Roztrúsená skleróza – neurologické chronické autoimunitné ochorenie
Roztrúsená skleróza je autoimunitné ochorenie, ktoré môže postihnúť ktorúkoľvek časť centrálneho nervového systému a niekedy sa môže zamieňať s viacerými rôznymi neurologickými ochoreniami. Je veľmi nepredvídateľná a často postihuje mladých ľudí vo veku 20 – 30 rokov.
Príčiny roztrúsenej sklerózy
Pri roztrúsenej skleróze imunitný systém napáda myelínové obaly nervových vlákien. Príčiny zatiaľ neboli odhalené, ale existuje niekoľko faktorov, ktoré sa môžu podieľať na vzniku tohto ochorenia. Jedným z predpokladaných hlavných faktorov je genetická dispozícia a súbeh niekoľkých ďalších ochorení. Patria medzi ne aj vírusy, napríklad sa hovorí o víruse Epsteina-Barrovej (EBV), zatiaľ čo iné zdroje hovoria o neznámom víruse, ktorého aktivitu spúšťa infekcia.

Táto choroba postihuje skôr ženy. Stav sa zhoršuje počas tehotenstva, po pôrode a počas dojčenia. Dedičnosť je veľmi nízka. Hovorí sa aj o tom, že estrogén a progesterón môžu tlmiť niektoré imunitné reakcie. Ďalšou príčinou je nedostatok vitamínov, najmä D a vitamínov skupiny B. Predpokladá sa tiež, že zlé životné prostredie zvyšuje náchylnosť na roztrúsenú sklerózu.
Prejavy roztrúsenej sklerózy
Medzi prejavy tohto ochorenia patria problémy s pohybom, pričom môžu byť postihnuté obe končatiny alebo len jedna strana. Pacientov zvyčajne sprevádza extrémna únava a pociťujú brnenie, pálenie alebo mravčenie na jednej polovici tela alebo dokonca len na prstoch rúk alebo nôh. Vyskytujú sa problémy so zrakom. Pacienti majú ťažkosti s močením – buď zadržiavajú moč, alebo naopak, močový mechúr sa nedá úplne vyprázdniť. Človek trpí závratmi, dvojitým videním, ochrnutím tvárového nervu, ťažkosťami s prehĺtaním a rečou. Niekedy sa objavia aj zmeny správania, pacient sa ťažšie sústredí a je mierne zabúdavý. Často sa vyskytuje depresia.
Terapia
Čím skôr sa ochorenie odhalí, tým skôr sa môže zabrzdiť vývoj choroby a pomôcť s úľavou od ťažkostí. Zvyčajne je farmakologická liečba sprevádzaná fyzioterapiou a mala by po nej nasledovať podpora psychickej stránky človeka.
Preventívne opatrenia
Chorý by sa mal starať o svoju psychickú stránku, vyhýbať sa stresu a veľkej námahe. Odporúča sa však primeraná fyzická aktivita. Prospešný je zdravý pobyt na slnku, nie intenzívne opaľovanie. Okrem potravín bohatých na vitamín B a vitamín D sa odporúčajú silné antioxidanty na ochranu organizmu pred voľnými radikálmi. Dôležité sú látky, ktoré dokážu potlačiť nadmernú aktivitu imunitného systému. Nie je vhodné prechádzať ochorenia ako prechladnutie, chrípka alebo angína, dôležité je ich liečiť a vyliečiť zápal. Ak je pokožka citlivá, odporúča sa nosiť radšej prírodné materiály.
Zdroj
https://cs.wikipedia.org/wiki/Roztrou%C5%A1en%C3%A1_skler%C3%B3za
http://www.ordinace.cz/clanek/prvni-priznaky-roztrousene-sklerozy/

