Depresia – psychické ochorenie s dlhodobou smutnou náladou
Depresia je najčastejšou formou poruchy nálady, ktorú je možné liečiť. Tento patologický smútok sprevádza buď malý dôvod na tento stav, alebo úplne chýba.
Ak sa depresia (alebo skôr depresívna porucha) nelieči, môže trvať až pol roka alebo aj dlhšie a často sa vracia. Niekedy môže vzniknúť aj nebezpečenstvo samovražedného správania. Štatistiky ukazujú, že počas života ochorie na depresiu približne každá piata žena a každý desiaty muž.
Väčšina ľudí sa stretáva so stavmi, keď sa im do ničoho nechce a z rôznych príčin majú zlú náladu. Napriek tomu však dokážu fungovať – majú chuť na jedlo, prácu a spia pokojne. Väčšinou stačí sa niekomu vyžalovať a hneď sa cítia lepšie. Tieto stavy sú u zdravého človeka bežné a nejedná sa o depresiu. Tá sa líši práve tým, že človek nedokáže zlepšiť náladu ani po približne 14 dňoch.
Príznaky depresie
Medzi príznaky depresie patrí predovšetkým smutná nálada, človek sa cíti bez energie, nemá na nič chuť a predovšetkým nepociťuje radosť. Tento stav sprevádzajú výčitky a pocity menejcennosti. Chýba motivácia a do aktivít sa musí nútiť. Ťažko sa sústredí a pamäť nie je v najlepšej kondícii. Človek v depresii nemá chuť na jedlo a niekedy môže dokonca pribrať. Chorý sa cíti lepšie sám, kontakt s ostatnými ho vyčerpáva. Stavy sa môžu meniť počas dňa, večer sa tieto osoby niekedy cítia horšie.
Vzhľad takého človeka – so smutným výrazom, zúfalstvom a utrpením – naznačuje, že niečo nie je v poriadku.
Terapia
Je potrebné odborné stanovenie diagnózy – na základe správania, psychologického vyšetrenia, ale aj laboratórnych testov a zobrazenia mozgu. Depresiu je možné liečiť psychoterapiou, antidepresívami alebo aj elektrokonvulzívnou terapiou.
Prevencia depresie
Pri prevencii depresie je dôležité naučiť sa zvládať bežný stres a pokiaľ možno obmedziť nadmerný stres. Veľký význam má kontakt s ľuďmi; nie je vhodné sa mu, napriek obavám, vyhýbať. Odporúča sa stretávať s osobami, pri ktorých sa cítite dobre. Medzi ďalšie dôležité kroky patrí zbavenie sa pocitu viny a zvládanie kritiky. Vhodnými vlastnosťami sú asertivita a otvorenosť. Ak ste v starostlivosti odborného lekára, je nevyhnutné dodržiavať jeho rady a brať predpísané lieky.
Zdroj:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Depresia_(psychol%C3%B3gia)
https://www.ordinace.cz/clanek/lecba-deprese-nutnost-pro-obnoveni-kvality-zivota-i-jeho-zachranu/
Ďalšie informácie nájdete v článkoch
Viscerálny tuk: prečo je tak nebezpečný a 5 spôsobov ako sa ho zbaviť
6 tipov pre zdravú pečeň podľa TCM
3 jarné tipy pre zdravé telo priamo od Žltého cisára