Diabetes – keď vás trápi cukrovka
Cukrovka, čiže diabetes mellitus, patrí medzi chronické ochorenia s poruchou metabolizmu sacharidov. Diabetes I. typu je autoimunitné ochorenie, pri ktorom vlastný imunitný systém ničí bunky pankreasu. Diabetes II. typu vzniká zníženou citlivosťou tkanív na inzulín.
Hladinu cukru v krvi reguluje hormón inzulín. Po jedle sa hladina cukru v krvi zvýši a zároveň sa zvýši aj množstvo inzulínu, ktoré uvoľňuje pankreas. Poznáme viacero typov cukrovky, predovšetkým cukrovku I. typu, II. typu, tehotenskú cukrovku a ďalšie špecifické typy.
Všetky typy cukrovky majú spoločný pôvod, a to nedostatočné pôsobenie inzulínu v bunkách. Ak sa cukor nedostáva ľahko do buniek, dochádza k nedostatku energie v bunkách a zvýšenému uvoľňovaniu cukru z pečene. V pečeni vzniká cukor novotvorbou alebo štiepením glykogénu (zásobnej látky), čo zvyšuje hladinu cukru v krvi.
Dlhodobo zvýšená hladina cukru môže viesť k poškodeniu tkanív a orgánov, tzv. neskorým komplikáciám cukrovky. Dôvod vzniku diabetu nie je úplne známy. Medzi rizikové faktory patria genetické predispozície, obezita, stres, ale aj pohlavie, rasa či vek.
Základné prejavy diabetu
Pre cukrovku I. typu sú typické príznaky ako hlad a smäd, časté močenie, úbytok hmotnosti, únava a vysoké hodnoty glykémie. Začiatok ochorenia je často náhly a dramatický. Pri cukrovke II. typu sú časté únava, malátnosť, rozmazané videnie, suchá a svrbiaca pokožka, zlé hojenie rán, časté infekcie močových ciest, vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak a cievne problémy.
Terapia
Diabetes I. typu sa lieči podávaním inzulínu a úpravou životného štýlu a stravy. Pri cukrovke II. typu sa terapia zameriava najmä na zmenu životného štýlu: zníženie hmotnosti, úpravu jedálnička a zvýšenie fyzickej aktivity. Ak je to potrebné, podávajú sa antidiabetiká (tablety) alebo inzulín. Liečba a priebeh cukrovky sa priebežne monitorujú a podľa potreby upravujú.
Diabetes – prevencia
Prevencia cukrovky je náročná a závisí od mnohých faktorov. Pomáha dostatočný pitný režim, pravidelná strava 3-5x denne, konzumácia zeleniny a ovocia (opatrne kvôli cukru), kvalitné tuky, ryby a biele mäso, kyslé mliečne výrobky. Dôležitý je aj dostatok pohybu a minimalizácia stresu.
Zdroj
https://www.ikem.cz/cs/diabetes-mellitus-cukrovka/a-2654
http://diabetickaasociace.cz/co-je-diabetes/data-o-diabetu-v-cr/
Ďalšie informácie nájdete v článkoch
Možná príčina cukrovky 2. typu – mastný pankreas!
Bunkový zápal – čo všetko spôsobuje