Hericium – Korálovec ježovitý

Hericium, známe tiež pod slovenským názvom korálovec ježovitý, je veľmi chutnou hubou pripomínajúcu leviu hrivu. Využíva sa predovšetkým k podpore mentálnych funkcií, rieši hericium-ilustraceneurologické problémy, pri tráviacich ťažkostiach rôzneho typu a podobne ako ďalšie medicinálne huby sa aj korálovec vyznačuje imunomodulačnými a proticensoredi účinkami. Jeho význam spočíva v boji s nádormi hornej a strednej časti tráviaceho traktu a pečene, osvedčil sa tiež v prípade žalúdočnej baktérie Helicobacter pylori. Hericium sa momentálne podrobne študuje, zaujímavá je napríklad jeho schopnosť stimulovať produkciu nervového rastového faktoru NGF. Tento proteín podporuje rast nervových buniek a ochranu nervov. Takisto ich ale v prípade potreby opravuje. Táto funkcia je podľa posledných výskumov dôležitá u pacientov po infarkte, pretože obmedzuje riziko zlyhania srdca. (1)

Hericium z hľadiska tradičnej čínskej medicíny

Podľa tradičnej čínskej medicíny má Hericium neutrálnu teplotu, chuť sladkú a fádnu. Ohľadne tropizmu sa zdroje líšia. Niektoré uvádzajú žalúdok, slezinu a srdce, podľa iných sú to obličky, pečeň alebo všetky okruhy. Táto medicinálna huba špeciálne posilňuje žalúdok a reguluje jeho Qi, tiež pomáha tráveniu a dopĺňa slezinu. Zároveň upokojuje ducha Shen a posilňuje činnosť mozgu. Významná pomoc Hericia je taktiež pri podpore mentálnych funkcií a pri neurologických problémoch, napríklad pri Alzheimerovej chorobe, demencii, roztrúsenej skleróze, Parkinsonovej chorobe, neuropatii alebo neurastenii. Rozvojom mentálnych funkcií sa zaoberali už starí Číňania a používali Hericium práve na tento účel. Naviac podporuje pamäť a sústredenie, preto sa táto medicinálna huba využíva napríklad počas skúškových období. Hericium môžeme tiež považovať za špecialistu na rôzne tráviace problémy. Hlavne keď ich sprevádza horúčka, ktorú tradičná čínska medicína popisuje ako „horúčosť v žalúdku”. Prednosťou Hericia je schopnosť harmonizovať žalúdok a trávenie ako celok. Zároveň sa stará o upokojenie a ochranu sliznice. Využíva sa teda pri pálení záhy, refluxu, gastritíde alebo žalúdočných vredoch. Prispieva k lepšiemu tráveniu. V tejto súvislosti je potrebné zmieniť tiež stav, keď sa stres prejavuje na tele. Tieto stavy môžu vypadať ako tlaky na hrudi alebo okolo žalúdku, pocit pnutia, podráždenosti, depresie, nepríjemné pocity v krku, pocit vnútornej rozochvenosti, môžu spôsobovať predmenštruačný syndróm, nepravidelný cyklus a často rastú spolu s emóciami. Tradičná čínska medicína tieto príznaky prisudzuje stagnácii pečene. Aj v tomto prípade pozitívne pôsobí Hericium. (2)

Hericium otestované v praxi:

  • zmiernenie depresívnych nálad + je možné užívať tiež Cordyceps
  • doplnková terapia pri nervových ochoreniach + je možné užívať taktiež Reishi, Cordyceps
  • poruchy spánku, nepokoj + je možné užívať aj Reishi
  • posilnenie imunitného systému + využívajú sa i ďalšie medicinálne huby
  • prevencia nádorov – hlavne rakoviny čriev, žalúdka, pažeráka a kože
  • úprava žalúdočných a črevných problémov, týka sa predovšetkým zápalov tráviacej sústavy + používa sa tiež Shiitake, Reishi, Coprinus

Ďalšie možnosti použitia Hericia:

pri gastritíde, pri problémoch žalúdka, u Helicobacter pylorii, pri celiakii (tiež Reishi), na upokojenie sliznice, pri strese, vnútornom nepokoji, neurastenii (chronický únavový syndróm), pôsobí na NGF faktor u neurodegeneratívnych ochoreniach (demencia, Alzheimer (pridáva sa Reishi), Parkinson (pri depresiách sa pridáva Cordyceps), roztrúsená skleróza), pre lepšie fungovanie nervového systému, pri neuropatii, u multirezistentného zlatého stafylokoka, na zlepšenie koncentrácie, pri censored ochoreniach (žalúdka, pažeráka, hrubého čreva, pečene, krčku maternice)

Charakteristika Hericia

Hericium erinaceus (korálovec ježovitý, Lion´s Mane (anglicky), Yamabushitake (japonsky), Hou Tou Gu (čínsky)) rastie na kmeňoch zranených listnatých stromov a tiež na pňoch. Nájdeme ho predovšetkým na severnej pologuli: v Európe, Ázii, ale aj v  Severnej Amerike. Hericium je jedlá huba a chutí veľmi dobre. Okrem pevného miesta v ázijskej gastronómii je tiež liečivou hubou, ktorú používa hlavne tradičná čínska medicína. Neznáma ale nie je ani v Severnej Amerike. Pôvodné obyvateľstvo – indiáni – Hericium nosili ako prášok stále u seba a huba sa osvedčila pri ošetrovaní otvorených rán, predovšetkým ako dezinfekčný prostriedok a k zastaveniu krvácania. O „vedecké“ zdokumentovanie huby sa v 18. storočí postarali dvaja mykológovia: Francúz J. B. F. Bulliard, ktorý ho pomenoval Hydnum erinaceus. Aktuálne meno mu dal koncom 18. storočia priekopník mykológie Ch. H. Persoon. Povedomie o liečivých účinkoch Hericia sa šírilo rýchlo, veľmi skoro teda došlo k vedeckému skúmaniu. Účinnosť Hericia je zdokumentovaná mnohými pokusmi a štúdiami. Pretože veľmi stúpol dopyt, pestuje sa táto medicinálna huba tiež komerčne. Hericium, špeciálne tvar jeho plodnice, pripomína morský koral, prípadne leviu hrivu. Odtiaľ získala táto huba svoj názov (slovenský aj anglický). Kopovité plodnice majú veľkosť približne 7–15 cm, ale bývajú aj omnoho väčšie, dokonca až 40 cm. Na dolnej strane sú „rozštiepené“, čo pripomína ostne.

Zloženie Hericia

Hericium je z väčšej časti tvorené vodou, sušina obsahuje hlavne polysacharidy, bielkoviny a tuky. Obsah bioaktívnych látok je potom príčinou účinkov tejto medicinálnej huby.

Polysacharidy

Najvýznamnejšou časťou huby sú polysacharidy, zastúpených je dokonca niekoľko typov. Jedna časť – nerozpustné polysacharidy, ktoré sa nevstrebávajú, sa využívajú ako potrava pre črevné baktérie. Týmto spôsobom sa huba stará o črevnú mikroflóru a zlepšuje pohyblivosť čriev. Rozpustné polysacharidy sa naopak vstrebávajú a dostávajú sa do organizmu. Tiež môžu pôsobiť na sliznicu čriev, ktorou prechádzajú. Medzi najdôležitejšie polysacharidy v Hericiu môžeme spomenúť beta glukány, predovšetkým β-1,3 a β-1,6 rozvetvené glukány. Ďalej je nutné zmieniť HEPF3 čiže heteropolysacharid s hlavnými zložkami fukózou a galaktózou. Medzi zaujímavý polysacharid patrí tiež heteropolysacharid  HPB-3, ktorý sa skladá z fukózy, d-galaktózy a d-glukózy. Okrem polysacharidov sa v Hericiu objavujú i monosacharidy, napríklad glukóza, arabitol, trehalóza a mannitol. Ten má využitie v lekárskej praxi, pretože podporuje vylučovanie tekutín. V Hericiu sa tiež objavujú zlúčeniny sacharidov a bielkovín, spomenúť môžeme napríklad proteoglykan HEG-5. V tomto smere je dôležité napísať, že polysacharidy a proteoglykany vynikajú silnými imunomodulačnými vlastnosťami, majú protirakovinový a antioxidačný vplyv. (2)

Fenoly, terpény a aromatické zlúčeniny

Podstatnou súčasťou Hericia sú aj terpénové zlúčeniny, fenoly a aromatické zlúčeniny. Uvedené zložky majú na starosť podporu tvorby neurálneho rastového faktoru. Tento faktor je významný pri regenerácii nervového tkaniva, teda aj toho mozgového. Terpénové zlúčeniny majú výrazné antioxidačné, protiinfekčné a protirakovinové účinky. Patria sem napríklad erinacíny. Fenoly zase zastupujú hericenóny. (2)

Aminokyseliny a bielkoviny

V Hericiu nájdeme kvalitné aminokyseliny a bielkoviny. Z aminokyselín je zastúpený celý rad druhov, vrátane tých, ktoré si telo nevie samo vyrobiť. Predovšetkým je to L-alanin a L-leucin, veľmi malé množstvo potom v podobe L-tryptofanu a L-fenylalaninu. Čo se týka bielkovín, vyskytujú sa tu veľmi dôležité enzýmy ako napríklad β-amyláza, proteáza, α-amyláza, β-glukosidáza, laktáza. Dokážu rozložiť veľa zlúčenín ako je lignin, celulóza, iné bielkoviny, ale tiež zložené cukry.

Steroidné zlúčeniny

V Hericiu nechýbajú ani steroidné zlúčeniny – zlúčeniny s cholesterolovým jadrom. V tomto prípade sa jedná o ergosterol (vitamín D2), ďalej 5-α-ergostan-3-on, 5-α-stigmasten-22-en-3-on a 5-α-stigmastan-3-on, kampestanol, kampesterol, erinaroly A‒F. Tieto zlúčeniny sa niekedy uvádzajú ako fytohormóny, ktoré vykazujú protirakovinové i antibakteriálne účinky.

Tuky

Tuky v rastlinách nie sú príliš rozšírené, pokiaľ teda nehovoríme o semenách. Avšak v hubách tuky nájdeme, a okrem nich aj mastné kyseliny. Väčšie množstvo zaberajú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré prospievajú zdraviu. Zmieniť môžeme napríklad kyselinu olejovú alebo linoleovú. V Hericiu sa ukrývajú aj nasýtené mastné kyseliny ako je kyselina stearová a kyselina palmitová. Zlúčeniny cukrov a tukov sa nazývajú glykolipidy, tu konkrétne sú zastúpené cerebrosidmi B a E – majú za úlohu znižovať toxicitu chemoterapeutík v obličkách a dajú sa využiť pri liečbe rakoviny.

Vitamíny a minerály

V Hericiu sa nachádzajú tiež minerálne a stopové prvky, nechýbajú ani vitamíny. Jedná sa predovšetkým o fosfor, sodík, draslík, horčík, vápnik, zinok, selén, meď. Čo sa týka vitamínov, významné sú predovšetkým vitamíny skupiny B a vitamín D.

Prospešnosť Hericia pre organizmus

Hericium je pomerne pestré na zaujímavé látky, ktoré môžu byť prospešné organizmu.

Hericium prospieva nervovej sústave

Hericium má jedinečný vplyv na nervovú sústavu. Príčinou sú predovšetkým hericenóny a erinacíny. Z výskumov je možné doložiť priaznivý vplyv týchto látok na tvorbu neurálneho rastového faktoru v nervovej sústave. Faktor je dôležitý pre tvorbu nových nervových buniek, ďalej k obnove nervového tkaniva, nervové bunky sa stávajú odolnejšími proti vplyvom, majú dlhšiu životnosť. Okrem toho podporuje tiež dĺžku života cholinergných neurónov. Veľmi prospešné je Hericium najmä pri degeneratívnych procesoch v mozgu, prípadne pri poranení, u ktorého dôjde k poškodeniu miechy alebo nervov. Na hlodavcoch bolo vykonaných mnoho štúdií, ktoré dokázali výrazne rýchlejšiu regeneráciu a obnovenie funkcie poškodeného nervu pri užívaní Hericia. Myšiam sa  poranil nerv takým spôsobom, aby s končatinou nemohli hýbať. Niektoré myši dostávali Hericium, časť nedostávala nič. Myšiam, ktoré konzumovali túto hubu, sa hybnosť obnovila. Došlo i k obnoveniu nervovej kontroly, hlavne preto, že bolo podporené delenie neurónov a zároveň bol podporený rast nervových výbežkov. Zaujímavou látkou je erinacin A. Pri skúmaní bola dokázaná jeho schopnosť ochrany nervových buniek pred toxickými vplyvmi. Myši dostali látku, ktorá spôsobovala podobný stav ako je Parkinsonova choroba. Došlo k deštrukcii neurónov, ktoré v nigrostriatálnej oblasti vytvárajú dopamín. Keď hlodavce dostali Hericium, rozklad buniek bol menší a nedošlo k vzniku Parkinsonovej choroby. Výsledok bol zreteľný pri pohľade na myši, čo potom doložilo histologické skúmanie vzorku mozgu. (3)

Degeneratívne ochorenie mozgu

Degeneratívne ochorenie mozgu sa vyskytuje pomerne často, predovšetkým u starších osôb. Nie je to ale pravidlom, pretože sa v rôznych podobách môže objaviť aj skôr. Príkladom sú choroby ako Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Prebiehali vedecké pokusy na pacientoch, ktorým bola diagnostikovaná ľahká demencia. Skupinu tvorilo 7 chorých, z toho u 6 osôb bolo po skončení užívania Hericia konštatované zlepšenie mentálnych funkcií. Skvalitnili sa tiež schopnosti komunikácie i pamäť a schopnosť porozumieť. Ďalšej štúdie sa zúčastnilo 30 pacientiek rozdelených do dvoch skupín. Jedna dostávala Hericium, druhá placebo (neúčinnú látku). Štúdia prebiehala 16 týždňov a pacientkám, ktoré konzumovali Hericium, sa zlepšili kognitívne funkcie. (3)

Neuropatia

Hericium má pozitívny vplyv na mentálny i psychický stav človeka. Aj v tomto prípade boli vykonané štúdie s dobrovoľníkmi. Jednej štúdie sa zúčastnili pacientky s depresiami a s poruchami spánku. Štyri týždne brali Hericium a za tú dobu sa im zlepšili depresívne stavy, boli menej podráždené a úzkostné. Okrem toho sa posilnilo sústredenie a pacientky lepšie zaspávali, spánok bol plnohodnotnejší. Hericium bolo prospešné tiež pri depresiách v menopauze, ktoré boli vedľajším príznakom. Tridsať dobrovoľníčok dostávalo Hericium prostredníctvom koláčov. Počas štúdie sa neobjavili žiadne nežiaduce účinky, skôr naopak. Ženy, ktoré konzumovali koláče s Hericiom, sa cítili lepšie fyzicky i psychicky. Zmiernili sa dôsledky menopauzy, či už sa jedná o úzkosti alebo depresie, ženy sa ale tiež lepšie sústredili. V niektorých štúdiách sa používal štandardizovaný prípravok – Amyloban3399. Jedná sa o preparát bohatý na hericenóny, amylobandiny, a amycenóny, ktoré sa nachádzajú v Hericiu. Pri podávaní prípravku zdravým dobrovoľníkom sa prejavili lepšie mentálne funkcie, ľahšie učenie, lepšia koncentrácia. Vedľa týchto pokusov sa Amyloban3399 podával tiež pacientom, ktorí trpeli schizofréniou. U týchto osôb sa dosiahlo lepšieho stavu a stabilizácie. Pozitívne účinky sa týkali aj pacientov s nespavosťou, ktorých spánok bol potom omnoho kvalitnejší. Takisto bol dokázaný antidepresívny účinok amycenónu pri pokusoch na myšiach, ktoré boli vystavené stresu. Po podaní amycenónu pôsobili pokojnejšie. Rovnakého stavu sa dosiahlo prostredníctvom bežne predpisovaného antidepresíva – paroxetinu. (5, 6)

Demyelinizačné ochorenie

Strata myelínových obalov axónov čiže demyelinizácia býva sprievodným javom niektorých chorôb, výsledkom je následné narušenie vedenia vzruchu. Tento stav býva väčšinou u roztrúsenej sklerózy mozgomiešnej. Myelín v tomto prípade ničí imunitný systém, pretože vytvára protilátky proti jeho komponentom. Keď sa využije Hericium, dosahuje sa dobrých výsledkov. Z pokusov vyplýva, že podpora tvorby neurálneho rastového faktoru súvisí aj s novotvorbou myelínu a remyelínizáciou. Niekoľko prípadov chorôb nervového systému a psychiky a súčasná konzumácia Hericia, dokladá jeho prospešnosť pri liečbe. Zároveň je potrebné uviesť, že Hericium je vhodné užívať aj preventívne. V tomto ohľade sme už spomenuli jeho pôsobenie na znižovanie dopadov oxidačného stresu, a napr. toxických látok na nervové bunky. Ďalej bráni postupu degenerácie. (7)

Vplyv na imunitný systém

Správna funkcia imunitného systému je pre dobré zdravie nevyhnutná. Ak sa niekto narodí s ťažkou kombinovanou imunodeficienciou a nie je liečený, umiera na vážne infekcie už ako dojča. Imunitný systém nám poskytuje ochranu pred okolitými škodlivými vplyvmi, niekedy útočí aj vo vnútri tela. Aby systém správne fungoval, je nutná jeho dobrá načasovanosť, koordinovanosť, dostatočne silná a dlhá odpoveď. Pretože keď je slabá a krátkodobá, potom nie je schopná sa zbaviť nebezpečenstva. Pokiaľ nie je aktivita imunitných buniek veľmi silná, môže vzniknúť poškodenie tkaniva. Je nevyhnutné, aby sa imunitný systém naučil rozpoznávať vlastné bielkovinové štruktúry na povrchu buniek a rozlišovať ich od cudzích, ktoré bývajú niekedy škodlivé, napríklad sa môže jednať o infekčné patogény. Niektoré cudzie bunky nie sú nebezpečné, napríklad alergény. Ak sa totiž jedná o vlastné antigény a alergény, nemal by imunitný systém reagovať. Keď reaguje, dochádza k rozvoju autoimunitného a alergického zápalu. (8) Hericium a podpora imunitných reakcií Hericium aktivuje celý imunitný systém, bez toho aby si vyberal len niektoré zložky, čo dokladá nasledujúci popis. V Hericiu nájdeme, rovnako ako u ďalších húb, pomerne značné množstvo polysacharidov s imunostimulačnými účinkami. Polysacharidy sa viažu na receptory imunitných buniek – tým ich aktivujú. Stimuláciou buniek sa potom bunky viac delia a dochádza k nárastu počtu imunitných buniek a tiež k tvorbe väčšieho počtu pôsobkov, teda chemokínov, cytokínov a rastových faktorov – tie prispievajú k posilneniu imunitnej odpovedi. U fagocytujúcich buniek dochádza k rastu fagocytárnej aktivity, teda efektívnejšie vstrebávajú cudzorodé častice ako napr. baktérie a vírusové partikule. Posilňuje sa tiež účinnosť likvidácie baktérií a vírusov a okrem toho dokážu bunky informovať o nebezpečenstve aj ostatné imunitné bunky. Fagocyty dajú antigény zabitých baktérií a vírusov na povrch, aby ich potom svojimi receptormi mohli identifikovať a tiež aktivovať ostatné imunitné bunky, predovšetkým T lymfocyty. Polysacharidy, ktoré obsahuje Hericium, tiež posilňujú cytotoxickú aktivitu NK buniek, ktoré hneď likvidujú – napr. vírusmi alebo baktériami napadnuté bunky a rakovinové bunky. (8, 9) Hericium tlmí imunitnú aktivitu Teraz nám už je jasné, že niekedy je potrebné aktivitu imunitného systému zmierniť, aby nenapáchala viac škody ako úžitku. Týka sa to napríklad chronických zápalov, alergických a autoimunitných zápalov, prípadne tiež masívneho akútneho zápalu. (10) Akou mierou je Hericium účinné, bolo testované na zvieratách a pacientoch s diagnózou Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída. V oboch prípadoch sa jedná o chronické zápalové ochorenie čriev, pri ktorom prebieha veľmi významná vyšší aktivita imunitného systému. Pri pokusoch na potkanoch sa doložilo, že konzumácia Hericia sa veľkou mierou podieľa na zlepšení stavu potkanov. To predovšetkým znamenalo menšie ťažkosti, ku ktorým patrí hnačka, krvácanie, okrem toho nedochádza k tak markantnému úbytku na váhe a je zmiernený zápal v čreve. Hericium okrem tlmenia imunitného systému, sa tiež stará o priaznivý stav črevnej sliznice a zmierňuje oxidačný stres. Okrem toho prebiehali randomizované, dvojito zaslepené štúdie, ktoré využívali placebo. V štúdii, ktorej sa zúčastnilo 50 pacientov s Crohnovou chorobou, bol podávaný z časti liek Andosan, z časti placebo. Po 21 dňoch bol posúdený stav podľa štandardizovaného skórovacieho systému. Hodnotili sa symptómy ochorenia, únava a celková kvalita života pacientov. Pacienti zo skupiny s Andosanom pociťovali lepší stav ako pred braním lieku. Mali hlavne menšie črevné problémy a cítili sa sviežejší. Mimo iné sa prejavili výsledky v testoch, kde pacientom s Andosanom poklesla koncentrácia prezápalových cytokínov. Hericium sa tiež podieľalo na zmenšení zápalu, ku ktorému niekedy dochádza po aktivácii imunitných buniek lipopolysacharidom – súčasť bakteriálnych stien. Keď bol konzumovaný amycenón z Hericia, poklesla produkcia prezápalového cytokínu TNF alfa, ale narástla koncentrácia protizápalového cytokínu IL-10.

Hericium pôsobí protiinfekčne

Hericium sa dá použiť aj pri riešení mnohých infekcií. Pretože pre väčšinu vírusových infekcií nie je liečba a ani nie je jednoduché vyliečiť bakteriálne infekcie (v tomto prípade zase rastie odolnosť baktérií voči antibiotikám), snažia sa vedci nájsť nové riešenia v podobe iných antibiotík alebo hľadajú látky, ktoré by zlikvidovali baktérie a vírusy. Pri pokusoch bolo ako jednou z možných variant využité tiež Hericium. Tieto pokusy väčšinou prebiehajú na kolóniách baktérií, prípadne na bunkách nakazených vírusmi. Niektoré zo štúdií prebehli na chorých laboratórnych zvieratách. Počas pokusov na bakteriálnych kolóniách sa prejavilo pôsobenie Hericia aj na multirezistentného stafylokoka – známy aj ako „MRSA”. V tomto prípade pomáhajú likvidovať stafylokoka hericenóny. Ak sa pridajú k stafylokokovej kolónii, baktérie sa už ďalej nemnožia a infekcia sa nerozširuje. Baktérie už nie sú príliš životaschopné. Podobné výsledky boli dosiahnuté aj u ďalších baktérií, ktorými sú napríklad E. coli (najčastejší pôvodca salmonely alebo infekcií močových ciest). (11, 12) Vedľa stafylokoka vie Hericium zlikvidovať takisto zradnú baktériu Helicobacter pylori, pôvodcu žalúdočných vredov. U tejto medicinálnej huby bola tiež potvrdená protivírusová aktivita, ktorá pôsobí aj proti HIV, pretože blokuje enzým vírusu, ktorý pomáha pri replikácii (pri množení). Jedná sa o reverznú transkriptázu. (13, 14) Hericium zvláda okrem ničenia baktérií a vírusov tiež hubové a kvasinkové infekcie, konkrétne vie zlikvidovať pleseň Aspergillus niger a kvasinku Candida albicans. Ďalšie zo štúdií popisujú vplyv Hericia na jednobunkové parazity. Ide napríklad o nálevníkov, ktorí spôsobujú infekčný stavy rýb a niekedy tak vytvárajú značné problémy v komerčných sádkach. (15, 16)

Hericium v boji proti rakovine

Nádorové ochorenia sú bohužiaľ veľmi častým problémom a ich počet stále rastie. Pretože technika v podobe rôznych diagnostických metód a screeningov už veľmi pokročila, je možné rakovinu odhaliť v zárodku. Úspešnosť pri liečbe je stále lepšia, ale nie vždy sa podarí zradnú chorobu zdolať. K tomu je ešte potreba pripočítať samotnú liečbu, ktorá je pre organizmus veľmi náročná a často je spojená s nežiadúcimi účinkami. Stále sa hľadajú možnosti, ako pri chorobe pacientom uľahčiť liečbu a tiež ako uľahčiť dopad terapie. V týchto oblastiach je Hericium taktiež prospešné. (17, 18, 19, 20) S censured sa Hericiu darí bojovať na dvoch frontoch. Jedným je imunitný systém, ktorý sa stará o podporu imunitného systému – ten sa potom dokáže sám brániť, a naviac likviduje rakovinové bunky. Okrem toho obsahuje zložky toxické pre censored bunky, zdravé bunky vôbec neohrozuje. Testovanie prebieha na bunkových kultúrach z censored buniek, ku ktorým sa následne pridáva Hericium. Vedci tak mohli zistiť, že mnoho druhov censored buniek sa v prítomnosti Hericia nedelí a klesá tak ich schopnosť života. U buniek potom dochádza k apoptotickej smrti. To znamená, že sa ďalej netvoria nové rakovinové bunky, ale naopak ubúdajú. Vďaka schopnosti znižovať novotvorbu ciev (abiogenéza), redukuje Hericium rakovinové bujnenie. Pretože sa censored bunky pomerne rýchlo množia, potrebujú ďaleko viac živín a kyslíku oproti zdravým bunkám. To znamená dostatočné zásobenie krvou a podpora tvorby nových ciev – môže sa k nim tak dostať omnoho viac krvi s kyslíkom a živinami. Pokiaľ nevznikajú nové cievy, nádor hladovie a pomalšie rastie alebo rakovinové bunky dokonca umierajú. K ďalším pozitívnym vlastnostiam Hericia patrí bránenie metastázovania. Medicinálna huba znižuje pohyblivosť buniek a tvorbu enzýmov, ktoré majú za úlohu rozklad medzibunkovej hmoty. Pri rozvoľnenej medzibunkovej hmote môže totiž nádorová bunka cestovať ľahším spôsobom. Okrem pokusov in vitro sa vykonávali testy aj na zvieratách. Bolo u nich vyvolané censored bujnenie alebo im bol nádor implantovaný. Aby sa zaistilo, že censored nebude zničená aktivitou imunitného systému, bola táto aktivita utlmená. Testované boli napríklad myši s censured hrubého čreva, pečene, žalúdka. Myši dostávali roztoky z Hericia v dávkach 500, prípadne 100 mg/kg/deň. Efektivita liečby v porovnaní s liečbou pomocou chemoterapeutík – 5-fluorouracilu. Keď myši dostávali Hericium, zmenšila sa nádorová masa a zvieratá žili dlhšie. Zaujímavé je, že výsledky s medicinálnou hubou boli lepšie ,ako keď myši konzumovali 5-fluorouracil. Naviac sa pri Hericiu nevyskytovali vedľajšie negatívne účinky, zatiaľ čo u chemoterapeutík k tomu dochádzalo. Pri skúmaní sledovania účinkov proti tvorbe metastáz vznikol myší model. Myšiam bola implantovaná censored hrubého čreva metastázujúca do pľúc. Pri pokusoch vykonávaných in vitro Hericium bolo schopné zlikvidovať rakovinové bunky a metastázovanie do pľúc tak pokleslo približne o 70 %. Ďalšie pokusy na myšiach dokázali, že mestastázovanie bolo znížené až na 55 %. Vedľa toho bolo doložené protirakovinové pôsobenie Hericia tiež pri leukémii a na sarkómy.

Hericium spôsobuje úbytok tukov

Pretože medicinálne huby sú známe svojou schopnosťou znižovať koncentráciu lipidov v krvi, sú prospešné pre zníženie rizika rozvoja alebo zhoršovania aterosklerózy. So svojimi hypolipidemickými účinkami sa tu radí aj Hericium. Zvýšená hladina lipidov je dnes pomerne častým problémom. Zvýšené hladiny lipidov nie sú bolestivé, o to viac sú zákernejšie, časom totiž dochádza k poškodzovaniu ciev. To má potom za následok rozvoj aterosklerózy čiže kôrnatenie tepien. Keď sa tuky usadia do cievnych stien, vzniká chronický zápal, ďalej tiež zužovanie priesvitu ciev a cievy tak prichádzajú o pružnosť. Dôsledkom je potom zvýšený krvný tlak, ischemické choroby srdcové a a ischemická choroba dolných končatín. Vzniknúť môžu ale aj akútne stavy ako je napríklad srdcový infarkt. K náprave často stačí zmena životného štýlu, predovšetkým stravy. Ak toto nebolo úspešné, predpisujú sa hypolipidemiká. Iným riešením sú medicinálne huby. Hericium sa testovalo na laboratórnych zvieratách, hlavne na myšiach a potkanoch. Zvieratá boli kŕmené vysokotučnou diétou a bola tak vyvolaná hyperlipidémia. Tým pádom vzrástla koncentrácia lipidov v krvi. Potom, čo hlodavce skonzumovali Hericium, poklesla hladina lipidov a bola tak nižšia ako u neliečených hlodavcov. To znamená, že sa znížila koncentrácia cholesterolu, triglyceridov, LLD, fosfolipidov a naopak stúpli hodnoty „dobrého“ cholesterolu HDL. Často tiež zabraňuje nárastu hmotnosti. Týmto spôsobom sa dá výrazne znížiť rozvoj alebo zhoršenie aterosklerózy. Výsledky na laboratórnych zvieratách naznačujú, akého účinku by sa mohlo dosiahnuť pri konzumácii Hericia u ľudí. Tiež sa zdá byť vhodné užívať Hericium nielen pre ozdravné účely, ale aj preventívne. (21, 22, 23)

Hericium znižuje zrážanlivosť krvi

Ak dochádza k vyššej zrážanlivosti krvi, vytvárajú sa v krvnom riečisku takzvané krvné zátky, teda tromby. Ich vznikom sa potom zužuje, niekedy až uzatvára priesvit cievy, a tým sa zníži prietok krvi a tkaniva. Orgány v dôsledku toho nemajú nedostatok kyslíka a živín. Horšou variantou je, keď sa tromby utrhnú a embolizujú. Pokiaľ sa dostanú do mozgového alebo pľúcneho riečiska, môže nastať aj smrť. Niekedy je nutné užívať lieky na „riedenie krvi”. Aby sa krv nezrážala, je jedným z riešení pokles činnosti krvných doštičiek. Hericium neumožňuje ich zhlukovanie (agregáciu), nedochádza teda k vzniku trombov, pritom sa ale činnosť krvných doštičiek nezastaví. Aj toto by predstavovalo veľké nebezpečenstvo pre človeka, pretože by pri zranení mohol vykrvácať. Hericenóny teda znižujú, ale nie úplne obmedzujú, zhlukovanie krvných doštičiek. (24)

Hericium sa stará o žalúdok

Štúdiami bol dokázaný veľmi dobrý vplyv na tráviaci systém, vrátane žalúdka. Priaznivo totižto pôsobí na kvalitu sliznice, chráni ju a posilňuje obnovu poškodenej sliznice. Toto bolo potvrdené pri pokusoch na myšiach. Myši dostávali látky, ktoré toxicky ovplyvňovali žalúdočnú sliznicu. Tým vznikol akútny zápal žalúdka – gastritída. Časť takto chorých myší dostala Hericium. Zápal sa veľmi zmenšil, bolo tak pozorované omnoho rýchlejšie hojenie. Nevznikli teda vredy ako tomu bolo u myší, ktoré medicinálnu hubu nedostali. Podobne priaznivých výsledkov sa tiež podarilo dosiahnuť u chronických zápalov žalúdka. Nebezpečenstvom u dlhodobých zápaloch je, že môže dôjsť aj k nádorovej zmene sliznice. Hericium pomáha regenerácii sliznice – i v prípade už zmenených buniek, u ktorých by mohlo dôjsť k malígnym zmenám. Bráni rozvoju rakoviny. Pretože Hericium nielenže dokáže likvidovať Helicobacter pylori, ale pôsobí aj na obmedzenie vzniku žalúdočných vredov. (25, 26, 27, 28, 29)

Hericium znižuje glykémiu

Cukrovka je civilizačnou chorobou, ktorá tráp stále väčšie množstvo ľudí. Predovšetkým sa to týka cukrovky II. typu. Tá je spojená hlavne s nezdravým životným štýlom, obezitou, ale tiež s vyšším vekom. Niekedy v týchto prípadoch nastáva rezistencia na inzulín, čo znamená, že inzulín je prítomný, ale bunky organizmu naň nereagujú. Trochu iný je I. typ, kde sa jedná o autoimunitný zápal. Tento zápal likviduje bunky pankreasu, ktoré vytvárajú inzulín. V tomto prípade sa vždy jedná o chýbajúci inzulín. Podľa typu choroby sa potom odvíja liečba. U chorých II. typu niekedy stačí zmena životného štýlu, prípadne antidiabetiká, u niektorých je nutný inzulín. Diabetici s cukrovkou I. typu sa bez inzulínu neobídu. Vyššia glykémia má toxický vplyv na cievy, tkanivo a nervy. Diabetici mávajú problém s obličkami, s poškodením sietnice a často sa im horšie hoja rany. Hericium dokáže znižovať glykémiu, čo sa dokazovalo na myšiach a potkanoch. Hlodavcom bol vyvolaný (napr. podaním alloxanu) stav pripomínajúci ľudský diabetes II. typu. S rastúcou glykémiou stúpa napríklad koncentrácia vykovaného hemoglobínu. Keď ale hlodavce dostanú Hericium, poklesnú hodnoty uvedených parametrov. Okrem toho je pankreas chránený pred poškodením, aby nedošlo k poklesu tvorby inzulínu. Vďaka Hericiu sa obnovuje citlivosť buniek na inzulín.(30, 31)

Hericium bráni oxidačnému stresu

Voľné radikály vytvára telo počas obvyklých procesov ako je trávenie, štiepenie živín, ale aj pri imunitných reakciách. Väčšie množstvo voľných radikálov vzniká počas zápalov, patologických procesov, pri rakovine, po vystavení sa toxínom, zo znečisteného životného prostredia. Z vyššie uvedeného je jasné, že dnes voľné radikály ohrozujú človeka omnoho viac ako v minulosti. Telo vie neutralizovať voľné radikály – jedná sa ale o také množstvo, ktoré je pre organizmus prirodzené. Na zostávajúce radikály je potrebné čerpať látky z vonku. V tomto prípade pomáhajú antioxidanty. Voľné radikály sú pre bunky nielen toxické, narušujú bunkové membrány a dokonca DNA, ale naviac sú karcinogénne a mutagénne. Mnoho zložiek v Hericiu vykazuje antioxidačné schopnosti, predovšetkým sa jedná o polysacharidy, flavonoidy, fenoly. Vďaka štúdiám a mnohým pokusom sa dokázalo, že Hericium dokáže chytať a neutralizovať voľné radikály a znižuje oxidačný stres. Tým pádom dochádza tiež k spomaleniu degeneratívnych procesov v organizme. Zaujímavú informáciu uviedli autori jednej štúdie, keď zistili, že sušená huba môže poslúžiť lepšie ako antioxidant, ako huba mrazená. Pokusy sa vykonávajú v roztoku s voľnými radikálmi, kam sa tiež pridá extrakt z huby. Niektoré pokusy využívajú laboratórne zvieratá, pretože pri oxidačnom strese rastú niektoré hodnoty v krvi, príkladom je napr. malondialdehyd. V jednej zo štúdií na zvieratách bol zastavený tok krvi, teda vyvolaná ischemia (miestna anémia, nedokrvenosť). V takom tkanive dochádza k rastu tvorby voľných radikálov – tie potom ničia tkanivo nedostatkom kyslíka a živín, čo predstavuje väčšie poškodenie. Pokiaľ dostanú zvieratá vopred Hericium, je poškodenie omnoho menšie, pretože sa významne obmedzí vytváranie kyslíkových radikálov. Okrem toho je podporená funkcia enzýmov, tie totižto voľné radikály tiež neutralizujú. (32, 33, 34)

Prínos Hericia pre organizmus

Hericium čiže po slovensky korálovec ježovitý je vzhľadovo zvláštna huba, čo vynahradzuje svojimi účinkami. Ako vyplýva z popísaných prínosov pre organizmus, je táto medicinálna huba významná hlavne pre svoj vplyv na mozog a nervovú sústavu. Okrem toho Hericium prospieva tráviacej sústave a v mnohých ďalších oblastiach, rovnako ako ostatné medicinálne huby. Zdroj 1) Mori K, Obara Y, Hirota M, Azumi Y, Kinugasa S, Inatomi S, Nakahata N. Nerve growth factor-inducing activity of Hericium erinaceus in 1321N1 human astrocytoma cells. Biol Pharm Bull. 2008 Sep;31(9):1727-32. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18758067 2) Md. Asaduzzaman Khan, Mousumi Tania, Rui Liu and Mohammad Mijanur Rahman. Hericium erinaceus: an edible mushroom with medicinal values. Dostupné z https://pdfs.semanticscholar.org/03ec/65b3a626d4bf07c96cf035b8d446d9793cad.pdf 3) Jiří Patočka. Bioaktivní látky houby korálovce ježatého. Psychiatrie, ročník 18, 2014, číslo 4. Dostupné z https://anzdoc.com/bioaktivni-latky-houby-koralovce-jeateho-hericium-erinaceus.html 4) Yi Z, Shao-Long Y, Ai-Hong W, Zhi-Chun S, Ya-Fen Z, Ye-Ting X, Yu-Ling H. Protective Effect of Ethanol Extracts of Hericium erinaceus on Alloxan-Induced Diabetic Neuropathic Pain in Rats.Evid Based Complement Alternat Med. 2015;2015:595480. doi: 10.1155/2015/595480. Epub 2015 Apr 16. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25960754 5) Nagano M, Shimizu K, Kondo R, Hayashi C, Sato D, Kitagawa K, Ohnuki K. Reduction of depression and anxiety by 4 weeks Hericium erinaceus intake. Biomed Res. 2010 Aug;31(4):231-7. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20834180 6) https://www.omicsonline.org/open-access/recovery-from-schizophrenia-with-bioactive-substances-in-hericium-erinaceum-ijscp-S1-003.php?aid=57637 7) Kolotushkina EV, Moldavan MG, Voronin KY, Skibo GG. The influence of Hericium erinaceus extract on myelination process in vitro. Fiziol Zh. 2003;49(1):38-45. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12675022 8) Xu HM, Xie ZH, Zhang WY. Zhongguo Zhong Xi Yi Jie He Za Zhi. 1994 Jul;14(7):427-8. [Immunomodulatory function of polysaccharide of Hericium erinaceus]. [Article in Chinese] Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7950232 9) Sheng X, Yan J, Meng Y, Kang Y, Han Z, Tai G, Zhou Y, Cheng H. Immunomodulatory effects of Hericium erinaceus derived polysaccharides are mediated by intestinal immunology. Food Funct. 2017 Mar 22;8(3):1020-1027. doi: 10.1039/c7fo00071e. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28266682 10) Chen Diling, Yang Xin, Zheng Chaoqun, Yang Jian, Tang Xiaocui, Chen Jun, Shuai Ou and Xie Yizhen. Extracts from Hericium erinaceus relieve inflammatory bowel disease by regulating immunity and gut microbiota. Oncotarget. 2017 Oct 17; 8(49): 85838–85857. Published online 2017 Sep 6. doi: 10.18632/oncotarget.20689. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5689651/ 11) Hirokazu Kawagishi, Ayano Masuib, Shinji Tokuyama, Tomoyuki Nakamura. Erinacines J and K from the mycelia of Hericium erinaceum. Tetrahedron Volume 62, Issue 36, 4 September 2006, Pages 8463-8466, dostupné z https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0040402006010362 12) Shang HM, Song H, Xing YL, Niu SL, Ding GD, Jiang YY, Liang F. Effects of dietary fermentation concentrate of Hericium caput-medusae (Bull.:Fr.) Pers. on growth performance, digestibility, and intestinal microbiology and morphology in broiler chickens. J Sci Food Agric. 2016 Jan 15;96(1):215-22. doi: 10.1002/jsfa.7084. Epub 2015 Feb 11. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25582752 13) Li Y, Zhang G, Ng TB, Wang H. A novel lectin with antiproliferative and HIV-1 reverse transcriptase inhibitory activities from dried fruiting bodies of the monkey head mushroom Hericium erinaceum. J Biomed Biotechnol. 2010;2010:716515. doi: 10.1155/2010/716515. Epub 2010 Jun 13. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20625408 14) Xiaodong Shang, Qi Tan, Ruina Liu, Kangying Yu, Pingzuo Li. Guo-Ping ZhaoIn Vitro Anti-Helicobacter pylori Effects of Medicinal Mushroom Extracts, with Special Emphasis on the Lion’s Mane Mushroom, Hericium erinaceus (Higher Basidiomycetes). Dostupné z http://www.dl.begellhouse.com/journals/708ae68d64b17c52,72e9ed69099c0eef,38819de325d881b2.html 15) Okamoto, K. et al., 1993. “Antimicrobial chlorinated orcinol derivatives from mycelium of Hericium erinaceus.” Phytochemistry, vol. 34, no. 5, 1445-1446. 16) Dong-Myong Kim, Chul-Woo Pyun, Han-Gyu Ko & Won-Mok Park, Isolation of Antimicrobial Substances from Hericium erinaceum. Mycobiology Volume 28, 2000 – Issue 1, Pages 33-38, Published online: 17 Jun 2018, dostupné z https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/12298093.2000.12015719 17) Kim SP, Nam SH, Friedman M. Hericium erinaceus (Lion s Mane) mushroom extracts inhibit metastasis of cancer cells to the lung in CT-26 colon cancer-tansplanted mice. J Agric Food Chem. 2013;61(20):4898-904. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23668749 18) Wang JC, Hu SH, Su CH, Lee TM Anticensored and immunoenhancing activities of polysaccharide from culture broth of Hericium spp. Kaohsiung J Med Sci. 2001;17(9):461-7. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11842649 19) Kim SP, Kang MY, Choi YH, Kim JH, Nam SH, Friedman M. Mechanism of Hericium erinaceus (Yamabushitake) mushroom-induced apoptosis of U937 human monocytic leukemia cells. Food Funct. 2011;2(6):348-56. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21779573 20) Lee JS, Hong EK. Hericium erinaceus enhances doxorubicin-induced apoptosis in human hepatocellular carcinoma cells. Cancer Lett. 2010;297(2):144-54. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20554107 21) Yang BK, Song CH, Park JB. Hypolipidemic effect of an Exo-biopolymer produced from a submerged mycelial culture of Hericium erinaceus. Biosci Biotechnol Biochem. 2003;67(6):1292-8. 22) Hiwatashi K, Suzuki N, Hata K, Kosaka Y, Mukaiyama T, Shirakawa H, Komai M, Sakamoto K. Yamabushitake mushroom (Hericium erinaceus) improved lipid metabolism in mice fed a high-fat diet. Biosci Biotechnol Biochem. 2010;74(7):1447-51. 23) Choi W-S, Park B-S, Kim J-E, Kim Y-S, Lee S-E. Hypolipidaemic Effect of Hericium erinaceum Grown in Artemisia capillaris on Obese Rats. Mycobiology. 2013;41(2):94-99. doi:10.5941/MYCO.2013.41.2.94. 24) Kikuchi H, Mori K, Obara Y, Azumi Y, Kinugasa S, Iwashita M, Inatomi S, Oshima Y, Nakahata N. Inhibitory effect of hericenone B from Hericium erinaceus on collagen-induced platelet aggregation. Phytomedicine. 2010;17(14):1082-5. 25) Wang M, Xu D, Gao Y, Gao Q. A polysaccharide from cultured mycelium of Hericium erinaceus and its anti-chronic atrophic gastritis activity. Int J Biol Macromol. 2015 Aug 24. pii: S0141-8130(15)00587-5. 26) Wang M, Konishi T, Gao Y, Xu D, Konishi T, Gao Q. Anti-Gastric Ulcer Activity of Polysaccharide Fraction Isolated from Mycelium Culture of Lion’s Mane Medicinal Mushroom, Hericium erinaceus (Higher Basidiomycetes). Int J Med Mushrooms. 2015;17(11):1055-60. 27) Xu C.P, Liu F.X, Chen S.S, Liu W.W, Liao F.Q, Jiang L.G, Wang C.A, Xu Z, Lu X.H. A double-blind study of effectiveness of hericium erinaceus pers therapy on chronic atrophic gastritis. A preliminary report. Chin Med J (Engl). 1985;98(6):455-6. 28) Abdulla M.A, Noor S, Sabaratnam V, Abdullah N, Wong K.H, Ali H.M. Effect of culinary-medicinal Lion’s Mane mushroom, Hericium erinaceus (Bull.: Fr.) Pers. (Aphyllophoromycetideae), on Ethanol-induced gastric ulcers in rats. Int J Med Mush. 2008;10(4):325-330 29) Xu Z.M, Yu C.G, Zhu Q.K et al.Cytoprotective effects of Hericium erinaceus on gastric mucosa in rats. Chinese J Gastrent. 1999-02. 30) Liang B, Xie F, Guo Z, Zhao A. Antihyperglycemic and antihyperlipidemic activities of aqueous extract of Hericium erinaceus in experimental diabetic rats. BMC Complement Altern Med. 2013;13:253. 31) Jinn Chyi Wang, Jih Terng Wang, Shu Hui Hu, Ker Shaw Chen, Yi Chen Chia. Hypoglycemic effect of extract of Hericium erinaceus.Journal of the Science of Food and Agriculture Volume 85, Issue 4, pages 641–646, March 2005 32) Yong Y, Chen P, Gu Y, Zhang S, Wang Z, Lu L. Comparison of antioxidant and antiproliferation activities of polysaccharides from eight species of medicinal mushrooms. Int J Med Mushrooms. 2015;17(3):287-95. 33) Ye JM, Han ZH, Wang GF. Evaluation of in vivo antioxidant activity of Hericium erinaceus polysaccharides. Int J Biol Macromol. 2013 Jan;52:66-71. 34) WANG Y, JIANG S, ZHANG X. Comparative studies on extracts from Hericium erinaceus by different polarity reagents to gain higher antioxidant activities. Experimental and Therapeutic Medicine. 2016;12(1):513-517. doi:10.3892/etm.2016.3279.