovej choroby
Alzheimerova choroba má niekoľko štádií a začína postupne – zhoršovaním krátkodobej pamäti a stratou samostatnosti. Postupne (u každého jedinca inak rýchlo) sa znižuje schopnosť vyjadrovania, rozhodovania, pacient sa stáva zmäteným a neschopným dokončiť myšlienky. Osobnosť diagnostikovaná s Alzheimerovou chorobou sa mení tak, že nakoniec nie je schopná sa sama o seba postarať.
Príznaky Alzheimerovej choroby
Podľa Českej alzheimerovskej spoločnosti medzi príznaky patrí napríklad problémy s rečou, strata pamäti pri vykonávaní bežných činností, dezorientácia v čase a priestore, zmeny nálady, problémy s abstraktným myslením, nesprávne zakladanie vecí, zmena osobnosti alebo strata záujmu.
Alzheimerova choroba a veda
Alzheimerova choroba je v súčasnosti neliečiteľná a prebiehajú výskumy, ktoré hľadajú spôsoby, ako tomuto ochoreniu predísť. Riziko vzniku Alzheimerovej choroby sa spája s intelektuálnou aktivitou osoby, zložením stravy a užívaním niektorých liekov. Skúma sa vplyv doplnkov výživy, z ktorých niektoré možnosti vyzerajú nádejne.
Mierna kognitívna porucha a prevencia
Ide o mierne problémy s orientáciou, sústredením alebo rozhodovaním. Tieto problémy nie sú výrazné a nebránia bežným aktivitám. Prevencia je veľmi dôležitá. Ako prevencia sa odporúča zdravá strava, starostlivosť o kardiovaskulárny systém a dodržiavanie stredomorskej stravy, ktorá zahŕňa dostatok ovocia, zeleniny, obilnín, rýb a strukovín. Strava by nemala obsahovať veľa tučných jedál a pokiaľ možno žiadne konzervované potraviny. Medzi efektívne cvičenia patrí tréning mozgu, ako je učenie sa nových jazykov alebo nových záľub. Pomáhajú tiež rôzne počtové úlohy, lúštenie a písanie poznámok. Je dôležité precvičovať zrakovú, sluchovú, krátkodobú aj dlhodobú pamäť. Veľmi prospešný je dostatok pohybu a spoločenský život v rámci rodiny a priateľov.
Je dôležité venovať sa prevencii, aj keď ste úplne zdraví, aby sa znížilo riziko vzniku problémov so zdravím mozgu.
Zdroj: http://www.alzheimer.cz https://cs.wikipedia.org/wiki/Alzheimerova_choroba