Stres – reakcia organizmu na veľkú záťaž
Stres (z anglického „burden“ – bremeno) možno klasifikovať ako všetko, čo v nás vyvoláva nepríjemné pocity, čo nás núti prispôsobovať sa a v dôsledku toho nás zaťažuje.
Stresory
Stresory sú práve podnety, ktoré na človeka pôsobia zvonka. Môžu to byť určité nepríjemné záležitosti, udalosti. Všetko je veľmi individuálne a každý človek sa so situáciou vyrovnáva inak. Preto aj zdanlivo neškodné činnosti, ako je napríklad cestovanie, môžu spôsobiť stres. Vo všeobecnosti dnešná doba kladie na ľudí veľké nároky a stres je prítomný takmer každý deň. Za stresom stoja emócie, ako sú strach a úzkosť.

Môžu vzniknúť aj vtedy, keď nehrozí žiadne skutočné nebezpečenstvo, vtedy ide o neurotické poruchy. Tieto poruchy sú sprevádzané príznakmi, ako je búšenie srdca, väčšie potenie, tlak v hlave. Úzkosť vzniká v dôsledku nejasných obáv z ohrozenia. V tom sa líši od strachu, ktorý reaguje na konkrétnu situáciu (strach z výšok, strach zo psa a podobne) a trvá dovtedy, kým sme vystavení danej situácii. Existujú rôzne úzkostné poruchy, napríklad strach z lietadla, strach z verejného vystúpenia, ktoré sa nazývajú fóbie. Môže však ísť aj o záchvat paniky, pri ktorom sa náhle objaví intenzívny strach bez konkrétnej príčiny. Tento stav zvyčajne trvá niekoľko minút a sprevádzajú ho nielen fyzické príznaky, ktoré sme spomenuli vyššie, ale aj obavy, že sa človek zblázni alebo dokonca zomrie.
Ako znovu získať kontrolu
Dôležité je upokojiť telesné reakcie, čo zníži nepríjemné pocity a zlepší sebakontrolu. To možno dosiahnuť tak, že sa pokúsite uvoľniť hlbokým brušným dýchaním. Medzi ďalšie možnosti patrí sústrediť sa na nejakú inú činnosť, možno sa s niekým pustiť do rozhovoru.
Predchádzanie stresu
Medzi preventívne kroky absencie stresu rozhodne patrí dodržiavanie zdravého životného štýlu. Okrem konzumácie dostatočného množstva kvalitných potravín (špecifické zložky potravín prispievajú k upokojeniu) by človek nemal vynechávať vhodné cvičenie a relaxáciu ako takú. Vhodné sú masáže, joga alebo aj dychové cvičenia. Je potrebné nájsť si dostatok času na oddych a zdravý spánok. Okrem toho je dobré sústrediť sa na plánovanie aktivít, aby sa človek nestresoval. Okrem toho možno praktizovať určité činnosti, napríklad asertívne správanie. Úzkostné poruchy možno liečiť aj prostredníctvom psychoterapie a farmakoterapie.
Zdroj
http://www.ordinace.cz/clanek/stres/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Stres


Ďalšie informácie nájdete v článkoch
Viscerálny tuk: prečo je tak nebezpečný a 5 spôsobov ako sa ho zbaviť
Poznáte bod dlhého života Zu San Li?
Zhan Zhuang – Cvičenie pre zdravie a vnútornú silu
4 tipy na schladenie organizmu
3 jarné tipy pre zdravé telo priamo od Žltého cisára