Enoki – plamienka zimná

Pod exotickým názvom enoki sa ukrýva plamienka zimná, jedlá zimná huba.

Plamienka zimná (Flammulina velutipes) väčšinou rastie v trsoch na kmeňoch a konároch listnatých stromov (práchnivých i živých). Zriedka je možné nájsť plamienku na ihličnatých stromoch. Huba so svetle hnedým až pomarančovým zafarbením klobúka rastie od októbra do marca, čo nie je tak typické, a dokonca znesie teplotu až -10 °C. Keď zmrzne, vôbec to nevadí, po skončení mrazov totiž pokračuje v ďalšom rastu. Túto schopnosť môžeme pozorovať aj u hlivy ustricovej alebo Judášovo ucho.

trs húb plamienky zimné

Hubu je možné si spliesť so strapcovkou zväzkovitou, jedovatou hubou. Plamienka má tmavo hnedú nohu a biele husté lupene.

Enoki alebo enokitake

V Japonsku je plamienka známa ako enoki hlavne v gurmánskej oblasti. Spracovávajú sa najmä mladé plodnice. Podobne ako Judášovo ucho sa pridáva do ázijských pokrmov, či už zeleninových alebo napríklad s kuracím mäsom. Nie je potrebné ju tepelne upravovať, prípadne len minimálne, pretože inak tvrdne a nie je tak dobrá. Väčšinou sa krátko smaží alebo restuje.

Pestovanie húb enoki

Huby sa taktiež pestujú umelo a uvádza sa, že existuje veľký rozdiel v vzhľade medzi divokými a kultivovanými druhmi húb. Dôvodom je pestovanie húb v tme, tá zmení farbu huby na bielu. Zároveň huby majú tenší a dlhší hlúbik.

Nutričné údaje enoki

Huba enokitake je cenná na antioxidanty, bielkoviny. Ďalej obsahuje niacín čiže vitamín B3, ktorý je dôležitý pre získavanie energie zo stravy a môže slúžiť aj k poklesu cholesterolu. Kyselina pantoténová, známa aj ako vitamín B5 sa podieľa na metabolizme živín v tele. Nechýba ani riboflavín (vitamín B2), thiamín (vitamín B1) a vitamín B6. Z minerálnych látok je zastúpený horčík, mangán, fosfor, meď, železo, draslík, zinok a tiež vláknina.

Tradičné použitie enoki

Tradičná čínska a japonská medicína využíva hubu enoki v prípade chorej pečene, vysokého krvného tlaku a vysokého cholesterolu, ale tiež napríklad pre upokojenie. V Číne sú obyvatelia presvedčení o tom, že huba prispieva k predĺženiu života.

Rôzne názvy huby enokitake

Flammulina velutipes si v Japonsku veľmi cenia, hovoria jej enokitake, enokidake, enoki a v Indii zase futu. V angličtine je možné sa stretnúť s výrazmi seafood mushrooms (huba z morských plodov), winter mushrooms alebo winter fungus (zimná huba). Názvy velvet foot, velvet stem alebo velvet shank odkazujú na zamatovú podobu huby.
V mandarínskej čínštine sa hube hovorí 金針菇 (jīnzhēngū, zlatá ihlicová hriva) alebo 金菇 (jīngū, zlatá hriva). V kórejčine nájdeme hubu pod názvom paengi beoseot (팽이 버섯), vo vietnamčine zase nấm kim châm.
V slovenčine je známa pod názvom plamienka zimná.

Zdroj
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pen%C3%ADzovka_sametonoh%C3%A1
https://en.wikipedia.org/wiki/Enokitake
https://www.nutritionvalue.org/Mushrooms%2C_raw%2C_enoki_nutritional_value.html