Epilepsia

Epilepsia – neurologické ochorenie zvané aj padúcnica

Pod pojmom epilepsia rozumieme záchvatové ochorenia spôsobené náhlym zvýšením stimulačných systémov (nad tlmiacimi) v mozgu. Takýto záchvat môže postihnúť kohokoľvek v priebehu života.

Príznaky epilepsie

Najznámejším prejavom záchvatu je bezvedomie sprevádzané kŕčmi. Môže sa vyskytnúť raz za život, viacnásobne alebo aj veľmi často. Epilepsia vo väčšine prípadov postihuje mladých ľudí do 20 rokov. Epileptické záchvaty môže napodobniť psychogénny záchvat, ktorého príčina môže súvisieť s psychikou.

Príčiny epilepsie

U citlivých jedincov môže byť spúšťačom záchvatu napríklad nedostatok spánku, blikajúce svetlo, alkohol alebo niektoré dráždivé látky. Ak však dôjde k zmene hladiny minerálov v krvi a následnému záchvatu, ide iba o epileptický záchvat, nie o epilepsiu. Epileptický záchvat sa môže vyskytnúť aj v súvislosti s cukrovkou.

Epilepsiu môžeme rozdeliť na:

  • Symptomatickú epilepsiu, kde je možné zistiť konkrétnu príčinu, napríklad úraz hlavy alebo poškodenie mozgu.
  • Idiopatickú epilepsiu, ktorá súvisí s vrodenými predispozíciami, aj keď predchádzajúce generácie nemuseli mať záchvaty.
  • Kryptogénnu epilepsiu, kde nie je jasná príčina.

Terapia

Na prvom mieste je prevencia – najmä zdravý životný štýl.

Dôležitá je prvá návšteva u neurológa, ktorý pacienta dôkladne vyšetrí – okrem iného odoberie krv, nechá vykonať EEG, preklepe reflexy kladivkom, často sa vykoná aj CT mozgu a vyšetrenie magnetickou rezonanciou.

Diagnóza epilepsie môže byť niekedy stanovená až po roku, keď sú k dispozícii dôkazy opakovaných záchvatov. Liečba prebieha pomocou antiepileptík podľa druhu záchvatu a lieky je potrebné starostlivo užívať, aby nedošlo k vyprovokovaniu ďalšieho záchvatu. V prípade tehotenstva je nutné konzultovať situáciu s lekárom vopred.

Liečený epileptik musí mať správne stanovený režim dňa a noci, nesmie konzumovať dráždivé látky (šalvia, rozmarín) a nesmie piť alkohol. Pohyb je vhodný, okrem rizikových športov, ako napríklad potápanie.

Prvá pomoc pri epileptickom záchvate

Ak sa človek začne trhavo mykať, je potrebné ho pokojne položiť na bok (aby nedošlo k zapadnutiu jazyka), podložiť mu hlavu niečím mäkkým a odstrániť z jeho dosahu predmety, ktorými by sa mohol zraniť. Po odznení záchvatu je dôležité odstrániť z úst prípadné prekážky (umelý chrup, jedlo) a upokojiť postihnutého. V prípade prvého záchvatu je nutné zavolať rýchlu zdravotnú pomoc.

Zdroje: 

 https://sk.wikipedia.org/wiki/Epilepsia

http://www.ordinace.cz/clanek/epilepsie/

 

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem
Článok patrí do kategórie . Pridať trvalý odkaz do záložiek.

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.