Coriolus versicolor – Trúdnikovec pestrý

Coriolus versicolorCoriolus versicolor môžeme nájsť aj pod názvom trúdnikovec pestrý. Jedná sa o chorošovitú hubu z čeľade Polyporaceae, ktorej užívanie síce v EU nie je povolené, má ale preukázateľne blahodárné účinky. Dôkazom je mnoho vykonaných štúdií. Coriolus môžeme nájsť na mnohých miestach aj v našej republike.

Coriolus likviduje nebezpečenstvo

Trúdnikovec vie nájsť prostredníctvom buniek nášho imunitného systému nebezpečenstvo a zdolať ho. Coriolus je udatným dobyvateľom škodcov organizmu, ktoré dokáže likvidovať. Vie zdatne zdolávať rôzne druhy patogénov. Či už sú to baktérie, vírusy, kvasinky, chlamýdie, koky, borélie, výnimkou nie sú ani rakovinové bunky. (1, 2) Medzi hubami v tomto ohľade prakticky nemá konkurenciu. Reishi zase lepšie vyživuje a podporuje vitalitu.

Onkológia a konvenčná liečba

Preto sa táto huba užíva pri onkologických ťažkostiach ako je rakovina prsníka, krčku maternice, maternice, pažeráku, pľúc, čriev, mozgu, pri leukémii alebo u lymfómu (rakovina lymfatických uzlín), čriev, u melanómu (rakovina kože), rakoviny pod pupkom. Veľmi sa hodí aj v prípade metastáz. (4) Coriolus je vhodné podávať tiež počas konvenčnej liečby akou je chemoterapia alebo rádioterapia, pretože prospieva pri ničení rakovinových buniek. Zároveň zvláda pomáhať pri náročnej liečbe, ktorá veľmi často býva sprevádzaná problematickými vedľajšími príznakmi. Ako už bolo uvedené, táto huba veľmi ovplyvňuje výskyt vírusov. Na základe štúdií a skúseností sa osvedčilo jej používanie pri HPV – ľudskom papylomavíruse. Tento vírus môže byť príčinou rakoviny krčku maternice alebo genitálnych bradavíc, ale aj u ostatných bradavíc, prípadne oparov (herpes). (2, 3)

Proti vírusom a baktériám

Ľudský organizmus je plný patogénov s rôznou mierou škodlivosti. Niektoré sú dokonca pre človeka dôležité. Problémom sú agresívne typy, ktoré napadajú organizmus. Pritom je dôležitá sila imunitného systému, ktorý sa snaží všetky nebezpečenstvá zastaviť. Tento stav môžeme do istej miery ovplyvniť sami – spôsobom nášho životného štýlu. Pri slabej imunite môžu patogény organizmus napadnúť. A práve tu nám môžu pomôcť medicinálne huby, ktoré posilňujú organizmus (aby bola jeho obranyschopnosť lepšia), a dokážu patogény zničiť. Pokiaľ sa choroba lieči, ale nie naplno – síce sa snažíte o nejakú liečbu, ale i tak nenecháte telo odpočinúť a chodíte do práce – potom môže postačiť drobnosť, aby sa patogén začal prejavovať. Jedná sa o takzvaný „skrytý patogén”, ktorým môže byť napríklad chrípkový vírus, EB vírusy, kvasinky, chlamýdie alebo borélia. Príznaky nemusia byť významné, môžu vypadať ako začiatok obyčajnej choroby a často predstavujú bolesti hlavy, bolesti v krku, napuchnuté uzliny, pocit zvýšenej teploty, malátnosť alebo napríklad nezvyčajné potenie. So skrytým patogénom si vie dobre poradiť Coriolus. Coloriolus je vhodné nasadiť pri akútnych infekciách respiračného systému, kde sa počas niekoľkých dní konzumujú vyššie dávky. Niekedy sa odporúča ho konzumovať spolu s beta glukánom. Prednosťou tejto huby je regulácia imunity, ako jej tlmenie, tak aj podpora, podľa potreby. Preto sa hodí tiež pre autoimunitné ochorenia ako je bronchiálna astma alebo reumatoidná artritída. Jedinečná schopnosť Coriolu umožňuje regenerovať sliznice. Môže to byť napríklad maternicová sliznica, ktorá sa potom môže lepšie pripraviť napríklad na tehotenstvo (doplňuje sa Cordycepsom). Významne pomáha tiež regenerácia slizníc pri astme, sínusitidách alebo pri rádioterapiách. (5)

Proti zápalom

Pretože vyniká protizápalovými účinkami, bolo vyskúšané využitie Coriolu ako u akútnych, tak aj u chronických zápalov. Príkladom môže byť použitie spolu s Cordycepsom pri zápale močového mechúra. Pokiaľ stav nie je akútny, používajú sa obe huby. Ak dôjde k akútnemu stavu, zvýši sa množstvo Coriolu a Cordyceps sa vysadí. Pri zápaloch pohybového ústrojenstva sa podáva naviac Reishi a Auriculária. Pri zápaloch tráviaceho traktu: Crohnova choroba a tiež ulcerózna kolitída sa doplňuje s Chagou alebo Hericiom. (6) Medzi prospešné prednosti medicinálnych húb patria takisto hepatoprotektívne účinky, vďaka nim sa im darí chrániť a regenerovať pečeňové bunky. (7) Okrem toho sa táto medicinálna huba dobre hodí na detoxikáciu. Podľa čínskeho spôsobu sa najskôr zlikvidujú kvasinky, ktoré zničí práve Coriolus. Potom je potrebné odviesť z organizmu vlhkosť – čiže odstrániť potravu kvasiniek. Na to je zase špecialistom Polyporus. Pri únavových stavoch sa dávkuje Coriolus s Cordycepsom, prípadne s Reishi.

Coriolus v praxi

  • prevencia rakoviny a doplnková terapia pri rakovine,
  • posilnenie imunitného systému – posilnenie znášanlivosti chemoterapie a rádioterapie,
  • posilnenie obranného systému organizmu hlavne proti vírusovým a bakteriálnym ochoreniam,
  • protiplesňový účinok,
  • ochrana a regenerácia slizníc,
  • podpora pri poruchách funkcie pečene

Ďalšie možnosti použitia Coriolu:

infekcia močových ciest, papilomavírusové infekcie, vírusové infekcie (napríklad bradavice, opary, chrípka), chlamýdie (s Polyporom), mykózy (napr. canida), edémy, tinnitus, pri IMC, sínusitíde, zápaly žalúdka a čriev, zápaly kĺbov, hepatitídy, cirhózy, melanómy, nefritidy, lymfóm, nádorové ochorenia pod pupkom, rakovina prsníka, maternice, pľúc, žalúdka, hrubého čreva,  leukémia, preventívne posilňuje vertikálnu os – os potencionality, podporná liečba pri HIV, základ pre úspešné tehotenstvo (spoločne s Cordycepsom), hepatoprotektívne účinky, akútna sínusitída, únavové stavy, akútna bronchitída, infekcie horných dýchacích ciest, celoročná alergická nádcha, mononukleóza, herpes (opar), EB viróza, autoimunitné problémy, uštipnutie hmyzom (externe s octom).

Charakteristika Coriolu

Coriolus (Coriolus versicolor, trúdnikovec pestrý, Trametes versicolor, Turkey Tail Mushroom, Yun Zhi (čínsky), Kawaratake (po japonsky)) patrí medzi chorošovité huby a v EU nie je povolený predaj pre človeka. Tradičná čínska medicína a klinické štúdie nachádzajú pre organizmus bohaté a cenné využitie.. Coriolus je dřevokazná houba, která roste po celý rok, především na živých poraněných nebo odumřelých kmenech a pařezech listnatých stromů. K životu potřebuje mírný podnebný pás. Najdeme ji v Evropě, Asii nebo Severní Americe. Anglický název odkazuje na vějířovitý tvar plodnic, které vytvářejí střechovitě uspořádané trsy. Vlastní klobouček má průměr zhruba 2−8 cm s typickými béžovými pásy na hnědém či šedém podkladu, povrch klobouku vypadá jako samet. Coriolus známe už po dlouhá staletí. V textech ze staré Číny (z roku1368 n. l.), dynastie Ming, bylo uvedeno, že se tato medicinální houba využívala k fyzickému i psychickému posílení zdraví a k posílení energie čchi. V tradiční čínské medicíně se nadále používá v „léčebném smyslu“. „Vědecky“ byl Coriolus objeven až v 60.−70. letech 20. století, kdy se japonský vědec zasloužil o extrahování polysacharidu s označením PKS z Coriolu. U PKS byly prokázány imunostimulační účinky. Během roku 1965 proběhly další pokusy, které potvrdily protinádorové účinky PKS. Zhruba v roce 1980 se v Japonsku začlenila tato látka do praxe, kdy se přidává ke standardní protinádorové léčbě. Obdobně je tomu Korea, kde Coriolus dostává až 70 % pacientů, kteří bojují s rakovinou. Od 90. let 20. století se pracuje na řadě klinických studií, které dokládají účinnost Coriolu. (6, 8)

Zloženie Coriolu

Coriolus tvoria predovšetkým polysacharidy a bielkoviny. Nechýbajú ani významné zložky ako triterpenoidy a steroly. Tie vynikajú protiinfekčnými, antioxidačnými a protinádorovými účinkami. Patria sem zlúčeniny ako fungisterol, ergosta-7,22,dien-3-beta-ol, beta-sitosterol a tiež ergosterol (vitamín D2). Ďalšími vitamínmi sú vitamíny skupiny B a malé množstvo vitamínu C. Okrem toho sa v Coriolu vyskytujú minerálne a stopové prvky. Predovšetkým sa jedná o horčík, draslík, zinok, železo a meď.

Polysacharidy vrátane zlúčenín

Zložené cukry čiže polysacharidy, patria rozhodne medzi veľmi dôležitú súčasť Coriolu. Delia sa na vo vode rozpustné – tie sa môžu vstrebať do krvi tráviacim traktom – a potom tu sú nerozpustné polysacharidy. Nerozpustné zostávajú v črevách, v ktorých sa uplatňujú ako zásobník živín pre črevné baktérie a ďalej pomáhajú fungovaniu črevnej peristaltiky. Pre ľudské zdravie sú významné hlavne rozpustné polysacharidy. V Coriole sa nachádzajú napr. glukány, dekretované exopolysacharidy beta-1,3/beta-1,6- D-glukóza a polysacharid B. Pri skúmaní Coriolu je potrebné sa lepšie pozrieť na molekuly, ktorých základnou stavebnou jednotkou sú práve polysacharidy, na ktoré sú naviazané bielkovinové molekuly. Nazývajú sa polysacharidopeptidy a príkladom je Krestin (PSK) a polysacharidopeptid PSP, čo sú biologicky veľmi aktívne zlúčeniny. Významne pôsobia predovšetkým ich dokázané protirakovinové účinky, ktoré likvidujú rakovinové bunky, ale tiež ich schopnosť blokovať tvorbu metastáz a chrániť organizmus pred negatívnym vplyvom protirakovinovej terapie. Zabudnúť by sa nemalo ani na fakt, že sa jedná o silné imunostimulanty a antioxidanty. (6)

Bielkoviny

Coriolus ukrýva dostatočnú zásobu aminokyselín a tiež bielkoviny. Nechýbajú ani esenciálne aminokyseliny – teda tie, ktoré si organizmus nevie sám vytvoriť. Z 18 obsiahnutých aminokyselín vyniká hlavne treonín, kyselina aspartamová, glycín, valín, leucín alebo alanín. Aminokyseliny majú v tele mnoho úloh. Dajú sa využiť na stavbu bielkovín, ako zdroj energie a tiež premeniť na sacharidy. V Coriole, čo sa týka bielkovín, sú významné enzýmy, z nich mnohé dokážu štiepiť rôzne druhy substrátov na menšie molekuly (napr. laktáza štiepi laktózu, teda mliečny cukor na monosacharidy D-galaktózu a D-glukózu). Enzým sa takisto využíva priemyselne. V tomto prípade prispieva k rozkladu lignocelulózy, medzi jeho schopnosti patrí aj odstránenie nečistôt. V Coriole sa tiež nachádza RNáza, ktorá rozkladá ribonukleové kyseliny; ďalej antioxidant superoxiddismutáza. α-galaktosidáza štiepi galaktózu a veľa druhov proteáz, ktoré štiepia bielkoviny. Na záver je potrebné tiež  uviesť dôležitú imunomodulačnú bielkovinu (YZ-1). Táto bielkovina ovplyvňuje B lymfocyty, preto o nej môžeme povedať, že ovplyvňuje tvorbu protilátok ako v triede IgM, tak aj v triede IgG. (6)

Využitie Coriolu

Coriolus prospieva imunitnému systému

Zloženie Coriolu je predpokladom pre to, aby huba dokázala podporiť dobrú funkciu imunitného systému. Mnoho štúdií už doložilo schopnosť Coriolu harmonizovať tieto aktivity. Coriolus dokáže podporiť imunitný systém pri výskyte infekcií aj pri rakovine, ale naopak zmierni, ak sa objavia napríklad alergické zápaly, chronické a autoimunitné zápaly. Je potrebné, aby bol imunitný systém výkonný natoľko, aby zvládal patogény a nádorové bunky. V tomto prípade Coriolus posilňuje množstvo imunitných buniek a ich aktivitu. Imunitné bunky ako napríklad neutrofily, makrofágy môžu účinnejšie pohlcovať a fagocytovať cudzorodé častice. Rozložia ich a nechajú rozpoznať ďalšími bunkami. Okrem toho sa vytvárajú tiež cytokíny, chemokíny (napríklad TNF alfa, interferony, IL-6, IL-8 alebo IL-1 beta) a signálne pôsobky. Vzniká tak mikroprostredie, kde sa aktivujú imunitné bunky. Vďaka Coriolu sa takisto podporuje cytotoxicita CD8 T lymfocytov a NK buniek. Dochádza k podpore látok (napríklad perforíny, granzýmy), ktorými sa dajú zlikvidovať napr. rakovinové alebo nakazené bunky. (6) Coriolus dokáže aktivovať T lymfocyty a B lymfocyty, čím sa vytvárajú protilátky dôležité na obranu proti opakovaným infekciám. Ak si organizmus po prvej infekcii vytvorí dostatočné množstvo protilátok, druhé stretnutie s infekciou by už malo prebehnúť bez problémov. (9) PSK bol testovaný pri pokusoch in vitro, kde sa pridával k dendritickým bunkám. Výsledkom bola potvrdená informácia, že podporuje zrenie týchto buniek. S tým súvisí tiež schopnosť stimulovať ďalšie procesy v imunitnom systéme, produkovať cytokíny, prezentovať antigén. Pri pokusoch na zvieratách vyšlo najavo, že keď sa k vakcíne pridá tiež PSK, je omnoho lepšie stimulovaný imunitný systém a tvoria sa protilátky proti vpichnutej látke. To je pri očkovaní podstatné. (6) K dispozícii sú takisto výsledky klinických štúdií, v ktorých bolo 100 zdravým dobrovoľníkom podávaný extrakt z Coriolu a k tomu bylinka: šalvia červenokmenná. Časť dobrovoľníkov dostala placebo, teda neúčinnú látku, aby sa dali porovnať výsledky oboch skupín. Keď skončilo užívanie, vykonali sa testy, aby sa zistil stav (hodnoty) imunitného systému, ako bol aktivovaný a stav buniek. Zistilo sa, že konzumácia Coriolu a šalvie viedla k zvýšeniu počtu T lymfocytov, vyššej tvorbe interferónu gama a expresii receptoru pre interleukin-2. Celkovo bol posilnený imunitný systém. Vedúci štúdie posudzovali aj stav obličiek a pečene dobrovoľníkov, aby mohli zistiť, či konzumácia týchto látok neviedla k negatívnemu vplyvu na uvedené orgány. Výsledok dopadol dobre, orgány boli v poriadku a neboli narušené ich funkcie. (7) Nie zakaždým je potrebné posilniť imunitný systém. Niekedy sa naopak musí obmedziť jeho reakcia, keď bojuje proti neškodným alergénom a vlastným štruktúram. Práve vďaka Coriolu sa dosahuje zníženie tvorby IgE (protilátky v súvislosti s alergiami). Reakcia imunitného systému sa mení z alergickej na obrannú. Podobné účinky vykazuje táto huba aj čo sa týka autoimunitných zápalov. Coriol bol tiež testovaný na myšiach s Crohnovou chorobou. Zápal sa u nich veľkou mierou znížil a myši boli čulejšie a nechudli. (10) Aby bol imunitný systém v dobrom stave a riadne fungoval, to značne ovplyvňuje črevná mikroflóra, na ktorú Coriolus tiež pôsobí. Dávky PSP prispievajú k úprave črevnej mikroflóry, rastie počet nevyhnutných bifidobaktérií a laktobacilov. Naopak klesá množstvo patogénnych a potenciálne nebezpečných baktérií, napríklad niektoré druhy klostrídií.

Coriolus bojuje s nádormi

Bohužiaľ súčasný životný štýl v nadväznosti na prostredie spôsobuje vyšší výskyt rakovinových chorôb. Veda sa veľmi posunula vpred, mnoho chorých je možné vyliečiť, ale stále pacienti rakovine podliehajú. Taktiež samotný proces liečenia nie je ľahký a niekedy dochádza k trvalým následkom. Preto sa neustále hľadajú cesty, ako môže byť liečba prospešná a pritom čo najmenej poškodiť ľudský organizmus. V tomto prípade je potrebné spomenúť práve význam Coriolu, ktorý je dôležitý hlavne v oblasti onkológie. Práve táto oblasť sa podrobne skúma a tu sa tiež dosahuje veľmi pozitívnych účinkov. Testovanie účinkov Coriolu prebieha nielen na bunkových kultúrach z rôznych typov rakovinových buniek na zvieratách, ale tiež ľudských pacientoch. Coriolus má na boj proti rakovine celý arzenál, teda niekoľko mechanizmov. Ako už bolo uvedené, Coriolus posilňuje protinádorovú imunitu. Imunitný systém potom dokáže s rakovinou zatočiť. Obrovský význam zlúčenín v tejto hube spočíva práve v pôsobení priamo na rakovinové bunky. Ak pridáme Coriolus napr. bunkám rakoviny pľúc, tráviacej sústavy, prsníka, prostaty, lymfómom a leukémií, zastaví sa delenie buniek, naďalej už nedochádza k zväčšeniu nádorovej masy. V bunkách začína proces s koncom v podobe bunkovej smrti – apoptózy. Rakovinové bunky teda v bunkovej kultúre miznú. Coriolus sa okrem iného tiež prejavuje protimetastatickými účinkami. Dochádza k menšej pohyblivosti buniek nádoru a k znižovaniu ich schopnosti oddeliť sa od hlavného nádoru a vydať sa cestovať do krvného, prípadne lymfatického obehu. Významnou aktivitou Coriolu je tiež znižovanie činnosti metaloproteináz, ktoré dokážu štiepiť medzibunkovú hmotu. Ak sa hmota rozvoľní, tak cez ňu môžu ľahšie prechádzať aj rakovinové bunky. V prípade, že je hmota „hustá“, kompaktná, mierni prienik nebezpečných buniek. (6) Klinické štúdie sa zaoberali využitím PSK u pacientok, ktoré trpeli rakovinou prsníka I.–III. štádia. Ženy mali nasadenú protirakovinovú terapiu a podanie PSK viedlo k poklesu poškodenia imunitného systému, ktoré sprevádza táto liečby. Imunitný systém tak mohol omnoho lepšie zvládať náročnú rakovinu, vrátane prípadných infekcií, ktoré majú často na liečbu negatívny vplyv. PSK sa tiež osvedčil u žien s rakovinou maternice a krčku maternice a zvýšila sa tak ich šanca na prežitie. Ďalšia zo štúdií ukázala, že 3–6 mg Coriolu pre pacientov s rakovinou žalúdka predlžuje dobu života. Toto bolo dosiahnuté tiež u pacientov s pokročilým štádiom (s metastázami). Podobné výsledky sa zistili aj u pacientov s rakovinou čriev a pažeráka. (6) Dokázalo sa, že Coriolus posilňuje účinnosť protinádorovej terapie, ako v prípade chemoterapie, tak aj v prípade rádioterapie. Rádioterapia je účinná pre zmenšenie nádoru (11 %), ak sa ale k tejto terapii pridá Coriolus, nádor sa zmenší (36 %). Zvyšuje sa tiež 5ročné prežitie, dokonca zo 48 % (nie je použitý Coriolus) až na 80 % (s použitím Coriolu). (11) Veľmi pozitívnych výsledkov sa dosiahlo tiež u pacientov s rakovinou pečene, kde tento orgán fungoval veľmi zle. Pacienti dostávali iba úľavovú terapiu, teda paliace. Pretože by sa im pečeň úplne zničila, nemohla byť podaná klasická chemoterapia. 15 pacientov dostalo Coriolus alebo placebo. Pacientom s Coriolom sa spomalil postupu ochorenia. Pacientom, ktorí dostávali placebo, sa za 2,5 mesiaca zhoršil stav, u pacientov s Coriolom to trvalo 4,2 mesiaca. Celkovo žili dlhšie pacienti s Coriolom, a to o 6,5 mesiaca oproti 2,2 mesiaca u pacientov s placebom. Okrem toho podávanie tejto huby prospelo pacientom pri zmiernení bolesti a tiež k zlepšeniu chuti do jedla. (6) Ďalšie vykonané štúdie sa zaoberali využitím polysacharidových peptidov PSP v liečbe potkanov chorých rakovinou. Ak sa PSP pridá k cyklofosfamidu, liečba je omnoho účinnejšia. Keď sa PSP dodá pred zahájením liečby cyklofosfamidom, spomalí sa vylučovanie tohto lieku. Liek sa následne udrží omnoho dlhšie v organizme. Vďaka tomu je možné aplikovať nižšiu dávku a menej často. Takto sa docieli faktu, že doba potrebnej koncentrácie lieku v tele a predĺži až o 43 %. Znamenalo by to pomoc pre pacientov a zníženie dopadov chemoterapie. Počas ďalších testov sa PSP použil cielene na bunky rakoviny. Keď sa pridal k cyklofosfamidu, došlo k poklesu životaschopnosti nádorových buniek o ďalších 22 %. (6)

Coriolus proti infekciám

O schopnosti Coriolu zabíjať rakovinové bunky sme už písali, dokáže likvidovať aj infekčné patogény ako sú baktérie, vírusy, kvasinky alebo plesne. Posilňovaním odpovedi imunitného systému ich Coriolus ničí nepriamo, ale i priamo. Niektoré z jeho komponentov totiž majú na patogény ničivý vplyv. Jedná sa o podstatnú záležitosť, pretože hlavne u baktérií sledujeme ich väčšiu odolnosť voči antibiotikám. Ťažko sa likvidujú. Preto je potrebné hľadať nové spôsoby, ako liečiť chorých pacientov. Testovanie tohto protivírusového pôsobenia sa vykonáva dvoma spôsobmi: na zvieratách alebo na bunkách, ktoré boli infikované vírusmi.

HIV

Jedno z testovania Coriolu súviselo s HIV. Bolo dokázané, že PSK pôsobí aj proti tomuto vírusu. Pretože inhibuje reverznú transkriptázu, ktorú vírus potrebuje k replikácii, teda množeniu, a naviac zmenšuje spôsobilosť vírusu viazať sa na bunky (lymfocyty). Do týchto buniek potom vstupuje a nakazí ich. Ak neprenikne do lymfocytu, vírus umiera v krvnom riečisku. Zmenší sa tak šírenie infekcie. K tej totiž dochádza, keď sú lymfocyty v kontakte s ďalšími lymfocytmi a navzájom sa môžu nakaziť. (12)

Herpetické vírusy

Coriolus dokáže tiež pôsobiť proti herpetickým vírusom. Tie sú väčšinou len príčinou „oparov“, môžu sa ale tiež vyvinúť do vážnej choroby v podobe herpetickej meningoencefalitídy. Herpetické vírusy sa v organizme skryto schovávajú a k ich aktivácii dochádza pri oslabení. Coriolus ale vie tieto vírusy inaktivovať – napríklad obmedziť ich replikáciu. (6)

Papilomavírusy

Coriolus dokáže likvidovať aj papilomavírusy (HPV), ktoré súvisia s rakovinou krčku maternice alebo hrtana. Bolo uverejnených mnoho štúdií so ženami napadnutými týmto vírusom. Jednej z nich sa zúčastnilo 100 žien s infekciou HPV, pričom 88 % sa pri užívaní Coriolu vyliečilo a výsledky HPV boli negatívne. V inej štúdii s 200 ženami s HPV bola dokázaná veľká účinnosť pri podávaní preparátu Coriolus-MR. Dokonca u 95 % žien infekcia vymizla. Ak mali ženy zmeny na krčku maternice, zlepšili sa aj tie. Veľmi dobre sa pri ničení HPV osvedčila kombinácia Coriolus, Reishi a sírovec žltooranžový, pôsobí proti sérotypom 16 a 18. V ďalšej štúdii využili vedci Coriolus, Reishi a sírovec žltooranžový na odstránenie HPV v ústach (sérotyp 16 a 18). Štúdie sa zúčastnilo 61 pacientov s laboratórne potvrdenou papilomavírusovou infekciou. 20 pacientok dostalo sírovec, 41 pacientok užívalo kombináciu Coriolu a Reishi. Liečba trvala 2 mesiace. U pacientok so sírovcom bolo zvýšené odstraňovanie clearence vírusu o 5 %, zatiaľ čo pri kombinácii Coriolu a Reishi výsledok odpovedal 88 %. (3, 6)

Baktérie

Coriolus si okrem vírusov dobre poradí aj s baktériami, vrátane nebezpečných a tých, ktoré odolávajú antibiotikám. Pokusy na bakteriálnych kolóniách a na laboratórnych zvieratách dokázali možnosť použitia extraktu z Coriolu pri liečbe infekcií spôsobených E. coli. Tým sú myslené predovšetkým močové infekcie, pseudomonády, salmonely, zlatý stafylokok, streptokoky, klebsiely. Zaujímavé bolo potlačenie rastu kolónie listérií, ktorou sa môžeme nakaziť z jedla. (1)

Veľmi silné antioxidačné účinky Coriolu

Antioxidačné účinky Coriolu majú obrovský význam, pretože voľné radikály (zvýšený oxidačný stres) sú príčinou rýchlejšej degenerácie organizmu. Takisto pôsobí protirakovinovo a mutagénne. Pretože voľné radikály sú veľmi reaktívne a reagujú napr. s tukmi v bunkových membránach, je dôsledkom peroxidácia lipidov. Tým pádom dochádza k narušeniu membrány a poškodeniu, prípadne k zahubeniu bunky. Voľné radikály môžu poškodiť DNA buniek. Voľné radikály vytvára aj telo, napríklad počas metabolizmu živín alebo pri obrane proti patogénom. Tieto procesy ale organizmus dokáže zvládať a neutralizuje ich. Ak však je tvorba vyššia ako neutralizácia, teda keď nie sú oba procesy v rovnováhe, vzniká poškodenie organizmu. Preto je potrebné prijímať antioxidanty z vonku. Okrem tradične známych vitamínov C a E to môže byť aj Coriolus. Štúdie uvádzajú antigenotoxické účinky trúdnikovca, čo znamená, že chráni bunkovú DNA pred voľnými radikálmi. Ich vplyvom dochádza v DNA k zlomom. Ak na leukocyty pôsobí 2,2-diphenylpikrylhydrazyl s peroxidom vodíka, poškodzujú sa. K poškodeniu nedochádza, keď je doplnený Coriolus. Voľné radikály sú totiž neutralizované. (13) Predovšetkým nervové bunky sú citlivé na pôsobenie voľných radikálov a kvôli nim dochádza k degenerácii mozgového tkaniva. Boli uskutočnené pokusy na potkanoch. Vedci ich vystavili vysokému stresu a došlo k vyššej tvorbe voľných radikálov a následne k poškodeniu neurónov. Keď ale potkanom boli podané polysacharidy z Coriolu, poklesol oxidačný stres, a vzrástli vlastné antioxidačné mechanizmy tela. Došlo teda k ochrane nervového tkaniva pred voľnými radikálmi. (14)

Coriolus proti bolesti

Bolesť sprevádza čas od času každého z nás. Spôsobujú ju podráždenia nervových zakončení. Príčinou môže byť tiež zápal, pri ktorom imunitné bunky a bunky poškodeného tkaniva vytvárajú pôsobky, ktoré sa viažu na receptory nervových zakončení. Pri jednom z pokusov dostali myši kyselinu octovú. V jej dôsledku sa objavila silná a bolestivá reakcia, ktorú zmiernilo podanie polysacharidových peptidov (PSP). Následne sa myši znovu chovali podobne ako pred začiatkom pokusu. Vedúci štúdie skúsili zhodnotiť pokles bolesti – a došli k hodnote – 93 %. Z tohto dôvodu je možné sa domnievať, že Coriolus je možné považovať za analgetikum. Účinky sú pritom závislé na podanej dávke. Pokiaľ sa zvolí iné dávkovanie, môže sa vyskytnúť bolestivá reakcia alebo tiež môže dôjsť k rastu zápalovej aktivity imunitného systému. (6) V ďalšej štúdii sa zase hľadala súvislosť interleukínu 2 a aktivity časti hypotalamu v prežívaní bolesti a tiež účinky PSP. Vedúci štúdie zistili, že pri podaní PSP dochádza k zvyšovaniu prahu bolesti, klesá bolestivosť. Toto súvisí s interleukínom 2, ktorý aktivuje PSP, a následne sa viaže na hypotalamus. (15)

Nervový systém

Coriolus teda chráni nervovú sústavu – vďaka antioxidačným vlastnostiam. Jeho vplyv na mozog je však omnoho komplexnejší. Na zvieratách bol vyvolaný stav, ktorý odpovedal ľudskej Alzheimerovej choroby, a testoval sa vplyv Coriolu. Spoločne s touto hubou dostávali myši tiež flavonoidy z Gingka. V dôsledku sa prejavili účinky liečby v lepších mentálnych a pamäťových schopnostiach týchto zvierat. Zvieratá boli testované napríklad v Y bludisku alebo vo vodnom bludisku a myši vykazovali lepšiu orientáciu a ďaleko lepšie si dokázali zapamätať cestu. Uvedené látky sú ako antioxidanty, tak sa podieľajú na modulácii zápalu v mozgu, ku ktorému dochádza počas Alzheimerovej choroby. Takto sa nervové bunky chránia pred poničením a smrťou. (16) Zápal v mozgu dokáže znižovať tiež lipoxín A. Pri rovnakom teste sa ukázalo, že Coriolus posilňuje tvorbu tejto látky v mozgu, a tým tiež mierni zápal a brzdí degeneratívne pochody. (16)

Proti cukru a cholesterolu a k ochrane pečene

Pri cukrovke (diabetes mellitus) dochádza k rastu glykémie. Príčinou môže byť poškodenie pankreasu. Ten potom nie je schopný vytvárať dostatočné množstvo inzulínu, teda predovšetkým v prípade typu I, alebo sa tkanivo môže stať k inzulínu rezistentné, teda nereaguje na jeho vplyv a nedochádza k prieniku glukózy do buniek. Miesto toho zostáva v  krvnom obehu. Diabetici niekedy trpia akútnymi stavmi, napr. hyper alebo hypoglykemické kómy. Okrem toho ich postihujú chronické stavy, pri ktorých aj mierne zvýšené hodnoty glykémie môžu škodiť nervom, cievam alebo tkanivu. To je príčinou, prečo diabetici mávajú častejšie porušené sietnice, poškodené obličky, narušenú funkciu imunitného systému, ale tiež napríklad horšie sa hojacie kožné problémy. Coriolus môže byť pre diabetikov riešením. Z Coriolu bol extrahovaný napr. ternatín (cyklická bielkovina), ktorý dokáže znižovať glykémiu a naviac chráni aj pečeňové tkanivo. V štúdii vykonanej s diabetickými myšami bol ternatín podávaný podkožne implantovanou pumpou a prejavilo sa vyrovnanie glykémie. Naviac sa menej kumulovali tuky v pečeni, preto pečeň nestukovatela. (17) Podobný vplyv majú polysacharidy, keď tlmia činnosť alfa glukosidázy a alfa amylázy. Ich činnosť totiž vedie k hyperglykémii. (18) Coriolus spôsobuje pokles koncentrácie cukru v krvi, aj koncentrácie lipidov, má hypolipidemický vplyv. Keď boli potkani kŕmené vysokotučnou diétou, zvýšila sa hladina tukov v krvi. Ak sa ale podal trúdnikovec, významným spôsobom sa redukovali napríklad hodnoty LDL alebo triglyceridov, okrem toho došlo ku zvýšeniu koncentrácie HDL. Takto sa veľkou mierou posilnila odolnosť voči kardiovaskulárnym chorobám a ochoreniam pečene. (19) Coriolus tiež chráni pečeň, ktorú ohrozuje poškodenie kvôli ukladaniu tukov, ale aj kvôli vplyvu toxických látok. Medzi tieto látky patrí napríklad paracetamol, ktorý môže mať vplyv aj na zlyhanie pečene, ak sa užíva vo vyšších ako odporúčaných dávkach. Jedna štúdia sledovala okrem vplyvu paracetamolu na pečeň aj vplyv PSP. Keď sa kvôli paracetamolu poškodí pečeň, vzniká vyšší oxidačný stres. Ten omnoho viac poškodzuje tkanivo pečene. Ak ale využijeme PSP, dochádza k veľkému poklesu koncentrácie voľných radikálov a k obmedzeniu väzby paracetamolu na mikrozomálne bielkoviny pečeňových buniek. Ochranný efekt bol videný tiež v prípade poškodenia pečene alkoholom alebo tetrachloridmi. (7, 19)

Vplyv Coriolu na krčok maternice

Coriolus môže veľmi pomôcť predovšetkým ženám, a to z dôvodu ochrany krčku maternice. Spôsobuje pokles rizika vzniku rakoviny krčku maternice – lieči infekcie HPV a má tiež vplyv na ozdravenie krčku maternice. Štúdie, pri ktorej sa zisťovalo pôsobenie gélu s Coriolom a niekoľkými bylinkami na nerakovinovo zmenený krčok maternice, sa zúčastnilo 21 žien. Na zlepšenie stavu krčku maternice stačilo 12 dní. Zmenený epitel bol regenerovaný. Podľa stupnice zmien (5 dobrý stav, 1 zmeny s krvácaním) sa výsledok stavu žien posunul z priemerného skóre 3,3 na hodnotu 4,4. Ďalším kladom podávania gélu bola úprava vaginálnej mikroflóry, kde sa zvýšila koncentrácia laktobacilov a vyrovnalo sa pH. (20, 21)

Coriolus pôsobí proti osteoporóze

Pri osteoporóze dochádza k úbytku kostného tkaniva, jeho mineralizácii a denzite. Kosti sú potom oveľa krehkejšie. Stačí drobný úraz – alebo dokonca aj samovoľne – môžu vzniknúť zlomeniny. Väčšinou to bývajú zlomeniny krčku bedrovej kosti alebo stavcov. Tie sa následne dlho a zle hoja. Zmenami kostného metabolizmu sú ohrození diabetici. V jednej štúdii vedci sledovali vplyv Coriolu na stav glykémie u diabetických myší. Došli k záveru, že sa týmto spôsobom znížila glykémia, ale tiež sa ochránilo kostné tkanivo. Naviac sa obmedzila strata kostnej hmoty a hmota bola obnovená a posilnená. To by vypovedalo o tom, že Coriolus by teda mohol byť využiteľný tiež u pacientov s osteoporózou. (23)

Coriolus čistí

Už vieme, že Coriolus je bohatý na enzýmy. Ich pozitívnou vlastnosťou je schopnosť odbúravať rôzne druhy škodlivín, ktoré vytvára človek. Mnohé z nich sa dostávajú do vody alebo do zeme a ich odstránenie býva veľmi ťažké, niekedy dokonca nemožné. Trúdnikovec dokáže rozložiť toxické látky na netoxické, ľahšie likvidovateľné. Vedci sa napríklad zaoberali pokusmi s odstraňovaním kalu a antibiotík z odpadných vôd farmaceutickej firmy. Problém nastáva, keď antibiotiká uniknú do prírody. Vedci skúsili pomocou Coriolu odstrániť tetracyklín, erytromycín a sulfametaxazol. Túto hubu naviac doplnili o šedokôrku. Obe huby fungovali spoločne a podaril sa im pokles koncentrácie všetkých antibiotík v odpadnom bahne. (24) K podobnému efektu môže dôjsť tiež pri odstraňovaní aflatoxínu, toxickej látke pre pečeň, ktorá je výsledkom plesne Aspergilus flavus. Často napadá obilniny, môže dôjsť k intoxikácii napr. kukuričnej múky. Tá sa následne musí vyhodiť. Coriolus má vplyv na obmedzenie aktivity Aspergilu a dokáže ho tiež zlikvidovať, tak sa zníži aj tvorba aflatoxínu B1. Okrem toho sa v Coriole nachádzajú enzýmy, ktoré dokážu rozštiepiť už vyprodukovaný aflatoxín na neškodné látky. (25) Veľkou záťažou sú tiež pesticídy, ktoré prenikajú do vody, pôdy, a aj keď sú veľmi toxické, nedajú sa odstrániť. To bol dôvod pre zakázanie mnohých z nich. Coriolus dokáže biodergradovať toxické pesticídy ako napr. atrazín, metalyxyl na netoxické zlúčeniny. Týmto spôsobom vie degradovať aj xanthenové farbivá, napríklad erytrosín (E127) alebo azofarbivá. (26)

Záver: obrovská sila Coriolu

Podobne ako ostatné medicinálne huby, aj Coriolus je veľmi silným mechanizmom vplyvu na mnoho funkcií v organizme, dokonca môže slúžiť i k ničeniu infekčných patogénov a rakovinových buniek. Veľkou prednosťou je tiež možnosť využitia trúdnikovca, kde sa jeho prostredníctvom dajú odbúravať škodlivé látky v životnom prostredí. Výskumy, ktoré pracujú s Coriolom, skúmajú predovšetkým jeho protirakovinové účinky. Vedci v tomto smere vidia najväčšiu silu, dokonca ovplyvnil lekárov tak, že huba bola využitá v klinických výskumoch. V Japonsku sa dostala aj do praxe, Coriolus bol zaradený do liečby pacientov. Zdroj 1) Danka Matijašević, Milena Pantić, Božidar Rašković, Vladimir Pavlović, Dunja Duvnjak, Aleksandra Sknepnek, and Miomir Nikšić. The Antibacterial Activity of Coriolus versicolor Methanol Extract and Its Effect on Ultrastructural Changes of Staphylococcus aureus and Salmonella Enteritidis. Front Microbiol. 2016; 7: 1226. Published online 2016 Aug 4. doi: 10.3389/fmicb.2016.01226. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4972825/ 2) Kingsley Ekwemalor, Emmanuel Asiamah & Mulumebet Worku. Effect of a Mushroom (Coriolus versicolor) Based Probiotic on the Expression of Toll-like Receptors and Signal Transduction in Goat Neutrophils. Journal of Molecular Biology Research; Vol. 6, No. 1; 2016 3) Donatini B. Control of oral human papillomavirus (HPV) by medicinal mushrooms, Trametes versicolor and Ganoderma lucidum: a preliminary clinical trial. Int J Med Mushrooms. 2014;16(5):497-8. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25271984 4) Barrie R. Cassileth, K. Simon Yeung, Jyothirmai Gubili. Herb-drug Interactions in Oncology. Memorial Soan-Kettering Cancer Center. Peoples Medical House USA, 2010 5) Kevin K.W. Chu, Susan S S Ho, Albert Chow. Coriolus versicolor: A Medicinal Mushroom with Promising Immunotherapeutic Values. The Journal of Clinical Pharmacology 42(9):976-84 · October 2002, dostupné z ttps://www.researchgate.net/publication/11178278_Coriolus_versicolor_A_Medicinal_Mushroom_with_Promising_Immunotherapeutic_Values  6) Mohammad H. Saleh, Iran Rashedi, and Armand Keating. Immunomodulatory Properties of Coriolus versicolor: The Role of Polysaccharopeptide. Front Immunol. 2017; 8: 1087. Published online 2017 Sep 6. doi: 10.3389/fimmu.2017.01087. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5592279/ 7) Ming Hong and Ning Wang. A biomedical investigation on the hepatoprotective effect of Coriolus versicolor L and Salvia miltiorrhiza Bge. https://www.omicsonline.org/proceedings/a-biomedical-investigation-on-the-hepatoprotective-effect-of-coriolus-versicolor-l-and-salvia-miltiorrhiza-bge-48104.html 8) Kowalczewska M, Piotrowski J, Jędrzejewski T, Kozak W. Polysaccharide peptides from Coriolus versicolor exert differential immunomodulatory effects on blood lymphocytes and breast cancer cell line MCF-7 in vitro. Immunol Lett. 2016 Jun;174:37-44. doi: 10.1016/j.imlet.2016.04.010. Epub 2016 Apr 14. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27091479 9) Yang SF, Zhuang TF, Si YM, Qi KY, Zhao J. Coriolus versicolor mushroom polysaccharides exert immunoregulatory effects on mouse B cells via membrane Ig and TLR-4 to activate the MAPK and NF-κB signaling pathways. Mol Immunol. 2015 Mar;64(1):144-51. doi: 10.1016/j.molimm.2014.11.007. Epub 2014 Dec 3. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25480394 10) Lim BO. Coriolus versicolor suppresses inflammatory bowel disease by Inhibiting the expression of STAT1 and STAT6 associated with IFN-γ and IL-4 expression. Phytother Res. 2011 Aug;25(8):1257-61. doi: 10.1002/ptr.3378. Epub 2011 Feb 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21796702 11) Cancer Therapy Abstracts, Svazek 19, Herner Information Services., 1978 12) Collins RA, Ng TB. Polysaccharopeptide from Coriolus versicolor has potential for use against human immunodeficiency virus type 1 infection. Life Sci. 1997;60(25):PL383-7. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9194694 13) Aleksandar Knežević, Lada Živković, Mirjana Stajić, Jelena Vukojević, Ivan Milovanović and Biljana Spremo-Potparević. Antigenotoxic Effect of Trametes spp. Extracts against DNA Damage on Human Peripheral White Blood Cells. ScientificWorldJournal. 2015; 2015: 146378. Published online 2015 Jul 14. doi: 10.1155/2015/146378 14) Jiayu Chen, Xiaoyan Jin, Liting Zhang, and Linjun Yangcorresponding author. A Study on the Antioxidant Effect of Coriolus Versicolor Polysaccharide in Rat Brain Tissues. Afr J Tradit Complement Altern Med. 2013; 10(6): 481–484. Published online 2013 Oct 3. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3847388/ 15) Mao XW1, Archambeau JO, Gridley DS. Immunotherapy with low-dose interleukin-2 and a polysaccharopeptide derived from Coriolus versicolor. Cancer Biother Radiopharm. 1996 Dec;11(6):393-403. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10851500 16) Trovato A, Siracusa R, Di Paola R, Scuto M, Fronte V, Koverech G, Luca M, Serra A, Toscano MA, Petralia A, Cuzzocrea S, Calabrese V. Redox modulation of cellular stress response and lipoxin A4 expression by Coriolus versicolor in rat brain: Relevance to Alzheimer’s disease pathogenesis. Neurotoxicology. 2016 Mar;53:350-358. doi: 10.1016/j.neuro.2015.09.012. Epub 2015 Oct 1. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26433056 17) Kobayashi, Misato / Kawashima, Haruna / Takemori, Kumiko / Ito, Hiroyuki / Murai, Atsushi / Masuda, Shun / Yamada, Kaoru / Uemura, Daisuke / Horio, Fumihiko. Ternatin, a cyclic peptide isolated from mushroom, and its derivative suppress hyperglycemia and hepatic fatty acid synthesis in spontaneously diabetic KK-Ay mice (English). Biochemical and Biophysical Research Communications; 427, 2; 299-304. Elsevier Inc. ; 2012. Dostupné z https://www.tib.eu/en/search/id/elsevier%3Adoi~10.1016%252Fj.bbrc.2012.09.045/Ternatin-a-cyclic-peptide-isolated-from-mushroom/ 18) A method of extracting an alpha-glucosidase inhibitor from phellinus pini. Dostupné z https://patents.google.com/patent/CN104027363A/en 19) Zuofa Zhang; Guoying Lv; Huijuan Pan; Leandro Freire dos Santos; Menghai Fan; Carlos Ricardo Soccol; Vanete Thomaz-Soccol; Luiz Gustavo Lacerda; Marco Aurélio da Silva Carvalho Filho; Leifa Fan. Antidiabetic activities of ethanol extract of dry matters of culture broth of Coriolus versiolor in submerged culture. Brazilian Archives of Biology and Technology. Print version ISSN 1516-8913. Braz. arch. biol. technol. vol.54 no.4 Curitiba July/Aug. 2011. Dostupné z http://dx.doi.org/10.1590/S1516-89132011000400008 20) Bogdanova J. [Coriolus versicolor–innovation in prevention of oncogynecological diseases, especially HPV]. [Article in Bulgarian] Akush Ginekol (Sofiia). 2008;47 Suppl 3:51-3. 21) Santiago Palacios, corresponding author Fernando Losa, Damián Dexeus, and Javier Cortés. Beneficial effects of a Coriolus versicolor-based vaginal gel on cervical epithelization, vaginal microbiota and vaginal health: a pilot study in asymptomatic women. BMC Womens Health. 2017; 17: 21. Published online 2017 Mar 16. doi: 10.1186/s12905-017-0374-2. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5356315/ 22) https://www.researchgate.net/publication/309102411_Mushroom_Extracts_Decrease_Bone_Resorption_and_Improve_Bone_Formation 23) Igor Erjavec, Jelena Brkljacic, Slobodan Vukicevic, Ivan Jakopovich. Mushroom Extracts Decrease Bone Resorption and Improve Bone Formation Article in International Journal of Medicinal Mushrooms 18(7):559-569 · January 2016. https://www.researchgate.net/publication/309102411_Mushroom_Extracts_Decrease_Bone_Resorption_and_Improve_Bone_Formation 24) Ana B. Barros, Jorge Ferrão, and Tito Fernandes. A safety assessment of Coriolus versicolor biomass as a food supplement. Food Nutr Res. 2016; 60: 10.3402/fnr.v60.29953. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4788765/ 25) Mitigation of Aflatoxin B1 by Laccases from Trametes versicolor. Dostupné z https://lib.ugent.be/fulltxt/RUG01/002/352/450/RUG01-002352450_2017_0001_AC.pdf 26) V. N. Davidchik, N. A. Kulikova, L. I. Golubeva, E. V. Stepanova, O. V. Koroleva. Coriolus hirsutus laccase effect on atrazine adsorption and desorption by different types of soil. Applied Biochemistry and Microbiology. July 2008, Volume 44, Issue 4, pp 405–410. Dostupné z https://link.springer.com/article/10.1134/S0003683808040121