Inkontinencia – samovoľný únik moču
Nepomočujú sa iba deti alebo seniori, inkontinencia sa týka všetkých vekových kategórií a patrí medzi liečiteľné ochorenia.
Inkontinenciou sa myslí vôľou neovplyvniteľný únik moču, ktorý nastane napríklad pri športe ako je behanie, skákanie, ale aj pri zakašľaní alebo smiechu. Hovorí sa o dvoch typoch inkontinencie. Jednak o stresovom type inkontinencie, kedy uniká moč pri zvýšení brušného tlaku, alebo ide o hyperaktívny močový mechúr, ktorého súčasťou je urgencia. Toto nutkanie vyvoláva zmeny v správaní, ktoré narúšajú obvyklý chod života. Človek potom bežne hľadá, kde sú toalety, pozoruje poruchy spánku alebo sa vyhýba činnostiam ako sú návštevy divadla, kina a rad obdobných situácií.
Inkontinencia, ktorá vznikla v nadväznosti na inú chorobu (napríklad infekciu močových ciest), väčšinou mizne spolu s príslušnou chorobou.
Neovládateľný únik moču patrí medzi tabu, o ktorých ľudia nechcú hovoriť, ale človek by sa s ním nemal zmieriť. Môže ísť o drobný problém, ale aj o príznak vážneho ochorenia.
Inkontinencia postihuje osoby, ktoré majú zdravotný problém (napríklad pacienti po mŕtvici; ľudia, ktorí sú po úraze na vozíku); tieto komplikácie môže spôsobiť aj vyklenutá platnička. Predovšetkým sa týka žien.
Terapia
Ťažkosti spôsobené inkontinenciou je potrebné riešiť odborne. Vyčkávanie môže celú situáciu skomplikovať zdravotne, môžu nastať aj psychické problémy, ťažkosti v zamestnaní a takisto v partnerských vzťahoch. Urológ po vyšetrení poradí najvhodnejšie riešenie. Niekedy môžu postačiť cviky na posilnenie panvového svalstva, ktoré sú dôležité aj ako prevencia; využívajú sa aj rehabilitácie. Ďalej sa podľa potreby predpisujú lieky, prípadne inkontinenčné vložky, neskôr prichádzajú do úvahy chirurgické možnosti ako je voľná páska pod močovou rúrou alebo napríklad voperovanie umelého zvierača. Niekoľkodňové záznamy v mikčnom denníku pomôžu pri hodnotení stupňa a typu inkontinencie.
Prevencia
Mladším ženám, predovšetkým po pôrode, sa odporúča cvičiť svaly panvového dna – Kegelove cviky. Dôležitá je tiež zmena životného štýlu, kam patrí úprava váhy. Nadváha je pre inkontinenciu rizikovým faktorom. Problém môže spôsobovať aj dlhodobé zdvíhanie ťažkých predmetov. Vhodný je primeraný pohyb a zodpovedajúci pitný režim, približne 2 litre tekutín denne.
Ak už inkontinenciu máte, je vhodné obmedziť nadmerné fyzické aktivity a upraviť príjem tekutín.
Zdroje:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Mo%C4%8Dov%C3%A1_inkontinencia
Často kladené dotazy na téma Inkontinence