Paradentóza

Paradentóza (alebo tiež parodontitída či parodontitída) je závažné ochorenie, ktoré postihuje zuby a ich okolité tkanivá. Je najčastejšou príčinou straty zubov u dospelých. Medzi prvé prejavy tohto ochorenia patrí krvácanie ďasien spôsobené zápalom ďasien. Ako ochoreniu predchádzať a ako ho liečiť, ak prepukne?

Čo je paradentóza

Hlavnou príčinou zápalu ďasien je zubný povlak. Ten sa skladá z baktérií, bielkovín a vírusov. Mikroorganizmy v zubnom povlaku môžu viesť k zápalu ďasien. Tie sa v ústnej dutine vyskytujú často a zvyčajne sú bezproblémové. Ak sa však zápal rozšíri do ďalších častí tkaniva obklopujúceho zub (tzv. parodontu) a poškodí ich, ide o parodontitídu.

Ako vzniká paradentóza

Zubný povlak možno odstrániť starostlivým čistením zubov a medzizubných priestorov. Ak sa povlak neodstráni, časom stvrdne vďaka minerálom, ktoré obsahuje. Takto vzniká zubný kameň. Ten podporuje rast plaku smerom ku koreňu zuba. Medzi koreňom zuba a ďasnom sa vytvorí medzera (vrecko), ktorá sa odborne nazýva parodontálny hrebeň. To poskytuje ďalší priestor pre množenie baktérií. Ak sa táto oblasť odborne neošetrí, zápal pokračuje a choboty sa prehlbujú. Dôsledkom je strata spojivových vlákien ukotvujúcich zub ku kosti a samotnej kosti. Kosť preto postupne prestáva poskytovať zubom potrebnú oporu a tie sa začnú uvoľňovať1.

Príznaky parodontálneho ochorenia

Aby bolo možné ochorenie včas liečiť, musí sa parodontálne ochorenie včas diagnostikovať. Paradentóza má tri základné príznaky:

Zápalové zmeny parodontu

Na začínajúcu parodontitídu upozorňuje krvácanie ďasien. Krv môžete vidieť pri čistení zubov, pri jedle, niekedy spontánne počas noci. Zmení sa aj farba ďasien, ktorá nie je ružová, ale červenkastá.

Nálezy pravých parodontálnych kmeňov

Ich hĺbka sa meria kalibrovanou sondou, pričom mierou je, ako ďaleko prenikne zaoblený koniec sondy pod ďasno. Pri tomto vyšetrení sa ešte nevyskytuje bolesť.

Potvrdenie resorpcie alveolárnej kosti

Röntgenové vyšetrenie má potvrdiť, či sú alveoly pravé alebo nepravé. Na röntgenovom snímku sa zistí, či je prítomná resorpcia kosti – vtedy je kmeň pravý a je potvrdená parodontitída2.

Rizikové faktory parodontitídy

Medzi hlavné faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku tohto ochorenia, patria:

  • zápal ďasien,
  • zlé návyky v starostlivosti o ústnu dutinu,
  • fajčenie alebo žuvanie tabaku,
  • hormonálne zmeny spôsobené tehotenstvom alebo menopauzou,
  • rekreačné užívanie drog, fajčenie marihuany, vapovanie,
  • obezita,
  • nedostatočná strava a nedostatok vitamínu C,
  • genetika,
  • ochorenia súvisiace s imunitou – HIV, leukémia,
  • cukrovka, reumatoidná artritída a Crohnova choroba.

Zdravotné komplikácie spôsobené ochorením parodontu

Hlavným už spomínaným rizikom je možná strata zubov. Okrem toho sa baktérie, ktoré spôsobujú parodontitídu, môžu cez tkanivo ďasien dostať do krvného obehu. To môže ovplyvniť ďalšie časti vášho tela. Periodontitída sa bežne spája s ochoreniami dýchacích ciest, reumatoidnou artritídou, ischemickou chorobou srdca, predčasným pôrodom a nízkou pôrodnou hmotnosťou, ako aj s problémami s kontrolou hladiny cukru v krvi pri cukrovke3.

Ako sa lieči parodontálne ochorenie

Liečba parodontálneho ochorenia zahŕňa kombináciu lekárskych a preventívnych opatrení. Tie zahŕňajú profesionálne čistenie a odstraňovanie zubného povlaku a kameňa, ktorý sa tvorí okolo zubov a pozdĺž línie ďasien. V pokročilých štádiách ochorenia je potrebný chirurgický zákrok. Ten môže zahŕňať otvorenie ďasien, aby lekár mohol lepšie vyčistiť infikovanú oblasť.

To, čo pri paradentóze tiež pomáha a je dôležitou súčasťou liečby, je zmena životného štýlu. Patrí sem pravidelné čistenie zubov kefkou, zubnou niťou a medzizubnými kefkami.

Je paradentóza nákazlivá?

Paradentóza sa zaraďuje medzi infekčné ochorenia. Baktérie, ktoré spôsobujú toto ochorenie, sa môžu prenášať z jednej osoby na druhú prostredníctvom slín alebo zdieľaním zubného vybavenia, ako sú zubné kefky alebo zubné nite.

Ako liečiť paradentózu z hľadiska prevencie

Najlepším spôsobom prevencie parodontálneho ochorenia je starostlivé čistenie zubov a medzizubných priestorov. Dôležité sú aj pravidelné návštevy zubného lekára. Zvyčajne každých 6 až 12 mesiacov. Nepodceňujte ani pravidelné návštevy dentálneho hygienika, ktorý vždy odstráni nánosy zubného kameňa a upozorní na miesta ohrozené tvorbou zubného povlaku.

Zdroje:

1 NÁRODNÍ ZDRAVOTNICKÝ INFORMAČNÍ PORTÁL. Parodontitida: co to je? Online. 2022. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/662-parodontitida-zakladni-informace. [cit. 2024-05-05].

2 DŘÍZHAL, Ivo; PROUZOVÁ, Květa a ÚLEHLOVÁ, Jarmila. Parodontitida – jak ji poznat a léčit. Online. 2012. Dostupné z: https://farmaciepropraxi.cz/pdfs/lek/2012/04/04.pdf. [cit. 2024-05-05].

3 MAYO CLINIC. Periodontitis. Online. 2023. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/periodontitis/symptoms-causes/syc-20354473. [cit. 2024-05-05].

 

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem
Článok patrí do kategórie . Pridať trvalý odkaz do záložiek.

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.