Cordyceps – čo pre vás môže urobiť táto huba

Kúzelná huba: Čo pre vás môže urobiť huba Cordyceps Cordyceps je podivne vypadajúca huba s bizarným príbehom a prapodivným menom, ale nezavrhujte ju predtým ako si prečítate toto! Keď sa nad tým zamyslíte, energia je snáď tá najcennejšia komodita na planéte. Ľudia zachádzajú až do extrémov, aby zaistili, že budú mať jej nadbytok po ruke, či už pre poháňanie ekonomiky, vozidiel […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

Cordyceps – čo pre vás môže urobiť táto huba 5/5 (4)

Seniori sa baví jazdou na bicykli

Kúzelná huba: Čo pre vás môže urobiť huba Cordyceps

Cordyceps je podivne vypadajúca huba s bizarným príbehom a prapodivným menom, ale nezavrhujte ju predtým ako si prečítate toto! Keď sa nad tým zamyslíte, energia je snáď tá najcennejšia komodita na planéte. Ľudia zachádzajú až do extrémov, aby zaistili, že budú mať jej nadbytok po ruke, či už pre poháňanie ekonomiky, vozidiel alebo samotných ľudí. Len zvážte, čo všetko urobíte, aby ste si obstarali svoju rannú kávu alebo povzbudzovač pred tréningom – a čoho ste schopní dosiahnuť, keď ich skonzumujete. Ale zatiaľ, čo naše zložité moderné životy spotrebovávajú energiu, zdrojmi tejto energie sú často veci prastaré a prvotné – vezmite si vietor, slnko, uhlie alebo ropu. Výrobcovia športovných doplňkov stravy majú často sklony uchylovať sa k prastarým censored tradíciám, aby našli ďalší výborný prípravok na podporu výkonu. Jedným takým objavom je huba Cordyceps. Cordyceps sa v čínskaj medicíne používal po storočia napriek tomu, že jeho zber je nesmierne ťažký. Koniec koncov sa bežne nachádza na povrchu húseníc žijúcich vo vysokej nadmorskej výške, čo viedlo k jeho pomenovaniu „húsenica“. Po väčšinu 20. storočia to bola vysoko cenená, drahá, tajomná a funkčná potravina. Potom ako sa objavilo niekoľko ostro sledovaných úspechov a bol vyvinutý efektívny spôsob ako húsenicu pestovať, získala si fanúšikov po celom svete. Tu je niekoľko presvedčivých dôvodov, prečo by mali všetci športovci a ľudia pod silnou záťažou zvážiť doplnenie stravy o túto účinnú hubu.

1. Cordyceps zvyšuje hladinu ATP

Adenozíntrifosfát (ATP) je energetická mena vašich svalov. Je to tiež palivo prvej voľby pre akékoľvek krátke, prudké činnosti ako skoky a šprinty. Jednou z aktívnych látok cordycepsu je adenozín, nukleová kyselina, ktorá je ústrednou zložkou ATP. Podľa štúdie, ktorú v roku 2007 vykonala hongkonská univerzita vedy a techniky, môže cordyceps výrazne podporiť schopnosť organizmu vytvárať ATP, čo môže pomôcť komukoľvek od starších osôb, ktorí chcú zostať aktívni až po elitných svetových závodníkov.

Čo to znamená pre športovcov? Čiastočný dôvod prečo vám behom série dôjde energia, je ten, že vaše telo nedokáže vytvárať dostatok ATP, aby držalo krok s nárokmi, ktoré na neho kladiete. Zvýšením tvorby ATP môže cordyceps predĺžiť dobu, počas ktorej môžete zdvíhať ťažké váhy. To znamená viac osobných rekordov a tiež výraznejší rast vďaka väčšej stimulácii svalov.

2. Cordyceps môže pomôcť zdvihnúť hladinu testosterónu

Nie je tajomstvom, že hormón testosterón je kľúčový pre podporu maximálneho rastu svalov. Hŕstka štúdií na zvieratách preukázala, že cordyceps zvyšuje hladinu testosterónu stimuláciou telu prirodzenej továrne na testosterón (v Leydigových bunkách v semenníkoch). Starovekí Číňania to dobre vedeli, aj keď presné anatomické dráhy ešte neboli odhalené ani pomenované. Cordyceps sa bežne používa k terapii sexuálnych dysfunkcií a tiež na podporu energie. Dnes nám mnoho štúdií ukazuje, že tieto dva problémy idú ruka v ruke. Vyššia hladina testosterónu zvyšuje schopnosť naberať svalovú hmotu, ale tiež u mnohých chlapov zlepšuje pocit zdravia a zvyšuje reprodukčnú schopnosť.

3. Cordyceps zlepšuje využitie kyslíka

To je komplikované vyjadrenie toho, že táto huba má potenciál zmierniť vaše utrpenie v boji pri znižovaní telesného tuku. Pokiaľ je vašou prioritou výkon, môže vám taktiež pomôcť. Však sa spýtajte čínskych olympijských atlétok Wang Junxia, Qu Junxia a Zhang Linli, ktoré rozdrvili päť svetových rekordov v behu na olympiáde v roku 1993. Rozhodcovia boli podozrievaví, ale športovkyne prešli všetkými testami na látkay. Ich tajomstvom, podľa ich slov, bol extrakt z cordycepsu. V poslednom desaťročí potvrdila pozitívne účinky tejto huby na výkonnosť nejedna čínska štúdia. Jedna štúdia vydaná v roku 2004 v časopise Medicine and Science in Sports and Exercise zistila, že cordyceps u športovcov zlepšil využitie kyslíka až o 50 percent.

 Iná štúdia vydaná v tom istom časopise v roku 1999 zistila, že starší pacienti užívajúci cordyceps pociťovali deväť percentný nárast v aeróbnej výkonnosti. Niekoľko štúdií tiež preukázalo, že užívanie doplnkov z cordycepsu môže znížiť srdečnú frekvenciu, čo vysvetľuje, prečo ľudia uvádzajú, že sú pri braní tohto doplnku schopní trénovať viac po dlhšiu dobu. Ďalšia štúdia vydaná v roku 1999 v časopise Journal of Alternative Complementary Medicine poukázala na dlhodobé kardiovaskulárne zdravotné prínosy cordycepsu a naznačila, že môže znížiť celkovú hladinu cholesterolu o 10–20 percent a zvýšiť HDL o štvrtinu.

4. Cordyceps zvyšuje vnímanú úroveň energie

Pastieri v starovekom Tibete si údajne všimli, že ich jaky majú viac energie, keď sa napasú huby cordyceps. To pomohlo hube vytvoriť povesť efektívneho stimulantu, ktorú si nesie až dodnes. Konzumenti hovoria, že v podobe doplnku stravy dodáva cordyceps povzbudenie podobné ako kofeín, ale bez vedľajších účinkov, ako je chvenie alebo neschopnosť zaspať o niekoľko hodín neskôr. Jedným z dôvodov je, že cordyceps sa viaže na rovnaké receptory ako kofeín a tak prináša znateľný pocit väčšieho množstva energie. To je jeden z dôvodov, prečo je v Číne obľúbený ako doplnok proti starnutiu. Jedna štúdia z tejto zeme v roku 1993 zistila, že úžasných 92 percent starších pacientov trpiacich únavou udávalo zlepšenie svojich symptómov za 30 dní.

Zhrnutie

Hoci východní uzdravovaťelia chvália cordyceps už dlhú dobu, západná medicína sa s touto hubou práve zoznamuje. Zatiaľ vypadajú sľubne účinky ako antioxidant, pri terapii starnutia a možno aj pri terapii nejvážnějších chorob, avšak ešte musíme porozumieť hĺbke jej potencionálneho prínosu.

 Zdroj 1) Kam-Ming Ko, Hoi Yan Leung. Enhancement of ATP generation capacity, antioxidant activity and immunomodulatory activities by Chinese Yang and Yin tonifying herbs. Article (PDF Available)  in Chinese Medicine 2(1):3 · February 2007. Source: PubMed. Dostupné z https://www.researchgate.net/publication/6421704_Enhancement_of_ATP_generation_capacity_antioxidant_activity_and_immunomodulatory_activities_by_Chinese_Yang_and_Yin_tonifying_herbs2) Chih-Chao Hsu, Yuan-Li Huang, Shaw-Jeng Tsai, Chia-Chin Sheu, Bu-Miin Huang, In vivo and in vitro stimulatory effects ofCordyceps sinensis on testosterone production in mouse Leydig cells. Elsevier, 2003. Dostupné z http://docplayer.net/54214480-In-vivo-and-in-vitro-stimulatory-effects-of-cordyceps-sinensis-on-testosterone-production-in-mouse-leydig-cells.html3) Ashok Kumar Panda and Kailash Chandra Swain. Traditional uses and medicinal potential of Cordyceps sinensis of Sikkim. J Ayurveda Integr Med. 2011 Jan-Mar; 2(1): 9–13. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3121254/4) https://www.healthline.com/health/low-testosterone/testosterone-replacement-therapy-and-other-options5) Susan Kundrat, SSE #96: Herbs and Athletes. Sports Science Exchange 96. VOLUME 18 (2005) NUMBER 1. HERBS AND ATHLETES. https://www.gssiweb.org/en-ca/article/sse-96-herbs-and-athletes6) Medicine &. Science in Sports & Exercise abstract published in 1999;31(5):S174. Cordyceps CS-4 Poster presented at The Experimental Biology 2001 (FASEB meeting), Orlando, FL, April 1, 2001. Paper published in Chinese J Gerontology 2001;20(4):297-298. 7) Charu Gupta, PhD; Dhan Prakash, PhD; Sneh Gupta, MSc. Nutraceuticals for Athletes. Dostupné z https://docplayer.net/53700564-Nutraceuticals-for-athletes.html8) Cao Z, Wen Y. Journal of Applied Traditional Chinese Med 1993;1:32-33

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *