Kandidy

Kandidy – kvasinková infekcia

Kandidy patria medzi jednobunkové huby (kvasinky). Sú bežnou súčasťou mikroflóry ľudskej kože a slizníc. Ak je telo zdravé, nič sa nedeje. Ich nadmerný rast však môže spôsobiť kandidózu.

Na premnoženie potrebuje táto kvasinka primerané teplo, vlhko, stravu (uhľohydráty – zložené cukry, polysacharidy). V bežnom prípade kandidy kontrolujú pri množení dobré baktérie. Príjem veľkého množstva cukru patrí medzi rizikové faktory premnoženia. Ďalej je to likvidácia dobrých baktérií kvôli užívaniu antikoncepcie, steroidov, dlhodobému užívaniu antibiotík alebo tiež kúpaniu v chlórovaných bazénoch a nadmernej hygiene. Odolnosť organizmu ničí stres, cukrovka, ale tiež tehotenstvo a ďalšie faktory. Kvasinkovú infekciu je možné zaniesť z cievnych katétrov či infúznych roztokov.

Príznaky kvasinkovej infekcie

Kvasinková infekcia (kandidóza) sa môže objaviť kdekoľvek v organizme. Medzi typické prejavy patria únava, bolesti hlavy, kĺbov a nervov, chronické zápaly, alergie, depresie.

Koža svrbí, je začervenaná, páli, tvoria sa ekzémy alebo pľuzgieriky.

V ústach vznikajú afty, jazyk má biely povlak, v ústach máte nepríjemnú chuť a zapácha z nich. Kandidy v tráviacej sústave sprevádzajú problémy ako striedanie hnačky a zápchy, nadúvanie, grganie, problémy pri prehĺtaní.

Ženy mávajú časté zápaly močových ciest. Aj v pohlavných orgánoch trápia kandidy predovšetkým ženy. Zasahujú maternicu, pošvu a kvasinkovú infekciu sprevádzajú tvarohovité výtoky, svrbenie, opakované zápaly. Muži mávajú problémy ako začervenaný penis a pálenie predkožky až neskôr, zo začiatku sú bezpríznakoví.

Kandidy napádajú aj lymfatickú a dýchaciu sústavu alebo vlasy.

Depresia, únava, nespavosť, zmätenosť alebo poruchy koncentrácie bývajú prejavom napadnutia nervovej sústavy.

Terapia kvasinkovej infekcie

Terapia spočíva v ošetrení celého organizmu a väčšinou nestačí krátke liečebné obdobie. Dôležitá je diéta (bez cukrov a bielej múky) a podávajú sa antimykotiká. Nevyhnutné je posilniť imunitu vrátane črevnej flóry.

Prevencia

Hygiena je dôležitá, nadmerná hygiena môže uškodiť (platí predovšetkým pre intímne partie). Veľký význam má posilňovanie imunity, či už dostatkom pohybu alebo otužovaním. Dôležitá je zdravá strava, v ktorej by nemali byť významne zastúpené cukry, a naopak by jedálny lístok mal obsahovať prísun dobrých (prospešných) baktérií, napríklad v podobe probiotických nápojov alebo jogurtov s aktívnou kultúrou.

Vhodné je zamerať sa na potraviny s protiplesňovými účinkami ako tradičný cesnak, chren a cibuľa a ďalšie produkty prírody. Pri problémoch obmedzte kávu a čaj.

Zdroje: 

https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2012/05/05.pdf 

https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2013/04/05.pdf

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem
Článok patrí do kategórie . Pridať trvalý odkaz do záložiek.

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.