Dna – pakostnica alebo aj „choroba kráľov”
Ochorenie dna je metabolickou chorobou, ktorá sa najčastejšie týka mužov. Ide o reumatický zápal kĺbov spôsobený nadmernou koncentráciou kyseliny močovej.
Dna je predovšetkým dedičné ochorenie, pri ktorom je narušené vylučovanie kyseliny močovej obličkami. Na vznik a priebeh ochorenia má vplyv konzumácia tučného mäsa a vnútorností, ako aj nadmerná konzumácia alkoholu. Práve preto sa v minulosti toto ochorenie nazývalo „chorobou kráľov”. Ďalšími faktormi sú nedostatočný pitný režim, nadváha a nedostatok pohybu. Dna však môže prepuknúť aj v dôsledku iných chorôb, napríklad pri poruchách krvotvorby.
Zaujímavosťou je, že dna sa najčastejšie týka mužov vo veku 20-40 rokov s nadváhou, zatiaľ čo u žien je rizikovým obdobím obdobie okolo 50. roku života.
Na vyšetrenie ochorenia sa odoberá krv a moč.
Hodnoty kyseliny močovej v krvi za normálnych podmienok:
- U mužov: 220-420 µmol/l
- U žien: 140-340 µmol/l
Dna – príznaky
Hlavným faktorom je zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi, čo však nemusí nevyhnutne znamenať prepuknutie dny. Problémy nastávajú, keď dôjde k akútnemu záchvatu dny, ktorý sa začína intenzívnou bolesťou palca na nohe. Kĺb sčervenie a opuchne. Tento stav môže byť sprevádzaný horúčkou, únavou alebo zimnicou a obvykle trvá týždeň.
Ďalšou fázou je pokojové obdobie, kedy sa zdá, že je pacient zdravý, až kým neprepukne chronická tofózna dna. V tomto štádiu dochádza k ukladaniu tofov (kryštálikov kyseliny močovej) v okolí kĺbu. Tento stav je už dlhodobý a vedie k deformácii kĺbu a zníženej pohyblivosti. K problémom sa môžu pridať aj obličkové kamene.
Terapia dny
Dnu nie je možné úplne vyliečiť, ale príznaky sa dajú zmierniť. Okrem liekov predpísaných lekárom je potrebné zmeniť stravovací režim (nasadiť diétu), dbať na dostatočný pitný režim a zvýšiť fyzickú aktivitu.
Pri diéte sa odporúča konzumovať potraviny s nízkym obsahom purínov. Vhodné sú ovocné šťavy, mliečne výrobky, niektoré druhy zeleniny (zemiaky, mrkva, zeler), ovocie (čerešne, banány, avokádo, kiwi, pomaranče), tmavé pečivo a hnedá ryža.
Pacienti by sa mali vyhýbať tučnému mäsu a vnútornostiam, plesňovým a tučným syrom. Nevhodné sú tiež strukoviny, čokoláda, kakao, ostré korenie a alkohol. Fajčenie je zakázané.
Denný režim zahŕňa pravidelné stravovanie a pitný režim. Dvakrát až trikrát týždenne sa odporúčajú ľahké zeleninové jedlá. Pri príprave jedál je vhodné zvoliť varenie alebo dusenie.
Pri terapii sa odporúča striedanie detoxikácie organizmu a jeho regenerácie.
Zdroj:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Dna
http://www.ordinace.cz/clanek/dna-nemoc-mladych-muzu/