Chronický zápal – nevyliečený akútny zápal
Či už po nevyliečenom akútnom zápale alebo pomalým vývojom, ak je narušená fyziologická obnova tkaniva, vzniká chronický zápal. Príčin môže byť niekoľko: dlhodobý infekčný proces alebo napríklad výsledok autoimunitného ochorenia. Chronické zápaly vždy poškodzujú organizmus a niekedy trvajú mesiace, inokedy roky, bez toho, aby sme o nich vedeli. V dôsledku môže chronický zápal vyvolať široké spektrum viac či menej vážnych ochorení. Patrí medzi ne alergia, astma, reumatoidná artritída, kožné ochorenia, vážne ochorenie alebo napríklad kôrnatenie tepien.
Imunitný systém nás chráni pred nevítanými útokmi. Jednou z jeho bojových jednotiek sú biele krvinky (makrofágy), ktoré rýchlo likvidujú patogény. Touto obrannou reakciou je zápal, vďaka ktorému začína aj obnova poškodených tkanív. Zápalové bunky prostredníctvom rastových hormónov urýchľujú vznik nových buniek. Keď zápalová reakcia trvá dlhší čas, mení sa na chronický zápal, ktorý môže pre naše zdravie predstavovať nebezpečenstvo. Prejaviť sa môže napríklad naštartovaním autoimunitného procesu, ktorý vždy čaká na vhodnú príležitosť. Gastritída niekedy prerastie do najvážnejších ochorení žalúdka, alebo zápal prostaty do najvážnejších ochorení prostaty.
Dôležité je preto strážiť si dobrú imunitu a zabrániť častým virózam, nachladnutiam a napríklad aj tráviacim problémom.
Chronický zápal – prevencia
Ak chcete znížiť pravdepodobnosť rozvoja chronického zápalu, je potrebné dodržiavať zdravý životný štýl. Nielen čo sa týka kvalitného stravovania, ale aj dostatočného pohybu a otužovania. Je teda vhodné vyhýbať sa priemyselne spracovaným potravinám a konzumácii cukrov. Strážte si konzumáciu správnych tukov. Veľkou podporou pre organizmus sú polynenasýtené mastné omega-3 kyseliny (nájdeme ich v orechoch alebo v tuku najmä z morských rýb), ktoré by mali byť v rovnováhe s omega-6 kyselinami (hlavne rastlinné oleje). Omega-6 sú totiž prozápalové, zatiaľ čo omega-3 mastné kyseliny pôsobia protizápalovo. Dôležitý je dostatočný prísun ovocia a zeleniny. Zamerajte sa aj na prísun protizápalových potravín ako je zázvor (obsahuje dôležitú látku gingerol), bobuľovité ovocie ako sú čučoriedky, ostružiny obsahujú antioxidačné látky nazývané antokyány. Na výber je však mnoho ďalších prírodných prostriedkov. Významnou látkou je napríklad aj resveratrol. Rozvoju chronickej formy zápalu tiež napomáha fajčenie.
Zdroje:
http://www.med.muni.cz/patfyz/pdf/holla/cz/zanetnov.pdf
https://www.celostnimedicina.cz/co-bychom-meli-vedet-o-zanetu-v-tele.htm