Menštruačné problémy – nepravidelné krvácanie, bolesť, PMS
Menštruačné problémy postretnú počas života väčšinu žien, aspoň na určitý čas. Či už ide o nepravidelné krvácanie, premenštruačný syndróm alebo menštruačné kŕče (dysmenorea). Hoci mnoho žien trpí počas menštruácie silnými bolesťami a ďalšími ťažkosťami, všetky tieto problémy je možné riešiť. Je dôležité jednotlivé ťažkosti sledovať, pretože niektoré z nich môžu signalizovať vážnejšie zdravotné problémy. Väčšina žien nemá menštruačný cyklus úplne pravidelný. Ak sa odchýlky pohybujú v rozmedzí plus mínus päť dní, je to v poriadku. Ak sú výkyvy väčšie, je vhodné navštíviť gynekológa. Dĺžka cyklu sa môže pohybovať medzi 20-40 dňami a samotná menštruácia trvá 2-8 dní. Na priebeh cyklu má vplyv hormonálna hladina ženy, užívanie liekov, choroby, dojčenie alebo napríklad stres.

Veľmi silné alebo dlhé krvácanie, prípadne krvácanie obsahujúce časti zrazenej krvi, je potrebné konzultovať s gynekológom.
Prejavy
Premenštruačný syndróm sprevádzajú bolesti hlavy alebo migrény, napätie a bolesť prsníkov, často aj výkyvy nálad. Počas menštruácie sa objavujú silné bolesti, ktoré môžu byť natoľko intenzívne, že znemožňujú bežné činnosti (môže ísť o zápal alebo endometriózu). Vynechanie menštruácie môže mať mnoho príčin. Nielen tehotenstvo, dojčenie, menopauza, ale aj veľký stres, depresia, nízka hmotnosť alebo naopak výrazné priberanie. Patria sem aj ochorenia ako poruchy štítnej žľazy, ochorenia vaječníkov.
Prevencia
Aby sa predišlo problémom, je dôležité pravidelne absolvovať preventívne gynekologické prehliadky. Okrem toho je vhodné dodržiavať zásady zdravého životného štýlu – vyváženú stravu a dostatok pohybu. Na kŕče a bolesti v krížoch pomáhajú aj špeciálne cviky. Športovanie by však malo predovšetkým prinášať radosť. Dôležitá je relaxácia a redukcia stresu. Počas menštruácie by ste nemali vykonávať žiadne namáhavé činnosti, rovnako ako niekoľko dní pred krvácaním. Pomôcť môžu aj prírodné prípravky alebo byliny proti bolesti a na zlepšenie nálady. Na bolesti pomáha horčík, ktorý zmierňuje kŕče. Pozitívne pôsobia aj vitamíny B a C či nenasýtené mastné kyseliny. Od bolesti pomáhajú masáže brucha a krížov a rôzne teplé obklady, napríklad nahriaty vankúšik s čerešňovými kôstkami. A samozrejme, aj ďalšie dary prírody.
Zdroj http://www.anamneza.cz/nemoc/Menstruacni-potize-59


Ďalšie informácie nájdete v článkoch
Poznáte bod dlhého života Zu San Li?