Che-šou-wu (He Shou Wu) je v ázijskej bylinnej medicíne jednou z najpopulárnejších a najviac cenených posilňujúcich bylín. Che-šou-wu je spracovaná koreňová hľuza rastliny Polygonum multiflorum (kokorík mnohokvetý), rastúca v horských oblastiach strednej a južnej Číny. Spolu s plodmi kustovnice (godži) patria k hlavným bylinám čínskej bylinnej medicíny, ktoré posilňujú esenciu (ťing). Preklad čínskeho názvu je: […]
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v ázijskej bylinnej medicíne jednou z najpopulárnejších a najviac cenených posilňujúcich bylín. Che-šou-wu je spracovaná koreňová hľuza rastliny Polygonum multiflorum (kokorík mnohokvetý), rastúca v horských oblastiach strednej a južnej Číny. Spolu s plodmi kustovnice (godži) patria k hlavným bylinám čínskej bylinnej medicíny, ktoré posilňujú esenciu (ťing). Preklad čínskeho názvu je: “čierne vlasy pána He”.
Vďaka schopnosti nazhromaždiť v koreni obrovské množstvo čchi, dokáže táto bylina posilňovať ľudské aj zvieracie orgány a tiež vyživovať a posilňovať krv. Che-šou-wu nie je stimulant. Ide ale o jeden z najlepších prostriedkov dodávajúcich energiu, ktoré ľudstvo pozná. Jeho pôsobenie je kumulatívne, ako je tomu u každého skutočne zdravého doplnku stravy s posilňujúcim účinkom. Je to veľmi mierne sedatívum, a teda upokojuje nervovú sústavu. Preto sa dá povedať, že che-šou-wu je súčasne povzbudzujúci a upokojujúci. To je kúzlo vynikajúcej posilňujúcej byliny.He Shou Wu pomáha udržovať silu a stabilitu dolnej časti chrbtice a kolien. Užíva sa pre zachovanie mladistvého pohlavného pudu a normálneho počtu spermií u mužov a na podporu zdravia vajíčok u žien. V Ázii sa v širokom meradle používa pre udržanie mladistvého stavu a farby vlasov. Upokojuje nervovú sústavu. Medzi jeho zložkami sú účinné antioxidanty, ktoré jemne účinkujú v pečeni a očiach.
Jeho sila je daná mimo iné pozoruhodnou schopnosťou podporovať a udržovať zdravé očistné funkcie obličiek a pečene, ktoré následne čistia našu krv.
He Shou Wu je kvalitným zdrojom železa. Obsahuje tiež účinné antioxidanty a molekuly zosilňujúci účinok antioxidantov. Che-šou-wu podporuje vrodenú schopnosť organizmu účinne odstraňovať vysoko reaktívny voľný radikál superoxid. Voľné radikály vznikajú v rámci životných pochodov v každom okamžiku nášho života a naše zdravie závisí na ich nepretržitom odpratávaním z tela. Tento proces zvyčajne podporujú potraviny a byliny, ktoré ľudia konzumujú. Podľa rozšíreného presvedčenia, je jedným z dôvodov, prečo che-šou-wu pôsobí proti starnutiu a zvyšuje dlhovekost, jeho schopnosť produkovať superoxid dismutázu (SOD). Tieto účinky pomáhajú zachovávať zdravé telesné a duševné funkcie a štruktúry.
He-sou-wu obsahuje zinok. A zinok je zásadným stopovým prvkom, ktorý potrebujú všetky formy života. Na zinku závisí celý rad aspektov bunkového metabolizmu. Zinok hrá významnú rolu, pokiaľ ide o rast a vývoj, imunitnú reakciu, nervové funkcie a rozmnožovanie. Je dôležitý pre naše sexuálne a reprodukčné funkcie. Bolo zistené, že che-šou-wu podporuje základné imunitné funkcie a zlepšuje fungovanie nadobličiek.
He Shou Wu má bezkonkurenčnú schopnosť poskytovať bunkám nášho tela hlbokú, prapôvodnú energiu (esenciu – ťing) prostredníctvom systému obličiek, ktorý popisuje čínska filozofia zdravia. Che-šou-wu podporuje „funkčnú rezervu“ ľudského tela.
V čínskej terapii s posilňujúcimi bylinami sa che-šou-wu široko využíva ako prostriedok, ktorý podporuje zdravé starnutie tým, že dodáva energiu pre fungovanie obličiek a pečene, posilňuje ťing (životnú esenciu), vyživuje krv a spevňuje svaly, šľachy a kosti.
Legenda o He Shou Wu
Li Ao z doby dynastie Tchang (618–907) napísal knihu Legenda o che-šou-wu, kde podrobne popisuje, ako bola táto bylina objavená.
Hovorí sa, že che-šou-wu v Číne objavil muž menom Neng S’.
„Neng S’ sa narodil s chatrným zdravím. Kvôli chronickej neduživosti sa nemohol oženiť, a ako čas bežal, vzdal sa nádeje, že si niekedy nájde ženu a bude mať deti. K tomu sa ešte dal na pitie tvrdého alkoholu. Bol však tiež nadšeným stúpencom taoizmu a často v horách navštevoval taoistického učiteľa.
Jedného dňa, keď mu bolo päťdesiatosem, upadol v lese do opileckého spánku. Po prebudení si všimol dva asi trojmetrové šľahúne, ktoré sa vzájomne preplietali. Pomyslel si, že to vypadá, ako keby sa milovali, a v rozmarnej nálade vykopal koreň tej rastliny a odniesol si ho domov do chalupy. V dedine bylinu nikto nepoznal. Keď ju ale uvidel pustovník z hôr, povedal mu: „Táto popínavá rastlina ťa zaujala, a tak ti má určite poslúžiť ako božský posilňujúci prostriedok. Mal by si ju užívať.“
Neng S’ súhlasil, koreň rozdrvil na prášok a jedol malé množstvo na lačný žalúdok. Za sedem dní začal „realizovať tao človeka“. Vnímal, ako mu v žilách prúdi doteraz nepoznaná vitalita, a po nejakej dobe si uvedomil, že pociťuje isté potreby. Onedlho tento predtým nešťastník ucítil niečo veľmi nezvyklé – neuveriteľnú mužnú silu – takže ťažko ovládal svoju pohlavnú túžbu. Za niekoľko mesiacov sa z neho stal silný muž. Rozhodol sa, že bude bylinu ďalej užívať a zdvojnásobil dávku. Za niekoľko rokov mu stmavli vlasy a vypadal znovu mlado. V nasledujúcich desiatich rokoch sa stal otcom niekoľkých chlapcov a zmenil si meno na Neng S’, čo znamená „Schopný plodiť potomkov“.“
Bylina He Shou Wu bola dobre známa ako posilňujúci prostriedok proti starnutiu a pre zlepšenie sexuálneho života a zvýšenie plodnosti. Ľudia zaoberajúci sa pestovaním a rozvojom zdravia jej však ani potom, čo ju preslávila rodina Che, nevenovali veľkú pozornosť. Li Š’-čen bol autorom knihy Veľký prehľad blahodárných rastlín (vydanej v roku 1578), ktorá bola najväčším príspevkom k rozvoji čínskej bylinnej farmácie. Tento nesmierne uznávaný odborník na blahodárné byliny poznamenal, že aj keď je che-šou-wu už dlho známa bylina, zatiaľ ju príliš mnoho ľudí neužíva. To sa zmenilo vďaka podpore panovníka. Cisár Š’-cung z dynastie Ming (vládol v rokoch 1521 až 1566) dostal darom bylinný elixír pomenovaný Pilulka so siedmymi pokladmi pre skrášlenie plnofúzov. Cisár sa stal otcom niekoľkých princov a práve tomuto prípravku pripisoval svoj „veľký úspech“. Bylinný prípravok, ktorého hlavnou zložkou bolo che-šou-wu, sa okamžite stal hitom medzi prostým ľudom a od tej doby je he shou wu všeobecne známou bylinou po celej Ázii.
Li Aov osobný komentár k He Shou Wu
Li Ao, taoistický majster, ktorý šíril legendu o che-šou-wu, sa preslávil ako mudrc, ktorého chôdza „sa podobá rýchlemu vetru“. O svojej osobnej skúsenosti s touto bylinou sa vyjadril takto: „Prezradím vám tajomstvo o jednej byline. Užívanie che-šou-wu mi pomohlo stať sa otcom. Pôvodne som dával prednosť duševnému pokoju a bylinu som rozhodne nechcel užívať, pretože som počul, že „škodí pokoju mysli“. (myslí sa povzbudenie sexuálnej túžby.) Manželka si ju ale náhodou vzala a dosiahli sme najväčšieho šťastia (najvyššiu úroveň sexuálnej extázy). Od tej doby som tu zázračnú bylinu neprestal užívať.“
Príbeh Li Čching-jüna
Často sa rozpráva slávny príbeh o mužovi menom Li Čching-jün, ktorý sa údajne dožil 252 rokov. Všetko nasvedčuje tomu, že niečo také nie je možné, a preto si myslím, že sa na príbeh o Li Čching-jünovi musíme dívať ako na legendu. Napriek tomu je v Ázii široko rozšírené presvedčenie, že Li Čching-jün skutočne žil a dožil sa vysokého veku – určite aspoň sto rokov.
Príbeh stojí za to porozprávať, pretože vyjadruje hlboký záujem Číňanov o umenie dlhovekosti a ponúka niekoľko skvelých ponaučení. Podľa legendy sa Li Čching-jün narodil na hornatom juhozápade Číny, a keď mu bolo jedenásť, utiekol z domova s tromi potulnými obchodníkmi s bylinkami. Chlapec a jeho traja učitelia spolu cestovali po celej Číne, Tibete a juhovýchodnej Ázii. Ocitli sa v mnohých nebezpečných situáciách, ale po celú dobu študovali bylinárske tradície najrôznejších oblastí.
Keď bol Li Čching-jün starší, začal sa živiť ako bylinkár a preslávil sa vynikajúcim zdravím a neobyčajnou energiou. Zvlášť sa zaujímal o taoistickú „kultiváciu života“ a mal hlboký osobný záujem o posilňujúce byliny. Jedného dňa, keď mu bolo približne päťdesiat, stretol veľmi starého muža, ktorý napriek úctyhodnému veku chodil tak rýchlo, že mu Li Čching-jün nestačil. To na majstra Li urobilo veľký dojem, pretože veril, že svižná chôdza je cestou k zdraviu a dlhovekosti a súčasne známkou vnútorného zdravia. Li Čching-jün sa teda starého mudrca spýtal na jeho tajomstvo. A dozvedel sa, že keď bude každý deň jesť „polievku“ z byliny kou-čchi-c’ (bobule rastliny Lycium chinense, ktoré sú u nás známe ako godži alebo plody kustovnice čínskej), čoskoro dosiahne novej úrovne zdravia. Li Čching-jün bylinu godži samozrejme poznal, ale zatiaľ netvorila zásadnú súčasť jeho každodenného „bylinného režimu“. Urobil teda presne to, čo mu starý mudrc radil, a od tej doby polievku z godži neprestával jesť.
Kvôli jeho „žiarivému zdraviu“ a dlhovekosti Li Čching-jüna hlboko ctili všetci, ktorí ho poznali, a mal tiež veľa žiakov, ktorí ho nasledovali. Aj vo veľmi vysokom veku mal ostrý zrak a silné nohy a stále každý deň chodil na energické prechádzky. Jedného dňa cestoval cez nebezpečné hory a stretol taoistického pustovníka, ktorý bol ešte omnoho starší ako on. Na Li Čching-jüna urobil veľký dojem hlboké osvietenie starého taoistického mudrca a poprosil ho, aby mu prezradil svoje tajomstvo. Starý taoista poznal, že je Li úprimný, a tak ho naučil niektoré hlboké tajomstvá taoistickej jogy (známej tiež ako „vnútorná alchýmia“) a odporučil mu, aby zmenil stravu a každý deň užíval ženšen v kombinácii so che-šou-wu.
Podľa legendy sa majster Li držal odporúčaní, začal jesť len veľmi málo mäsa, a dokonca obmedzil aj konzumáciu koreňovej zeleniny. Znížil tiež svoj príjem obilnín. Miesto toho jedol predovšetkým v pare pripravenú nadzemnú zeleninu a byliny. Zomrel údajne v roku 1930, po hostine, ktorú jeden štátny úradník zorganizoval na jeho počesť. Za svoj život sa mnohokrát oženil a prežil mnoho generácií svojich početných potomkov.
Poznámka:Tento príbeh sa prvý krát objavil v roku 1984 v knihe „Chinese Tonic Herbs“ (Čínske posilňujúce byliny), vydanej nakladateľstvom Japan Publications. Ale aj keď som pátral, zistil som, že neexistujú primárne zdroje, ktoré by dokumentovali Li Čching-jünovu extrémnu dlhovekosť. Podľa Guinessovej knihy svetových rekordov sa príbeh prvý krát objavil v správe jednej tlačovej agentúry z roku 1933 o „najstaršom človeku na Zemi“, ktorý sa narodil v roku 1680 a práve zomrel vo veku 253 rokov. V Guinessovej knihe je tento človek uvedený najprv ako Li Chung-yun a neskôr ako Li Zhongyun (vo vydaní z roku 1993). V knihe rekordov sa píše, že „Li Čching-jün si údajne udržoval mladistvý vzhľad až do konca. Pripisoval to taoistickej múdrosti a zdravému spôsobu života“.Príbeh je príkladom bohatej ľudovej tradície o taoistoch, ktorí sa dožívajú nepredstaviteľne vysokého veku. Je dobre známe, že čínski taoisti vždy žili omnoho dlhšie ako ostatní obyvatelia Ázie. Mnohí z nich sa dožili stovky a máloktorý zomrel predčasne. Taoistické umenie dlhovekosti, známe ako „cesta žiarového zdravia“, je jedným z veľkých odkazov Východu. K taoistickým disciplínam prinášajúcim dlhý život patrí užívanie posilňujúcich bylín, čchi-kung, tchaj-ťi čchüan, taoistická joga, taoistické sexuálne techniky a rad bojových umení.
He Shou Wu a veda
„Spracované“ alebo „nespracované“ – to je hlavný rozdiel
Hľuzu He Shou Wu (Polygonum multiflorum) je možné pravidelne užívať ako posilňujúcu bylinu, len keď je „spracovaná“. Nespracované che-šou-wu neposilňuje organizmus a môže mať nežiadúce vedľajšie účinky. Čerstvo nazbierané hľuzy sa nakrájajú na plátky a varia sa v polievke z čiernych bobov (v pomere 10 dielov che-šou-wu na 1 diel čiernych bobov), pokiaľ sa polievka nevyvarí. Následne sa „spracované“ korene sušia. O nič iného u „spracovania“ nejde. Pri príprave “spracovaného“ che-šou-wu sa samozrejme nepoužívajú žiadne chemikálie.
Účinné látky
Hľuzovitý koreň rastliny Polygonum multiflorum (che-šou-wu) obsahuje veľa účinných látok. Che-šou-wu je bohaté na antrachinóny, vrátane fosfolipidov ako je lecitín (3,7 %). Za hlavnú účinnú látku zodpovednú za veľmi silné antioxidační účinky che-šou-wu sa považuje glykosid stilbenu zvaný 2,3,5,4-tetrahydroxystilben-2-O-β-D-glukopyranosid (ďalej len „superglykosid che-šou-wu“). V che-šou-wu obsahuje mnoho podobných glykosidov stilbenu. Glykosidy stilbenu v che-šou-wu sa veľmi podobajú resveratrolu. Niektoré z glykosidov stilbenu v tejto byline sú však silnejšie antioxidanty ako resveratrol.
Výťažok zo spracovaného che-šou-wu zvyšuje antioxidačnú aktivitu v bunkách
Che-šou-wu podporuje vrodenú schopnosť tela účinne odstraňovať vysoko reaktívny prooxidant (voľný radikál) superoxid. Ide o normálny proces, ktorý v každom človeku prebieha mnohobilionkrát za deň.
Všetky organizmy sa chránia pred poškodením oxidáciou prostredníctvom zložitých vrodených antioxidačných systémov. Antioxidanty sú chemické látky, ktoré spomaľujú oxidačné reakcie. To sú chemické reakcie zahrňujúce prenos elektrónov z určitej látky do oxidačného činidla.
Oxidácia je pochod, ktorý v živých organizmoch prebieha neustále a je urýchľovaná stresom a ďalšími faktormi. Che-šou-wu je bohaté na účinné antioxidanty a molekuly zosilňujúce účinok antioxidantov.
Superoxid dismutáza (SOD)
Superoxid dismutáza, zvyčajne označovaná ako SOD, je skupina blízko príbuzných enzýmov produkovaných v ľudskom tele. SOD je kráľom všetkých antioxidantov vznikajúcich v organizme. Proteíny SOD sa nachádzajú takmer vo všetkých aeróbnych bunkách a skoro vo všetkých mimobunkových tekutinách. SOD premieňa superoxidový radikál na ióny, ktoré sú menej reaktívne. Antioxidanty kataláza a glutathion potom tieto menej reaktívne ióny ďalej transformujú na bezpečné molekuly. Táto premena, označovaná ako dismutácia, má zásadný význam pre život. Che-šou-wu podporuje normálny proces dismutácie.
SOD je značne účinnejší ako akýkoľvek iný antioxidant. Žiadny z vonkajšku dodaný antioxidant nie je porovnateľný s SOD, pretože externé antioxidanty sa môžu znehodnotiť skôr ako sa dostanú do krvného riečiska a účinnosťou pri odstraňovaní voľných radikálov sa nevyrovnajú SOD.
Bolo dokázané, že u starnúcich laboratórnych zvierat che-šou-wu pomáha udržovať hladiny SOD ako u mladého jedinca. Podľa mnohých názorov, stojí za zistením, že che-šou-wu pôsobí proti starnutiu a zvyšuje dlhovekosť, mimo iné práve jeho schopnosť produkovať SOD.
Che-šou-wu posilňuje imunitu
Bolo zistené, že He Shou Wu podporuje základné imunitné funkcie u savcov.
Che-šou-wu zlepšuje funkciu kôry nadobličiek
Bolo zistené, že che-šou-wu podporuje fungovanie nadobličiek. Che-šou-wu podporuje odolnosť nadobličiek.
Podľa tradície che-šou-wu funguje ako prostriedok k posilneniu obličiek. Funkciu kôry nadobličiek riadi esencia ťing.
He Shou Wu ako prostriedok k posilneniu krvi
Che-šou-wu zvyšuje počet krvotvorných buniek
Vedecký výskum potvrdzuje tradičnú rolu che-šou-wu ako prostriedku pre posilnenie krvi. Spracované che-šou-wu podporuje hematopoetickú (krvotvornú) funkciu tela prostredníctvom priamej podpory hematopoetických (krvotvorných) kmeňových buniek.
Zlepšuje bunkové membrány červených krviniek
Bolo dokázané, že výťažky z tejto byliny u pokusných zvierat prispievajú k posilneniu bunkových membrán erytrocytov (červených krviniek) a podporujú rast a vývoj týchto buniek.
Che-šou-wu je bohatým zdrojom lecitínu, ktorý je dôležitou surovinou pre bunkové membrány červených krviniek a ďalších buniek (lecitín je tiež významnou zložkou nervového tkaniva).
Obsahuje železo
Che-šou-wu obsahuje železo, a to v ešte väčšom množstve ako iné byliny posilňujúce krv, ako sú tang-kuej (angelika čínska) a godži.
Podporuje krvný obeh
Spracované he-shou-wu u pokusných zvierat podporuje prúdenie krvi.
Chráni pečeň
Che-šou-wu sa tradične považuje za prostriedok k posilneniu pečene. Názor, že che-šou-wu chráni pečeň a reguluje jej funkciu, dnes podporuje rad štúdií. Pečeňové bunky sa neustále doplňujú počas celého života. Dospelí ľudia neumierajú s rovnakou pečeňou s akou sa narodili. V rámci pokusov na myšiach prispieva spracované che-šou-wu k udržaniu zdravej štrukturálnej integrity pečene. Che-šou-wu v pečeni pôsobí ako účinný antioxidant.
Okrem toho výskumníci zistili, že táto bylina dokáže stabilizovať pečeňové bunky podporou mechanizmu ich bunkových membrán. Che-šou-wu je kvalitným zdrojom rastlinného lecitínu. Che-šou-wu má zvláštnu afinitu k pečeni.
Doplnok s obsahom zinku
Che-šou-wu obsahuje zinok. Spracované che-šou-wu má vysoký obsah zinku – až 42 mg na 100 gramov byliny. To je o stovky percent viac ako u väčšiny iných bylín. Vysoký obsah zinku sa prisudzuje potravinám živočíšneho pôvodu. Pritom obsahujú len 3–5 mg na 100 gramov, teda omnoho menej ako che-šou-wu so svojimi 42 mg.
Zinok je zásadným stopovým prvkom, ktorý potrebujú všetky formy života. Na zinku závisí celý rad aspektov bunkového metabolizmu. Zinok hrá významnú úlohu, pokiaľ ide o rast a vývoj, imunitné reakcie, nervové funkcie a reprodukciu. Na bunkovej úrovni je možné funkcie zinku rozdeliť do troch kategórií: 1) regulatívna 2) katalytická a 3) štrukturálna.
Zinok podporuje metabolizmus testosterónu a prispieva ku kvalite a pohyblivosti spermií.
Účinok na pamäť
Užívanie liehového alebo vodného výťažku che-šou-wu ako doplnok stravy môže prispieť k zachovaniu mozgových funkcií a podporiť schopnosť učenia a pamäť.
Spracované verzus nespracované He-Shou-Wu
Hľuzu He Shou Wu je možné pravidelne užívať ako posilňujúcu bylinu, len keď je „spracovaná“. Korene sa nakrájajú na plátky a jemne sa varia v polievke z čiernych bobov (v pomere 10 dielov che-šou-wu na 1 diel čiernych bobov), pokiaľ sa polievka nevyvarí. Následne sa „spracované“ korene sušia. O nič iného u „spracovania“ nejde. Pri spracovaní che-šou-wu sa samozrejme nepoužívajú žiadne chemikálie.
Rozdiel v chemickom zložení
Prečo je spracované che-šou-wu omnoho jemnejšie a bezpečnejšie ako nespracované
Konjugované antrachinóny (ako je emodin) obsiahnuté v nespracovanom che-šou-wu sú laxatíva (preháňadlá). Po spracovaní sa množstvo konjugovaných antrachinónov v che-šou-wu zníži, ale obsah voľných antrachinónov, ktoré majú veľa podporných a ochranných účinkov na zdraví, sa podstatne zvýši. To je dôvod, prečo má spracované che-šou-wu v porovnaní s nespracovaným oveľa menší alebo nulový laxatívny účinok a prečo je spracované che-šou-wu tak bezpečné a účinné.
Rozdiel v účinnosti a pôsobení: „Spracovanie“ eliminuje preháňajúci účinok He Shou Wu a zvýrazňuje účinok posilňujúci. Vedľa odstránenia toxicity zvyšuje špeciálny proces spracovania tiež terapeutickú účinnosť che-šou-wu. Je známe, že che-šou-wu podporuje makrofágy. Pri pokuse, kde boli myši kŕmené che-šou-wu spracovaným rôznymi metódami alebo úplne nespracovaným v dávke 6 g/kg, sa potvrdilo, že fagocytickú aktivitu abdominálnych makrofágov podporuje len spracované che-šou-wu, ktoré bolo varené a pripravované v pare spolu s polievkou z čiernych bobov po dobu 32 hodín. Che-šou-wu, ktoré bolo spracované iným spôsobom alebo nespracované, žiadne zjavné výsledky nevykázalo.
Nespracované surové che-šou-wu sa v čínskej bylinnej medicíne používa ako preháňadlo. V rámci terapie posilňujúcimi bylinami sa nepoužíva.
Prípravky z che-šou-wu od spoločnosti Pharmacopea CZ sú vždy vyrobené zo SPRACOVANÉHO che-šou-wu. Veľa výrobcov a predajcov doplnkov stravy si bohužiaľ tento rozdiel medzi spracovaným a nespracovaným che-šou-wu (Polygonum multiflorum) neuvedomuje. Surové che-šou-wu je samozrejme lacnejšie a to je často hlavný faktor ovplyvňujúci nákupné rozhodnutie mnohých firiem obchodujúcich s bylinami. V dôsledku toho sa che-šou-wu niekedy pripisuje nežiadúci vedľajší účinok vo forme riedkej stolice, ktorý vyplýva z použitia nesprávnej byliny (surového che-šou-wu). Opäť je potrebné zdôrazniť, že spoločnosť Pharmacopea CZ si je tohoto problému dobre vedomá a na výrobu svojich posilňujúcich prípravkov používa výhradne SPRACOVANÉ che-šou-wu.