Predmenštruačný syndróm – PMS
Týždeň pred menštruáciou, počas ktorého ženy trpia bolesťami hlavy, svalov, podráždenosťou alebo nespavosťou, sa nazýva predmenštruačný syndróm (PMS). Tento problém, zahŕňajúci psychické aj fyzické príznaky, postihuje prevažnú väčšinu žien, ale s rôznou intenzitou.
Predmenštruačný syndróm: príznaky
Predmenštruačné problémy sa môžu prejavovať únavou, apatiou, úzkosťou, depresiou. Okrem bolestí hlavy a svalov ženy trpia aj bolesťami prsníkov a kĺbov. Niektoré pacientky sa sťažujú na zvýšenú spavosť, opuchy a zhoršenie akné.

Niekedy sa týchto príznakov možno zbaviť ľahko, inokedy je potrebná konzultácia s gynekológom. Na ich zmiernenie sa potom najprv odporúča vhodné cvičenie alebo diéta, až ak tieto preventívne postupy nezaberajú, pristúpi sa k užívaniu liekov.
Na čo sa teda pri samoliečbe zamerať?
V príslušnom období by sa malo jedlo konzumovať v menších dávkach a najlepšie častejšie. Organizmus sa tak vyhne pocitu preplnenosti a plynatosti. Inak by mala byť strava veľmi pestrá, s dostatkom ovocia, zeleniny a vlákniny. Odporúča sa strava bohatá na vápnik a horčík. Nemali by chýbať vitamíny skupiny B (najlepšie B6) a vitamíny C a E. Podľa výskumov sa približne v týždni pred menštruáciou neodporúča solenie jedla, pretože to spôsobuje zbytočné zadržiavanie vody v tele. Ak sú opuchy ešte väčšie, mali by sa predpísať diuretiká. Samozrejme, v tomto období je potrebné aj veľa piť. Káva, alkohol alebo cigarety sa potom zase môžu postarať o väčšie výkyvy nálad, ktoré človeka aj tak často ovládajú. Nálady sú počas PMS veľmi častým spoločníkom. Relaxácia, cvičenie jogy, počúvanie hudby môžu tieto stavy zlepšiť. Niekedy sa však nálady môžu zmeniť na depresiu, vtedy lekár pravdepodobne predpíše antidepresíva. Nemalo by sa zabúdať ani na dostatok spánku, pomáha aj hlboké dýchanie. Vhodné je pravidelné cvičenie alebo aspoň prechádzky, ktoré môžu pôsobiť aj ako príjemný oddych. Všetko by malo byť zamerané na zmiernenie únavy a výkyvov nálad. Okrem jogy sa odporúčajú cvičenia na „bolesť spodnej časti chrbta“, plávanie a bicyklovanie. Aby sa človek necítil osamelý a izolovaný, nemal by sa vyhýbať kontaktu s inými ľuďmi. Možno sa vyhýbať aj depresívnym stavom.
Zdroj
https://cs.wikipedia.org/wiki/Premenstrua%C4%8Dn%C3%AD_syndrom
https://www.stefajir.cz/?q=premenstruacni-syndrom
Produkty

