Bakteriálna infekcia

Bakteriálna infekcia – choroba spôsobená patogénnymi baktériami
Bakteriálna infekcia je proces, pri ktorom sa choroboplodný organizmus (baktéria) dostane do tela človeka (prípadne iného živočícha, rastliny alebo huby) a vyvolá reakciu imunitného systému.

Nie všetky baktérie sú škodlivé, niektoré sú pre organizmus dokonca prospešné (a väčšina z nich je takých), baktérie patogénneho typu sú výnimkou. Baktérie, ktoré bežne nespôsobujú infekcie, patria do mikroflóry a prirodzene sa nachádzajú v črevách, v ústnej dutine, v hltane alebo na koži. K infekcii dochádza, keď je organizmus oslabený. Baktérie sa môžu šíriť dotykom, vzduchom (pri kašli, rozprávaní alebo kýchaní), vodou alebo kontaktom so znečisteným povrchom.

Ochorenia

Medzi bakteriálne ochorenia patria: tuberkulóza, záškrt, tetanus, zápal pľúc, angína, čierny kašeľ, šarlach, mor, týfus, paratýfus, cholera, ruža, salmonelóza, syfilis, kvapavka, lepra, meningitída, lymská borelióza, infekcia zlatým stafylokokom alebo botulizmus.

Bakteriálne infekcie môžu spôsobovať zápalové procesy v celom tele a orgánoch. Typ baktérie sa určuje výterom z príslušného miesta alebo odberom krvi, po ktorom sa môže stanoviť konkrétna terapia.

Terapia

Liečba bakteriálnych infekcií sa prispôsobuje potrebám. Môže ísť o ľahšiu formu, pri ktorej stačí podať tablety antibiotík, alebo o vážnejší stav, kde sú lieky podávané intravenózne. Veľmi vážne stavy môžu skončiť aj smrťou.

Keďže ľudia v poslednej dobe často užívajú antibiotiká, baktérie sa prispôsobili a vytvorili mutácie, proti ktorým lieky už nepôsobia. Preto narastá počet osôb s chronickými zápalmi, na ktoré sa ťažko hľadá účinná terapia.

Prevencia

Prevencii sa treba venovať denne, pretože baktérie sú všadeprítomné a kontaktu s infekciou sa úplne vyhnúť nedá. Kľúčové je vytvoriť si silný imunitný systém a správne sa oň starať.

Pri prevencii je potrebné obmedziť kontakt s infikovaným prostredím a prenášačmi chorôb. Dôležitú úlohu zohráva posilňovanie imunitného systému, vyváženou stravou, pohybom a otužovaním. Pri ochoreniach prenášaných krv cicajúcimi živočíchmi je potrebné používať repelenty a vhodné oblečenie. Ochranu môže poskytnúť aj očkovanie, pri pohlavných chorobách je vhodné používať kondóm.

Zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bakteri%C3%A1ln%C3%AD_infekce

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem
Článok patrí do kategórie . Pridať trvalý odkaz do záložiek.

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.