Huba CORDYCEPS – Blahodárne huby z hôr
CORDYCEPS sinensis sa nie nadarmo po slovensky nazýva Húsenica čínska. Kedysi dávno, asi pred 1500 rokmi, pastieri jakov v horách Tibetu a Nepálu pozorovali, že po spásaní zvláštnej huby bez klobúčika, je dobytok náhle plný energie. Tak bola objavená vzácna huba Cordyceps. Jej rod zahrňuje viac ako 680 druhov. Z nich najznámejší je Cordyceps sinensis, v tradičnej čínskej bylinnej medicíne využívaný ako prírodný látoký prostriedok.
Cisárska dynastia Čching používala Cordyceps predovšetkým k obnoveniu fyzických a duševných síl a k posilneniu sexuálnej energie. V 18. storočí sa dostal do západnej Európy zásluhou francúzskeho jezuita Jeana Baptista du Halde. Ten bol hosťom čínskeho cisára a na jeho dvore sa dozvedel o Cordycepse a jeho priaznivých účinkoch. V roku 1757 bolo pojednávanie o Cordycepse prvý krát publikované vo vtedajšej lekárskej literatúre, a síce v New Compilation of Materia Medica. Niektoré zaujímavé biofarmakologické vlastnosti týchto húb boli zistené len pomerne nedávno. Napríklad z húsenice subsessilis (Tolypocladium inflatum), ktorá bola zdrojom cyklosporínu, prelomového látoka umožňujúceho transplantácie ľudských orgánov, je možné ďalej získavať užitočné substancie ako je cordycepín alebo anamorph.
JIN a JANG
Podľa tradičnej čínskej medicíny je Cordyceps nositeľom jin a jang vlastností, čo umožňuje jeho vyvážené pôsobenie v tkanivách a orgánoch tela. Obsahuje biologicky aktívne látky, z nich najúčinnejšie sú cordycepsové polysacharidy a kyselina cordycepsová. Podľa súčasnej čínskej medicíny sa Cordyceps sinensis uplatňuje predovšetkým ako vysoko aktívny prírodný prostriedok podporujúci a harmonizujúci obranný systém /imunitu/ organizmu. Jeho vyváženie sa môže prejaviť aj znížením neprimeranej imunitnej odpovede u alergií. Ďalej je táto huba tiež používaná ako rastlinné antibiotikum. Pre svoje baktériostatické účinky proti niekoľkým desiatkam patogénnych baktérií, vrátane pneumokokov, streptokokov a zlatého stafylokoka.
Má všestranné regeneračné účinky, umožňujúce napríklad lepšie znášať konvenčnu terapiu a liečbu ožarovaním pri terapii censored ochorení. Čínski odborníci uvádzajú, že Cordyceps pôsobí blahodarne u censoredov, podporuje prekrvenie tkaniva. Pomáha zlepšovať prekrvenie vnútorného ucha a tak pôsobí priaznivo u ušných šelestov (tinnitus), či u porúch prekrvenia dolných končatín a zvyšuje odolnosť voči únave. Je to v podstate adaptogén, ktorý pomáha zlepšovať dynamiku bunkovej látkovej premeny, hlavne cukrov a tukov. Priaznivo pôsobí takisto na látkovú výmenu v organizme. Predovšetkým pečene a obličiek, čo prispieva k jeho detoxikácii, pomáha zlepšovať aj vitalitu a fyzický výkon.
Zdroje 1) Georges M. Halpern. Healing Mushrooms, Square One Publishing, 20082) Bao-qin Lin and Shao-ping Li. Chapter 5 Cordyceps as an Herbal Drug. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92758/3) http://www.davidmoore.org.uk/Sec04_08.htm