Herpes – opar
Herpes, známy aj ako pľuzgierové ochorenie, vyvoláva vírus Herpes simplex. Tento vírus si v sebe nosí veľa z nás (často od detstva) a ochorenie prepukne iba občas. Opary sa nesmú stláčať ani prepichovať, aby nevznikla infekcia.
Medzi herpetické vírusy patria predovšetkým HSV 1, HSV 2 a tiež Varicella-zoster. Typ HSV 1 sa objavuje najmä na perách (ale aj na jazyku, v ústach, hltane a očiach) a často sa prenáša slinami pri bozkávaní. Na začiatku postihnuté miesto svrbí alebo páli, potom sa vytvorí bolestivý pľuzgier. Ten praskne a zostáva po ňom žltá krusta.
HSV 2 spôsobuje genitálne opary. Táto sexuálne prenosná infekcia môže niekedy vyvolať opar na perách, a naopak HSV 1 môže spôsobiť herpes v genitálnej oblasti. Vírus Varicella-zoster (ktorý opäť aktivuje ovčie kiahne) spôsobuje pásový opar. Najčastejšie postihuje ženy nad 50 rokov s oslabenou imunitou.
Niekedy sa k ochoreniu pridávajú príznaky podobné chrípke.
Príznaky
Ochorenie HSV 1 sa objaví 2-12 dní po kontakte, začína sčervenaním sliznice hltanu, nechutenstvom, horúčkou, bolesťou v krku a jeho opuchom. V ústnej dutine, na jazyku a perách sa tvoria veľmi bolestivé pľuzgieriky, ktoré prechádzajú do belavých erózií (aftov). HSV 2 sprevádza bolesť, problémy pri močení a opuch slabinových uzlín.
Pri pásovom opare sa zhruba 1-5 dní pred objavením pľuzgierov začervená koža, svrbí a je napnutá, niekedy aj bolí. Pľuzgieriky sa objavujú najčastejšie na jednej strane tela, na hrudníku, v bedrách a na tvári (aj na očiach, uchu, ústach). Po prasknutí sú veľmi bolestivé, zaschnú a pod krustou sa tvorí nová koža. Chorobu niekedy sprevádza zimnica, tráviace problémy, svrbenie, zvýšená teplota alebo silná bolesť postihnutej oblasti. Liečenie trvá obvykle 2-4 týždne, niekedy bolesť pozdĺž nervov pretrváva niekoľko mesiacov.
Terapia
Pľuzgieriky sa natierajú protivírusovými masťami, k dispozícii sú aj špeciálne náplasti. Častejšie výskyty môže obmedziť napríklad prísun vitamínov skupiny B. Ak herpes trvá dlhšie ako dva týždne, je potrebné navštíviť lekára.
Prevencia
Vyhýbajte sa priamemu kontaktu s nakazenou osobou. Nepoužívajte spoločné predmety ako kefky, príbory či uteráky. Ak máte herpes, dbajte na čisté ruky pri dotyku s postihnutými miestami alebo pri kontakte s druhými. Kyslé a slané jedlá zvyšujú bolestivosť.
Zdroj
https://www.wikiskripta.eu/w/Virus_herpes_simplex
http://www.stefajir.cz/?q=herpes