Bipolárna porucha
Čo je bipolárna porucha osobnosti? Ide o ochorenie, ktoré patrí medzi duševné ochorenia a postihuje približne jedno percento populácie. Choroba sa zvyčajne objavuje v období dospievania a ranej dospelosti a ovplyvňuje dennú i spánkovú aktivitu človeka. Okrem iného má bipolárna porucha negatívny vplyv na vzťahy s ostatnými ľuďmi1.
![](https://www.superionherbs.sk/wp-content/uploads/bipolar.jpg)
Príčiny
Bipolárna porucha sa vyznačuje silnými výkyvmi nálad, ktoré sa prejavujú striedaním fáz mánie, bipolárnej depresie a stabilného obdobia. Častá je dedičnosť bipolárnej poruchy, príčinou môže byť podobná diagnóza u iného člena rodiny, ťažká depresia v detstve alebo počas dospievania, či zneužívanie návykových látok. Spúšťačom ochorenia býva často aj stres. Bipolárne ochorenie môže viesť k ďalším duševným poruchám, ako sú úzkosti, obsedantno-kompulzívna porucha alebo poruchy osobnosti. Môže sa prejaviť aj ochoreniami srdca, cukrovkou alebo migrénou2.
Príznaky bipolárnej poruchy
Bipolárna porucha má rôzne prejavy. Ako ju rozpoznať? Na diagnostikovanie bipolárnej poruchy musí byť u pacienta prítomný určitý počet znakov uvedených v diagnostických smernici3.
Manická epizóda sa môže vyznačovať:
- výrazne dobrou náladou,
- rozrušením až agresivitou,
- zvýšeným psychomotorickým tempom,
- rýchlym a nepretržitým hovorením,
- roztržitosťou,
- zníženými zábranami,
- zvýšeným libidom.
Hypomanická epizóda
Hypomanická epizóda má podobné príznaky ako manické epizódy, ale sú miernejšie.
Depresívna epizóda môže zahŕňať:
- skleslú náladu,
- apatiu,
- beznádej,
- samovražedné myšlienky,
- znížené libido.
Liečba bipolárnej poruchy
Diagnostika a následný proces liečby závisia od telesného vyšetrenia a laboratórnych nálezov. Bipolárna porucha je klasifikovaná podľa Medzinárodnej klasifikácie chorôb (MKN-10)4. Na potvrdenie diagnózy musí pacient prežiť aspoň dve jednoznačné epizódy v rámci bipolárnej poruchy a maniodepresie. Liečba bipolárnej poruchy je celoživotná a závisí od charakteru aktuálnej epizódy a akútneho stavu pacienta. Používa sa farmakoterapia, psychoterapia a pri rezistentných stavoch aj elektrokonvulzívna terapia.
Prevencia
Liečba sa zameriava na zmiernenie výkyvov a prevenciu relapsov. Prevencia relapsov je nevyhnutnou súčasťou dlhodobej liečby duševných porúch. Pochopenie a identifikácia varovných príznakov recidívy pomáha pri ich zmierňovaní a prevencii.
Medzi najčastejšie prejavy bipolárnej poruchy patrí nervozita, halucinácie, podozrievavosť, zmeny spánku a chuti do jedla. Dôležitou úlohou terapeuta je naučiť pacienta rozpoznať tieto varovné príznaky a vyhľadať včas pomoc5.
![Poradit se před nákupem](https://www.superionherbs.sk/wp-content/uploads/Poradit-se-pred-nakupem.png)
![Průvodce výběrem](https://www.superionherbs.sk/wp-content/uploads/Pruvodce-vyberem.png)