Tráviace ťažkosti – nechutenstvo, nadúvanie, zápcha alebo hnačka
Poruchy trávenia môžu predstavovať rôzne problémy. Okrem zápchy a hnačky k nim patrí aj nadúvanie, nechutenstvo a pálenie záhy. Aby trávenie prebiehalo dobre, tráviaci systém a jeho podmienky musia byť v súlade.
Najčastejšie problémy: zápcha a hnačka
Zápchu spôsobuje najmä pravidelný denný režim, strava (nedostatok vlákniny, nedostatočný pitný režim) a s tým spojené zlé stravovacie návyky, ale aj vysoký stres. Zápcha môže súvisieť s niektorými ochoreniami, ako sú hemoroidy, zápalové ochorenia čriev alebo závažné ochorenia hrubého čreva.

O zápche hovoríme vtedy, keď má pacient stolicu menej ako 3-krát týždenne alebo musí vynaložiť veľké úsilie, aby ju vymočil. Ak sa v stolici objaví krv, je potrebné vyšetrenie u odborníka. Hnačka môže byť reakciou na nesprávnu stravu, ale aj príznakom nejakého ochorenia. Sprevádza ju riedka až vodnatá stolica, ktorá sa objavuje viac ako 3-krát denne. Niekedy ju sprevádza plynatosť, kŕče v bruchu, niekedy aj horúčka alebo vracanie. Človek býva unavený. Hnačka je rôzna. Akútna sa objavuje náhle a trvá kratší čas (do 14 dní). Môže ju spôsobiť nielen neumyté ruky po použití toalety a nedostatočná hygiena v kuchyni, ale aj neumyté potraviny, ako je ovocie a zelenina, kontaminované a zle tepelne spracované mäso a kontaminované vajcia. Vírusy a baktérie napádajú tráviaci systém. Parazity, ako napríklad pásomnica, sa vyskytujú zriedkavo. Okrem toho môže pacient ešte trpieť chronickou hnačkou (syndróm dráždivého čreva, infekcie, zápalové ochorenia čreva, zhubné ochorenia čreva, celiakia a iné).
Terapia
Pri zvracaní dodržiavajte pokojový režim, je vhodné dopĺňať tekutiny vo forme nesladenej minerálnej vody, nesladeného čaju, ale možno aj iontových nápojov. V strave by nemali chýbať vitamíny a minerály vo forme, ktorá nezaťažuje tráviaci systém. Ideálne sú sušienky, ryžový odvar alebo banány. Pri hnačke dbajte na dopĺňanie tekutín a dodržiavanie diéty. Lekára je vhodné navštíviť nielen vtedy, ak stolica obsahuje krv, ale aj vtedy, ak hnačka trvá dlhšie ako päť dní a sprevádza ju vysoká horúčka a zvracanie.
Poruchy trávenia: prevencia
Aby tráviaci systém dobre fungoval a aby sa predišlo tráviacim ťažkostiam, je dôležité dodržiavať štyri základné pravidlá: pestrá, kvalitná strava bohatá na vlákninu a bielkoviny, dostatočný pitný režim, pravidelný denný režim a pohyb. Pestrá strava by mala zahŕňať rôzne druhy zeleniny a ovocia, ktoré majú dostatočný obsah vlákniny a starajú sa o peristaltiku čriev. Tráveniu môžu pomôcť aj niektoré bylinky (mäta, fenikel) a dokonca aj niektoré druhy húb. Snažte sa vytvoriť harmóniu a neponáhľajte sa s jedlom.
Zdroj
http://www.ordinace.cz/clanek/travici-potize-strevni-zanety-a-rakovina-strev/
https://www.stefajir.cz/?q=bolesti-bricha


Ďalšie informácie nájdete v článkoch
Poznáte bod dlhého života Zu San Li?