Mozgová obrna

Mozgová obrna – obmedzenie alebo strata pohyblivosti častí tela

Mozgová obrna je nenákazlivé ochorenie, na rozdiel od detskej obrny. K mozgovej obrne dochádza, keď sa počas vnútromaternicového vývoja alebo neskôr poškodí mozog. Preto sa ochorenie označuje ako detská mozgová obrna. K poškodeniu mozgu môže dôjsť počas tehotenstva, pri pôrode, ale aj v prvých rokoch života dieťaťa. Ak ide o vrodenú formu, prejaví sa do 3 rokov. Príčinou môžu byť ochorenia matky, ako epilepsia, mentálna retardácia alebo prekonané infekcie, ochorenia spôsobené herpesvírusmi a užívanie nebezpečných liekov. Určitú úlohu zohráva aj Rh kompatibilita.

Vznik mozgovej obrny pri pôrode závisí od spôsobu a komplikovanosti pôrodu (príliš rýchly alebo zdĺhavý pôrod), ako aj od polohy dieťaťa – problémy môže spôsobiť poloha dolnými končatinami nadol. Rizikovejšie sú aj viacpočetné tehotenstvá. Mozgová obrna môže postihnúť pacientov aj v dôsledku mozgových infekcií alebo závažných poranení mozgu a miechy (napríklad v dôsledku autonehôd či skokov do vody).

Príznaky

Najvýraznejším prejavom sú poruchy hybnosti končatín rôzneho rozsahu a skrátené svaly. Často sa k nim pridávajú aj ďalšie problémy, ako epilepsia, nižší intelekt a znížené vnímanie. Niektorí pacienti majú navyše problémy so zrakom alebo sluchom. Pacienti trpiaci rôznym stupňom ochrnutia často používajú rôzne pomôcky alebo sú odkázaní na pomoc iných.

Obvykle by malo byť možné pozorovať vývojové posuny u dieťaťa. Približne v šiestich mesiacoch by si malo v rukách prekladať predmety a vkladať ich do úst. Koncom prvého roka by malo začať loziť po štyroch, postupne sa dostávať do stoja a pomaly obchádzať nábytok. Ak k týmto vývojovým posunom nedochádza, spolu s veľmi napnutými svalmi (alebo naopak ochabnutými), môže to naznačovať príznaky mozgovej obrny.

Terapia

Detská mozgová obrna je nevyliečiteľná, no do určitej miery je možné zlepšiť kvalitu života. Nevyhnutná je nielen dôkladná lekárska starostlivosť (neurológ, ortopéd, fyzioterapeut, prípadne neurochirurg), ale aj spolupráca rodiny, blízkeho okolia (vrátane rovesníkov) a školy. Veľký význam pri terapii mozgovej obrny má rehabilitácia a fyzioterapia.

Prevencia

Prevencia tohto ochorenia je prakticky nemožná. Môžete však prispieť kvalitnou stravou doplnenou o prírodné látky podporujúce vývoj mozgu a jeho činnosť. Dôležitými faktormi sú zdravie oboch rodičov pred počatím a pravidelné kontroly matky počas tehotenstva, aby sa mohli včas odhaliť prípadné komplikácie. Pôrod by mal byť vedený odborníkmi. Pri podozrení na odchýlky je dôležité čo najskôr začať s terapiou.

Zdroj
https://www.wikiskripta.eu/w/D%C4%9Btsk%C3%A1_mozkov%C3%A1_obrna 

http://www.stefajir.cz/?q=detska-mozkova-obrna

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem
Článok patrí do kategórie . Pridať trvalý odkaz do záložiek.

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.