Artritída

Artritída

Artritída je chronické ochorenie imunitného systému, ktoré postihuje kĺby. Medzi hlavné príznaky artritídy patrí bolesť a stuhnutosť kĺbov, pričom príznaky sa zvyknú zhoršovať s pribúdajúcim vekom. Medzi najčastejšie typy patrí osteoartritída a reumatoidná artritída. V súčasnosti patrí k najefektívnejším formám liečby tzv. biologická liečba.

Osteoartritída

Chrupavka je tvrdé a klzké tkanivo, ktoré pokrýva konce kostí, kde sa tvorí kĺb. Osteoartritída spôsobuje jej rozpad. Viac sa o tejto forme artritídy dozviete v našom článku, ktorý je venovaný osteoartritíde.

Reumatoidná artritída

Reumatoidná artritída (ľudovo reuma) je ochorenie, pri ktorom imunitný systém napáda kĺby, počnúc výstelkou kĺbov. Ide o autoimunitné a zápalové ochorenie. Imunitný systém omylom napadne zdravé bunky v tele a spôsobí zápal, ktorý sa prejavuje bolestivými opuchmi, čím sťažuje pohyb. Choroba sa najčastejšie rozvíja u osôb okolo 40 rokov. Postihuje hlavne kĺby, no môže sa prejaviť aj na iných orgánoch.

Častými mimokĺbovými prejavmi sú anémia (chudokrvnosť) a dedičnosť môže tiež zohrávať úlohu. Viac o tejto forme sa dozviete v článku o reumatoidnej artritíde.

Psoriatická artritída

Najčastejšie sa vyskytuje u pacientov s ťažkou formou psoriázy (lupienky). Kožné a kĺbové príznaky sa len zriedka objavujú súčasne – kĺbové problémy môžu prísť až po rokoch od objavenia kožných prejavov.

Dnavá artritída

Ide o formu artritídy spôsobenú zvýšenou hladinou kyseliny močovej v krvi. Kryštály kyseliny močovej sa môžu ukladať v kĺboch a vyvolať zápal (akútny dnavý záchvat). Najčastejšie postihuje kĺby dolných končatín, napríklad palec, členok či koleno. Liečba dny sa zameriava na zníženie kyseliny močovej, často diétou.

Reaktívna artritída

Zápalové ochorenie kĺbov, ktoré vzniká po infekčnom ochorení (často črevné, močové alebo pohlavné infekcie). Môže sa objaviť niekoľko dní až týždňov po infekcii. Môžu sa vyskytnúť aj mimokĺbové prejavy ako zápaly očí alebo kožné zmeny.

Septická artritída

Známa aj ako hnisavá alebo bakteriálna artritída. Môže spôsobiť vážne poškodenie kĺbu a ohroziť pacienta na živote. Najčastejšie vzniká pri zranení alebo krvným prenosom.

Lymská artritída

Infekčné ochorenie spôsobené baktériou Borrelia burgdorferi, prenášané kliešťami. Postihuje najmä kĺby.

Rozdiel medzi artrózou a artritídou

Artritída je zápalové ochorenie, zatiaľ čo pri artróze dochádza k opotrebeniu kĺbovej chrupavky. Častejšie sa vyskytuje s vekom, nedostatkom pohybu či nadváhou.

Biologická liečba artritídy

Biologická liečba patrí k najúčinnejším formám liečby zápalových reumatických ochorení. Liečba však môže mať rôzne vedľajšie účinky. Podávanie závisí od posúdenia lekára a individuálneho stavu pacienta.

Zdroje:

1: NATIONAL HEALTH SERVICE. Arthritis. Online. 2022. Dostupné z: https://www.nhs.uk/conditions/arthritis/. [cit. 2024-04-15].

2: REVMATICKÉ NEMOCI. Psoriatrická artritida. Online. Dostupné z: https://www.revmaticke-nemoci.cz/psoriaticka-artritida. [cit. 2024-04-15].

3: REVMA HK. Dna (dnavá artritida). Online. Dostupné z: https://www.revmahk.cz/dna-dnava-artritida-80.htm. [cit. 2024-04-15].

4: ALUŠÍK, Štefan. Reaktivní artritida. Online. 2022. Dostupné z: https://www.casopisvnitrnilekarstvi.cz/pdfs/vnl/2022/07/06.pdf. [cit. 2024-04-15].

5: LAB TESTS ONLINE. Septická artritida. Online. 2021. Dostupné z: https://www.labtestsonline.cz/septicka-artritida.html. [cit. 2024-04-15].

6: Lymeská artritida. Online. 2016. Dostupné z: https://www.printo.it/pediatric-rheumatology/CZ/info/pdf/13/1/Lymeská-artritida. [cit. 2024-04-15].

7: OLEJÁROVÁ, M. Kardiologická revue – Interní medicína: Nežádoucí účinky bio­logické léčby v revmatologii. Online. 2014. Dostupné z: https://www.kardiologickarevue.cz/casopisy/kardiologicka-revue/2014-5/nezadouci-ucinky-biologicke-lecby-v-revmatologii-50163. [cit. 2024-04-15].

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem
Článok patrí do kategórie . Pridať trvalý odkaz do záložiek.

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.