Neurologické ochorenie centrálneho nervového systému
Parkinsonova choroba je pomerne časté neurologické ochorenie, ktoré sa vyskytuje najmä u starších ľudí. Jej nástup je pomalý, postupne sa zhoršuje stav až ku konečnej invalidite. Ochorenie nie je smrteľné, ale ak sa nelieči, môže skrátiť dĺžku života. V časti stredného mozgu (čierna hmota) dochádza k zníženiu počtu nervových buniek, ktoré sú zodpovedné za tvorbu dopamínu. Ten sa používa na prenos signálov medzi nervovými bunkami. Keď je dopamínu málo, schopnosť človeka koordinovať pohyby sa vytráca, rovnako ako kontrola svalového napätia a automatických pohybov. Parkinsonova choroba sa pomerne často vyskytuje spolu s Alzheimerovou chorobou. Vtedy dochádza k strate pamäti a poklesu intelektu.

Príčiny Parkinsonovej choroby
Parkinsonova choroba sa stále skúma, pričom medzi príčinami pravdepodobne zohrávajú hlavnú úlohu dedičnosť, poškodenie mitochondrií a vplyvy životného prostredia.
Príznaky Parkinsonovej choroby
Keďže ide predovšetkým o nižšiu schopnosť ovládať motoriku a pohyblivosť, medzi príznaky patrí tras rúk, ale napríklad aj len prstov, pier alebo brady, ako aj rýchlejšia únava, pomalé nekoordinované pohyby, stuhnuté svaly, nižšia schopnosť čuchu, znížený hlas alebo tiež strnulá mimika.
Terapia Parkinsonovej choroby
Na diagnostikovanie ochorenia je potrebná návšteva neurológa. Okrem odberu krvi, CT mozgu a EEG vyšetrenia patria medzi ďalšie možnosti vyšetrenia ultrazvuk krčných tepien a nukleárna magnetická rezonancia. Ak sa zistí Parkinsonova choroba, predpíšu sa špeciálne lieky a liečivá, ktoré stimulujú tvorbu dopamínu. Niekedy musí pacient užívať antidepresíva. Liečba by mala byť doplnená o spoluprácu s fyzioterapeutom.
Prevencia
Keďže príčina Parkinsonovej choroby nie je úplne jasná, dôležitá je prevencia, najmä pokiaľ ide o zníženie pravdepodobnosti vzniku ochorenia. Odborníci odporúčajú dostatok pohybu, správnu životosprávu nielen v mladosti, ale najmä v strednom veku. Preventívne môže pôsobiť pitie zeleného čaju alebo kávy. Dôležitá je pestrá strava s dostatkom vitamínu B6, C a E, často sa spomína aj koenzým Q10. Ľudia by sa mali tiež vyhýbať precvičovaniu pamäti, pestovať si koníčky a vyhýbať sa komunikácii s inými ľuďmi.
Zdroj
https://parkinson-help.cz/parkinsonova-nemoc-pn/faze-nemoci/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Parkinsonova_choroba

