Zápal močového mechúra – baktéria E-coli, zápal močových ciest
Zápal močového mechúra postihuje najmä ženy. Najčastejšie ho spôsobuje baktéria Escherichia coli, ale existujú aj iné príčiny. Zápal močových ciest je pomerne nepríjemná záležitosť. Môže ísť o akútnu formu, ktorá vznikne náhle a opäť čoskoro ustúpi. Prejavuje sa prudkou bolesťou. Chronická forma sa opakuje a ide o dlhodobý stav. Bolesť nie je taká silná, ale je dlhodobá a môže spôsobiť problémy v celom močovom trakte vrátane obličiek. Je dôležité zápal čo najskôr liečiť a vyliečiť.

Príčiny
Najčastejší pôvodca ochorenia – baktéria Escherichia coli, ktorá žije v tráviacom trakte – putuje z konečníka do močovej trubice (u žien sú bližšie k sebe, preto častejšie postihuje ženy) a potom pokračuje do močového mechúra. Ďalšou častou príčinou je aj neliečená infekcia v pošve. Problémy môže spôsobiť aj nedostatočná hygiena, ale aj nízky príjem tekutín, zadržiavanie moču alebo ochabnuté svalstvo. K tomu môže dôjsť počas tehotenstva, v dôsledku pôrodu alebo počas menopauzy. Infekcie močových ciest sú častejšie u pacientov s cukrovkou, pretože sladké prostredie priťahuje baktérie, ktoré sa potom ľahšie množia. Problémy môžu spôsobovať aj vrodené chyby močových ciest.
Príznaky
Medzi príznaky cystitídy patrí najmä nutkanie na močenie, aj keď v močovom mechúre nie je moč. Okrem častého močenia sa objavuje aj pocit pálenia alebo rezania a bolesti v podbrušku a objavuje sa vyššia teplota. V moči sa niekedy nachádza krv. Medzi sprievodné ťažkosti patrí bolesť v bedrách. Pri väčších problémoch je potrebná návšteva lekára, ktorý v prípade potreby predpíše antibiotiká.
Prevencia
Pri výskyte problémov je dôležité piť veľa tekutín, napríklad vodu, bylinkové čaje. Známe sú aj brusnice, ktoré pôsobia proti infekciám, a liečbu môžete doplniť probiotikami. Odporúča sa tiež vyhľadať iné prírodné prostriedky, ktoré potláčajú zápal. Vyhnite sa fyzickej námahe a dbajte na odpočinok a teplo. Dôležité je predovšetkým dostatočne piť, aby sa v tele neuchytili choroboplodné zárodky. Nie je zdravé zadržiavať moč a nemali by ste močiť častejšie ako raz za tri hodiny. Dôležité je tiež dodržiavať hygienické pravidlá, napríklad utieranie sa spredu dozadu, aby sa zabránilo prenikaniu baktérií do močových ciest. K zdravým močovým cestám prispejete, ak si budete dobre (teplo) obliekať dolnú časť tela. Močenie čo najskôr po pohlavnom styku pomáha odplavovať väčšinu baktérií z močovej trubice. Nechránený pohlavný styk môže tiež spôsobiť zápal. Dôkladnú hygienu treba dodržiavať aj počas menštruácie a pravidelne si meniť vložky alebo tampóny.
Zdroj
https://www.stefajir.cz/?q=paleni-rezani-pri-moceni
http://www.ordinace.cz/clanek/zanet-mocoveho-mechyre-na-vine-je-hygiena-i-nechraneny-sex/

