Kardiovaskulárne problémy – choroby srdca a ciev
Kardiovaskulárne problémy sú také, ktoré súvisia so srdcom a cievami a sú zaradené medzi civilizačné choroby. Zahŕňajú predovšetkým choroby charakterizované aterosklerotickými zmenami, ako je napríklad ischemická choroba srdca.
Medzi kardiovaskulárne problémy patrí ischemická choroba srdca (dochádza k nedokrveniu srdca), ochorenie periférnych tepien, hlboké žilové trombózy, pľúcna embólia alebo aj vrodené srdcové chyby, zápaly žíl, chronická žilová nedostatočnosť. Pri vzniku kardiovaskulárnych problémov zohrávajú úlohu aj genetické predispozície a oslabenie organizmu.
Príznaky kardiovaskulárnych chorôb
Niekedy prebiehajú kardiovaskulárne ochorenia dlhodobo viac-menej bez príznakov. Riziká predstavuje nezdravá výživa, nedostatok pohybu, z toho vyplývajúca nadváha a obezita, zvýšený krvný tlak, zvýšená hladina tukov v krvi a zvýšená hladina glukózy v krvi. Tiež stres znamená riziko pre nástup kardiovaskulárnych problémov.
Srdcový infarkt sprevádzajú predovšetkým nepríjemné pocity uprostred hrudníka, ďalej aj bolesť rúk, ľavého ramena, lakťa. Väčšinou nechýbajú problémy s dýchaním, nevoľnosť alebo zvracanie. Občas sa pridávajú bolesti čeľustí alebo chrbta.
Pri mozgovej mŕtvici sa prejavuje náhla necitlivosť ruky, nohy alebo tváre. Človek má problémy s rečou a zrakom, je zmätený, ťažko chodí, trpí nerovnováhou, závratmi. Hlava bolí bez príčiny, dochádza k strate vedomia.
Medzi príznaky cievnych ochorení patria opuchy, znížený alebo zvýšený krvný tlak, bolesti, farebné zmeny kože.
Kardiovaskulárne problémy – prevencia
Prevenciou kardiovaskulárnych chorôb je predovšetkým zdravá pestrá strava. Predovšetkým je potrebné zamerať sa na množstvo a druh tukov (hlavne s nenasýtenými mastnými kyselinami – z morských rýb, rastlinných olejov), príjem potravín s nízkou energetickou hodnotou, dostatok vitamínov, vlákniny a antioxidantov hlavne prostredníctvom ovocia a zeleniny. Dôležitý je dostatok vhodného pohybu, aspoň 30 minút denne.
Absolútne nevhodné je fajčenie. Vyvarovať sa treba trans-nasýtených mastných kyselín (napríklad v niektorých stužených tukoch, priemyselne vyrobených sušienkach, rožkoch s týmito tukmi) a rafinovaného cukru.
Ďalej je potrebné sledovať hladinu cholesterolu a tlaku. Alkohol v primeranom množstve neškodí. Pri kardiovaskulárnych problémoch je potrebné tiež starať sa o psychiku a zabrániť depresii alebo ju čo najskôr začať riešiť.
Zdroje:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Ochorenie_srdca