Crohnova choroba je chronické zápalové ochorenie, ktoré postihuje tráviaci trakt. Spočiatku je zvyčajne postihnutá iba jeho časť, neskôr dochádza k šíreniu zápalu. Priebeh choroby býva bolestivý a vyčerpávajúci. Na Slovensku sa eviduje približne 2-3 pacienti na 10 000 obyvateľov.
Príznaky
Ochorenie najčastejšie prepuká medzi 20. a 35. rokom života. Medzi najčastejšie príznaky Crohnovej choroby patria hnačka, chudnutie, kŕče, bolesť brucha alebo krv v stolici. Príčiny vzniku tejto choroby, známej aj ako chronické zápalové ochorenie čriev, nie sú presne známe. Predpokladá sa, že ide o kombináciu faktorov životného prostredia, imunitného systému a mikrobiomu. Pre Crohnovu chorobu je typické, že zápal postihuje črevo do hĺbky, čo zvyšuje sklon k tvorbe fistúl a abscesov.
Liečba
Najľahšie formy tejto choroby sa dajú liečiť aminosalicylátmi – liekmi, ktoré potláčajú zápalovú aktivitu pôsobením lokálne na sliznicu čreva. Výraznejšie prejavy choroby vyžadujú kortikosteroidy a následne imunosupresíva (lieky potláčajúce imunitný systém).
Biologická liečba
Biologická liečba je nasadzovaná pacientom, u ktorých bežná terapia zlyháva. Biologiká sú veľmi efektívne a väčšinou aj bezpečné, no môžu spôsobovať aj vedľajšie účinky ako alergické reakcie, infekcie či nepriaznivé reakcie imunitného systému, ktoré môžu vyvolať kožné alebo kĺbové problémy.
Operácia
Väčšina pacientov sa počas liečby stretne s nutnosťou operácie. Dôvodom sú zúženiny čriev, fistuly a abscesy. Cieľom je vyhnúť sa opakovaným rozsiahlym operáciám, ktoré vedú k skracovaniu tenkého čreva.
Crohnova choroba a tehotenstvo
Počas tehotenstva a dojčenia sa Crohnova choroba často zmierni. Niektoré pacientky dokonca počas biologickej liečby vysadia lieky a po skončení dojčenia sa k liečbe vracajú bez výrazného zhoršenia príznakov. Zložitejšia je otázka dedičnosti Crohnovej choroby, keďže dieťa môže mať vyššie riziko vzniku tohto ochorenia.
Crohnova choroba u detí
Včasná diagnostika a správne vedená terapia môžu výrazne ovplyvniť priebeh choroby a zabezpečiť optimálny rast a vývoj dieťaťa. Bežným príznakom v pediatrii je porucha rastu a oneskorenie puberty. U pacientov s Crohnovou chorobou sa oneskorenie rastu vyskytuje u približne tretiny pacientov pri stanovení diagnózy. Ďalšími symptómami sú nechutenstvo a úbytok hmotnosti.
Prevencia
Preventívne opatrenia nezabránia vzniku Crohnovej choroby úplne, no môžu znížiť riziko vzniku ochorenia alebo zhoršenia symptómov. V rámci prevencie sa zvyčajne odporúča:
- Zdravé stravovanie: strava s dostatkom vlákniny, ovocia, zeleniny a probiotík môže pomôcť udržať zdravú črevnú mikroflóru a znížiť riziko zápalu. Obvykle je potrebné sa vyhýbať mliečnym výrobkom a semienkam. Nevhodné sú tiež tučné a vyprážané jedlá.
- Ovládanie stresu: stres môže zhoršiť príznaky choroby. Relaxačné techniky, ako joga, meditácia či iné ľahké cvičenia, môžu pomôcť znížiť úroveň stresu.
- Fajčenie: fajčenie preukázateľne zhoršuje zápalové prejavy a iné komplikácie u ľudí s Crohnovou chorobou.
- Genetické poradenstvo pre tých, ktorí majú Crohnovu chorobu v rodine. Môžu tak lepšie pochopiť riziko vzniku ochorenia a získať vhodné preventívne opatrenia.
Ako bojovať s Crohnovou chorobou?
Zbaviť sa všetkých príznakov bohužiaľ pravdepodobne nie je možné. Ľudia s Crohnovou chorobou však môžu viesť plnohodnotný život. Vďaka modernej medicíne môžu športovať, mať rodinu a venovať sa svojej práci.
Zdroje:
1: Crohn’s Disease. Online. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Dostupné z: https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/crohns-disease. [cit. 2024-03-25].
2: Crohnova choroba. Online. NZIP.cz. Dostupné z: https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/2623. [cit. 2024-03-25].
3: Centrum pro léčbu idiopatických střevních zánětů. Centrum pro biologickou léčbu ISZ [online]. [cit. 2024-03-25]. Dostupné z: https://www.uvn.cz/cs/interni-ambulantni-oddeleni-iao/centrum-pro-biologickou-lecbu-isz
4: Crohnova choroba – příčiny, diagnostika, léčba a dietní opatření [online]. 2021 [cit. 2024-03-25]. Dostupné z: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/crohnova-choroba-priciny-diagnostika-lecba-a-dietni-opatreni/
5: MITROVÁ, MUDr. Katarína. Zánětlivá střevní onemocnění u dětí. Pediatrie pro praxi [online]. 2012 [cit. 2024-03-25]. Dostupné z: https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2012/06/07.pdf
6: Střevní záněty. Online. Roč. 2022. Dostupné z: https://www.strevni-zanety.cz/aktuality/jakou-roli-hraje-alkohol-a-koureni-u-pacientu-s-nespecifickymi-strevnimi-zanety-62007. [cit. 2024-03-25].