Gastritída

Gastritída – zápal žalúdka

Ako gastritída sa označujú stavy zápalu alebo podráždenia žalúdka. Toto ochorenie patrí medzi najrozšírenejšie choroby tráviaceho traktu.

Môže ísť o náhlu alebo akútnu gastritídu, ktorá trvá deň až dva. Jej príčinou je črevná infekcia alebo diétny prehrešok.

Druhou možnosťou je chronická gastritída. Tá začína pozvoľna a buď má menej príznakov, alebo žiadne. Na potvrdenie diagnózy sa vykonáva histologické vyšetrenie buniek žalúdka pri endoskopii.

Príčiny

Medzi hlavné príčiny akútneho zápalu žalúdočnej sliznice patrí veľké množstvo alkoholu, lieky ako napríklad aspirín, antibiotiká, lieky proti bolesti; ďalej baktérie, ktoré sa dostanú do tráviaceho traktu (napríklad salmonela), kde môžu vyvolať gastroenteritídu (akútny zápal žalúdočnej a črevnej sliznice). Akútny alebo chronický zápal môže vyvolať aj baktéria Helicobacter pylori.

Chronický zápal spôsobuje tiež zlé prekrvenie žalúdočnej sliznice alebo zápalové zmeny a horšia obnova žalúdočnej sliznice v dôsledku starnutia. Príčinou môže byť aj spätný tok žlčových kyselín z dvanástnika.

K vzniku gastritídy môže prispieť aj nadmerná telesná námaha, napríklad kvôli ťažkým chorobám, ale aj stres alebo fajčenie.

Príznaky gastritídy

Medzi hlavné príznaky patrí nevoľnosť, zvracanie a hnačky. Tieto stavy často sprevádza nadúvanie a pálenie záhy. Pri chronickej gastritíde sa často uvádza strata chuti do jedla a pocit sýtosti. Ak je v stolici krv (čierna stolica) alebo ju pacient zvracia, je potrebné ihneď vyhľadať lekára.

Prevencia gastritídy

Na prevenciu gastritídy je potrebné upraviť životný režim, a to najmä v oblasti stravy, alkoholu, fajčenia, ale aj stresu, ktorý je tiež významným faktorom. K pozitívnym krokom patrí aj dostatok pohybu primeraného zdravotnému stavu.

Pri problémoch sa neodporúča konzumovať korenisté jedlá, silný čaj ani kávu. Nevhodné sú aj živočíšne tuky v akejkoľvek podobe. Nevyhnutnosťou je aj vyhýbanie sa alkoholu.

Terapia gastritídy

Na začiatku sa odporúča vlažný nesladený čierny čaj a tvrdé pečivo alebo dietetické sucháre. Pri problémoch tiež pomáha piť harmančekový čaj, používať studené obklady a mať dostatok pokoja. Postupne možno opatrne prejsť na stravu bez dráždivých potravín.

Ak je to potrebné, lekár predpíše lieky proti bolesti, zvracaniu alebo nadmernej žalúdočnej kyslosti.

Zdroje: 

https://www.wikiskripta.eu/w/Z%C3%A1n%C4%9Bty_%C5%BEaludku

http://www.ordinace.cz/clanek/zanet-zaludku/

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem

 Ďalšie informácie nájdete v článkoch

Poznáte bod dlhého života Zu San Li?

Článok patrí do kategórie . Pridať trvalý odkaz do záložiek.

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.