Prvý prípad covidu bol vo svete zaznamenaný na konci roka 2019. Odvtedy sa ním nakazilo okolo 700 miliónov ľudí, pričom mortalita bola 1 %1. V nasledujúcom článku zistíte všetko o príznakoch koronavírusu, priebehu liečby a možnostiach rekonvalescencie.
Čo je koronavírus
Ochorenie koronavírusu (Covid-19) je infekčné ochorenie spôsobené vírusom SARS-CoV-2. Koronavírusy patria do veľkej rodiny RNA vírusov a primárne zasahujú dýchacie a tráviace ústrojenstvo.
Prvý prípad výskytu vírusu Covid-19 bol identifikovaný v decembri 2019 v čínskom Wu-chane. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila globálny stav zdravotnej núdze 30. januára 2020 a pandémiu v marci 2020. 5. mája 2023 WHO po viac ako troch rokoch oficiálne zrušila status ochorenia Covid-19 ako mimoriadnej zdravotnej udalosti globálneho rozmeru2. Toto ochorenie sa však vyskytuje v našej spoločnosti aj dnes, hoci jeho priebeh už nie je vzhľadom na proočkovanosť obyvateľstva taký vážny a hospitalizovaných je výrazne menej.
Väčšina ľudí infikovaných vírusom zažije mierne až stredne ťažké respiračné ochorenie a zotaví sa bez potreby špeciálnej liečby. U starších ľudí a ľudí s polymorbidnými stavmi (cukrovka, astma, chronické ochorenie dýchacieho systému alebo rakovina, obezita) je pravdepodobnejšie, že sa ich ochorenie vyvinie do vážnejšieho stavu.
Ako sa šíri covid
Koronavírus sa šíri z úst alebo nosa infikovanej osoby v podobe kvapôčok, ktoré sa uvoľňujú pri kašli, kýchaní, rozprávaní, speve aj bežnom dýchaní.
Inkubačná doba covidu
Inkubačná doba je u každého rozdielna, obvykle však trvá v priemere 5-6 dní.
Príznaky koronavírusu
Ako sa prejavuje koronavírus? U každého jedinca sú príznaky ochorenia individuálne. Medzi najčastejšie prejavy patria:
– zvýšená teplota alebo horúčka,
– kašeľ,
– ťažkosti s dýchaním,
– bolesti hrdla, hlavy, chrbta, svalov a kĺbov,
– strata čuchu/chuti,
– únava,
– hnačka,
– nevoľnosť a zvracanie,
– nádcha.
U niektorých osôb môže mať ochorenie asymptomatický priebeh, pričom pozitívny test je jediným dôkazom infekcie. Riziko spočíva v tom, že aj asymptomatickí pacienti môžu byť infekční a prenášať vírus na ostatných.
Priebeh covidu a postup pri podozrení
Ako rozpoznať covid? Spoľahlivé potvrdenie poskytuje PCR test alebo test na prítomnosť protilátok3.
Pacienti hospitalizovaní na JIS sa môžu stretnúť s trombotickými komplikáciami, ako je žilová tromboembólia alebo arteriálna trombóza. U pacientov so závažným priebehom ochorenia boli hlásené aj kardiomyopatie, akútne poškodenie obličiek a encefalitídy4.
Covid u detí
Klinický priebeh ochorenia Covid-19 u detí vrátane novorodencov je vo väčšine prípadov mierny, s nízkym rizikom potreby hospitalizácie alebo intenzívnej starostlivosti5. Počas trvania pandémie sa vedci snažili zistiť, prečo je infekcia Covidom-19 u detí menej častá. Medzi najčastejšie vysvetlenia patrí lepšia imunita a častejšie vystavenie rôznym infekciám. „Bežné koronavírusy napádajú deti aj dospelých rovnako, ale tento – z akéhokoľvek dôvodu – postihuje skôr dospelú populáciu,“ potvrdil pre NBC Frank Esper, pediater a špecialista na infekčné choroby z nemocnice v americkom Clevelande. „Podobný model vidíme aj pri iných ochoreniach, napríklad pri ovčích kiahňach. U nakazených dospelých má choroba oveľa ťažší priebeh než u detí,“ pripomína doktorka Vanessa Raabeová z oddelenia pre infekčné choroby v zdravotníckom zariadení Newyorskej univerzity6. Medzi príznaky koronavírusu u detí patria výnimočne tzv. covidové prsty, ktoré sú začervenané a opuchnuté, a covidová vyrážka.
Liečba covidu
Liečba covidu je v súčasnosti symptomatická. Pri miernych príznakoch zostaňte doma a začnite s domácou liečbou. Pri zhoršení sa telefonicky obráťte na svojho lekára a riaďte sa jeho pokynmi7. V prípade vážnych príznakov ihneď volajte záchrannú službu.
Vitamínové a minerálne doplnky nemôžu vyliečiť Covid-19, avšak sú dôležité pre správnu funkciu imunitného systému a podporu zdravia8.
Postcovidový syndróm
Ak problémy pretrvávajú dlhšie ako 4 týždne, hovoríme o postcovidovom syndróme9. Medzi najčastejšie prejavy patrí:
– chronická únava,
– bolesti hlavy,
– zvýšená teplota,
– dýchavičnosť a kašeľ,
– bolesť hrdla,
– zmeny chuti a čuchu,
– úzkosti a depresie.
Regenerácia pľúc po covide
Na internete je možné jednoducho nájsť sériu cvikov pre pacientov, ktorí sa vyliečili z ochorenia Covid-19. Vhodné cvičenie by malo pomôcť zabrániť pľúcnej fibróze a pozápalovému stuhnutiu pľúc. Ide o najväčšie komplikácie, ktoré sa u niektorých pacientov po prekonaní infekcie COVID-19 objavujú.
Rekonvalescencia po covide
Výnimočne dochádza po covide k rôznym zmenám v organizme, ako je napríklad:
– vypadávanie vlasov,
– tinnitus,
– astma,
– zahlienenie,
– nespavosť,
– bolesti chrbta.
Je ťažké presne určiť, kedy dôjde k úplnému návratu do normálneho stavu. Ak vaše problémy pretrvávajú, vyhľadajte špecialistu.
Posilnenie imunity po covide
Imunitu po prekonaní Covid-19 môžete posilniť prostredníctvom prechádzok, cvičenia a doplnkov stravy s vitamínmi C, D a zinkom10.
Zdroje:
1. WHO. Coronavirus disease (COVID-19). Online. World Healt Organization. 2023. Dostupné z: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/coronavirus-disease-(covid-19). [cit. 2024-02-24].
2. OFICIÁLNÍ STRÁNKA EVROPSKÉ UNIE. Opatření Evropské komise v reakci na koronavirus. Online. 2023. Dostupné z: https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/coronavirus-response_cs. [cit. 2024-02-24].
3,7. NZIP. COVID-19: diagnóza a léčba. Online. , Státní zdravotní ústav. 2021. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/1070-covid-19-diagnoza-a-lecba. [cit. 2024-02-24].
4. NZIP. COVID-19: příznaky onemocnění. Online. , Státní zdravotní ústav. 2021. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/1065-covid-19-priznaky-onemocneni. [cit. 2024-02-24].
5. NZIP. COVID-19 a děti. Online. , Státní zdravotní ústav. 2021. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/1066-covid-19-a-deti. [cit. 2024-02-24].
6. IROZHLAS.CZ. Proč se onemocnění COVID-19 vyhýbá dětem? ‚Je to jako neštovice. Děti mají lepší imunitu,‘ míní lékařka. Online. 2020. Dostupné z: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/koronavirus-koronavir-proc-se-onemocneni-covid-19-vyhyba-detem_2003071007_jgr. [cit. 2024-02-24].
8. WHO. Coronavirus disease (COVID-19) advice for the public: Mythbusters. Online. 2022. Dostupné z: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/myth-busters. [cit. 2024-02-24].
9. NZIP. Postcovidový syndrom. Online. , Státní zdravotní ústav. Neuvedeno. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/1400-postcovidovy-syndrom. [cit. 2024-02-24].
10. NZIP. COVID-19: doplňky stravy při pandemii. Online. Neuvedeno. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/1082-covid-19-doplnky-stravy-pri-pandemii. [cit. 2024-02-24].