Hliva ustricová – Pleurotus ostreatus

Hliva je ľahko dostupná huba, ktorá rastie v chladnejších oblastiach celého sveta. Vďaka svojim zložkám napríklad priaznivo ovplyvňuje hladinu tukov v krvi alebo stimuluje imunitný systém.

Hliva z hľadiska tradičnej čínskej medicíny

Hliva je podľa tradičnej čínskej medicíny charakteristická mierne teplou teplotou, sladkou chuťou a tropizmom k pečeni, slezine a žalúdku. Svojimi účinkami sa stará o pohyb čriev a doplňuje qi sleziny. Okrem toho vylučuje veterný chlad.

Využívajú sa schopnosti hlivy zmierniť kŕče, odstrániť nadmerné vlhko, posilniť cievy a ničiť censoredy. Podobne ako ďalšie blahodárné huby má aj hliva výrazné proticensoredové účinky. Liečebné schopnosti tejto huby často pomáhajú pri chrípke, angíne pectoris alebo rozdutí pľúc. Býva odporúčaná pre prevenciu kardiovaskulárnych chorôb ako sú infarkt myokardu alebo mozgové príhody.

Pretože uvoľňuje kĺby a šľachy, radí sa po nej siahnuť pri artritíde, prospieva tiež pri osteoporóze a zdĺhavých censoredoch.
Nezanedbateľný je tiež jej prínos pri fyzickom a duševnom vyčerpaní, kde tonifikuje. (1-3)

hliva ustricová v miske

Hliva otestovaná v praxi:

  • stimuluje imunitný systém, pridáva sa Shiitake, Coriolus, ABM, Reishi, Maitake,
  • doplnková terapia nejvážnějších chorob, hodia sa tiež ďalšie huby podľa typu censoredu,
    reguluje úroveň krvných tukov, hodí sa aj Shiitake,
  • reguluje cholesterol a tlak krvi, hodí sa aj Reishi, Maitake, Auricularia,
  • podpora metabolizmu, peristaltiky, hodí sa tiež Maitake,
  • prírodný prostriedok proti starnutiu, pridáva sa aj Reishi, Auricularia, Polyporus, Cordyceps,
  • dermatitídy, ekzémy, hodí sa tiež Agaricus, Reishi.

Hliva sa dá tiež využiť:

pri respiračných problémoch, opakovaných censoredoch dýchacích ciest, alergii, astme, zahlienení, vykazuje proticensoredové účinky, dokáže inhibovať rast mnohých typov baktérií: Bacillus megaterium, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae, vykazuje protiinfekčné účinky, pôsobí protivírusovo, likviduje herpetické a chrípkové vírusy alebo HIV, pôsobí antimykoticky, zmierňuje bolesti pohybového aparátu, má vplyv na stuhnutosť svalov a šliach, lubago, regeneruje vnútorné orgány, podporuje peristaltiku, znižuje zrážanlivosť krvi, ďalej je možné ju použiť pri kardiovaskulárnych problémoch, ateroskleróze, kŕčových žilách, hemoroidoch, znižuje glykémiu, bez ovplyvnenia hladiny inzulínu, má hepatoprotektívne účinky, pomáha pri krvotvorbe, chráni pred vznikom aterosklerózy, využíva sa pri detoxikácii (akumuluje ťažké kovy), zmierňuje kŕče, pomáha pri znecitlivených končatinách, podporuje rast vlasov, vykazuje antioxidačné účinky.

Charakteristika hlivy

Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus, po anglicky oyster mushroom) patrí medzi drevokazné huby. Dá sa nájsť aj u nás v prírode. Poobzerať sa po nej môžete od mája až do zimy (ak nie je príliš veľká zima). Rastie predovšetkým na listnatých stromoch v trsoch, ich váha niekedy dosahuje až niekoľko kilogramov, a bežne sa predáva aj v obchodoch.

Táto chutná huba získala svoje meno podľa tvaru a farby, ktorými pripomína ustricu. Klobúk hlivy má priemer 5–35 cm, pričom mladé huby majú plochý klobúk, ktorý neskoršie vyduje a zafarbí sa do siva až modrosiva.
Hliva sa pestuje aj komerčne, pretože je veľmi žiadaná. Mieri nielen do našich kuchýň, ale tiež po nej siahame ako po surovine, ktorá môže prospieť nášmu zdraviu. Ako sme už vyššie spomenuli, hlivu už po storočia využíva tradičná čínska medicína. Prvé písomné záznamy pochádzajú zo Shennong Bencao Jing materie medice tradičnej čínskej medicíny. Je zaujímavé, že umelé pestovanie je doložené už od roku 199 n. l. Európa bola zoznámená s hlivou v roku 1775, kedy ju popísal N. J. Freiherr, dánsky prírodovedec a pomenoval ju Agaricus ostreatus. Názov na Pleurotus ostreatus zmenil nemecký mykológ P. Kummer.
Hliva môže byť pre človeka prospešná mnohými zaujímavými účinkami, ktoré vychádzajú z pestrých zložiek tejto huby. V ďalšom texte vám priblížime jej bioaktívne látky. (2-3)

Zložky hlivy

Sacharidy a vláknina

Zložené cukry – polysacharidy určite patria medzi jednu z najdôležitejších zložiek hlivy. V sušine hlivy zaujímajú hmotnosť 37−48 g/100 g. Polysacharidov je veľa druhov. Patrí sem aj nerozpustná vláknina ako je napríklad chitín alebo celulóza, ktorá sa v čreve nerozkladá, nie je strávená. Má ale dôležitú funkciu a totiž tú, že slúži ako zdroj potravy pre črevnú mikroflóru, funguje ako prebiotikum – tak udržuje črevnú mikroflóru zdravú. Okrem toho podporuje črevnú peristaltiku, čo predstavuje prevenciu zápchy.

Veľkú hodnotu ale majú rozpustné polysacharidy, medzi ktorými vyčnievajú predovšetkým beta glukány. V hlive sú zastúpené ako α, tak aj β- glukány s vetvením (1→3), (1→6). Najviac skúmaným glukánom je určite pleuran so svojimi výraznými imunostimulačnými a proticensored účinkami.

Z hlivy sa dajú extrahovať tiež monosacharidy, pričom najväčšie množstvo zaberá galaktóza a glukóza.
Je potrebné spomenúť aj ďalšie sacharidy a zlúčeniny z cukru ako manány, galaktány a xylány. (4)

Bielkoviny

Do bielkovín hlivy je potrebné započítať aj aktívne bielkoviny – enzýmy, ktoré sú prospešné pri modifikovaní, syntetizovaní alebo degradácii. Veľký význam v tomto smere má hlavne degradácia. Napríklad lignocelulolytické enzýmy, ako napovedá sám názov, štiepia lignín a jeho zlúčeniny – laktázu, manganáz a ďalšie. Ďalej sú zastúpené tiež hydrolytické enzýmy ako je tanáza, celuláza a xylanáza. Určite je nutné spomenúť aj enzýmy, ktoré dokážu neutralizovať voľné kyslíkové radikály, čím sa postarajú o pokles oxidačného stresu – kataláza, superoxiddismutáza, peroxidáza a ďalšie.

Terpenoidy

Terpenoidy vynikajú predovšetkým antioxidačnými, imunomodulačnými a proticensored účinkami. Sile týchto zlúčenín nie sú schopné odolať ani baktérie a vírusy. Medzi terpenoidy obsiahnuté v hlive patrí predovšetkým naergosta-5,7,22-trien-3-ol, (3..,22E), (22E)-ergosta-5,7,9(11),22-tetraen-3..- ol, ergost-5,8(14)-dien-3-ol; D-xenialaktol, ergothionein, dimethylhydrazin, N,N,Ntrishydrazinekarbonyl, gosterolatd.

Lipidy

V hlive nechýbajú ani mastné kyseliny, a to najmä nenasýtené mastné kyseliny, ktoré pôsobia priaznivo na ľudské zdravie, sú nielen proticensoredové, ale tiež napr. zvyšujú hladinu lipidov. Medzi polonenasýtené kyseliny v hlive patrí kyselina linolová a arachidonová, medzi mononenasýtené sa radí kyselina olejová. Okrem toho nechýbajú ani nasýtené mastné kyseliny – v tomto prípade môžeme zmieniť kyselinu palmitovú alebo kyselinu myristovú.

trs hlivy ustricovej

Fenolové zlúčeniny

U fenolov je významná najmä schopnosť znižovať oxidačný stres tým, že neutralizujú voľné radikály. Príkladom fenolov z hlivy je napríklad 2,4-bis(1,1-dimethyl ethyl či  2,5-di-tertbutylphenol.

Fenylové zlúčeniny

Z fenylových zlúčenin v hlive je možné uviesť kumaríny, napr. 3-(2-indolyl)isokumarin. Využitie týchto zlúčenín v medicíne je možné napríklad pri podávaní pacientom s lymfedémom. Okrem toho spôsobujú pokles krvnej zrážanlivosti, význam majú hlavne pri zhlukovaní trombocytov.

Steroly

V hlive je veľké množstvo mykosterolov, ktoré sú dôležité napríklad pre reguláciu hladiny lipidov a neutralizáciu voľných radikálov. K sterolom patrí vitamín D2 (ergosterol). V hlive ďalej nájdeme takisto cerevisterol, peroxid ergosterolu, 5α, 8α-epidioxy-(22E, 24R)-23-metylergosta-6, 22-dien-3β-ol , 3β, 5α, 9α-trihydroxy-(22E, 24R)-23-metylergosta-7, 22-dien-6-on, 3β, 5α, 9α-trihydroxy-(24S)-ergost-7-en-6-on, 3β, 5α, 9α, 14α-tetrahydroxy-(22E, 24R)-ergosta-7, 22-dien-6-on, (22E, 24R)-ergosta-7, 22-diene-3β, 5α, 6α, 9α-tetrol (5), 5α, 9α-epidioxy-3β-hydroxy-(22E, 24R)-ergosta-7, 22-dien-6-on, 5α, 9α-epidioxy-3β-hydroxy-(24S)-ergost-7-en-6-on and 5α, 6α-epoxy-(22E, 24R)-ergosta-8, 22-diene-3β, 7β, 14α-triol a ďalšie.

Látky poskytujúce hlive chuť a arómu

V hlive sa nachádza približne 45 zložiek, ktoré hube dodávajú chuť a vôňu. Patria sem napr. thioly, ketóny, alkoholové zlúčeniny, estery alebo napríklad zlúčeniny so sírou a aldehydy. Konkrétne sa jedná napríklad o alfa pinen, benzaldehyd, oktan-3-on, anisaldehyd, 3-methyl-1-butanol, 3-methyl-1-propanol, cystein nebo methionin a ďalšie.

Vitamíny a minerály

V hlive nechybí ani dostatok minerálov a stopových prvkov, predovšetkým draslík, sodík, vápnik, horčík, mangán, selén, železo, meď, zinok. Z vitamínov sú obsiahnuté hlavne vitamíny skupiny B, vitamíny D a E, v menšom množstve aj vitamín C. (4)

Prospešnosť hlivy pre zdravie

Hliva sa okrem kuchyne dá použiť aj na ovplyvnenie ľudského zdravia, pričom môže prospieť pri mnohých ťažkostiach. Z vyššie uvedeného zloženia vyplýva veľa pozitívnych účinkov pre organizmus, z nich niektoré si priblížime.

Hliva sa stará o imunitný systém

Imunitný systém by mal chrániť ľudské zdravie, niekedy ale môže vyvíjať väčšiu aktivitu, a potom organizmu skôr škodí ako pomáha. Zvyčajne však chráni ľudský život. Ak sa dieťa narodí s ťažkým vrodeným imunodeficitom, potom môže dôjsť aj k úmrtiu pri bežnej nákaze. Preto je veľmi dôležité, aby imunitný systém fungoval správne. Ako sme už naznačili, aby neškodil, musí správne rozpoznať cudzie nebezpečenstvo, antigény, ale aj ty, čo nie sú nebezpečné, a predovšetkým ich odlíšiť od vlastných.

Je potrebné, aby imunitný systém reagoval obrannou censoredovou reakciou na cudzie nebezpečné antigény, ktoré sa objavujú napríklad na povrchu baktérií, censoredch častíc, censoredov, ale aj zmutovaných buniek. Len tak môže odstrániť nebezpečenstvo. Zároveň by nemal censoredovo reagovať na cudzie „bezpečné“ jednotky, kam patria napríklad alergény. Práve u alergií sa stáva, že imunitný systém bojuje s prachom alebo napr. peľovými časticami, a v dôsledku toho sa vytvorí chronický alergický censored. Patologickým stavom sú tiež autoimunitné censoredy, keď imunitný systém odpovedá aj na vlastné antigény.

Preto je dobré, aby bol imunitný systém schopný dostatočne zvládať boj proti cudziemu nebezpečenstvu, ale zároveň sa zbrzdiť, keď by reagoval príliš. V tomto smere vie pomôcť práve hliva.

Bolo vykonaných mnoho pokusov in vitro, pri ktorých sa k bunkám imunitného systému pridala hliva. Sledovali sa reakcie imunitných buniek. Výsledkom bolo konštatovanie, že hliva je schopná stimulovať imunitné bunky. Predovšetkým jej polysacharidy sa viažu na povrchové receptory týchto buniek. Dôsledkom je ich aktivácia. Bunky sa začnú deliť, vytvárať imunitnú odpoveď, pri ktorej sa zvyšujú cytokíny, napr. TNF alfa, IL-1beta, IL-2. Ak sú vystavené makrofágom, rastú ich fagocytárne a likvidačné schopnosti. Bunky ďalej aktívnejšie pohlcujú napríklad baktérie, ktoré v dôsledku zlikvidujú.
Pokusy boli vykonané nielen in vivo (na bunkových kultúrach), ale tiež na zvieratách, čo dokladajú klinické štúdie.

Pri jednej zo štúdií bol pozorovaný vplyv hlivy na zdravie detí s častými infekciami dýchacích ciest. Tejto štúdie sa zúčastnilo 175 detí, ktoré dlhodobo konzumovali hlivu. Poklesla chorobnosť detí a dokonca u 36 % detí nedošlo k žiadnemu ochoreniu počas roka. Krvné testy dokázali, že pri užívaní hlivy vzrástlo množstvo imunitných buniek a tiež došlo ku koncentrácii potrebných cytokínov. Bolo dokázané posilnenie imunitného systému a obranyschopnosti detí pred infekciami. (5)

Pri práci na jednej z ďalších klinických štúdií sa sledovali športovci. Pretože veľká fyzická námaha oslabuje imunitný systém, sú vrcholoví športovci náchylnejší k ochoreniam. Preto boli športovci rozdelení do dvoch skupín: jedna konzumovala placebo a druhá dostávala pleuran. Účastníci skupiny s pleuranom vykazovali nižší výskyt ochorení a krvné testy potvrdili rast aktivity NK buniek a lepšie fagocytárne schopnosti makrofágov. (6)

Imunostimulačné účinky by mohli predstavovať dobré využitie pri tvorbe vakcín. Aby vakcína vyvolala tvorbu protilátok proti podanému patogénu, je potrebné plné povzbudenie imunitného systému. Z tohto dôvodu sa vakcíny dopĺňajú napríklad o soli hliníka. Tento efekt by mohla zvládnuť aj hliva, čo bolo potvrdené v jednej štúdii, v ktorej vakcínu dostali zvieratá a bola vyvolaná dostatočne silná odozva. Vytvorili sa protilátky a pamäťové bunky. (7-8)

Teraz sa pozrieme na tlmiace účinky hlivy. Pokus bol vykonaný na myšiach, ktorým bola podaná toxická látka, kvôli ktorej došlo k censoredu stredného ucha. Tým, že bol aktivovaný imunitný systém, spôsobil ďalšie poškodenie tkaniva, hnis, opuch, vzrástla tiež tvorba toxických voľných kyslíkových radikálov. Keď myši dostali hlivu, censored sa zmiernil a zmenšilo sa poškodenie stredného ucha, poklesla aj bolesť. Výsledné účinky hlivy boli nakoniec rovnaké ako proticensoredový látka Indometacin.

Pri jednom z pokusov sa dokázalo, že hliva dokáže chrániť sliznice a zmenšovať censored. Polovica potkanov dostávala k potrave naviac pleuran, druhá nič ďalšie. Za 4 týždne dostali potkany toxickú látku, ktorá poškodzuje črevnú sliznicu. Potkany s pleuranom mali omnoho menšie poškodenie, dokonca o 67 %. Menšia bola tiež infiltrácia črevnej sliznice imunitnými bunkami, censored sa tak veľmi neprejavoval. Potkanom liečených pleuranom sa takisto rýchlejšie upravoval stav.

Podobný efekt bol dosiahnutý tiež vtedy, keď potkany trpeli obdobou ľudskej Crohnovej choroby. Tiež v tomto prípade došlo k zmierneniu censoredu. 
Hliva môže prospieť aj v prípade alergií a zmierniť alergický censored. Na pokusoch bolo doložené, že hliva spôsobuje pokles činnosti buniek zapojených do alergických reakcií. Naviac dôjde tiež k zníženiu koncentrácie cytokínov, ktoré alergiu zosilňujú. Tým sa zníži reaktivita dýchacích ciest astmatikov.(9)

Hliva sa osvedčila tiež u atopického ekzému. Bola vykonaná klinická štúdia s 80 pacientami s ekzémom. Pacienti boli natrení krémom s betaglukánmi z hlivy. Potom bol ekzém zhodnotený lekárom. Chorí uviedli, že necítili toľko svrbenia, príslušné miesta ich toľko neboleli a došlo k menšiemu vysychaniu a pnutiu pokožky. Tiež zo strany lekára bolo potvrdené zmenšenie rozsahu poškodenia pokožky a celkové zmiernenie censoredu. Pacienti krém veľmi dobre znášali a neuviedli žiadne negatívne komentáre k tejto terapii. (10)

Z tohto náčrtu je už zrejmé, že hliva je schopná harmonizovať imunitný systém – pri infekciách dokáže posilniť obranné funkcie a naopak pri patologických censoredoch imunitný systém umierňuje.

Hliva zvláda censored bunky

Nádorové ochorenia sú v súčasnej dobe veľkým strašiakom a týkajú sa v nejakej podobe takmer každého človeka – či už osobne alebo jeho blízkych. Síce už s ohľadom na úspechy modernej medicíny neznamená vždy ochorenie najzávažnejším onemocněním smrť, stále ale zostáva veľkým nebezpečenstvom pre ľudský život. Už samotná ošetrenie predstavuje veľkú záťaž pre organizmus a často zanecháva aj trvalé následky. Preto sa stále hľadajú nové možnosti, ako liečiť pacientov čo najefektívnejšie a bez ďalšieho poškodenia organizmu. Blahodárné huby sa s ohľadom na rôzne štúdie a pokusy zdajú byť vhodnou voľbou. Patrí sem tiež hliva.

Mnoho pokusov prebehlo na bunkových kultúrach rôznych druhov rakovín. Vykonávali sa tak, že ku kultúre zmutovaných buniek sa pridávali extrakty z hlivy, a pozorovali sa účinky na bunky. Bolo zistené, že censored bunky reagujú na prítomnosť tejto blahodárnéj huby tým, že sa prestávajú deliť. Nádor sa ďalej nezväčšuje. Veľký význam má fakt, že sú poškodzované aj mitochondrie buniek, čo sú vlastne „elektrárne“ pre bunku, ktoré jej dodávajú energiu. Ak nie sú v chode, u bunky dochádza k apoptóze čiže k inému typu bunkovej smrti. Okrem toho hliva spúšťa vnútrobunkové signálne cesty, ktorých dôsledkom je práve tiež apoptóza. Prospešné je aj poškodenie DNA zmutovaných buniek, pričom zdravé bunky necháva na pokoji. Rakovinové bunky sa v mnohých smeroch značne líšia od zdravých buniek. Bolo zistené, že na hlivu reagujú bunky nejvážnějších chorob čreva, prostaty, prsníka, pľúc, ale tiež bunky leukemické. Okrem toho hliva prispieva k proticensoredovej imunite. O zlikvidovanie buniek censoredu sa starajú makrofágy, NK bunky a ďalej napríklad T lymfocyty.

Na skúmanie censored účinkov boli použité aj pokusné zvieratá.
Pri vytvorenom modele leukémie bola myšiam podávaná hliva, čím vzrástla tvorba zdravých krvných buniek a podporila sa proticensoredová imunita a naopak bolo potlačené množenie censoredho klonu.
Taktiež v štúdii s lymfómom bolo dosiahnutých podobných výsledkov. Došlo až k 75% regresii censoredov pri dávkach 20 mg/kg, pričom choré myši, ktoré boli liečené hlivou, žili dlhšie ako neliečené. (11)

Pri pokusoch u nejvážnějších chorob žalúdka poklesla veľkosť censoredu a tiež sa znížilo šírenie. (12)

Hliva má schopnosť zmierniť dopady proticensoredovej rádioterapie. Keď boli myši vystavené žiareniu, nastal útlm kostnej drene. K tomu došlo ale len vtedy, keď myši nedostávali hlivu, pretože u myší kŕmených hlivou sa rýchlo obnovila krvotvorba.
Môžeme teda povedať, že hliva prispieva k likvidácii zmutovaných buniek, posilňovaniu proticensoredovej imunity a k poklesu negatívnych dopadov protirakovinovej terapie. (13)

Hliva zvláda infekcie

Infekčné ochorenia sú pomerne častým problémom, ktorý zvyčajne vyžaduje čas strávený v posteli a liečbu. Väčšina censoredch infekcií sa ťažko lieči, biť na poplach sa začalo aj u infekcií bakteriálneho pôvodu, pretože baktérie sa stávajú rezistentné na antibiotiká, čo znamená, že na ne neodpovedajú. Preto vedci stále hľadajú nový typ antibiotík a pátrajú tiež v prírodnom bohatstve. V tomto smere môžu prospieť aj blahodárné huby vrátane hlivy.

Hliva má schopnosť posilniť imunitný systém a sliznice, čo umožní infekciu zbrzdiť a rýchlejšie ju odstrániť. Okrem toho obsahuje látky, ktoré sú pre infekčné činitele toxické. K týmto látkam patria napríklad taníny alebo fenoly, ktoré dokážu poškodiť membránu baktérií a obmedzujú syntézu bielkovín – tie potrebuje patogén k životu. Ďalej klesá tvorba povrchových molekúl, čo znemožňuje baktériám prichytiť sa na slizniciach.

Počas štúdií, pri ktorých bola k určitým baktériám pridaná hliva alebo jej zložky sa dokázalo, že si hliva dokáže poradiť so zlatým stafylokokom, acibokaterom, salmonelou, klebsielou, E. coli alebo napr. tiež s pseudomonádou. Je zaujímavé, že hliva zvláda aj obranu proti druhom, ktoré sú rezistentné proti mnohým typom antibiotík, nie len proti jednému.

Hliva takisto zvláda kvasinkové patogény ako sú napr. Candida albicans, Candida glabrata. Okrem toho je tiež špecialistka na plesne ako Aspergylus, Epidemophyton a Trychophyton.
Výnimkou v pôsobení hlivy nie sú ani nebunkové patogény (vírusy). Pretože dokáže blokovať reverzné transkriptázy, blokuje replikáciu HIV. Podobne účinkuje tiež v prípade chrípkových a herpetických vírusov.

Ani teraz to však nie je z protiinfekčného pôsobenia hlivy všetko. Pri pokuse sa zistilo, že hliva ponúka pomoc aj pri nákaze trypanozómou. Jedná sa o censoreda prenášaného muchou tse-tse, ktorý spôsobuje takzvanú spavú chorobu.
Pri pokuse boli myši nakazené censoredom a rozdelené do 6 skupín. Každá skupina bola liečená iným spôsobom, aby sa dalo porovnať, ktorá z terapeutických metód je najúčinnejšia. Jedna skupina nebola nijak liečená, ďalšie dostávali rôzne skombinovaný extrakt z hlivy a posledná skupina dostávala bežný látka pre túto liečbu, teda diminazín acuturát. Vyšlo najavo, že hliva bola veľmi úspešná pri eliminovaní censoreda. Pri dávkach 200 a 250 mg/kg poklesla censoredémia na hodnotu nedetekovateľnosti censoreda, čo znamenalo lepšiu účinnosť ako diminazín. Myši, ktoré neboli liečené, umierali omnoho skôr, niektoré dokonca pred ukončením štúdie. (14-16)

Vplyv hlivy na cukrovku

Cukrovka (diabetes mellitus) má niekoľko druhov, pričom sú najčastejšie dva. Jedným je cukrovka I. typu, čo je autoimunitné ochorenie. V tomto prípade sa vytvára autoprotilátka, dochádza k deštrukcii pankreasu a inzulínu je málo. Oproti tomu cukrovka II. typu má hlavný problém väčšinou v rezistencii na inzulín – to znamená, že inzulín je aj dispozícii a bunky naň nereagujú. Aj v tomto prípade sa ale môže jednať o pankreas poškodený censoredom, potom sa znižuje tvorba inzulínu. Liečba prebieha podľa príčiny. Mnohým pacientom s cukrovkou II. typu pomôže diéta, prípadne antidiabetiká, u vážnych stavov cukrovky II. typu a u I. typu pacienti dostávajú inzulín.

Na narušení regulácie cukrov v krvi nemajú vplyv len akútne stavy (hyper- alebo hypoglykemický šok). Toto narušenie môže mať aj chronické dopady na zdravie. Medzi dôsledky výskytu cukrov v krvi patria poškodenia ciev, nervov aj tkaniva. Sprievodným javom sú tiež neuropatické bolesti, zhoršenie hojenia rán. Najviac sú ohrozené obličky a sietnice. Môže dôjsť až k zlyhaniu obličiek a k slepote.

Pri pokusoch na potkanoch, u ktorých bol vyvolaný stav ako ľudská cukrovka, sa zistilo, že konzumáciou hlivy môže dôjsť k poklesu a stabilizácii hodnôt glykémie. Potkany pôvodne vykazovali vysoké hladiny glykémie a po podávaní hlivy sa hodnoty znížili o približne 23,5 %. Pretože hliva je tiež proticensoredová a spôsobuje pokles oxidačného stresu, obmedzuje ďalšie poškodenie pankreasu a tkaniva. Okrem toho obnovuje citlivosť buniek na inzulín a ruší sa rezistencia na inzulín.

Jedna zo štúdií prebiehala aj na dobrovoľníkoch – skupine zdravých osôb a skupine s cukrovkou II. typu. Dobrovoľníci dostávali suspenziu z prášku z hlivy. Potom dostali veľkú dávku glukózy. Zdravým ľuďom sa po jedle výrazne nezvýšila glykémia, tento stav nenastal ani u diabetikov, u ktorých by sa to čakalo. Okrem toho vzrástla aj hladina inzulínu. V skupine, kde bola podávaná huba, sa vstrebalo viac glukózy z čreva, ale došlo k rýchlejšiemu spracovaniu a k väčšej činnosti glukokinázy. (17-19)

Hliva má antioxidačné účinky

Oxidačný stres predstavuje pre človeka nebezpečenstvo. Je to spôsobené voľnými radikálmi, ktoré vznikajú v tele. Pôsobia totiž „toxicky“ a pri lipoperoxidácii narušujú bunkové membrány, narušujú ale aj DNA. Tieto zmeny potom môžu prispieť k censoredmu bujneniu.

Voľné radikály môžu byť neutralizované vlastnými mechanizmami tela v tom prípade, že sa jedná o radikály vzniknuté pri metabolických procesoch v tele. Ak je ale voľných radikálov nadbytok, telo nezvláda ich neutralizáciu, je potrebné dodať antioxidanty spoločne so stravou. Súčasťou stravy môže byť práve aj hliva, ktorá poslúži pri neutralizácii voľných radikálov.

Boli vykonané pokusy v roztokoch, kde boli zastúpené voľné radikály. Vyšlo najavo, že ich koncentrácia klesá, keď sa pridá hliva, prípadne pripravené extrakty. Došlo k poklesu koncentrácie hydroxidových a superoxidových radikálov. Pokusy boli vykonané aj na zvieratách, pretože oxidačný stres sa dá pozorovať vďaka parametrom premenlivým v krvi, a to predovšetkým markermi peroxidácie lipidov. Ak sa u zvierat vyvolá oxidačný stres, napríklad vyvolaním censoredu, keď zviera dostane toxickú látku, dochádza k rastu koncentrácie malondialdehydu v krvi a k väčšiemu poškodeniu tkaniva. Keď sa dodá hliva, censored i poškodenie sa zmenší a koncentrácia malondialdehydu nerastie. Okrem toho hliva podporuje činnosť neutralizačných enzýmov vlastných telu.

Toto sa tiež preukázalo pri pokusoch na myšiach, ktoré trpeli obdobou Alzheimerovej choroby. V mozgu pri tejto degeneratívnej chorobe dochádza k rastu množstva voľných kyslíkových radikálov, a preto sa zrýchľuje choroba. Ak sa ale konzumuje hliva, postup choroby sa pomerne rýchlo spomalí. Dokonca sa u myší dokázalo, že môže dôjsť aj ku zlepšeniu stavu. Keď bol pokus rozobraný podrobnejšie, tak sa zistilo, že hliva dokázala v mozgu aktivovať enzýmy, ktoré neutralizujú voľné radikály, a pokleslo aj usadzovanie amyloidu a tvorba amyloidových plakov. (20-22)

Hliva pôsobí na tuky

Obezita a zvýšená hladina tukov v krvi ľudí, vrátane tých, ktorí obézni nie sú, predstavuje celosvetový problém. Hyperlipidémia má vplyv na rast rizika a rýchlosť postupu aterosklerózy, teda na kôrnatenie tepien. Problém spočíva v tom, že sa tuky ukladajú do cievnej steny, kde sa rozvinie censored, cievy hrubnú a zužujú sa, sú menej pružné. Okrem toho rastie riziko vzniku krvných zátiek (trombov). Pacienti s hyperlipidémiou sú častejšie ohrození ischemickými chorobami srdca a dolných končatín a tiež trpia na vysoký tlak. Vzniknúť môžu aj akútne stavy ako je mozgová alebo srdcová mŕtvica.

Dôležité je teda sledovať hladinu tukov v krvi a mať ju pod kontrolou. Nie je k tomu mnoho potreba, často stačí zmena životného štýlu, predovšetkým stravovanie a dostatok pohybu. Niekedy je však nutné užívať hypolipidemiká. Existujú ale rastlinné prostriedky, ktoré majú vplyv na pokles hladiny tukov v krvi. Sem patrí aj hliva.

Boli vykonané pokusy na potkanoch s dedičnou hypercholesterolémiou. Podávala sa hliva a výsledky ukázali pokles koncentrácie triglyceridov a celkového cholesterolu. Tohto stavu bolo dosiahnuté bez podávania ďalšej terapie.

Tiež boli spracované klinické štúdie. Na jednej z nich sa podieľalo 20 dobrovoľníkov (9 mužov a 11 žien medzi 20‒34 rokmi). Autori štúdie ich rozdelili do dvoch skupín, kde jedna dostala hlivu v polievke (30 g na porciu), druhá skupina dostala polievku bez hlivy. Štúdia trvala 21 dní. Následne vykonané krvné testy odhalili, že dobrovoľníci, ktorí konzumovali polievku s hlivou, vykazovali menšiu koncentráciu triglyceridov a oxidovaného LDL – najrizikovejší lipid pre vznik aterosklerózy. Autori klinickej štúdie sa domnievajú, že tento efekt na lipidy má hlavne ergosterol, kyselina linolová a tiež zlúčeniny ergostanu. (23-25)

Starostlivosť o sliznice a orgány

Ako už bolo uvedené, dá sa usudzovať, že hliva bude schopná chrániť mnoho orgánov pred poškodením a bude môcť prospieť pri ich regenerácii.

Pečeň

Hliva má antioxidačné účinky, ku ktorým keď pripočítame tiež účinky znižujúce lipidy, môžeme konštatovať, že táto blahodárnáhuba dokáže chrániť pečeňové tkanivo. Pretože sú na pečeň kladené veľmi vysoké nároky, je ľahko poškoditeľná. Pečeň slúži k detoxikácii, ale tiež prispieva k metabolizmu živín a syntéze proteínov.

Pokusy dokázali, že hliva pomáha tlmiť censoredy a podporuje obnovu poškodeného tkaniva po vystavení pečene toxickým látkam (thiocetamid, acetoaminofen, tetrachlometan). Keď bola pokusným zvieratám podávaná aj hliva, výsledky pečeňových testov sa nezhoršovali, nárast AST a ALT by vypovedal o poškodení pečeňových buniek. Bola skúmaná vzorka tkaniva, kde sa potvrdilo, že nebolo tak poškodené ako u zvierat, ktoré hlivu nekonzumovali. Neobjavovali sa censoredové zmeny, steatóza, nekróza ani cirhotické zmeny.
Pečeň veľmi ničia aj infekcie censoredmi hepatitídami B a C. Taktiež negatívne dopady hepatitíd na pečeň sa dajú ovplyvniť hlivou, ktorá pôsobí na pokles šírenia infekcie, teda na vstúpenie vírusu do buniek. (26, 27)

Starostlivosť o žalúdočnú sliznicu

Bol testovaný tiež vplyv hlivy na žalúdočnú sliznicu. Pri pokuse potkany dostali kyselinu octovú. Tá narušila sliznicu žalúdka takým spôsobom, že sa vytvorili hlbšie lézie. Potom potkany dostali hlivový extrakt, ktorý vyvolal pokles oxidačného stresu, ale tiež rast činnosti enzýmov a zlúčenín, ktoré majú na starosť neutralizáciu voľných radikálov (napr. superoxiddismutáza, glutation). Na rozdiel od neliečených potkanov, sa u potkanov liečených hlivou zmenšili lézie, a došlo k rýchlejšiemu hojeniu žalúdočnej sliznice. Vzrástla tvorba ochranného hlienu, vďaka ktorému sa k sliznici dostane menej dráždivých škodlivín. (28)

Je zrejmé, že extrakt z hlivy spôsobuje pokles ničivého oxidačného stresu. Okrem toho podporuje odolnosť sliznice voči vplyvu škodlivín, pretože sa viac tvorí ochranný hlien.

Starostlivosť o nervovú sústavu

Už sme si povedali, že hliva má schopnosť znižovať hladiny cukrov, čím obmedzuje poškodenie periférnych nervov. Pretože tiež spôsobuje pokles oxidačného stresu, zmierňuje degeneratívne pochody v mozgu.

Krvný tlak

Pretože hliva spôsobuje pokles hladiny lipidov a cukrov v krvi, prispieva tým k udržaniu dobrého stavu kardiovaskulárneho systému.

Pri pokusoch s 27 pacientami s cukrovkou II. typu a vysokým krvným tlakom sa dokázalo, že keď s konzumujú 3 g hlivy denne, poklesne za 3 mesiace systolický aj diastolický tlak. Okrem toho dôjde aj ku zníženiu hladiny cukrov v krvi. (29)

Krvotvorba

Pretože je hliva zdrojom železa, ktorého vstrebávanie napomáha, dá sa tiež využiť ako antianemikum. Niekedy sa totiž stáva, že i napriek užívaniu železa sa minerálna látka nemusí dobre vstrebávať, potom ošetrenie nesplňuje požiadavky.
Pri jednom pokuse sledovali vedci, ako je hliva schopná hromadiť železo, má vysokú akumulačnú kapacitu. Tento efekt by bolo možné využiť na výrobu látkaov. Pre tento účel by sa hliva pestovala na substráte bohatom na železo – načerpala by ho do seba, a následné užívanie by prospelo pacientom s anémiou. (30)

Degradácia škodlivín

Enzýmy z hlivy sú schopné rozkladať mnoho veľmi ťažko odbúrateľných škodlivín, ktoré sa dostávajú do životného prostredia alebo ich napríklad využívame k ničeniu škodcov.

Jedna zo štúdií dokázala, že hliva dobre rozkladá bisfenol A – endokrinný disruptor – ktorý nepriaznivo pôsobí na činnosť žliaz s vnútornou sekréciou. Hliva túto látku dokáže „pretvoriť“ na neškodné zlúčeniny. Do nádoby dali vedci hubu a komunálny odpad s bisfenolom. Na záver pokusu bola dosiahnutá likvidácia 95 % škodlivých látok.

Hliva prospieva zdraviu

Hliva je nielen chutnou, ale tiež zdravou hubou, ktorá prospieva organizmu a je ľahko dostupná. Jej účinky sa v koncentrovanej podobe hromadia, čoho sa využíva u potravinových doplnkov. Hlivu je možné tak konzumovať nielen pre preventívne účely, ale tiež pri ošetrenie.

Zdroj
1) Hua Yang and Wen Guo. Chinese Food for Life Care, Cambridge Scholars Publishing, 2015
2) Stamets, P. MycoMedicinals: An Informational Treatise on Mushrooms, Myco Media, 2002
3) Hobbs, C. Medicinal Mushrooms, Botanica Press, 1995
4) Krishnamoorthy Deepalakshmi, Sankaran Mirunalini. Pleurotus ostreatus: an oyster mushroom with nutritional and medicinal properties. J Biochem Tech (2014) 5(2):718-726. https://pdfs.semanticscholar.org/3430/4adfd5670e5fd784830ab4384d142b949ac0.pdf
5) Jesenak M, Majtan J, Rennerova Z, Kyselovic J, Banovcin P, Hrubisko M. Immunomodulatory effect of pleuran (β-glucan from Pleurotus ostreatus) in children with recurrent respiratory tract infections. Int Immunopharmacol. 2013 Feb;15(2):395-9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23261366
6) Bergendiova K, Tibenska E, Majtan J. Pleuran (β-glucan from Pleurotus ostreatus) supplementation, cellular immune response and respiratory tract infections in athletes.Eur J Appl Physiol. 2011;111(9):2033-40. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21249381
7) Cristina Lull, Harry J. Wichers, and Huub F. J. Savelkoul. Antiinflammatory and Immunomodulating Properties of Fungal Metabolites. Mediators Inflamm. 2005 Jun 9; 2005(2): 63–80. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1160565/
8) Devi KS, Sahoo B, Behera B, Maiti TK. Nanoparticle and polysaccharide conjugate: a potential candidate vaccine to improve immunological stimuli.Int J Biol Macromol. 2015;72:1254-64.
9) Rivero-Pérez N, Ayala-Martínez M, Zepeda-Bastida A, Meneses-Mayo M, Ojeda-Ramírez D. Anti-inflammatory effect of aqueous extracts of spent Pleurotus ostreatus substrates in mouse ears treated with 12-O-tetradecanoylphorbol-13-acetate.Indian J Pharmacol. 2016;48(2):141-4.
10) Jesenak M, Urbancek S, Majtan J, Banovcin P, Hercogova J. β-Glucan-based cream (containing pleuran isolated from pleurotus ostreatus) in supportive treatment of mild-to-moderate atopic dermatitis. J Dermatolog Treat. 2016 Aug;27(4):351-4. doi: 10.3109/09546634.2015.1117565. Epub 2015 Dec 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26654776
11) Devi KS, Behera B, Mishra D, Maiti TK. Immune augmentation and Dalton’s Lymphoma censored inhibition by glucans/glycans isolated from the mycelia and fruit body of Pleurotus ostreatus. Int Immunopharmacol. 2015 Mar;25(1):207-17.
12) Cao, X., Liu, J., Yang, W., Hou, X., Li, Q. Anticensored activity of polysaccharide extracted from Pleurotus ostreatus mycelia against gastric cancer in vitro and in vivo. Molecular Medicine Reports 12.2 (2015): 2383-2389. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25892617
13) G. Llauradó, H.J. Morris, V. Tamayo, Y. Lebeque, Y. Beltrán, J. Marcos, S. Moukha, E.E. Creppy & R.C. Bermúdez. Haematopoiesis radioprotection in Balb/c mice by an aqueous mycelium extract from the Basidiomycete Pleurotus ostreatus mushroom.
Pages 1557-1561 | Received 29 Jun 2014, Accepted 28 Oct 2014, Published online: 25 Nov 2014. Dostupné z https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/14786419.2014.983918?src=recsys&journalCode=gnpl20

14) Abdulhakim Bawadekji, Mridha M.A.U., Al Ali M., Jamith Basha W.  Antimicrobial Activities of Oyster Mushroom Pleurotus ostreatus. Antimicrobial Activities of Oyster Mushroom Pleurotus ostreatus. https://www.researchgate.net/publication/320527424_Antimicrobial_Activities_of_Oyster_Mushroom_Pleurotus_ostreatus
15) Tatiana Rodrigues Alexandre, Marta Lopes Lima, Mariana Kolos Galuppo, Juliana Tonini Mesquita, Matilia Ana do Nascimento, Augusto Leonardo dos Santos, Patricia Sartorelli, Daniel Carvalho Pimenta, and Andre Gustavo Temponecorresponding author.
Ergosterol isolated from the basidiomycete Pleurotus salmoneostramineus affects Trypanosoma cruzi plasma membrane and mitochondria. J Venom Anim Toxins Incl Trop Dis. 2017; 23: 30. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5450401/
16) Ademola IO, Odeniran PO. Novel trypanocide from an extract of Pleurotus sajor-caju against Trypanosoma congolense.Pharm Biol. 2016 Sep 21:1-7. https://www.researchgate.net/publication/308487087_Novel_trypanocide_from_an_extract_of_Pleurotus_sajor-caju_against_Trypanosoma_congolense
17) Zhang Y, Hu T, Zhou H, Zhang Y, Jin G, Yang Y. Antidiabetic effect of polysaccharides from Pleurotus ostreatus in streptozotocin-induced diabetic rats. Int J Biol Macromol. 2016 Feb;83:126-32. doi: 10.1016/j.ijbiomac.2015.11.045. Epub 2015 Nov 25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26627601
18) Jayasuriya WJ, Wanigatunge CA, Fernando GH, Abeytunga DT, Suresh TS. Hypoglycaemic activity of culinary Pleurotus ostreatus and P. cystidiosus mushrooms in healthy volunteers and type 2 diabetic patients on diet control and the possible mechanisms of action. Phytother Res. 2015;29(2):303-9.
19) Amit Roy, Dr. Ram Kumar Sahu, Pushpa Prasad. Evaluation of Protective Effect of Pleurotus ostreatus Against Insulin Producing RINm5F Cells. https://www.researchgate.net/publication/263651903_Evaluation_of_Protective_Effect_of_Pleurotus_ostreatus_Against_Insulin_Producing_RINm5F_Cells
20) Jayakumar T, Thomas PA, Isai M, Geraldine P. An extract of the oyster mushroom, Pleurotus ostreatus, increases catalase gene expression and reduces protein oxidation during aging in rats. Zhong Xi Yi Jie He Xue Bao. 2010 Aug;8(8):774–80. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20727333
21) Jayakumar T, Thomas PA, Sheu JR, Geraldine P. In-vitro and in-vivo antioxidant effects of the oyster mushroom Pleurotus ostreatus. Food Research International Volume 44, Issue 4, May 2011, Pages 851-861. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0963996911001724
22) Bobek P, Galbavy S. Effect of pleuran (beta-glucan from Pleurotus ostreatus) on the antioxidant status of the organism and on dimethylhydrazine-induced precancerous lesions in rat colon. Br J Biomed Sci. 2001;58(3):164-8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11575739
23) Donald I Abrams, corresponding author Paul Couey, Starley B Shade, Mary Ellen Kelly, Nnemdi Kamanu-Elias, and Paul Stamets. Antihyperlipidemic effects of Pleurotus ostreatus (oyster mushrooms) in HIV-infected individuals taking antiretroviral therapy. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3163637/
24) Bobek P, Ginter E, Jurcovicová M, Kuniak L. Cholesterol-Lowering effect of the Mushroom Pleurotus ostreatus in hereditary hypercholesterolemic Rats. Ann Nutr Metab 35 (4):191-195. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1897899
25) Inga Schneider, Gaby Kressel, Annette Meyer, Andreas Hahn. Lipid lowering effects of oyster mushroom ( Pleurotus ostreatus) in humans. Article in Journal of Functional Foods 3(1):17-24 · January 2011. https://www.researchgate.net/publication/251706346_Lipid_lowering_effects_of_oyster_mushroom_Pleurotus_ostreatus_in_humans
26) Jayakumar T, Ramesh E, Geraldine P. Antioxidant activity of the oyster mushroom, Pleurotus ostreatus, on CCl(4)-induced liver injury in rats. Food and Chemical Toxicology Volume 44, Issue 12, December 2006, Pages 1989-1996. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0278691506001803
27) Refaie FM. Esmat AY. Daba AS. Osman WM. Taha SM. Hepatoprotective activity of polysaccharopeptides from Pleurotus ostreatus mycelium on thioacetamide-intoxicated mice. Micologia Aplicada International. 2010, Vol. 22 Issue 1, p1-13. 13p. 6. https://www.researchgate.net/publication/43070342_Hepatoprotective_activity_of_polysaccharopeptides_from_Pleurotus_ostreatus_mycelium_on_thioacetamide-intoxicated_mice
28) Yang Q, Huang B, Li H, Zhang C, Zhang R, Huang Y, Wang J. Gastroprotective activities of a polysaccharide from the fruiting bodies of Pleurotus ostreatus in rats. Int J Biol Macromol. 2012 Jun 1;50(5):1224-8. doi: 10.1016/j.ijbiomac.2012.03.020. Epub 2012 Mar 30. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22484446
29) MBK Choudhury, T Rahman, AJ Kakon, N Hoque, M Akhtaruzzaman, MM Begum, MSK Choudhuri, MS Hossain. Effects of Pleurotus ostreatus on Blood Pressure and Glycemic Status of Hypertensive Diabetic Male Volunteers. https://www.banglajol.info/index.php/BJMB/article/view/13280
30) Reguła J, Krejpcio Z, Staniek H. Iron bioavailability from cereal products enriched with Pleurotus ostreatus mushrooms in rats with induced anaemia. Ann Agric Environ Med. 2016 Jun 2;23(2):310-4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27294638
31) Singh SK1, Khajuria R1, Kaur L2. Biodegradation of ciprofloxacin by white rot fungus Pleurotus ostreatus. 3 Biotech. 2017 May;7(1):69. doi: 10.1007/s13205-017-0684-y. Epub 2017 Apr 27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28452015
32) Lauren W. Jackson, III and Barry M. Pryor, corresponding author. Degradation of aflatoxin B1 from naturally contaminated maize using the edible fungus Pleurotus ostreatus. AMB Express. 2017; 7: 110.
Published online 2017 Jun 2. doi: [10.1186/s13568-017-0415-0] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5457385/