Zimomravosť – pocit chladu
Ak sa niekto ťažšie vyrovnáva s chladom, hovoríme, že má chladné srdce. Hoci zimomravosť môže súvisieť s niektorými chorobami, zvyčajne ide skôr o subjektívne vnímanie.
Príznaky
Každý človek vníma okolitú teplotu inak, a to aj s ohľadom na telesnú konštitúciu. Niektorým ľuďom je v chlade príjemne, iní potrebujú viac tepla. Väčšina žien je chladná, súvisí to s množstvom svalového tkaniva, ktoré majú. Internisti často dávajú túto zlú toleranciu chladu do súvislosti s funkciou štítnej žľazy. Ďalším dôvodom môže byť nízky krvný tlak alebo anémia. Na pozore treba byť najmä vtedy, keď zimomravosť sprevádzajú iné zdravotné problémy. Pri poruchách štítnej žľazy sa pocity chladu znásobujú únavou alebo pomalosťou. Anémia je okrem zimomravosti sprevádzaná slabosťou, závratmi, bledosťou.

S ohľadom na telesnú stavbu majú tieto osoby často pocit chladu aj vtedy, keď majú veľmi nízku hmotnosť (podvýživu). Zimomravosť je tiež sprievodným znakom depresívnych stavov. Vo väčšine prípadov však ide skôr o nižšiu toleranciu chladu.
Terapia
Odstránenie zimomravosti závisí predovšetkým od príčiny. Ak sa stav nezmení zmenou stravy, cvičením a otužovaním, hľadajú sa iné príčiny. Je potrebné skontrolovať funkciu štítnej žľazy, prípadne užívať predpísané lieky, riešiť anémiu.
Prevencia
Prevencia tohto zdravotného problému je založená najmä na zdravom životnom štýle s kvalitnou pestrou stravou, dostatkom pohybu a otužovaním. Je vhodné nájsť si fyzickú aktivitu, ktorá by zlepšila prekrvenie organizmu. Tú možno doplniť zahrievacou stravou. Existujú určité potraviny, ktoré telo ochladzujú, iné ho naopak zahrievajú. Preto je dôležité, aby prevládali potraviny, ktoré vytvárajú teplo. Príkladom je zázvor, cesnak, škorica a broskyne, čerešne, ovčí alebo kozí syr, káva a červené víno. K zahriatiu pomáha aj striedanie studenej a teplej sprchy. Dobré je tiež vyskúšať otužovanie, ktoré síce krátkodobo ochladí telo, ale rozprúdi krv a spôsobí, že sa telo zahreje. V tradičnej čínskej medicíne sa zimomravosť vzťahuje na problémy s obličkami, preto je potrebné tento orgán posilniť, pomôcť môžu aj výťažky z prospešných húb. Zimomravosť môže narastať aj s ročnými obdobiami, ako je jeseň, zima, preto je dobré posilniť aj psychickú stránku, aby sme sa cítili lepšie. Deň je vhodné začať vypitím pohára teplej vody.
Zdroj
https://www.stefajir.cz/?q=zimomrivost
http://www.ordinace.cz/clanek/potize-se-stitnou-zlazou-mohou-byt-dusledkem-stresu-i-dovolene-v-egypte/

