Kašeľ

Kašeľ – obranná reakcia dýchacích ciest

Kašeľ je bežným drobným zdravotným neduhom, ale dokáže aj poriadne potrápiť. Príčiny môžu byť rôzne – napríklad infekcia alebo alergia. Vždy ide o obranu tela, ktoré potrebuje odstrániť hlien alebo cudzie teleso (dym, prach) z dýchacích ciest. Žiadny druh kašľa by sa nemal podceňovať.

Najčastejšie ku kašľu dochádza v dôsledku prechladnutia a pri infekciách horných ciest dýchacích. Sliznica je podráždená a opuchnutá. Vytvorený hlien sa snažíme vykašľať. Kašeľ môže byť aj príčinou astmy.

Pri kašli, ktorý trvá dlhšiu dobu a vyzerá skôr ako pokašliavanie (cez deň aj v noci), sa objavujú zväčšené nosné mandle. V takom prípade je vhodná konzultácia na ORL. Niekedy stačí nasadenie antihistaminík (mandle sa potom zmenšia), inokedy je potrebné zvážiť odstránenie mandlí.

Príčinou dlhodobého kašľa môžu byť aj chlamýdie, ktoré sa šíria vzduchom. Pri tejto chorobe často pacient kýchne, je slabý, prípadne unavený. Diagnostikuje sa sérologickým vyšetrením v laboratóriu.

Terapia kašľa

Pri posudzovaní kašľa je potrebné určiť typ kašľa. Suchý kašeľ sa často vyskytuje pri akútnom zápale nosohltana alebo napríklad zápale priedušnice. Táto dráždivá podoba vyžaduje predovšetkým pokoj (poloha poležiačky dráždi, lepšia je polosediačka) a podávajú sa antitusiká alebo antihistaminiká (upokoja opuch a zabránia vyčerpávajúcemu a dráždivému kašľu).

O akútnu infekciu dolných ciest dýchacích ide, keď sa zápal presunie na priedušky a pľúca (zápal priedušiek – bronchitída). Kašeľ potom sprevádzajú dýchacie ťažkosti a bolesť na hrudi. Neskôr sa mení na vlhký kašeľ (vykašliavaný sekrét má žltú až zelenú farbu). Nutný je pokoj a dostatočný pitný režim.

Pri chorobe bakteriálneho pôvodu je vhodné zápal liečiť antibiotikami.

Vlhký kašeľ sa prejavuje vykašliavaním hlienu. Používajú sa prípravky na odkašliavanie. Expektoranciá riedia hlien a vyvolávajú jeho zvýšenú tvorbu, navyše podporujú pohyb riasiniek sliznice, ktorú takto čistia.

Na kašeľ sa využívajú aj prírodné liečivá a čaje.

Prevencia

Ak sa nechcete trápiť kašľom, vyberajte si čisté prostredie, bez dymu, prípadne bez prachu a podobne. V období viróz si dávajte pozor na kontakt s chorými. Ak ste alergici, dbajte na rady odborného lekára a užívajte príslušné lieky. Priestory, kde sa zdržiavate, udržujte čisté, prípadne ich zvlhčujte. Dbajte na životosprávu a dostatočný pobyt vonku, pomáha aj otužovanie a napríklad soľné jaskyne.

Zdroje:

http://www.stefajir.cz/?q=kasel-priciny
http://www.solen.cz/pdfs/int/2003/04/09.pdf

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem
Článok patrí do kategórie . Pridať trvalý odkaz do záložiek.

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.