Ateroskleróza
Ateroskleróza (kornatenie tepien) vzniká ukladaním tukových kvapôčok do steny cievy. Tým dochádza k ich zúženiu, znižuje sa pružnosť a obmedzuje sa prietok krvi. To môže viesť k rôznym ochoreniam, ako napríklad k infarktu alebo mozgovej mŕtvici. Medzi hlavné príčiny kornatenia tepien patrí nadmerná konzumácia tučných jedál a fajčenie.
Čo je to ateroskleróza
Ateroskleróza je ochorenie, ktoré postihuje cievy. Ľudovo sa označuje ako tvrdnutie (kornatenie) ciev. Vzniká v dôsledku ukladaní tukových látok (cholesterolu) do steny cievy, čím sa tvoria takzvané aterosklerotické pláty. Tie tepny zužujú a znižujú ich vnútorný priemer, pričom zároveň strácajú pružnosť. V súčasnosti ide o veľmi časté ochorenie. Ateroskleróza má niekoľko stupňov, ktoré sa definujú na základe priepustnosti stien tepien. Medzi typické prejavy patrí ischemická choroba srdca, mozgové aterosklerotické príhody a ischemická choroba dolných končatín.1
Rizikové faktory aterosklerózy
Niektoré faktory majú rozhodujúci vplyv na riziko vzniku aterosklerózy. Jedným z hlavných je nadmerný príjem tučných jedál. Pri fajčení a vysokom krvnom tlaku dochádza k narušeniu vnútornej výstelky cievy, prieniku lipoproteínov do steny cievy a ku kryštalizácii cholesterolu. Medzi rizikové faktory patrí aj vysoká hladina LDL-cholesterolu alebo triglyceridov, cukrovka a nadváha. Ateroskleróza môže byť spôsobená aj genetickou predispozíciou.
Liečba aterosklerózy
Arteriosklerotické zmeny ciev môžu začať už v detstve, čím vytvárajú základ pre neskorší rozvoj tohto ochorenia. Ak existuje podozrenie na aterosklerózu, je dôležité, aby lekár vyšetril aj ďalšie oblasti, ktoré prechádzajú dôležitými tepnami, pretože ateroskleróza postihuje celý organizmus. Pre liečbu je najdôležitejšia zmena životného štýlu – teda prestať fajčiť, dodržiavať zdravú stravu, pravidelne cvičiť a v prípade potreby znížiť hmotnosť. Ak táto forma liečby nepostačuje, nasadzuje sa medikácia. Lekár rozhodne o užívaní liekov proti poruchám metabolizmu lipidov, vysokému krvnému tlaku, na riedenie krvi, proti cukrovke alebo prediabetu. 2
Prejavy aterosklerózy
Medzi viditeľné prejavy aterosklerózy patrí napríklad zmena farby a teploty končatín, nehmatný pulz na končatinách, bolesť a obmedzenie pohybu pri ischemickej ateroskleróze dolných končatín. Ateroskleróza je však často bezpríznaková, pričom uvedené príznaky sú zvyčajne viditeľné, až keď sa prietok krvi v cieve zníži na približne 30 %.
Diéta pri ateroskleróze
Z tukov je dôležité uprednostniť rastlinné oleje pred živočíšnymi tukmi (maslo, slanina, masť). Sacharidy je vhodné nahradiť polysacharidmi vo forme pečiva, zemiakov, strukovín a obilnín – a zároveň obmedziť bežný cukor a sladkosti. Nevyhnutný je aj každodenný príjem ovocia a zeleniny, ktoré poskytujú dostatočné množstvo vlákniny3. Ak máte nadváhu alebo obezitu, cieľom by malo byť zníženie BMI.
Prevencia aterosklerózy a prírodná liečba
Pri dodržiavaní pravidiel zdravého stravovania a životného štýlu môžu pomôcť prírodné antioxidanty, ako sú vitamín C, vitamín E, ostropestrec mariánsky či kurkuma. Antioxidanty zohrávajú kľúčovú úlohu v prevencii a liečbe aterosklerózy tým, že inhibujú oxidáciu lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL), znižujú tvorbu reaktívnych foriem kyslíka a chránia pred tvorbou aterosklerotických plátov a zhlukovaním krvných doštičiek4.
Zdroje:
1, 2: NÁRODNÍ ZDRAVOTNICKÝ INFORMAČNÍ PORTÁL. Ateroskleróza. Online. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/1527-ateroskleroza. [cit. 2024-04-19].
3: NÁRODNÍ ZDRAVOTNICKÝ INFORMAČNÍ PORTÁL. Dieta v prevenci a léčbě aterosklerózy. Online. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/486-dieta-v-prevenci-a-lecbe-aterosklerozy. [cit. 2024-04-19].
4: NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE. Antioxidants and Atherosclerosis: Mechanistic Aspects. Online. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6722928/. [cit. 2024-04-19].