Bolestivé ochorenie kĺbov
Osteoartritída je degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré postihuje mužov aj ženy s pribúdajúcim vekom. Pri tejto chorobe postupne prestávajú kĺby na rukách, kolenách alebo bedrách vykonávať svoju funkciu. Príčinou je poškodenie chrupavky a pružných tkanív.
Charakteristika ochorenia
Pri osteoartritíde sú typické špicaté kostné výrastky – ostrohy, ktoré vznikajú zmenami kostí pod chrupavkou. Nachádzajú sa na koncoch kostí, sú citlivé, stuhnuté a môžu spôsobovať bolesť. Intenzita bolesti sa môže líšiť, pričom v pokročilých štádiách dochádza k odtrhnutiu chrupavky od kosti. Chrupavka tak stráca svoju ochrannú funkciu, čo vedie k treniu kostí o seba, deformácii kĺbov a oslabeniu väzov. Kĺby sa stávajú stuhnuté a obmedzené v pohybe, v ťažkých prípadoch môže dôjsť až k invalidite.

Osteoartritída sa častejšie objavuje u ľudí nad 40 rokov. Medzi rizikové faktory patria nadváha, dlhodobé preťažovanie kĺbov (napr. tenisový lakeť), úrazy či genetické predispozície. Ochorenie postihuje častejšie ženy a môže byť ovplyvnené aj krvácavými ochoreniami, ktoré zhoršujú výživu kĺbov. Osteoartritída sa niekedy zamieňa s reumatoidnou artritídou, ktorá je autoimunitným ochorením. Na správnu diagnostiku je preto nutné lekárske vyšetrenie vrátane krvných testov, ktoré môžu potvrdiť alebo vylúčiť reumatoidnú artritídu.
Terapia osteoartritídy
Liečba zahŕňa pohybové a fyzikálne procedúry v rámci rehabilitácie alebo kúpeľnej terapie. V prípade potreby sa užívajú lieky na zmiernenie bolesti a spomalenie progresie ochorenia. V pokročilých štádiách môže byť nutná chirurgická intervencia. Neliečená osteoartritída spôsobuje intenzívne bolesti, ktoré môžu pretrvávať aj v pokoji.
Prevencia osteoartritídy
Prevenciou tohto druhu artritídy je starostlivosť o ľudský organizmus, ktorá by mala začínať už v mladosti. Konzumácia kvalitnej stravy a dostatok pohybu súvisia s možnosťou udržať si optimálnu hmotnosť, ktorá je ako prevencia veľmi dôležitá. Pri problémoch by pohyb nemal byť jednotvárny a mal by prinášať radosť. Vhodné sú aktivity, ktoré nie sú spojené s nadmerným otrasom (plávanie, chôdza, cyklistika).
Pre výživu kĺbov sú nevyhnutné omega-3 mastné kyseliny, vitamín D, vápnik, glukozamín a chondroitín, ktoré možno doplniť rôznymi prírodnými prípravkami. Dôležité je tiež nezatažovať kĺby často sa opakujúcimi pohybmi, najmä v počiatočných štádiách tohto ochorenia.
Zdroj
https://www.ulekare.cz/clanek/osteoartritida-2-dil-2581
https://sk.wikipedia.org/wiki/Osteoartr%C3%B3za

