Zahlienenie

Zahlienenie – zvýšená tvorba hlienu

Príčinou zahlienenia je zvýšená tvorba hlienu v dýchacích cestách, ktorý sa uvoľňuje zo slizníc. Keďže zvlhčuje sliznice, chráni priechody pred toxínmi a patogénmi, je to obrana organizmu.

Hlien je pre sliznice dôležitý s ohľadom na už spomínané zvlhčovanie slizníc. Ak je však hlienu nadbytok, hovoríme o zahlienení. Dôvodom, prečo dochádza k zahlieneniu, môže byť podráždenie slizníc, ktoré má rôzne príčiny – napríklad od dymu, cez infekcie až po smog. Príznaky bývajú horšie na jeseň. Príčinou však môže byť aj alergia (na mliečne výrobky).

Zahlienenie sa vyskytuje aj v iných formách, môže súvisieť so zápalom čriev, nedostatočným vstrebávaním živín, minerálov a vitamínov.

Z hľadiska čínskej medicíny k zahlieneniu dochádza vtedy, keď je v tele príliš veľa vlhkosti a tepla z potravy. Vzniknutý hlien potom blokuje dráhu sleziny, ktorá produkuje protilátky. Oslabenie sleziny je veľmi častým javom, ktorý má potom za následok zdravotné problémy, ako sú slzenie očí, nádcha, kašeľ a tiež časté prechladnutia.

Príznaky

Zahlienenie je sprevádzané príznakmi, ktoré postihujú dýchacie cesty, hlavu a hrdlo alebo môže ísť o iné príznaky. Pacient môže pociťovať bolesť hlavy, bolesti prínosových dutín alebo upchatý nos, ale aj zapchaté uši. Pacient kašle, niekedy má obalený jazyk. Ochorenie sa prejavuje aj potením, objavujú sa alergie a vyrážky.

Terapia

Počas terapie treba dbať na dostatočný pitný režim. Okrem toho by sa nemali vynechať prípravky na nádchu alebo kašeľ. Pri kašli treba posúdiť, či sa dá vykašľať alebo nie. V tomto prípade ide o vlhký kašeľ. Odporúča sa podporiť odkašliavanie a zároveň pomôcť chrániť sliznice.
Z pohľadu čínskej medicíny by sa malo zamerať na detoxikáciu sleziny.

Prevencia

Aby sme prežili obdobia ťažkých infekcií, je dôležité udržiavať imunitu v dobrej kondícii. K tomu výrazne prispieva pestrá strava bohatá na vitamíny, minerály a ďalšie cenné látky. Imunitu možno podporiť aj niektorými prírodnými látkami, rovnako ako funkciu sleziny.
Ak vás často trápi tvorba hlienov, odporúča sa nekonzumovať príliš veľa sladkých jedál a nepomáhajú ani mastné jedlá.
Ak človek trpí zahlienením, prospešný je aj zvlhčený vzduch, pobyt na horách a pri mori. Pomáha aj varenie v pare.

Zdroj
https://www.stefajir.cz/?q=zahleneni
http://www.ordinace.cz/clanek/jak-si-poradit-s-kaslem/

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem

Ďalšie informácie nájdete v článkoch

Wim Hof zvaný “ľadový muž” – ako ovládať telo a zostať zdravý
Zhan Zhuang – Cvičenie pre zdravie a vnútornú silu

Článok patrí do kategórie . Pridať trvalý odkaz do záložiek.

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.