Nízky krvný tlak

Nízky krvný tlak

Nízky krvný tlak, známy aj ako hypotenzia, je stav, pri ktorom krvný tlak dosahuje nižšie hodnoty, než je bežná úroveň. Táto hodnota je pre každého z nás individuálna. Aké sú príčiny nízkeho krvného tlaku a ako ho možno podporiť?

Čo je krvný tlak a ako sa uvádza

Krvný tlak predstavuje silu, ktorou prúdiaca krv pôsobí na steny ciev. Udáva sa v dvoch hodnotách oddelených lomkou. Prvá hodnota (systolický tlak) vyjadruje tlak krvi pri stiahnutí srdca a jej vypustení do krvného obehu. Druhá hodnota (diastolický tlak) ukazuje stav tlaku v pokojovej fáze. Výsledná hodnota tak odráža kondíciu srdcového výkonu a pružnosť ciev.

Typy nízkeho krvného tlaku

Nízky krvný tlak môže mať rôzne príčiny a formy, pričom sa rozdeľuje do niekoľkých hlavných kategórií.

Ortostatická hypotenzia

Ide o náhly pokles krvného tlaku pri postavení sa po sedení alebo ležaní. Medzi príčiny patrí dehydratácia, dlhší pobyt na lôžku a niektoré lieky. Tento typ nízkeho krvného tlaku sa vyskytuje najmä u starších dospelých. Obvykle trvá len niekoľko sekúnd a rýchlo sa vráti do normálu.

Postprandiálna hypotenzia

K tomuto poklesu krvného tlaku dochádza 1 až 2 hodiny po jedle. Najčastejšie postihuje starších dospelých, hlavne tých, ktorí trpia vysokým krvným tlakom alebo ochoreniami nervového systému (napr. Parkinsonova choroba). Zmiernenie príznakov môže pomôcť konzumácia menších jedál s nižším obsahom sacharidov, dostatočný príjem vody a obmedzenie alkoholu.

Nervovo sprostredkovaná hypotenzia

Tento typ nízkeho tlaku sa prejavuje po dlhodobom státí, ale aj ako reakcia na stres alebo vzrušenie. Najčastejšie postihuje deti a dospelých, pričom jeho príčinou je zlá komunikácia medzi srdcom a mozgom.

Mnohopočetná systémová atrofia s ortostatickou hypotenziou

Ide o zriedkavú poruchu známu ako Shy-Dragerov syndróm. Ide o progresívne neuromuskulárne ochorenie, ktoré ovplyvňuje autonómny nervový systém, a tým aj krvný tlak, srdcovú frekvenciu, dýchanie a trávenie. Tento stav je často spojený s extrémne vysokým tlakom v ľahu.

Príznaky nízkeho krvného tlaku

Optimálna hodnota krvného tlaku je 120/80, ale pre každého človeka je individuálna. U dospelej ženy sa definuje hodnotou 100/70, u muža 100/60. U ľudí s cukrovkou je norma 130/80, pri ochoreniach obličiek 110/80. Krvný tlak si môžete merať aj doma, dôležité je však dodržiavať správnu techniku merania – ideálne v sede, s opretým chrbtom. Výsledky je vhodné porovnávať v rôznych fázach dňa, ideálne 3x denne.

Prejavy nízkeho krvného tlaku

Najčastejším príznakom hypotenzie je závrat a slabosť. Medzi ďalšie prejavy patria:

– rozmazané alebo vyblednuté videnie (mžitky pred očami),

– závraty a točenie hlavy,

– mdloby,

– únava,

– problémy so sústredením,

– nevoľnosť.

Príčiny nízkeho krvného tlaku

Krvný tlak je najnižší v noci a prudko stúpa po prebudení. Ovlplyvniť ho môžu aj lieky, ktoré užívate – diuretiká, alfa a beta blokátory, lieky na Parkinsonovu chorobu či niektoré antidepresíva môžu spôsobovať hypotenziu. Medzi ďalšie faktory patrí:

– aktuálna poloha tela,

– konzumované jedlo a nápoje,

– fyzická kondícia,

– stres,

– denná doba merania.

Nízky tlak v tehotenstve

Počas tehotenstva dochádza k rýchlemu rozšíreniu krvných ciev, čo môže spôsobiť pokles tlaku, najmä v prvých 24 týždňoch tehotenstva. Po pôrode sa tlak zvyčajne vráti do normálu.

Zdravotné stavy ovplyvňujúce krvný tlak

Medzi zdravotné stavy, ktoré môžu spôsobiť hypotenziu, patria:

Kondícia srdca a srdcových chlopní

Infarkt, srdcové zlyhanie, ochorenia srdcových chlopní a extrémne nízka srdcová frekvencia môžu spôsobiť nízky krvný tlak.

Hormonálne ochorenia

Endokrinné poruchy môžu spôsobiť pokles krvného tlaku. Najčastejším typom tejto poruchy je cukrovka.

Dehydratácia

Keď nemáte dostatok vody, objem krvi v tele klesá. Dehydratácia môže vzniknúť pri horúčke, zvracaní, hnačke, nadmernom užívaní diuretík alebo fyzickej námahe.

Závažná infekcia

Keď sa infekcia v tele dostane do krvného obehu, môže spôsobiť septický šok.

Silná alergická reakcia

Medzi príznaky závažnej alergickej reakcie patrí aj náhly a dramatický pokles krvného tlaku.

Nedostatok živín v strave

Nízka hladina vitamínu B12, kyseliny listovej a železa môžu brániť telu v produkcii dostatočného množstva červených krviniek (anémia), čo vedie k nízkemu krvnému tlaku.

Prečo je nízky tlak nebezpečný

Hlavným rizikom je omdletie. Osoba sa môže zraniť pri páde alebo si spôsobiť otras mozgu. Nízky tlak môže byť tiež signálom vážnejšieho ochorenia.

Ako zvýšiť nízky krvný tlak

Dôležitý je dostatočný pitný režim, ktorý zvyšuje objem krvi a zlepšuje jej prúdenie v cievach. Strava by mala byť bohatá na bielkoviny, vitamíny C a B. Odporúča sa vyšší príjem soli, pretože sodík v soli pomáha zvyšovať krvný tlak. Pravidelný pohyb podporuje krvný obeh a prekrvenie mozgu.

Čaj na nízky tlak pomáha viac ako káva

Často sa odporúča káva na zvýšenie tlaku, no jej účinok je iba krátkodobý. Káva navyše odvodňuje, čo môže tlak ešte znížiť. Bylinné alebo zelené čaje s obsahom teínu pôsobia dlhodobo a bez dehydratácie, preto sú vhodnejšou voľbou.

Zdroje:

1: Low blood pressure (hypotension). Online. Mayo Clinic. 2022. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/low-blood-pressure/symptoms-causes/syc-20355465. [cit. 2024-03-28].

2: FECEK, Christopher a NAGALLI, Shivaraj. Shy-Drager Syndrome. Online. National Library of Medicine. 2023. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560502/. [cit. 2024-03-28].

3: Nízký tlak – příznaky, příčiny a léčba. Online. EUC. 2021. Dostupné z: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/nizky-tlak-priznaky-priciny-a-lecba/. [cit. 2024-03-28].

4: Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně. Dieta u nízkého krevního tlaku (hypotenze). Online. EUC. 2023. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/491-dieta-u-nizkeho-krevniho-tlaku-hypotenze. [cit. 2024-03-28].

5: NZIP. Nízký krevní tlak (hypotenze). EUC [online]. 2023 [cit. 2024-03-28]. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/914-nizky-krevni-tlak-hypotenze

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem
Článok patrí do kategórie . Pridať trvalý odkaz do záložiek.

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.