Pečeň – najväčšia endokrinná žľaza v tele
Pečeň je najväčším vnútorným orgánom človeka. Svojou nenahraditeľnou činnosťou zaujíma v ľudskom organizme významné miesto, preto sú jej ochorenia vážne.
V pečeni dochádza k úprave väčšiny živín, ktoré sa dostanú do tela potravou. Tento hlavný orgán metabolizmu detoxikuje jedovaté látky. Pečeň je najväčšou a najaktívnejšou endokrinnou žľazou, v ktorej sa tvoria niektoré hormóny. Tráviaci systém podporuje tvorbou žlče. Tá má na starosti rozloženie tukov tak, aby sa mohli vstrebávať v tenkom čreve. Pečeň je schopná ukladať niektoré vitamíny a železo. Prebieha tu aj syntéza dôležitých bielkovín, predovšetkým albumínu, v pečeni sa vytvárajú hormóny regulujúce hospodárenie s vodou a soľami.
Pečeň odstraňuje staré červené krvinky, čo sa prejavuje hnedým zafarbením stolice. Ak stolica zosvetlí, znamená to, že s pečeňou nie je niečo v poriadku.
Ochorenia pečene
Spektrum ochorení pečene je veľmi pestré. Môže ísť o akútne alebo chronické zápaly, nazývané hepatitídy. Medzi časté pečeňové choroby patrí aj steatóza (ztukovatenie). Vzniká pri nadmernej konzumácii alkoholu, cukrovke, obezite alebo užívaní niektorých liekov. Jedným z najvážnejších ochorení je chronický zápal – pečeňová cirhóza – napríklad u pacientov s hepatitídou C alebo u alkoholikov. Pri tejto chorobe nakoniec zlyháva pečeň a je nutná jej transplantácia.
Okrem hepatitídy postihujú pečeň aj ďalšie vírusové ochorenia, napríklad cytomegalovírus alebo EB vírus, ktoré spôsobujú infekčnú mononukleózu.
Medzi ochorenia pečene patrí aj nádorové ochorenia, z ktorých častý býva hepatocelulárny karcinóm, vznikajúci v súvislosti s hepatitídou C a pečeňovou cirhózou.
Pečeň niekedy zasiahnu autoimunitné procesy, pričom veľmi vážne je toxické poškodenie pečene (otrava hubami, chemikáliami alebo predávkovanie liekmi, napríklad paracetamolom). Dôsledkom otráv býva zlyhanie pečene, kedy je nutná transplantácia.
Poškodenie pečene môže vzniknúť v súvislosti s niektorými metabolickými poruchami, ako je porucha metabolizmu železa alebo zvýšené ukladanie medi. Pri týchto poruchách je zasiahnutý organizmus ako celok.
Príznaky ochorení pečene
Medzi obvyklé prejavy ochorení pečene patrí únava, chudnutie, tráviace problémy ako nadúvanie a hnačky, ďalej opuchy, kŕče, kožné príznaky (zvýšená pigmentácia, žltačka). Pri vážnejších postihnutiach sa objavuje krvácanie. Sprievodným prejavom sú aj psychické príznaky, ako je zmätenosť, apatia alebo agresivita.
Prevencia ochorení pečene
Striedmosť v jedle, pestrá strava s opatrnosťou pri alkohole alebo jeho absencia. Dostatočný spánok a obmedzenie stresu.
Zdroje:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Pe%C4%8De%C5%88
http://www.stefajir.cz/?q=zvetseni-jater
Ďalšie informácie nájdete v článkoch
Viscerálny tuk: prečo je tak nebezpečný a 5 spôsobov ako sa ho zbaviť
He Shou Wu – čierne vlasy pána HE
4 tipy na schladenie organizmu
3 jarné tipy pre zdravé telo priamo od Žltého cisára