Anorexia, mentálna anorexia – psychické ochorenie s odmietaním stravy
Mentálna anorexia je psychické ochorenie spojené s príjmom potravy. Typické je odmietanie vlastnej telesnej hmotnosti vyššej, ako je minimálna váha zodpovedajúca určitému veku a výške. Najčastejšie postihuje dievčatá v období dospievania až približne do 30 rokov. Mentálnou anorexiou často trpia osoby s nízkym sebavedomím a labilnou psychikou. Doposiaľ nie je známe, že by niektoré kroky spoľahlivo fungovali ako prevencia anorexie.
Príčiny anorexie
Postihnutá osoba má nutkavú predstavu o nadmernej telesnej váhe a nesprávne vnímanie vlastného tela. Postupne dochádza k nadmernému znižovaniu hmotnosti a k extrémnemu strachu z obezity. Chorí sa snažia za každú cenu skryť, že majú problém a že sa niečo zmenilo.
Anorexia môže byť módnou záležitosťou, keď sa postihnutý snaží prispôsobiť nejakému vzoru (často modelky, herečky). Médiá v tomto ohľade zohrávajú negatívnu úlohu, keď uverejňujú fotografie extrémne štíhlych žien. Predovšetkým mladé dievčatá a ženy si dávajú do súvislosti štíhlu postavu s úspechom.
Mentálnou anorexiou trpia aj osoby, ktoré mali pôvodne nadváhu. Snaha o zníženie hmotnosti sa niekedy vymkne spod kontroly a radikálna diéta môže priviesť človeka do problémov. Pozitívne reakcie okolia ich potom motivujú k ďalšiemu chudnutiu.
Inou variantou môže byť forma protestu, keď sa mladý človek snaží presadiť svoj názor, keďže v iných oblastiach sa musí prispôsobovať.
Príznaky mentálnej anorexie
Anorektici potláčajú chuť do jedla a hlad. Utešujú sa predstavou, že sú silní a že ich váha neustále rastie. Jedia veľmi málo, obávajú sa zvýšenia hmotnosti a porovnávajú ju s diétnymi plánmi. Nadmerne športujú, užívajú preháňadlá a niekedy sa nútia do zvracania. Pacienti s mentálnou anorexiou často dokážu dobre odhadnúť váhu iného človeka, chýba im však objektívny pohľad na vlastnú hmotnosť. Ak sa ochorenie nelieči, jeho dôsledkom môže byť zlyhanie metabolizmu a smrť.
Je preto dôležité všímať si svojich blízkych, najmä ak sa objavia príznaky ako výrazná strata hmotnosti, zlý spánok, nízky krvný tlak, zimomravosť, dehydratácia, prehnané cvičenie. Chorí ľudia sa často pozerajú do zrkadla a kontrolujú svoju váhu. Majú zlú náladu a trpia depresiami. Niekedy tiež vrstvia oblečenie.
Terapia anorexie
Terapia môže prebiehať ambulantne, no v prípade vážnych problémov je nutná hospitalizácia, po ktorej nasleduje zmena životného štýlu. Dôležité je zvládanie stresu, využíva sa psychoterapia a je potrebná spolupráca rodiny. Popri tom sa pracuje na zmene stravovacích návykov.
Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Ment%C3%A1lna_anorexia