Čierny kašeľ

Ide o vysoko nákazlivé infekčné ochorenie, ktoré je najväčšou hrozbou najmä pre dojčatá. Spočiatku sa prejavuje ako bežné nachladnutie, no pridá sa suchý dávivý kašeľ, ktorý môže spôsobovať zastavenie dýchania. Najefektívnejšou prevenciou je očkovanie, ktoré je na Slovensku pre novorodencov povinné.

Čo je čierny kašeľ

Čierny kašeľ (inak tiež dávivý kašeľ alebo pertusis) je vysoko nákazlivé bakteriálne ochorenie (baktéria Bordetella pertussis), ktoré postihuje pľúca a dýchacie cesty. V minulosti patril čierny kašeľ medzi vysoko obávané ochorenia, predstavoval veľkú hrozbu najmä pre dojčatá. Čierny kašeľ sa prenáša respiračnými kvapôčkami, ktoré vznikajú pri rozprávaní, kašlaní a smrkaní.

História čierneho kašľa

Na Slovensku bolo najviac prípadov čierneho kašľa zaznamenaných po 2. svetovej vojne, konkrétne v roku 1956, keď bolo evidovaných takmer 50 000 prípadov ochorenia. Preto bolo zavedené plošné očkovanie, a v roku 1958 už výrazne klesala úmrtnosť aj chorobnosť aj u detí. Od druhej polovice 70. rokov až do roku 1992 sa na Slovensku vyskytovalo len niekoľko desiatok prípadov ročne. Od roku 1993 sa v 2–5 ročných cykloch mení nárast a pokles chorobnosti.

Príznaky čierneho kašľa

Inkubačná doba čierneho kašľa je približne 7 až 10 dní po nákaze, niekedy sa však môžu príznaky objaviť až po 21 dňoch. „Spočiatku sa ochorenie javí ako bežné ochorenie dýchacích ciest, často s nádchou, kýchaním, zvýšenou teplotou, bolesťou hrdla, zachrípnutím a zápalom spojiviek. Stav je sprevádzaný suchým záchvatovým kašľom, ktorý sa zhoršuje v nočných hodinách. Typickým prejavom je hlasitý, hlboký a zajakávajúci nádych po krátkej zástave dychu – zvuk pripomínajúci kikiríkanie kohúta. Záchvaty kašľa sú častejšie v noci,“ popisuje MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný riaditeľ EUC laboratórií1. Záchvaty kašľa končia vykašliavaním hustého priesvitného hlienu, ktorý dráždi až na vracanie. U malých detí môže pri záchvate kašľa dôjsť k krátkym zastaveniam dychu. Priebeh choroby u detí môže trvať až 3 mesiace, u dospelého človeka zvyčajne 1-2 mesiace2.

Ako zistiť, že mám čierny kašeľ

Čierny kašeľ sa spoľahlivo rozpozná iba priamou diagnostikou, a to prostredníctvom PCR testu a získaním vzorky výterom z nosohltana. Ochorenie je možné rozpoznať aj prostredníctvom nepriamej diagnostiky, keď následkom čierneho kašľa dochádza k zisteniu protilátok (IgA a IgG) proti pertusovému toxínu v tele. IgA protilátky sa tvoria približne po 1-2 týždňoch (u dojčiat dokonca 6-7 mesiacoch) po infekcii. IgG protilátky sa objavujú za 2-3 týždne a pretrvávajú 6-8 týždňov po infekcii3.

Ako liečiť čierny kašeľ

Pri podozrení na čierny kašeľ prebieha diagnostika lekárom nasledovne: zisťuje sa, ako dlho pacient kašle, či bol očkovaný a dôležitý je aj vek pacienta. Zvyčajne sa tiež zisťuje, či bol pacient v kontakte s niekým, kto má čierny kašeľ, a pýta sa na typické príznaky a symptómy. Očkovanie proti čiernemu kašľu je na Slovensku súčasťou povinného očkovania, ktoré hradí štát4. Samotná liečba neočkovaných detí aj dospelých prebieha prostredníctvom antibiotík a podpornej liečby. Liekom sú makrolidové antibiotiká, najmä klaritromycín5. Ak sa antibiotiká nasadia včas, výrazne sa redukuje trvanie a závažnosť príznakov a skracuje sa tiež doba, počas ktorej je pacient nákazlivý. Neliečený čierny kašeľ predstavuje hrozbu pre okolie pacienta.

Prevencia čierneho kašľa

Už spomínané očkovanie je funkčnou ochranou pred touto chorobou. Čierny kašeľ u dospelých sa odporúča eliminovať prostredníctvom očkovania v rámci prevencie prenosu na najmenšie deti. Očkovanie tehotných žien je tiež možné a patrí medzi vakcíny, ktoré sú bezpečné na použitie. Ide o dôležitý prvok ochrany ženy aj jej ešte nenarodeného dieťaťa. Vakcína proti čiernemu kašľu (a tiež proti ružienke, ovčím kiahňam a chrípke) sa zvyčajne indikuje v treťom trimestri tehotenstva. Po narodení je tak dieťa chránené materskými protilátkami pred závažným priebehom ochorenia počas najkritickejšieho obdobia dvoch mesiacov, keď ešte nemôže byť očkované.

V roku 2024 sa čierny kašeľ opäť zvýšene objavil po celom svete. V Rakúsku a Nemecku sa v reakcii na návrat tejto choroby rozhodli dospelých plošne preočkovať proti čiernemu kašľu. V USA dokonca zaviedli plošné očkovanie pre budúce matky, aby tak chránili novorodencov. Alarmujúce čísla úmrtí detí do jedného roka na čierny kašeľ boli zaznamenané aj v Kanade, Austrálii a Veľkej Británii.

Zdroje:

1,3,4 Černý kašel čili pertuse – příznaky a léčba. Online. EUC. 2020. Dostupné z: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/cerny-kasel-cili-pertuse-priznaky-a-lecba/. [cit. 2024-05-02].

2 Černý kašel. Online. Evropský informační portál o očkování. 2020, roč. 2020. Dostupné z: https://vaccination-info.europa.eu/cs/informacni-listy-o-onemocnenich/cerny-kasel. [cit. 2024-05-02].

5 Černý kašel. Online. Státní zdravotní ústav. 2024, s. 9. Dostupné z: https://szu.cz/wp-content/uploads/2024/04/Pertuse_informacni-material_2024-3.pdf. [cit. 2024-05-02].

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem
Článok patrí do kategórie . Pridať trvalý odkaz do záložiek.

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.